Fate/Grand Order: Shuukyoku Tokuiten – Kani Jikan Shinden Solomon

Fate/Grand Order חוזרת עם אדפטציית אנימה נוספת, הפעם לסינגולריטי האחרון המתרחש מיד לאחר מאורעות Babylonia ומסיים את החלק הראשון של עלילת המשחק (אם המשפט הזה היה כולו סינית עבורכם – אפנה אתכם שוב למדריך המוכר והטוב "מאיפה להתחיל? – Fate"). "סולומון" הוא אמנם סינגולריטי שלם בפני עצמו, אבל הוא גם קצר מאוד ודיי דל מבחינה עלילתית. יותר מסיפור שלם עם התחלה, אמצע וסוף מדובר ב"קרב בוס" שמסכם את כל מה שנבנה במשך שבעת הסיפורים הקודמים לו ונותן סוף לעלילת המסגרת המסגרת שעוטפת אותם – הצלת האנושות מחורבן בשל השינויים שמבצע מלך המכשפים (המוכר לצופים דוברי העברית כמלך ישראל, שלמה) בהיסטוריה שלנו.

לאחר שאספו את שבעת הגביעים הקדושים שפיזר שלמה בנקודות שונות על ציר הזמן, מקבלים הגיבורים שלנו, המאסטר האחרון של האנושות, פוג'ימארו ריטסוקה, והדמי-סרבנט החמודה שמלווה אותו, מאש קירילייט, את ההזדמנות לגשת סופסוף לעימות חזיתי עם הנבל.

האדפטציות השונות למשחק הזה כבר ידעו עליות ומורדות, והפעם כנראה תשמחו לשמוע שמדובר בעבודה של הצוות המסור מ CloverWorks שעבד על Babylonia, זו שנחשבת בעיניי רוב לניסיון הטוב ביותר עד כה לספר את עלילות המשחק הזה באנימציה. העובדה שמדובר בסינגולריטי קצר במיוחד גם כן משחקת לטובתו של העיבוד הזה, שיכול להכניס את העלילה כולה לסרט קולנוע מבלי חשש לאבד יותר מדי פרטים בדרך.

סיבה למסיבה? לא בדיוק (ואם אתם לא רוצים לדעת דבר על מה שמתרחש בסרט, כולל מה שכבר הוצג בטריילרים, זה הזמן לנטוש את הקריאה ולחזור אחרי הצפייה). בפועל לא הייתי אומר שזה נעשה בצורה מוצלחת כפי שהיה מצופה. נתחיל ממה שהיה נדון לכישלון מראש: אם אתם לא מגיעים מהמשחק עצמו, כנראה שלא תבינו, או שלכל הפחות לא תוכלו להרגיש בהתרגשות של המעריצים מהחוויה שמספק הסינגולריטי הזה. אם בסקירות קודמות רשמתי ש Fate/Grand Order היא כמו "הנוקמים" של סדרות Fate, אז "סולומון" היא ה"סוף המשחק" שלה (והדמיון כאן הפעם חזק במיוחד). מדובר בקליימקס שנבנה במשך כל שבעת הסיפורים הקודמים, שדורש איזושהי הכרה מינימלית עם הדמויות שהכרנו שם ועם הרמזים שהושתלו במשך הזמן. זה לא אומר שאי אפשר להנות כלל בלי זה, יש פה עדיין אקשן טוב ואת חלק מהדברים שציינתי כן קיבלנו בגרסאות האנימה הקיימות במידה כזו או אחרת, אבל זו בהחלט חוויה שמיועדת בראש ובראשונה למעריצים שמכירים את המקור ולא מדובר בסיפור שעומד בפני עצמו שיוכל לספק משהו דומה עבור צופים שיש להם פערי מידע.

ה"בעיה" הזו עבורי היא דווקא דיי נסלחת. גם כך רוב הצופים הם שחקני משחק המובייל ו F/GO כולה מכוונת עבור המעריצים האדוקים ביותר, אז ניחא. הבעיה שלי עם הסרט זה שגם כפאנסרביס למעריצים הוא עושה לצערי כמה פספוסים גדולים במיוחד.

נתחיל מהדיבוב: נכון שהמשימה היא לא פשוטה כשישנן כל כך הרבה דמויות, ובשעה ו 34 דקות לא ציפיתי שנקבל את מרבית הדיאלוגים. למען האמת, באתי מוכן לקבל רק משפט וחצי מכל דמות ורק מחלק קטן מהדמויות במקרה הטוב, אבל כנראה שהתקציב לא באמת הספיק כדי להביא להפקה הזאת כמות כה גדולה מהטאלנטים המדבבים את הסרבנטים השונים עבור סרט בודד. התוצאה היא שאנחנו רואים הרבה מהסרבנטים (עם כמה וויתורים כואבים, אבל היי, מי שהתאכזב מחסרונם של טואוטה וחסאן בעלת 100 הפרצופים מסרטי Camelot יכול להיות רגוע הפעם), אך 99% מהן פשוט אילם לחלוטין. את שלמה עצמו כמובן כן זכינו לשמוע בדיבובו של טומוזאקו סוגיטה הנפלא (ג'וסף מחלק 2 של "ג'וג'ו", רודי הבוגר מ Mushoku Tensei), וגם מאיה סאקאמוטו (שיקי מ Kara no Kyoukai, שינובו מסדרת המונוגאטארי) חוזרת לדבב את דה וינצ'י וז'אן ד'ארק. גם שאר הקאסט הראשי חוזר, אבל כמעט ולא אף דמות מעבר להם.

יכול להיות שדווקא משום שרצו לכוון את הסרט לקהל גדול יותר מזה של שחקני המשחק הוחלט לוותר על הפאנסרביס ולתת נפח גדול יותר לסיפורו של שלמה עצמו (מה שאגב נעשה מצוין לטעמי), אבל אני לא בטוח שזו החלוקה הנכונה, והעובדה שבתוך פחות מחצי סרט עברנו כבר כ 80% מהטקסט המקורי היא לא בדיוק סימן טוב. אני שמח על התוספות, על כמה מהן גם אדבר בהרבה עוד מעט, אבל זה מרגיש לי כאילו חלק גדול מהאפיל של "סולומון" פשוט אבד באדפטציה, וישנן גם כמה בחירות מוזיקליות שלא בדיוק עוזרות בעניין הזה (אם מישהו מאוד ציפה לשמוע את "outbreak" בסצנת המפתח המפורסמת, משתתף בצערכם, ועוד יותר מרגיז שדווקא הטריילר כן כלל אותה ופיתח ציפיות). בסוף זהו הרי פרק שלא בא רק לספר את הסיפור הקטן שלו, אלא לסכם את המסע כולו, ולכן הקריצות הללו לאירועי העבר שנעשו באמצעות הדמויות השונות הן קריטיות.

ואחרי הכל אנחנו באים לאדפטציה גם בשביל לראות את הדמויות האהובות באנימציה, אז איך הסרט באספקט הזה? ובכן… בסדר? לא יכול להגיד שיצאתי מגדרי. יש כמה סצנות אקשן שנראות טוב, ואם אהבתם את העבודה של CloverWorks ב Babylonia זה לא שיש יותר מדי ממה להתאכזב כאן, מדובר בדיוק באותה רמה של השקעה שרואים שבאה מתוך אהבה אמיתית לפרנצ'ייז, פשוט ציפיתי לקצת יותר מסרט קולנוע. בפועל "סולומון" נראה בדיוק כמו פרק שיכל להופיע בסדרת הטלוויזיה ההיא, לא פחות ולא יותר. זה אומר שהאנימציה טובה, אבל גם כזו שמותאמת למסך הקטן, בלי שוטים סינמטיים גדולים ומפורטים ועם הרבה תקריבי פנים בזמן השיחות (ותקריבים לאחוריים של מאש, על זה אני סולח). כן אגיד שיש שימוש ניכר ב CGI לאורך הסרט כולו בכל הקשור להנפשת ה Demon Pillars – אבל באמת שאין לי טענות על כך ואני חושב שזה נראה מצוין ויוצר כמה מהתמונות היפות ביותר שאפשר לצלם מהסרט הזה.

ומבחינות אחרות הסרט דווקא מאוד מוצלח. למרות שאת הסצנה הטובה ביותר הוא מפספס בענק כאמור, את כל מה שקורה לפניה ואחריה הוא עושה בצורה לא רעה בכלל ואפילו משפר כמה דברים לעומת המקור. הקרב הסופי באופן ספציפי מלא בהרבה יותר הייפ מאשר במשחק, מנגינות אחרות מהמשחק דווקא כן זוכות להיות מושמעות לא מעט ואני שמח להכריז שסופסוף מדובר בעיבוד של F/GO בו פוג'ימארו לא מרגיש כמו נטל. הידד!

הסרט מצא דרך דיי מחוכמת לגרום לדמות הלא דמות הזאת לעבוד הפעם מבלי שזה ירגיש כמו בזבוז זמן מסך משווע, זאת בעזרת ה Mystic Code המיוחד שמעניקה לו דה וינצ'י טרם יוצא למסע, המאפשר לו לזמן כמות מוגבלת של סרבנטים בכל רגע נתון, ובכך למעשה מדמה באופן מדויק בהרבה את תפקידו במשחק המקורי (כי זה הרי הגיימפליי, להילחם בעזרת הסרבנטים שאספנו), גם אם מבחינת הסיפור עצמו הוא לא באמת יכל לעשות את זה אף פעם. התוצאה לדעתי פשוט כיפית ומספקת, בעיקר כשבחלק הזה של הסיפור הוא אמור לקחת חלק הרבה יותר פעיל ולא רק להיות צופה מן הצד.

מעבר לזה, אני חושב שהסרט העביר בצורה מפורטת ומעניינת מספיק את הקונפליקט הפילוסופי שלו והשתמש באופן מצוין בדמויותיהם של שלמה ומאש כדי לתאר את שני הצדדים השונים במאבק הזה – האחד רואה את הסוף של החיים כמשהו שמרוקן אותם מתוכן והשניה דווקא נאחזת בכך כדי להעניק משמעות לכל רגע ורגע בחייה המתקרבים לקיצם. קצת מפריע לי שמדובר בקונפליקט שהוא כמעט זהה לזה שכבר עסקו בו בהרחבה בסרטי Camelot, ושגם התשובות הן לא מי יודע מה שונות, אבל ניחא, זווית ההסתכלות היא מספיק שונה והפתרון של שלמה הוא אחר לגמרי מזה שהציגה ארתוריה בזמנו.

עוד משחק תפקיד מרכזי בסיפור דוקטור רומאן, הוא גם מוסיף בעצמו לאותו לפתרון של אותו הקונפליקט ובו בזמן מספק את התשובות לכל השאלות שעלו לגביו במשך הסיפורים הקודמים – ומדובר בטוויסט לגמרי נהדר שמוסיף גם הוא להתרגשות מהקליימקס הזה.


פינת הספוילרים

כאמור, החלק המאכזב ביותר עבורי הוא הסצנה בה מגיעים כל הסרבנטים בניצוחה של ז'אן להצטרף למלחמה. במשחק הם מגיעים בקבוצות לפי הסינגולריטי בו הכרנו אותם ויש לא מעט דיאלוגים ביניהם, על רובם בכיף הייתי מוותר והרגשתי גם במקור שזה היה לפעמים יותר מדי, אבל לראות אותם פשוט עומדים שם ולא מוציאים הגה מהפה, אפילו לא דמות אחת מכל סינגולריטי, היה לגמרי אכזבה. זה גרם להם להרגיש כאילו הם לא באמת דמויות, אלא סתם ניצבים ברקע, וחבל. גם מסצנת הקרב שלהם נגד ה Demon Pillars ציפיתי למעט יותר ואני לגמרי חושב שזה היה קצר מדי ולחלוטין לא מספק.

אני כן שמח שהוסיפו מעט יותר מהסרבנטים בהמשך, בקרב נגד שלמה שהתגלה למעשה כגואטיה, מלך השדים והכינוי הכולל לקסמיו של שלמה (טוב מודה, מעולם לא שמעתי עליו לפני ששיחקתי) ובעיקר כאשר נאלץ פוג'ימארו לעמוד לבדו אחרי הקרבתם של מאש ושלמה האמיתי. היה פשוט נהדר לראות את נרו ומורדרד עובדות יחדיו והיה מגניב לחלוטין לראות את דאנטה לקראת הסוף, אחרי שחשבתי שהוא כבר לא יגיע.

ואם כבר שלמה האמיתי – סצנת החשיפה של זהותו של דוקטור רומאן הייתה מרגשת והזכירה לי כמה התלהבתי מהרגע הזה במשחק (גם היה נורא חמוד הרמז בתחילת הסרט בו רומאן אומר שאולי פעם יכל להבין את פו, הרי נאמר על שלמה שידע לדבר עם חיות). העימות בינו ובין גואטיה היה נהדר, אם כי אני חושב שההסברים על הנובל פאנטזם של שניהם היו קצת לוקים בחסר וקשה להאשים את מי שהיה מבולבל מכך ולא הבין מדוע ההקרבה של שלמה משנה משהו אם גואטיה נשאר לעמוד איתן גם לאחר מכן. בפועל, זה נישל אותו מכוחותיו ונתן לפוג'ימארו הזדמנות אמיתית להשיב מלחמה.

את התשובה הסופית של פוג'ימארו לשאלותיו של של גואטיה אהבתי במיוחד. במקום להגיד שהוא נלחם כדי להציל את האנושות, הוא אמר בפשטות – הוא נלחם כדי לחיות. זה נשמע אנוכי, אבל בקונטקסט הנוכחי זו התשובה המושלמת והנכונה שמתכתבת עם דרכם של מאש ושלמה. הרצון הפשוט לחיות, להיות קיימים כאן ועכשיו, הוא המעניק תכלית לחיים שגורלם להסתיים, והוא מה שגואטיה לא הצליח להבין ושגרם לו להסתכל עליהם כעל דבר עצוב, כואב וטראגי.

חלק האפילוג הרגיש פחות מרגש מאשר במשחק, בעיקר בגלל שהוא לא הצליח לשחזר באותה הצורה את האומנות והמוזיקה המרגשים, אבל הוא היה סביר סך הכל. בעיקר חבל לי שהשמיטו לחלוטין את ההסבר לגבי טבעו האמיתי של פו, שהציל את מאש והחזיר אותה לחיים, מה שגרם לכל החזרה שלה להרגיש שהגיעה משום מקום ולהוריד מהמשקל של מותה מלכתחילה. גם זה וגם סצנת הקרב של הסרבנטים מול ה Demon Pillars הם רגעים שהסרט יכל לכלול או לתקן עם עוד כ 5-10 דקות של זמן מסך, ותמיד מאכזב אותי שעיבודים לסרטי קולנוע מפסידים בגלל מסגרת הזמן הקצרה, זאת בזמן שלגמרי אפשר היה לתת לקהל לשבת עוד מספר דקות ולפתור את העניין בקלות.


סיכום

אני מודה שציפיתי למעט יותר אחרי ההצלחה של Babylonia, אבל למרות שלקראת אמצע הסרט כבר התכוונתי לקבע את דעתי שמדובר בהחמצה כואבת, אני חושב שבהמשך היו מספיק דברים שפיצו על כך. לא מדובר באדפטציה הטובה ביותר של Fate בכלל או של Fate/Grand Order בפרט, והיא לא בדיוק ברמה של החלק המקביל במשחק, אבל עדיין יש פה לא מעט ממה להנות עבור המעריצים האדוקים ולא מעט רגעים שהתעלו על המקור. בתור סיפור בפני עצמו – "סולומון" הוא סרט שלא מאוד גדוש בתוכן, אבל נותן הקליימקס ש Fate/Grand Order הייתה זקוקה לו גם בגרסת האנימה שלה, ובתקווה שזו גם תמשיך לחלק הבא (שום הכרזה על אנסטסיה? משהו?).

מה עבד:

  • אקשן מרהיב עם אנימציה מושקעת שמצליחה לעבוד מסך גם עם כמות ה CGI המכובדת.
  • דמותו של פוג'ימארו נכתבה בצורה טובה בהרבה מאשר בשאר האדפטציות.
  • קליימקס חזק במיוחד לסיפור המסגרת של F/GO שנותן את הסחורה למעריצים וגם עונה על שאלות שנצברו במשך הדרך.

מה פחות עבד:

  • חלקים מסוימים לא קיבלו הסבר מספק והסרט כולו יהיה פחות נגיש לקהל שלא שיחק במשחק המובייל.
  • מרשים ככל שיהיה ויזואלית, הוא עדיין מרגיש יותר כמו פרק מסדרת הטלוויזיה מאשר חוויה קולנועית.
  • חלוקה לא מיטבית של הזמנים והמשאבים גרמה לסרט לפספס בביצוע של כמה סצנות מפתח, ביניהן זו האייקונית ביותר מהמקור.
grades4_7

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s