מאיפה להתחיל? – Berserk

הפוסט הנוכחי כבר היה אמור להתפרסם מזה זמן מה, ונראה שטוב עשיתי שלא מיהרתי איתו, כי השבוע התבשרנו על המשך המנגה של Berserk שכולם כולל אני כבר מיהרו להספיד. מניח שזה אומר שאצטרך גם לשכתב את הסקירה שלי על הארק האחרון, אבל את זה נשאיר להזדמנות אחרת.

הפוסט הזה, כמו אחרים בפינה המוכרת של הבלוג, מיועד למי שרוצים להיכנס לפרנצ'ייז של Berserk ולא ידעו עד עכשיו מאיפה כדאי להתחיל.

(עודכן לאחרונה ב 11.6.2022)

מבוא

"ברזרק" היא במקור סדרת מנגה שכתב ואייר המנגקה קנטארו מיורה והחלה את דרכה בשנת 1989. מדובר בסיפור פנטזיה אפל המתרחש בתקופה המקבילה לימי הביניים של עולמנו. העלילה סובבת סביב מסע הנקמה של גאטס, לוחם בעל עין אחת, יד תותבת וחרב ענקית, הלבוש בשחור ונלחם בשדים ומפלצות.

עם השנים הפכה המנגה לאחת היצירות הפופולריות והמוערכות במדיום (נכון לכתיבת שורות אלו עומדת על המקום הראשון בדירוג של האתר MyAnimeList) והשפעתה ניכרת רבות גם בתוך המדיום וגם מחוצה לו. בין היצירות ששאבו ממנה השראה ניתן למצוא מנגות כמו Claymore ו Shingeki no Kyojin ואף משחקי וידאו כמו Dark Souls, Castlevania ו Devil may Cry.

במאי 2021 נפטר היוצר המקורי, קנטארו מיורה, וגורלה של המנגה, שסיפורה טרם הגיע לסיומו, נותר בסימן שאלה. ביוני 2022 הוכרז כי המנגה תמשיך ותעבור לידיו של המנגקה קוג'י מורי, חבר קרוב של מיורה איתו התייעץ על הסיפור במהלך השנים ושמכיר לפרטים את החזון המקורי.

המנגה מונה כעת כמעט 400 פרקים, כולל פרקי הפרולוג (16 צ'אפטרים שרק אחריהם מתחילה הספירה המספרית מ 1) ומוחלקת לחמישה ארקים המסופרים באופן כרונולוגי, זאת פרט ל Golden Age Arc (הארק השני) שכולו פלאשבק המתרחש לפני תחילת העלילה:

Black Swordsman Arc (צ'אפטרים 0A-0H)

Golden Age Arc (צ'אפטרים 0I-94)

Conviction Arc (צ'אפטרים 95-176)

Falcon of the Millennium Empire Arc (צ'אפטרים 177-307)

Fantasia Arc (צ'אפטרים 308-370)

*הערה: כדי למנוע בלבול, הסקירות בקישורים נכתבו טרם ההכרזה על המשך המנגה.


על ציר הזמן – אדפטציות האנימה של Berserk

Kenpuu Denki Berserk (Berserk 1997)

Golden Age Arc

סדרת הטלוויזיה הראשונה שיצאה בשנת 1997 ונוצרה על ידי סטודיו OLM.

היא מונה 25 פרקים כאשר הראשון הוא מעין אקספוזיציה ומתבסס על חלק קצר מתוך ארק ה Black Swordsman שפותח את המנגה. 24 הפרקים הנותרים מגוללים את סיפור ה Golden Age Arc מתחילתו ועד סופו.

Berserk: Ougon Jidai-hen

Golden Age Arc

בשנת 2012 התחיל רימייק לסדרה המגולל את סיפורו של אותו הארק שכיסתה סדרת האנימה בדיוק, רק עם אנימציה מודרנית יותר שנעשתה על ידי סטודיו 4°C וקאסט מדבבים חדש. הסיפור התפרס הפעם על פני שלושה סרטי קולנוע:

  1. Haou no Tamago (The Egg of the King) – יצא בפברואר 2012
  2. Doldrey Kouryaku (The Battle for Doldrey) – יצא ביוני 2012
  3. Kourin (The Advent) – יצא בפברואר 2013

Berserk (2016)

Conviction Arc

למרות הכותרת שעשויה להטעות, לא מדובר ברימייק, כי אם בסדרת המשך. Berserk שיצאה בשנת 2016 עובדת כהמשך גם עבור הסדרה המקורית וגם עבור הסרטים. היא משלימה בתחילתה מספר פערים מתוך ה Black Swordsman Arc שלא הוצגו באדפטציות הקודמות וממשיכה לארק הבא בסיפור, ה Conviction Arc, אותו היא מספרת במלואו.

הסדרה נוצרה על ידי סטודיו LIDENFILMS ומונה 12 פרקים. כמו כן, כוללת את קאסט המדבבים החדש מהסרטים.

Berserk 2nd Season

Falcon of the Millennium Empire Arc

העונה השניה סדרת האנימה החדשה מ 2016.

העונה יצאה ב 2017, הופקה על ידי אותו הצוות ובאותו הסטודיו ומהווה המשך ישיר לעלילה של קודמתה.

היא כוללת גם כן 12 פרקים, מכסה את רובו של הארק הבא בסיפור, Falcom of the Millennium Empire Arc, אך לא מגיעה עד סופו.


סדר צפייה

בניגוד למדריכים אחרים שכתבתי, הפעם אתחיל דווקא בשורה התחתונה ואגש לדרך המיטבית לחוות את הסיפור בעיניי: למרות האדפטציות הרבות המכסות יחדיו את רוב הסיפור עד כה, ההמלצה שלי היא לחוות את "ברזרק" דרך המנגה. הרבה מן הפרטים בה הושמטו במעבר לאנימה, גם באדפטציות שנחשבות לטובות, בין אם משיקולים של חוסר זמן ובין בגלל תוכן שהוא יותר מדי גרפי ולא ממש עובר מסך (הזדמנות טובה להזכיר, אם אתם סובלים מכאבי בטן מצפייה בסצנות ברוטאליות ורגישים לנושאים כמו אונס, זו כנראה פחות הסדרה בשבילכם). אין ספק שהמנגה היא זו שעושה לסיפור המדהים הזה הכי הרבה חסד גם מבחינת הקצב והפירוט וגם מבחינת האיורים המרשימים. כמו כן, האדפטציות המודרניות בפרט (הסדרה של 2016-2017) נחשבות כרעות במיוחד (על כך בהמשך) וכלל לא ברור אם האנימה מיועדת להמשיך מהיכן שעצרה.

מכיוון שאני מודע לכך שלא כולם אוהבים לקרוא מנגה (הפסד שלכם), ומכיוון שאני כן חושב שמוטב לצפות באנימה מאשר לזנוח את היצירה כליל, כן ארצה לענות על כמה שאלות שעשויות לעלות מרשימת האדפטציות השונות למעלה.

קודם כל, מכיוון שהסיפור מסופר כרונולוגית ובאותו הסדר של המנגה, אין יותר מדי מה לדאוג לגבי הסדר וניתן לצפות פשוט בסדר היציאה. זה משאיר לנו את השאלות הבאות:

מה עושים לגבי הארק הראשון?

אמנם על הארק הראשון האנימה מדלגת בכל גרסאותיה, אבל אין בו צורך כדי להבין את מה שמתרחש בארק השני (ה Golden Age Arc). אני כן חושב שעדיף לחוות את הארק הראשון קודם ושהוא נותן רושם ראשוני והבנה טובה יותר לגבי אופי הסיפור שאליו אתם נכנסים, אך קשה להגדיר אותו כחובה.

במידה ותרצו להמשיך מעבר ל Golden Age Arc, הסדרה החדשה כן משלימה פערים ומכניסה את הדמויות והמידע שנותר מאחור, כך שגם אם לא תחוו לחלוטין את סיפורו של ארק ה Black Swordsman הקצר באנימה, כן תוכלו להבין את כל מה שקורה בהמשך הדרך. אם זה חשוב לכם מספיק, תמיד ניתן (ואף רצוי) להשלים את הארק הזה במנגה.

באיזו גרסה של ה Golden Age לצפות? הסרטים או הסדרה?

אין תשובה דפניטיבית לסוגיה הזאת וההחלטה בעיקר תלויה בכם. שני הפרויקטים מספרים את הסיפור מתחילתו ועד סופו וכוללים את הפרטים החשובים בו.

הגורם המכריע אצל הרבה אנשים יהיה הנראות: הסרטים ללא ספק נראים מודרניים יותר וכוללים אנימציה מרשימה יותר, אך מכיוון שאלו גם עשויים עם הרבה CGI (בעיקר הראשון, זה מתמתן והופך לנסבל יותר בשניים העוקבים לו) הם עלולים להרתיע. האנימציה של הסדרה הישנה היא אמנם מיושנת, אך עשויה כולה בדו מימד וכוללת המון תמונות סטילס יפהפיות בצבעי מכחול כמו שהיה נהוג אז.

מבחינת הדיבוב (היפני) – שתיהן מעולות. הסרטים חולקים את אותם המדבבים של סדרת ההמשך, כך שיהיה יותר טבעי להמשיך אם צפיתם בהם.

היתרון הגדול של הסדרה מ 1997 שהופך אותה לעדיפה בעיניי (מלבד ה OST האייקוני שלה) הוא שהיא מפורטת יותר. יש לה פשוט יותר זמן לכסות יותר אירועים, גם כאלה שהם פחות קריטיים אבל עדיין עוזרים לעצב את התפיסה של הצופה אודות הדמויות. עם זאת, דווקא כשמדובר בסיום, זו טרילוגיית הסרטים שממשיכה עוד קצת קדימה ומציגה מספר סצנות נוספות שהן קריטיות להמשך ולא נכללו בסדרה הישנה.

לכן, על אף שאפשרי לחלוטין לצפות בסרטים בלבד, אם בכוונתם להמשיך מעבר ל Golden Age ואתם לא רוצים לוותר על הסדרה הישנה, פתרון אחד יהיה לצפות בסדרה הישנה ואז לצפות בסופו של הסרט השלישי. פתרון אחר יהיה לצפות גם בה וגם בסרטים, שהרי בשתי הגרסאות לא חסר ממה להנות.

מתי לצפות בפרק הראשון?

סוגיה שנעשתה קצת שנויה במחלוקת היא הפרק הראשון של האנימה הישנה מ 1997. מכיוון שה Golden Age Arc הינו פלאשבק, הפרק הראשון המשוייך ל Black Swordsman Arc למעשה מתרחש הכי מאוחר על ציר הזמן שלה, אחרי 24 הפרקים העוקבים לו, ועל כן במידה מסוימת מספיילר את הסוף. משום כך, יתכן ותשמעו אנשים שממליצים לצפות בו רק אחרי שסיימתם את הסדרה או לדלג עליו כליל.

אם אתם רוצים להיות נקיים מספוילרים ב 100% זו עשויה להיות ההחלטה הנכונה עבורכם, אבל אני לא חושב שהיא נכונה או קריטית במיוחד. הפרק הראשון אמנם מספיילר את מצבו של גאטס אחרי אירועי ה Golden Age Arc, אבל הוא כאמור חלק מהארק הראשון של המנגה, המציג את הקונספט הכללי של Berserk בצורה הנאמנה ביותר לצופים החדשים ומראה מה הכיוון של הסדרה כולה מעבר לארק בודד כזה או אחר.

זה לא יגלה לכם איך קרו הדברים ומה הביא את הדמויות למצב שהן נמצאות בו, אז לא הייתי דואג במיוחד מספוילרים. זה רק ייתן לכם רעיון טוב יותר לגבי הסיפור אליו אתם נכנסים ועשוי על הדרך לעורר את סקרנותכם להכיר את עברו של גאטס. אם זה לא היה שבור במקור – אני לא רואה סיבה לנסות לתקן.

האם לדלג על האדפטציה החדשה?

כפי שבוודאי שמתם לב, כתבתי מספר פעמים קודם את התנאי "אם אתם רוצים להמשיך" מכיוון שזה לצערנו לא דבר מובן מאליו במקרה הזה. האדפטציה החדשה של Berserk (הכוונה לסדרה שהתחילה ב 2016 והמשיכה לעונה שניה ב 2017) נחשבת על פי רוב כ… איך לומר בעדינות? מזעזעת.

זה כמובן סובייקטיבי, כי רוב הביקורת מופנית פחות כלפי הסיפור ויותר כלפי שיטת האנימציה שלו, CGI מלא (וברמה נמוכה בהרבה מהסרטים), שתצטרכו להחליט בעצמכם כמה אתם אלרגים לדבר.

מבחינת העלילה עצמה, אני באופן אישי לא צפיתי באדפטציה הזאת אז קחו זאת בעירבון מוגבל, אבל כן מהצצה בפרקים נבחרים שמתי לב שדילגו על לא מעט פרטים וכמות הפרקים הקצרה של כל ארק ביחס למנגה מדברת בעד עצמה על הדחיסה של התוכן.

אני עדיין בעד לצפות באדפטציה גרועה מאשר לא לצפות כלל, אבל אף אחד לא יאשים אתכם אם תחליטו לדלג על התענוג, בעיקר כי טרם ידוע אם בכלל יהיה המשך שיצדיק את זה. ניתן עדיין להנות מה Golden Age Arc כסיפור בפני עצמו (גם אם קשה המחשבה שלא תדעו מה עולה בגורל הדמויות אחרי האירועים הללו) וחלק גדול מהפאנדום נהג כך שנים לפני שהוחלט להמשיך את הפרויקט.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s