אל תצפו בסדרה הזאת

כחלק מההשלמות שלי לקראת עונת הקיץ סיימתי בשבת האחרונה את הצפייה שלי בKanojo, Okarishimasu (Rent a Girlfriend) שחוזרת אוטוטו לעונה שניה. עוד כשרק יצאה שמתי עליה עין, כי אני סך הכל אוהב רומקומים והקונספט נשמע לי משעשע, אבל לא הספקתי אז לצפות בזמנו. מאז שמעתי עליה בעיקר דברים רעים, ואף לאחרונה כשאמרתי לאנשים שאני מתכנן לצפות בזה קיבלתי תגובות של "אתה נורמלי?", "למה אתה עושה את זה לעצמך?" וכו'. לו לא היה לי ניסיון בנושא, הייתי לוקח את זה כדגל אדום ומתרחק מהסדרה הזאת כמו מאש, אלא שידעתי למה אני נכנס והפלא ופלא – נהניתי מאוד.

אני לא אומר את זה סתם או כדי לעשות דווקא למישהו. אני לגמרי מתכוון לכך כשאני אומר ש Kanojo, Okarishimasu היא לדעתי רומקום מצוין, כזה שגמעתי כל פרק שלו בשקיקה ושגרם לי לצחוק בקול לא פעם. אין בה את קאסט הדמויות הכי מוצלח שראיתי בהארם (חוץ מצ'יזורו. צ'יזורו מדהימה), אבל זה עובד. אני מאוד אוהב את מערכות היחסים שנבנית בין קאזויה, הבחור הראשי, לכל אחת מהבנות ואת הנטייה של הסיפור להמשיך להסתבךיותר ויותר בכל פעם מחדש ולא להשאיר את המצב סטטי לרגע.

אבל אם כך, למה כל ההייט? ובכן, כל הדעות השליליות ששמעתי, ממש כולן, מפנות אצבע מאשימה כלפי קאזויה – שהרי הוא "בחור נוראי שאי אפשר לאהוב". זה לא ממש מפתיע, זו הדעה הפופולרית כלפי דמויות מן הסוג הזה, בוודאי כשמדובר בבחור הראשי. קאזויה הוא לוזר שבלוזרים, כזה שעושה טעויות פעם אחר פעם, חושב עם איבר המין במקום עם הראש ומסיים חבילות טישו בקצב שלא היה מבייש נבחרת שלמה של בני נוער חרמנים. אבל את האמת? לא. זה לא מפריע לי לאהוב לא אותו ובטח שלא את הסדרה.

לא אגיד שאני "מזדהה" עם קאזויה מהבחינה שאני במצבו או שהייתי נוהג כמוהו, כנראה שמעולם לא הייתי מזמין "חברה להשכרה" ובוודאי שלא נגרר לאסופת השקרים שהוא הפיל על עצמו ועליה. אבל גם אם הוא לגמרי אשם במצבi, זה עדיין מצב שהוא יותר מעורר רחמים מאשר מכעיס בעיניי. זה לא שהוא בחור רע סך הכל, גם המוטיבציה שלו לרוב נובעת מרצון בטובת האנשים סביבו, כמו הרצון לשמח את סבתא שלו או להימנע מפגיעה בצ'יזורו, רק שזה לא ממש הולך לו כמו שהוא מתכוון.

אני גם לא מצפה ממנו לנהוג אחרת. זה הקונספט של הסדרה ובשביל שהיא תקרה הוא חייב לנהוג כך. למעשה, אם הוא לא היה מתנהג כמו שהוא מתנהג, אז הייתי באמת מאבד עניין. זה בגלל שהוא לוזר שיש לו מקום לשאוף אליו ולהתפתח, זה בגלל שהוא מטומטם ועושה טעויות שדברים מסתבכים ונעשים מעניינים מלכתחילה, וזה בגלל שהוא בתחתית שרשרת המזון הגברית שזה מרתק לראות רומן שנרקם בינו ובין צ'יזורו, הנערה היפה והמוכשרת שכביכול לא אמורה להיות ברת השגה עבורו או בכלל להשתין לכיוונו.

הטיעון לגבי דמות שהיא "עושה דברים מפגרים" הוא לא טיעון חדש כלפי סדרות כאלה ואחרות, והוא טיעון שפשוט מפספס את המטרה. דמויות לא אמורות לנהוג בצורה הכי "הגיונית" אובייקטיבית, אלא לנהוג כפי שמתאים להן מבחינת האישיות שלהן. זה המקור לסיפורים גם כאשר מדובר בפיקשן וגם כאשר לא – הרי אם אף אחד לא היה עושה טעויות, דברים לא היו מסתבכים ולא היה על מה לספר. ולמי שטוען שיש טעויות ויש טעויות – במקרה הספציפי הזה, אני לא בא לראות מערכת יחסים סטנדרטית עם טעויות של אנשים נורמליים, בשביל זה הייתי מדליק איזה ריאליטי בשקל בטלוויזיה. אני בא לראות מערכת יחסים שמתפתחת למרות כל המקלות שתוקעים לה בגלגלים וכנגד כל הסיכויים – זה בדיוק הכיף שבזה.

זה כמובן לא אומר שהסדרה מתאימה לכל אחד, ואם אתם יודעים שאתם לא אוהבים דמויות כמו קאזויה או שאתם בדרך כלל מאלה שמוטרגים מסיפורי "פנטזיה גברית" ומכאלה שהם פחות פוליטקלי קורקט – כנראה שזו לא הסדרה בשבילכם ושכדאי לכם להישמע להישמע לעצה שבכותרת. באופן כללי, הגישה שלי היא שלא צריך לשלול דעות של אנשים ושכדאי להבין מהיכן הם מגיעים, כמו שכתבתי למשל בפוסט נגד טענת ה"אוברייטד" וגם באחד על סדרות שמשתפרות בהמשך. יהיה זה צבוע בעיניי לתת משקל רק לדעות מהצד החיובי של הסקאלה. אלא שעבורי, בתור אחד שממש לא מוטרג מהדוגמאות שעלו קודם, אפילו להיפך, הניסיון כבר הראה לי שלא כל דעה שכזו באמת שווה התייחסות.

זה קצת מצחיק, אבל נוצר מצב, בעיקר בשנים האחרונות, שגרם לי לפתח הרגל מגונה לפיו ככל שיש יותר תלונות על אנימה מסוימת כך עולה לי החשק לצפות בה. זה לא כי אני מחפש לצפות בזבל, אני ממש לא רוצה לבזבז לעצמי את הזמן שגם ככה אין לי. אני גם כאמור לא מחפש לעשות דווקא לאף אחד, זה סתם ילדותי. הסיבה היא שתלונות מהסוג שהעליתי למעלה הן לא תלונות באמת על איכות הכתיבה (למרות שאנשים יתעקשו מאוד להגיד שכן), אלא יותר על סוג התוכן, והן אלו שנשמעות הכי חזק.

בין אם זה על ז'אנרים כמו באטל שונן או אצ'י ובין אם זה על סוגי דמויות או טרופים שהם שונאים, אנשים ימשיכו להתלונן על הדברים הקטנים האלה שלא מדברים אליהם ושבכל זאת ממשיכים להגיע מיפן פעם אחר פעם, כי ההבדל התרבותי, מה לעשות, עושה את שלו. אם הייתי מקשיב לטענות הללו, הייתי מפסיד סדרות כמו My Dress-up Darling ו Mushoku Tensei, לא הייתי נותן סיכוי Fate/Kaleid, ל Monogatari Series או ל Shokugeki no Souma, וכן, גם לא הייתי פוזל לכיוון של Kanojo, Okarishimasu.

ההרגל המגונה שלי לטרגט דווקא סדרות שהדיבור השלילי עליהן הוא רב נוצר כי זה כבר הפך באופן אבסורדי מדגל אדום לשלט "ברוך הבא", כזה שמזהה עבורי סדרות שהן לא רק "גילטי פלז'ר", אלא סדרות אשכרה טובות. ולפני שאתם ממהרים לקבוע שזה עניין של טעם ושהטעם שלי הוא "שיט טייסט", זה דווקא עניין לוגי דיי פשוט: הדבר הגרוע ביותר שסדרה יכולה לעשות עבורי הוא לשעמם אותי, כי אין לי באמת סיבה להתעצבן מיצירה פיקטיבית שמישהו כתב. אם היא באמת גרועה ולא שווה את הזמן שלי, זה כנראה כי היא אכן משעממת, ואם כך – כנראה שלא תראו אף אחד מדבר עליה. אם כן מדברים עליה, אם סדרה מצליחה לייצר גל כזה של תגובות ורגשות קיצוניים, אפילו לשלילה, כנראה שהיא עמדה במשימה הראשונה שלה – לייצר אכפתיות כלפי מה שקורה בה, ושאתם, גם אם כואב להודות, נפלתם ברשת. זה כשלעצמו הישג ששווה את היחס של לבדוק אותה.

אני לא יודע איך יהיה ההמשך של Kanojo, Okarishimasu ושמעתי גם לא מעט טענות לגבי מה שקורה במנגה, אבל בהתחשב בכמה שנהניתי מהעונה הראשונה ובסוג התלונות ששמעתי עד כה – אני מרשה לעצמי להטיל ספק רב בכך שאתאכזב מהעונות הבאות.

2 תגובות בנושא “אל תצפו בסדרה הזאת

    1. סיכוי טוב שזה יקרה מתישהו.
      עדיין בספק שזה ישנה את דעתי בפסיק, בעיקר כי מאז שנכתב הפוסט הזה יצאה כבר עונה שניה לאנימה שגם אותה אהבתי בדיוק באותה המידה ושקיבלה בדיוק את אותן תלונות נדושות מצד כל האינטרנט.

      אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s