Boku no Hero Academia 5

כשמדובר בסדרת השונן הפופולרית הזו, שאיתנו כבר מאז 2016 וחצתה העונה את רף ה 100 פרקים, אני כבר לא יכול להגיד שאני לא יודע למה אני נכנס. הרי אחרי לא פחות מארבע עונות (השלישית והרביעית אף סוקרו כאן בבלוג), מה כבר יכול להיות בחמישית שיהפוך את החוויה לשונה באופן משמעותי? ובכן, לפי התגובות והציוצים ברחבי האינטרנט במהלך הזמן בה שודרה – נראה שהרבה.

השמצות על האנימה הזו שמעתי גם במהלך העונות הקודמות, פעם בגלל פרק פתיחה פילרי, פעם בגלל ארק שאכזב ולפעמים אנשים גם סתם נהנים להתלונן על כמה מיותר וסוטה מינטה (אני עדיין אוהב אותו). גם את הטיעון החוזר על כל סדרה ארוכה שלא תהיה, שהיא כביכול מדרדרת עם הזמן וכבר לא מה שהייתה פעם, כבר שמעתי עשרות פעמים, אבל כמות ההייט שנשפך על העונה החמישית בהחלט הייתה חסרת תקדים אפילו במונחים האלה. האם זה מוצדק? אם אתם שואלים אותי, לא ממש. על אף שאסכים שמדובר בעונה החלשה ביותר של הסדרה עד כה ללא צל של ספק, להגיד שהיא שונה מהותית מקודמותיה יהיה בעיקר ניפוח של העניין.

כבר היו לסדרה ארקים חלשים בעבר, הפעם הם פשוט מהווים את רוב התוכן של העונה לצערי, והארק הראשון באופן ספציפי (המהווה חצי ממנה), המתמקד בקרבות האימון בין כיתה 1-A לכיתה 1-B הוא פשוט אוסף של קרבות חסרי פואנטה שלא ממש מקדמים את העלילה לשום מקום. למה הם כאן? נראה שחוץ מרצון להראות כמה יכולות חדשות ולתת את הבמה לכמה דמויות משנה שאין מה לעשות איתן בשאר הזמן, כל זה בעיקר תירוץ כדי לחשוף אותנו למשהו בנוגע לקווירק של דקו (שתורו להילחם, כמובן, מגיע רק בסוף). אם זה היה שווה את זה? רק הזמן יגיד. אם יכלו למצוא דרך פחות ארוכה ומייגעת לעשות את זה? כנראה שכן.

אני בכל אופן עדיין נהניתי, אני הרי אוהב את הדמויות וכיף לי לראות אותן מתקדמות עם הזמן. גם הקרבות עצמם כתובים סך הכל טוב, עם לא מעט רגעים קומיים ואפיים נהדרים (בעיקר כשמגיע תורו של באקוגו), גם אם חסרים את הרקע העלילתי שיתעל את כל הסיטואציה למשהו מרגש באמת. הסדרה כבר עשתה זאת מצוין בעבר עם הטורניר של פסטיבל הספורט, שהיה אחד הארקים הטובים ביותר עד היום והציג כמה מהסיפורים הטובים ביותר אודות הגיבורים של כיתה A-1, כך שחבל לראות חוסר ניצול שכזה לזמן המסך שהוקצב הפעם. אני כן יכול להבין אם כך למה הקהל פחות התלהב, בעיקר כי בצפייה על בסיס שבועי זה נשמע נוראי "לבזבז" חודשים על הדבר חסר הפואנטה הזה, אבל בצפייה רציפה זה באמת לא הרגיש לי עד כדי כך ביג דיל כמו שעשו מזה (מה שנכון לגבי הרבה חלקים "מרוחים" של סדרות רבות מהז'אנר לצערנו, אבל הבחירה איך לצפות היא בסוף שלכם).

שני הארקים שבאו לאחר מכן כבר טובים משמעותית, אם כי עדיין רחוקים מהשיאים של העונות הקודמות. אני מודע לכך שעשו שינויים מסוימים בסדר האירועים, כנראה כדי לשמור את הטוב ביותר לסוף העונה, ולמרות התלונות בעניין זו דווקא נשמעת לי סך הכל כמו החלטה נכונה והגיונית, שלפחות בינתיים אני לא רואה כיצד פגעה בצורה כלשהי בסדרה (חוץ מאולי דחיית סיפוקים של מעריצי המנגה לראות את החלק הטוב ביותר באנימציה). ארק אחד ממשיך את התהליך של אנדוואר שהחל בסוף העונה שעברה, כאשר טודורוקי, מידוריה ובאקוגו מגיעים להתאמן אצל הגיבור מספר 1 והוא סך הכל ארק דיי נחמד, בוודאי ביחס לקודמו. הוא לא נותן פתרון לבעיות המוצגות בו כמו שהוא מציף אותן מעל לפני השטח, כך שהוא בעיקר משמש ארק מעבר למה שלא יבוא לגבי האב והבן בהמשך הדרך. אם יש לי תלונה אחת אמיתית לגביו היא שאותו תהליך שעובר אנדוואר מרגיש לי קצת חד מהיר מדי, אבל אני לוקח בחשבון שזה אולי סתם כי כבר הספקתי לשכוח חלקים מן העונה הקודמת.

הארק המסיים את העונה, המתמקד בעיקר בנבלים ובבניין הכוח שלהם לקראת העימות החזיתי הבא, הוא כבר קרוב יותר להחזרת הסדרה לימי הזוהר שלה. רגעי האקשן הגדולים שהסדרה ידועה בהם הם ללא ספק כאן, זאת בתוספת מידע מעניין שהוסתר מאיתנו וכמה פלאשבקים מהטובים יותר שראתה הסדרה. אודה ואתוודה שגם במקרה הזה אני לא יכול להגיד שהתרגשתי יתר על המידה ממה שהתרחש על המסך, לפחות רוב הזמן, פשוט כי לטעמי הדמויות המככבות בו הן לא כאלו המסוגלות להחזיק פרקים שלמים על הכתפיים שלהן. הנבלים של Boku no Hero Academia הם דמויות לא רעות סך הכל (טוב הם כן, הם נבלים. התפקיד שלהם זה להיות רעים, אבל הבנתם למה אני מתכוון), אך אף פעם לא מצאתי אותם מרתקים מספיק בשביל שארצה לצפות רק בהם ללא ההתנגשות עם הקבועה עם הצד ההירואי של העולם הזה. הייתי אומר שזה נכון גם לגבי הצד השני, אבל שם זה איכשהו כן עובד, לפחות רוב הזמן, כך שאני חושב שלחלוטין יש על מה לעבוד בנושא.

מלבד התלונות על התוכן שמעתי גם תלונות על הפקה ירודה ביחס לעונות הקודמות – ולגבי זה באמת שאין לי מושג מהיכן זה בא. נכון שיש לא מעט תמונות סטילס שלא מונפשות באמת במהלך הפרקים, אבל בוא בעת לא חסרים גם קטעי סאקוגה מרשימים. יכול להיות שהיו פחות, לא באמת ספרתי, אבל ככלל קשה לי להגיד שמשהו ברמה הויזואלית הממוצעת של הסדרה השתנה והיא עדיין נראית טוב כמו תמיד לטעמי. אוסיף ואגיד שיש אפילו שינוי מרענן בזכות העובדה שהסיפור נכנס לתקופה חורפית המביאה איתה תלבושות חדשות ואווירה קרירה וחגיגית, כזאת שכאילו מסמלת סיום של משהו אחד והתחלה של משהו חדש, והאנימה מעבירה את זה יפה מאוד.

אני גם חושב שיש יותר שימוש בכל מיני "Sounds Effects" שקופצים על המסך בצורה של כתובות שכאילו נלקחו מעמוד קומיקס, מה שסך הכל מתבקש בהיותה של הסדרה מחווה לעולם הקומיקס של גיבורי העל האמריקאיים, אני רק לא באמת בטוח כמה זה היה בשימוש עוד קודם – כך או כך זה רעיון נחמד מאוד. פחות נחמד היה הצורך לכתוב על המסך את השם והקווירק של כל דמות בכל פרק ופרק.,וכן, זה ליטרלי בכל פרק. מדובר במשהו שדווקא כן נעשה גם בעונות הקודמות (אם כי אני יכול להישבע שרק בפרקי הפתיחה) ואני חושב שהגיע הזמן להיגמל מהשטות הזאת. עם כל הכבוד, אחרי יותר מ 100 פרקים אני יודע מי זה דקו ומה הקווירק שלו.

למרות שכל התוכן העונה היה יחסית פושר לטעמי, עדיין לא תשמעו ממני אמירה שהסדרה מדרדרת. זה לא כי אני חושב שגם הקודמות היו פושרות, פשוט הנוכחית מרגישה כזאת שכוללת הרבה סיפורי מעבר ולכן הופכת כאמור לריכוז של כמה מהחלקים הפחות טובים של סיפור המסגרת הכללי. עדיין יש בה את אותה הכתיבה הטובה והדמויות הכיפיות שתמיד היו בה, כך שגם אם אף אחד מהארקים לא הכניס בי רצון לפתוח פינת ספוילרים לסקירה הזאת ולהיכנס לעומק הדברים, אני לחלוטין לא מצטער על הצפייה.

ורק כדי לחדד את המסר עוד יותר – אני לא רק מקווה שהסדרה תשתפר בעונה הבאה, אני יכול להמר על כך בעיניים עצומות גם מבלי שקראתי את חומר המקור. כבר אמרתי בעבר ש Boku no Hero Academia נותנת הרגשה שהיא בונה משהו גדול במיוחד להמשך הדרך, ומעולם לא היה סימן ברור יותר לכך מאשר הדרך בה הסתיימה העונה הנוכחית. אנשים יכולים להמשיך להתלונן או להנמיך ציפיות אם הם רוצים, אני עדיין להוט להמשיך בדיוק כפי שהייתי לפני 25 הפרקים הללו ובאמת שאופתע אם הקבלות לא יגיעו בסופו של דבר.


סיכום

מה עבד:

  • כתיבה טובה של הדמויות והדיאלוגים מצליחה לפצות במעט על החלקים היותר חלשים עלילתית.
  • מכילה כמה מהתגליות והפלאשבקים היותר מעניינים שהיו בסדרה.
  • מעבירה בצורה מקסימת את האווירה החורפית החגיגית של העונה.
  • סיום חזק שמשאיר ציפייה גדולה לקראת ההמשך.

מה פחות עבד:

  • ארק ראשון ארוך ומייגע לצפייה (שבועית) המכיל המון קרבות חסרי פואנטה.
  • שני הארקים העוקבים מרגישים יותר כמו סיפורי מעבר ולא מצליחים להיות סוחפים כמו רגעי השיא של הסדרה.
  • חלק גדול מהזמן מוקדש לדמויות הנבלים שפחות מצליחים להחזיק את הסיפור מעניין בכוחות עצמם.
grades4_7

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s