Jujutsu Kaisen 0

על העונה הראשונה של Jujutsu Kaisen לא מצאתי לנכון לכתוב בהרחבה בזמנו. מאוד נהניתי ממנה, אבל חוץ מלהגיד שהיא עוד באטל שונן שעובד לפי הנוסחה פלוס אנימציה מרשימה מאוד, לא היה הרבה מה להעמיק בה, לכן הספקתי בסקירה מקוצרת. סרט הפריקוול הוא לא שונה מהותית מבחינת האווירה וסוג התוכן, אך הוא ארק קצר עם מטרה הרבה יותר ברורה ושאינו כולל רק אקספוזיציה, אלא גם מגיע לכדי תוצאה כלשהי. זה לא אומר שהוא טוב יותר מהסדרה (לדעתי לא, אם כי ההפרש לא גדול). זה כן אומר שהוא מאפשר לי להיכנס למוד חפירה.

אז קודם כל כדי להבהיר למי הדבר הזה מיועד: סרט הקולנוע שנחת בארץ בחמישי האחרון (אחרי שהמוני וויבז הציפו את הפייסבוק של יס-פלאנט בבקשות שיגיע. גם אני ניסיתי את מזלי עם סרט אחר, פחות הלך בינתיים) הוא כאמור פריקוול לסדרת האנימה (כלומר מתרחש לפניה) ששודרה ב 2020. הוא סיפור שעומד בפני עצמו וניתן לחוות אותו ככזה. למעשה, המנגה עליה הוא מתבסס פורסמה אף לפני זו המוכרת לנו, כך שאין באמת חשש מספוילרים.

עדיין הייתי ממליץ לעבור קודם בסדרה, ולו כי לה יש את הזמן להציג בצורה מפורטת ומעניינת יותר את העולם והדמויות המרכיבות אותו ובצורה הדרגתית. לא שקשה מאוד לעקוב אחרי החוקים, זה עדיין שונן, ולפחות הדמויות המרכזיות מקבלות את זמן המסך הראוי להן כדי שנבין מה הקטע שלהן, אבל כנראה שתקבלו רושם טוב יותר על חלקן בעזרת ההיכרות המוקדמת הזאת וגם תבינו מי כל היתר, בעיקר במערכה האחרונה שנעשית קצת כאוטית בהקשר הזה. בוא נגיד שאם יש לכם את הזמן עדיף לעבור בסדרה קודם, אבל לא הייתי מבטל דייט אם בן/בת הזוג רוצים ללכת אתכם לצפות בסרט הזה מבלי שהספקתם. לצורך הסקירה לפחות, לא אעשה ספוילרים לסדרה עצמה.

אז בואו ניגש לעניין. עלילת Jujutsu Kaisen 0 סובבת סביב אוקוטסו יוטה, נער מקולל אותו רודפת רוחה של חברת ילדותו, ריקה, שנהרגה בתאונת דרכים והפכה לסוג של מפלצת אימתנית הפוגעת בכל מי שמסביבו. ריקה במצבה הנוכחי היא מה שמכונה בעולם הזה "קללה", והיא לא סתם קללה, אלא אחת העוצמתיות ביותר שקיימות. מרחץ הדמים שיוצרים השניים האלה תופס את תשומת הלב ארגון מכשפי הג'וג'וטסו, המחליטים להוציא את יוטה להורג ובכך לסיים את החגיגה. למזלו של הנער, לאחד המכשפים החזקים ביותר, גוג'ו סאטורו, יש הצעה אחרת באשר למה לעשות בנידון. גוג'ו לוקח את יוטה תחת חסותו ומציע לו להפוך לתלמיד בבית הספר לג'וג'וטסו, שם יוכל להתחזק וללמוד לשלוט בריקה. אם יצליח, יוכל לא רק לשכנע את יתר המכשפים שאינו מהווה סכנה, הוא יוכל גם אולי למצוא דרך להסרת הקללה שקושרת את ריקה אליו ולאפשר לה לעבור בנחת אל העולם הבא.

מי שראה את הסדרה יבחין בהקבלה בין נקודת המוצא של יוטה לזו של יוג'י מיד, ככל הנראה כי Jujutsu Kaisen 0 מהווה סוג של פיילוט לסיפור הגדול, אבל שני הגיבורים הללו לא יכלו להיות יותר שונים האחד מהשני. בניגוד ליוג'י האופטימי, האמיץ והחייכני (כלומר כמו רוב גיבורי השונן), יוטה הוא נער מדוכא, בודד ופחדן. הוא לא מצליח למצוא הצדקה לקיומו והדבר היחיד המשכנע אותו לאחוז בחיים הוא הפחד שהמוות הוא בודד ועגום אף יותר. למעשה, יותר מאשר גיבור של כל סדרת שונן באשר היא, הוא מזכיר את דווקא את איקראי שינג'י מ Evangelion, שניהם נערים מדוכאים ומבולבלים, המוצאים את משמעות חייהם, ככל שמתקדם הסיפור, בתועלת שהם מסוגלים לספק לסובבים אותם.

אין זה אומר ש Jujutsu Kaisen 0 קרובה ללהיות יצירה פסיכולוגית ופילוסופית כמו Evangelion כמובן, אבל ההשוואה הזאת של הדמויות מתבקשת לא רק בגלל הדמיון ביניהם (ולא אתפלא אם יוטה בוסס על שינג'י במידה מסוימת. הפוזה שלו יושב בחיבוק ידיים על הכיסא כמו בתמונה למעלה נראית מוכרת שלא במקרה), אלא גם כי הם חולקים את אותה המדבבת, אוגאטה מגומי, שכמו בכל תפקידיה מספקת הופעה נהדרת במהלך הסרט כולו.

מה שעוד אהבתי בסרט זה את השימוש שלו בדמויות המשנה. יוטה חובר לצוות הקטן בראשותו של גוג'ו, ויחד עימו שלושה תלמידים נוספים (גם הם מוכרים כבר מסדרת האנימה): מאקי, בחורה קשוחה המתמחה בשימוש בנשקים, טוגה, בחור שקט המתמחה בהטלת קללות (וכדי להימנע מכך, בשאר הזמן המילים היחידות שהוא מתקשר באמצעותן הן מרכיבים של מנת אוניגירי) ועוד אחד שהוא… פנדה. חבורה משונה ללא ספק, אבל גם משעשעת במיוחד.

מאקי היא החשובה מכולן בסרט הזה, ומלבד היותה הכי מגניבה בסביבה, היא גם מהווה ניגוד מוחלט ליוטה הרגיש, מה שמספק לא מעט חיכוכים ביניהם ונעשה כיפי אף יותר כשהיא זו הנאלצת לחנוך אותו במרבית הזמן. הניגוד בין השניים מקבל אף רבדים נוספים בהמשך, כאשר מתגלה סיפורה האישי של מאקי, המעלה שאלות בדבר מי מבין השניים הוא באמת חזק ומי חלש, ויחד עם מערכת היחסים ההולכת ומתפתחת בצורה נהדרת ביניהם, הדמות הזו היא לחלוטין ההיילייט של הסרט מבחינתי. אהבתי אותה עוד בסדרה, אבל חייב להודות שעכשיו הרבה יותר.

דמות נוספת שמקבלת כאן נפח גדול יותר מאשר בסדרה (לפחות נכון לעונה הראשונה) היא של הנבל, סוגורו גטו, מכשף ג'וג'וטסו עוצמתי שגורש מבית הספר וכעת פיתח מעין אידיאולוגיה נאצית לפיה רוב הציבור שאינו בעל כוחות על הוא נחות וצריך להיות מושמד. קצת מזכיר את מגנטו מסדרת X-Men, רק פחות מורכב ומעניין. גטו הוא נבל דיי סטנדרטי עם רעיונות דיי מגוחכים, אבל הוא משתלב כאן מצוין גם בגלל נוכחותו המאיימת וגם בגלל איך שהסיפור מציב אותו ביחס לשאר הדמויות. מטרתו היא להשיג שליטה על ריקה, אותה רואה כנשק יום הדין שיאפשר לו לממש את שאיפותיו הזדוניות, ולכן הוא מביע עניין מיוחד ביוטה, לו השקפת עולם הפוכה לחלוטין. בעוד גטו מסתכל על עצמו כנעלה מאחרים, כמי שזכותו לדרוך על האדמה גדולה משלהם, יוטה רואה עצמו בצורה הפוכה לחלוטין ומנסה להרוויח את מקומו בין יתר בני האדם.

זהו מיצוב פשוט ואפקטיבי כדי לייצר קונפליקט מתמשך שיחזיק לאורך הסרט כולו והתלונה היחידה שלי בהקשר הזה היא שאין כאן הרבה מעבר לזה, ושדווקא הייתה רמיזה ליותר. אחד המאפיינים שעושים את גטו למעניין זה ההיסטוריה שלו עם שאר מכשפי הג'וג'וטסו, היסטוריה שמאוזכרת שוב ושוב, אך אנחנו לא רואים ממנה דבר בשעה ו 45 הדקות של הסרט הזה. כמובן, כל עוד זה משהו שיוצג בהמשך בסדרה (ולהבנתי זה אכן מיועד לקרות), מדובר במינוס שהייתי אומר שהוא זניח בדיעבד.

כן קצת חבל לי שזו נקודה שאני יכול להגיד על הסרט גם בלי לדבר על גטו באופן ספציפי. יש כאן איזושהי חרב פיפיות: מצד אחד הסיפור הוא שלם ונסגר בצורה מספקת, שזה מעולה, אבל מצד שני מכיוון שמדובר בפריקוול, משהו בי היה רוצה שתהיה לו קצת יותר השפעה או רמיזות לגבי ההמשך, גם אם זה אומר להשאיר כמה קצוות פתוחים, ולא קיבלתי את הרושם שזה המצב. כרגע לפחות, מרגיש לי שניתן היה להמשיך בסדרת האנימה מבלי לעבור בכלל בסרט הזה ולא להרגיש שמשהו חסר, וזה כן מצביע על המשקל הזעום שיש לסיפור הקצר הזה על העולם הגדול של Jujutsu Kaisen. יכול להיות שאני טועה כי אני כאמור לא קורא את המנגה, ואשמח לגלות שדברים שקרו כאן יקבלו ביטוי בהמשך הדרך.

עוד ניטפיק קטן שאהיה חייב להזכיר הוא דווקא באספקט הויזואלי. שלא תבינו לא נכון, הסרט נראה טוב, לפחות כמו סדרת האנימה אם לא קצת יותר, זה פשוט שהוא מרגיש יותר כמו עוד כמה פרקים מחוברים מאשר איזושהי חוויה קולנועית. אין כאן הרבה שוטים סנימטיים והשקעה גדולה ברקעים, ולרוב אנחנו רואים את הדמויות דיי מקרוב (חזה ומעלה), מה שפחות מנצל את המסך הגדול ויותר מזכיר פורמט טלוויזיוני שנועד לחסוך בזמן ציור. זה לא באמת משמעותי או מפריע, זה לגמרי ניטפיק, והאנימציה אכן מרשימה מאוד ומעלה הילוך ככל שמתקרבים לקו הסיום. למעשה, אם הסרט היה נראה טוב לכל אורכו כמו שהוא נראה טוב ברבע האחרון שלו, לא הייתי אומר דבר בנושא. מכיוון שמדובר בפרויקט הקולנועי הראשון שאני צפיתי בו מבית סטודיו MAPPA, ואחרי הקסמים שהם הצליחו לייצר על מסך הטלוויזיה הקטן, דמיינתי שהם יוכלו לעשות קצת יותר על המסך הגדול.

מעבר לזה באמת שנהניתי מאוד. זה היה סרט אקשן מעולה שידע לנווט יפה בין רגעים טראגיים להומור, למכות ולשאר הכיף שלו ושלא איבד את אותי לרגע. אפילו הקהל התנהג למופת בלי צעקות וצחקוקים מציקים, שזה חדש מבחינתי כשמדובר בסרט אנימה שמוקרן כאן בישראל. בקלות מדובר בסרט האנימה הטוב ביותר שיצא לי לראות באולמות הקולנוע בארץ, לפחות אם נוציא מהמשוואה את סרטי פוקימון (טוב אולי גם, אני לא באמת זוכר אותם מספיק) ומקווה שזאת תחילתה של מגמה.


סיכום

מה עבד:

 • סיפור סגור שעומד בפני עצמו ומשיג את כל המטרות שלו.
 • יוצא מנקודת מוצא כמעט זהה לזו של הסדרה ומצליח לספר סיפור מרענן ושונה לחלוטין.
 • מיצוב מצוין של האישויות והרעיונות של כל דמות על הסקאלה כדי לייצר קונפליקטים גם בין חברים וגם בין אויבים.
 • אקשן מעולה שמעלה הילוך בכל אקט של הסיפור.

מה פחות עבד:

 • האידיאולוגיה הילדותית של גטו מציגה אותו כנבל מעט מגוחך והסרט לא מממש את מלוא הפוטנציאל שלו.
 • הסרט לא מרגיש משמעותי ובעל השלכות מספיקות על העולם של Jujutsu Kaisen כדי שיהיה חובה לעבור דרכו, לפחות כרגע.
 • איכות הפקה שלא מתעלה בהרבה על זו של סדרת הטלוויזיה.

4 תגובות בנושא “Jujutsu Kaisen 0

 1. כמה התגעגתי לסקירות שלך, והסקירה המעולה הזו בפרט אני רציתי לראות תסרט אך בעקבות כך שלא ראיתי תסדרה ושחששתי שיהיה רעש היססתי, אבל….. מסתבר שזה לא מה שהייתי צריך לדאוג ממנו, אני שמעתי שהתרגום תת רמה בטירוף, ולא רק זה שמחקו שורות שלמות מהסרט מישהי שקראה תמנגה אמרה שהתרגום מחריב את האדפטציה, אני יודע שהקהילה נוטה לעשות רעש אבל מה ששמעתי נדמה שקצת מצדיק את זה

  אהבתי

  1. התרגום אכן היה רע, אבל למען האמת קשה לי להבין למה עושים רעש מהתרגום דווקא על הסרט הזה.
   אכן היו שגיאות כתיב, גם החלפות מגדר כמה פעמים, ניסוחים מוזרים וכו'. היו כמה משפטים שהיה ברור שתוגרמו מאנגלית ולא מיפנית באופן דיי מביך ושמתי לב לשורה אחת חסרה, לא מעבר, אבל יכול להיות שאם הייתי מתרכז בזה יותר הייתי שם לב.
   פשוט כל אלה הן לא תופעות חדשות והיו גם בסרטים הקודמים שהביאו, וכן בתרגומי נטפליקס וכאלה. זה חבל, אני מבין למה זה מציק לאנשים, אבל אני לא חושב שזה משהו ש"מחריב את הסרט" או שבגללו אנשים לא צריכים לבוא לראות. זה עדיין ברמה שאפשר להבין הכל ולהשלים את החוסרים בראש, עם או בלי ידע ביפנית, ולצערנו הבאת סרטי אנימה בארץ זה עדיין פריווילגיה לא מובנת מאליה שיכולה להיעלם בהיעדר ביקוש, אז אני לוקח את מה שיש (מה גם שבסופו של יום לא התרגום הוא המוצר שבאתי לצרוך, אלא הסרט. התרגום הוא רק כלי עזר עבורי).
   כשיבוא היום ובאמת יהיה מספיק קהל או תחרות בשביל לייצר לחץ על המפיצות ולגרום להן לדאוג מאיבוד הכנסות, אני מקווה שהמצב ישתנה. כרגע לפחות, לא רואה מה לעשות עם וזה ולכן לא רואה לנכון לעסוק בזה יותר מדי חוץ מאולי לבוא בתלונות ליס-פלאנט למי שיש כוח לזה.

   אהבתי

   1. פה ספציפית זה היה יותר גרוע משאר הסרטים שבאו עד כה.
    אני בדרך כלל מכיל תרגומים subpar, אבל זה עשה לי רע ממש הזריקת זין שהייתה בתרגום של הסרט הזה, ואני לא מבין איך אף אחד לא עצר את זה בכל אחד מהשלבים, מבתי הקולנוע ועד המתרגם עצמו.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s