יום הולדת חמישי! – קצת עדכונים ומחשבות על הקהילה והבלוג

היי, הרבה זמן לא התראנו.

אני כמובן לא שכחתי את התאריך הזה, וכמיטב המסורת ניגשתי לכתוב פוסט חגיגי לכבוד חמש שנים מוצלחות בהן פועל הבלוג, אלא שהשנה האחרונה, אני מוכרח להודות, לא הולידה הרבה סיבות לחגיגה. אני יודע, היה דיבור על פוסטים שבועיים, היו סקירות שהובטחו כבר מזמן, ופה ושם אני עדיין זורק איזה רעיון על משהו שאולי אכתוב אי שם מתישהו בעתיד מבלי באמת למצוא לזה את הזמן.

עם כמה שחשוב היה לי לכתוב פה היום, בתאריך החגיגי הזה, אין לי באמת מה לחדש הפעם לצערי. אחסוך מכם גם רשימות של הפוסטים הנקראים ביותר השנה ושאר סטטיסטיקות כאלה ואחרות, פשוט כי לא פורסמו פה יותר מדי פוסטים השנה, ואם להגיד את האמת, את רובם אתם כבר מכירים מרשימות קודמות (והשאר בעיקר פוסטים על עונות שידור, אלה למרבה המזל עדיין הצליחו לשרוד בלוח הזמנים הרגיל).

הבלוג אמנם נועד במקור כדי לאפשר לי לשמור על קשר עם התחביב גם בזמנים עמוסים שכאלה, אבל אני מרגיש שלאחרונה לא רק שהזמן הפנוי שיש לי אליו נהיה דחוק יותר מהרגיל, אלא גם שלא נותרה לי הרבה מוטיבציה לגשת לכתוב כאן. מה שהתחיל כפינה קטנה באינטרנט שאני יכול לשפוך אליה את המחשבות שלי, הפך עם הזמן גם לסוג של ערוץ התקשורת שלי עם הקהילה, דבר שנתפס כמאוד רצוי וחיובי בעיניי בתחילה כששמתי לב לכך. לכן גם התלהבתי להתחיל את פינת הפוסטים הקצרים שאפשרה לי לעסוק בנושאים הבוערים בקרב הקהל שלי, אך עם הזמן זה הפך למשהו שפחות ופחות רציתי בו, ולכן גם כשכן נקרו לדרכי הזדמנויות לעשות זאת פעם ושם – ויתרתי.

יש לי מקום חם בלב לקהילת האנימה והמנגה הישראלית. אני לא חושב שהייתי מי שאני היום לולא אותה קהילה. מובן שלא היה לי את הידע שצברתי בזכותה על התחום ובין היתר גם לא הייתי מכיר כמה מן האנשים היקרים לי ביותר. יש בה אנשים באמת נהדרים, מלאי תשוקה לנושא ויצירתיים בטירוף. השיח בה מעניין אותי הרבה יותר משכל "שיחת נורמים" על ספורט או סרטי קומיקס מערביים יכלה אי פעם לעניין, ואת השפה המשותפת וההבנה ההדית שיש לי עם האנשים כאן קשה לי למצוא בחיי היומיום עם כאלה שלא בדיוק נמצאים עמוק בתחום, כולל חבר'ה שעוד איכשהו כן צפו באנימה או שתיים בנטפליקס (כי מה לעשות, זה לא באמת אותו דבר).

אלא שלאחרונה אותה קהילה נעשתה רעילה באופן שכבר קשה לי להכיל. זה כמובן לא קרה ביום אחד, וכבר שנים שיש לי בטן מלאה על התנהגויות כאלה ואחרות שהפכו לנפוצות, בין אם זה בריונות, אליטיזם קיצוני או סתם קרינג' מצוי. לרצון של כל אחד להראות הכי מבין, הכי ענין טעם ועם הרשימה הכי גדולה התווסף לאחרונה גם הרצון להפגין איזושהי עליונות מוסרית ביחס לשאר חברי הקהילה ולפסול ז'אנרים שלמים בתחום או לייחס תכונות אופי למעריצים ואף ליוצרים שמעולם לא פגשו, ונראה שכבר אי אפשר לברוח מזה יותר.

וברצינות, למרות שלפעמים זה יכול להראות כך לאנשים, אני לא לוקח שום דבר מזה ללב באופן אישי. זאת לא אף הערה כלפי סדרת אנימה שאני אוהב שפוגעת בי, אני גם משתדל להיות פתוח לקבל דעות שונות משלי. זה פשוט שהשיח כולו נהיה מלא בזוהמה, וכמעט שרק בה, אז אני מוצא את עצמי מהסס להיכנס פנימה. נסו לדבר על הפרק האחרון של Chainsaw-man או Spy x Family בכל פינה באינטרנט ותתקלו בכמה חבר'ה שיהיו חייבים להפגין בפני כולם את כמה שהם מיוחדים ולקבוע שזה אוברייטד. דיון על One Piece יש יגרור תגובות מרירות על מספר הפרקים שלה, דברו על פרק שצפיתם בו של מונוגאטארי או My Dress-up Darling ומיד יקפצו מאיזשהו חור כמה מנושאי הדגל הקורא להפחית בכמויות האצ'י המאיימות. אפילו דיבור על Made in Abyss המהוללת נהיה כזה המביע גועל מהתכנים האיכשהו פדופיליים של הסדרה, ורק נראה אתכם מצליחים לייצר שיח רגוע ושפוי על Mushoku Tensei בלי שיזרקו לאוויר האשמות על תמיכה אונס, או שתביעו שביב של חיבה כלפי Kanojo, Okarishimasu והדמויות שלה. והלוואי שכל אלה היו פשוט דוגמאות לשיח ילדותי אשר מאפיין את פלח הקהילה הצעיר שהוא מתחת לגילאי ה 20, אבל לצערי אני מוצא את אותו הסגנון גם בקרב הקהל הבוגר יותר, לפעמים אפילו בצורה מתלהמת ותוך כדי מתן חיזוק מאנשים שנמצאים במוקדי כוח כאלה ואחרים או שמרצים בכנסים.

וזה חורה לי, כי זה לא מה שאני מחפש כשאני מגיע לדבר או לשמוע אנשים מהקהילה. זה לא מה שאי פעם חיפשתי כשרק נכנסתי אליה. יכול להיות שפעם היה לי איכשהו יותר כוח להתווכח ולהיכנס לדיונים המעגליים האלה ולנסות להצדיק את עמדותיי שלי, אבל לאורך זמן מחלחלת ההבנה כמה שזה אבסורד שבתוך הקהילה המכירה את התחום לאורכו ולרוחבו אני משום מה עדיין צריך להצדיק את עצמי שאני אוהב סדרה X או חושב שסדרה Y היא לגיטימית כמו שהיא. כן הרגשתי לאורך זמן שיש חשיבות בלקחת חלק באותו שיח ולהציג את הצדדים שפחות נשמעים בו. יש לי הרבה מה להגיד על הרבה מהטענות שעולות בדרך כלל ואף ניסיתי לעשות את זה כאן בשלל הזדמנויות (ולפחות מאמין שהסברתי את עצמי כמו שצריך ברוב המקרים), אבל כל העיסוק הזה בטפל ולא בעיקר גרם לי להבין כמה אני מאפשר לאנשים להוציא לי את הכיף מהתחביב מבלי שיש לי, סתם איזה בחור עם בלוג, באמת את היכולת לשנות דבר בשיח הזה. ממקום שבו יכולתי למצוא אנשים עם תחביב משותף לדבר איתם על הפרקים, הדמויות והסדרות שאנחנו אוהבים, כאלה המבינים אותי כמו שאף אחר לא יכול, הקהילה הפכה עבורי למקום שפשוט מוריד לי מהרצון לשתף מישהו בתחביב מלבד חבריי הקרובים וגורם לי לרצות לשמור אותו לפעמים אף לעצמי או להתרחק ממנו. זה דבר נורא בעיניי, כי אין אף מדיום שיש לי אליו תשוקה אפילו קרובה לזו שיש לי לאנימה ומנגה.

זה ראנט שאני יכול לחפור בו עוד המון, אבל זה כנראה די והותר לפוסט שלא אמור היה לעסוק בנושא מלכתחילה. פשוט היה חשוב לי בהזדמנות זו להסביר מדוע אין יותר מדי עדכונים לאחרונה ושזה לא רק עניין של זמן פנוי שאמור להיפתר בהזדמנות זו או אחרת. לזכותם של הקוראים בבלוג, את השיח מהסוג שהזכרתי אני פחות רואה כאן בתגובות (שזה אולי לא חוכמה, כי זה בין היתר כי אין כאן הרבה כאלה), אבל זה בכל זאת גורם לי לתהות את מי בדיוק אני משתף פה ואם יש בכל זה בכלל טעם. במידה מסוימת, כל עוד אני אוהב את הכתיבה וגאה בתוצר שנאסף כאן לאורך הזמן ב 5 השנים האלה, מובן שיש. המקום הזה גם באמת עזר לי להספיק יותר, לחוות יותר ולהיחשף לפרספקטיבות שונות כלפי התחום, ואני יותר ממאושר לשמוע בכל פעם על מישהו שגם הצליח לקחת מפה משהו או סתם נהנה מהקריאה. ובכל זאת, זה לא באמת מתגמל מספיק לאורך זמן כדי לשמור על המוטביציה כשאני יודע שרוב הקהל הפוטנציאלי הוא כזה, שעם כל הכאב, אני כבר לא ממש רואה את עצמי כחלק ממנו יותר.

אז האם בכל זאת אני אמשיך לכתוב? בינתיים נראה שכן. ואיך אמורה להראות השנה השישית של הבלוג? אני באמת שלא יודע. יש לי עדיין את אותן התוכניות שלא התממשו, וכמה חובות שמלווים אותי עוד מלפני יום ההולדת הקודם (והאופטימי, בניגוד לאחד הזה), אבל כפי שאתם מבינים, אני גם לא ממהר לנצל את הרגעים הפנויים שכן יש לי פה ושם כדי לממש אותן ולתעדף דווקא את הבלוג מעל כל שאר הדברים שאני רוצה עוד להספיק. בהינתן שהפוסטים השבועיים והקצרים לא החזיקו פה מעמד ושהיתר דורשים ממני כל כך הרבה, גם אם הייתי מאוד רוצה זה כנראה לא היה חוזר לקצב הפרסום שהיה פה בתקופות אחרות.

אני עדיין מקווה שכן להמשיך לפרסם פה מפעם לפעם. היו כמה וכמה פעמים בתקופה האחרונה שזה בער בי ושהלהבה פשוט נכבתה עד שהתפניתי להגיע לזה, היו גם פה ושם כאלה בהן הכוכבים כן הסתדרו כמו לפני כחודש כשכתבתי סקירת אנימה על Gotoubun no Hanayome. אולי יהיו יותר הזדמנויות יותר נוחות בהמשך, מי יודע? הלוואי שיכולתי למצוא איזשהו פורמט קסמים שיקל על כל העניין, או גישה שתהפוך את כל העניין לקצת יותר מתגמל ברמה האישית, גם כשאני פחות מחובר לקהילה, ואני בטוח שעוד ייצא לי לחשוב על הדברים הללו לא מעט. בינתיים לפחות, הראש שלי עסוק בנושאים קצת אחרים לתקופה הקרובה.

מקווה שהפוסט הזה לא ביאס אף אחד יותר מדי ושביום ההולדת הבא של הבלוג הדברים כבר יראו יותר דומים לכפי שהיו קודם לכן. אני לא יכול להבטיח דבר כרגע, רק להגיד תודה למי שעדיין נכנס לקרוא את הפוסטים כאן, גם אלה שמכירים את הבלוג כבר תקופה ארוכה וגם קוראים שגילו אותו רק לאחרונה. הדעות וההצעות שלכם תמיד יתקבלו בברכה, כך שאם עדיין יש משהו שאתם רוצים לראות פה, למרות המצב הנוכחי, אני תמיד אשמח לשמוע ולקחת לתשומת ליבי. אני לא יודע מתי בדיוק, אבל אני בטוח שעוד נשתמע, במוקדם או במאוחר.

3 תגובות בנושא “יום הולדת חמישי! – קצת עדכונים ומחשבות על הקהילה והבלוג

 1. אני מצטער שאתה מרגיש ככה כלפי הקהילה, לי אישית לא יצא לי להיתקל יותר מידי במקרים שציינת עם הסדרות הללו מלבד בfxp ודיסקורד מהאנימה, בגלל שאני מסתובב הרבה בכל מיני קהילות שונות אני גם מוצא את האור בקהילה ואנשים שבאמת נהנים לראות אנימה ולא שופטים על מושוקו טנסי וכאלה, מקווה שתגיע גם למצב יום אחד

  אהבתי

 2. יש סיכוי לכתבה/ביקורת על הסרט: וואן פיס הסרט: רד (שם באנגלית: One Piece Film: RED), שהגיעה לישראל?
  ויש דרך שהמערכת תזכור שהכנסתי את האימייל שלי לתוכה באופן אוטומטי?
  תודה.

  אהבתי

  1. היי.
   לגבי פוסט על הסרט של וואן פיס: סיכוי יש.
   צפיתי בסרט וגם רשמתי לעצמי נקודות לדבר עליהן, פשוט לא הצלחתי להביא את עצמי לכתוב עליו עד עכשיו. מקווה שזה אכן יקרה ואעשה מאמץ כדי שזה יהיה בימים הקרובים.

   לגבי השאלה השניה, לצערי אין לי מושג ואני לא חושב שיש לי ממש שליטה על זה, ככה שלא אוכל לעזור.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s