Legend of the Galactic Heroes Gaiden: Golden Wings

בעודי ממשיך לצפות בסדרת ה OVA הארוכה (סקירה עוד תגיע כשאסיים) של Legend of the Galactic Heroes, לקחתי לעצמי פסק זמן באמצע הדרך כדי לצפות בסרט ששוחרר ב 1992, בדיוק בין הפרקים בהם עצרתי. שמו Ougon no Tsubasa (Golden Wings), אורכו כשעה והוא מתרחש כרונולגית לפני My Conquest Is the Sea of Stars, כלומר מדובר בנקודה המוקדמת ביותר על ציר הזמן עד כה. הסרט מציג את סיפורו המשפחתי של ריינהארד ואת האירועים שהובילו למכירת אחותו הגדולה לקייסר, כמו כן גם את תחילת מסעם שלו ושל חברו, קירכייס, בצעירותם החל מרגע פגישתם הראשונה והמקרית ועד התגייסותם לצבא האימפריה הגלקטית והתחלת הטיפוס של השניים בסולם הדרגות.

זה כן הופך את הסרט לנגיש לצופים חדשים, כי קשה להגיד שהוא דורש ממש ידע קודם, אבל לא הייתי קופץ על זה אם אתם לא בקיאים בסדרה במיוחד. מלבד קריצות כאלה ואחרות שתוכלו להבין רק אם כבר צפיתם בה (או לפחות בחצי ממנה ששוחרר לפני הסרט), כמו גם היכרות מעמיקה יותר עם הדמויות שנותנת קצת יותר קונטקסט להתנהגותם, הסרט פחות טורח להכיר את העולם הגדול והמפורט של LOGH לצופים ולא באמת מתמקד בעיקר ובקונפליקטים העומדים במרכזה. לכן, גם אם הסרט כן סוג של עומד בזכות עצמו, בתור רושם ראשוני מהפרנצ'ייז הוא הרבה פחות מוצלח מ My Conquest is the Sea of Stars ו Overture to a New War שסקרתי קודם לכן.

מדובר יותר בהרחבה על פלאשבקים ומידע שכבר ניתן בסיפור עצמו, פלוס איזושהי הרפתקה צדדית נחמדה, כך שגם עבור צופים וותיקים זו חוויה שקשה להגיד שהיא הכרחית (לפחות כרגע, אולי חלקים ממנו יהיו רלוונטיים להמשך), אבל זה בונוס נחמד סך הכל. השליש הראשון פורס את סיפורו של ריינהארד בצורה מפורטת יותר משעשתה הסדרה עצמה, וגם אם הוא לא מספק יותר מדי מידע חדש, הוא כן מציג בצורה משכנעת יותר לטעמי את מה שמניע את הדמות. הוא מתחיל עם רגע המוות הטרגי של אימו ובמקום לספר לנו במילים מה זה עשה לילד ולמשפחתו, הסרט מוכיח זאת במעשים. אנהרוזה, אחותו של ריינהארד, לקחה על עצמה את תפקיד האם והבטיחה לגדל אותו, ואילו אביו שלא יכל לדרוש את הצדק על מה שנעשה לאהובתו בשל מעמדו הכלכלי הנמוך, נשבר תחת הלחץ והחליט למכור את הילדה עבור בצע הכסף ולו כדי למנוע השפלה נוספת בעתיד. קשה שלא להבין עקב כך את ריינהארד, שפיתח שנאה עבור מעמד האצולה המושחת ועבור הסדר הקיים בעולם הנוכחי – והחליט לעשות הכל כדי שלא רק להציל את אוחותו, אלא גם לשנות את האימפריה הגלקטית מן היסוד.

הצד השני באותו חלק של הסיפור, צידו של קירכייס הוא אמנם מפורט ומעניין פחות, אבל גם כן שופך אור נוסף על הדמות. כבר מן ההתחלה אנו רואים שהתעניין באנהרוזה ושכלל לא תכנן לפגוש את ריינהארד או לצאת איתו להרפתקה שכזו. ההצעה של חברו הטרי להצטרף אליו לצבא נחתה עליו משום מקום, ואילולא החיבה שהסתיר לאנהרוזה ספק אם בכלל היה נענה בחיוב. ובכל זאת, נראה שהשתכנע ששווה לתלות את יהבו בילד הבלונדיני והנחוש שעומד ממולו, שהאמין שלו הפוטנציאל לשנות את העולם כפי שעשה מייסד האימפריה, רודולף בכבודו ובעצמו.

הבעיה הגדולה של הסרט היא שחוץ מאותו שליש ראשון, שכאמור מעניין בזכות ההרחבה שלו על מידע קיים יותר מאשר בזכות תוכן חדש לחלוטין, השאר לא בדיוק עומד בציפיות. שני השליש האחרים כוללים לא מעט רגעים משעשעים של ריינהארד וקיריכייס בצבא, כאשר העיקר הוא משימה המסתבכת בעקבות גורמים המנסים להכשיל את השניים מבפנים, אבל אותם גורמים לא בדיוק עושים זאת בתחכום רב בלשון המעטה ולא מרגיש שבאמת הרבה מונח כאן על הכף. אין בחלק הזה משהו מרגש, חכם או מרתק במיוחד, אלא בעיקר הזמדנות נוספת של השניים להוכיח כמה הם באדאסים ולהציג בצורה דיי נלעגת, כרגיל, את המבוגרים שסביבם. כאשר זה מגיע למצב בו הנבל המרכזי של הסרט מחזיק בידו אקדח, עומד במרחק של כמה מטרים מקירכייס ומצליח עדיין להיות מנוטרל בקלות מבלי שהוא אפילו מנסה לירות כדור אחד – זה כבר באמת נהיה מגוחך.

אחד האספקטים היותר מעניינים ויחודיים ל Golden Wings הוא דווקא האספקט הטכני שלו. ויזואלית, מדובר כנראה בחלק הכי מרשים של הפרנצ'ייז עד כה. אסייג ואגיד שאני לא יכול להגיד שבלעתי בקלות את עיצובי הדמויות החדשים. הסגנון כל כך שונה מהמקור וקשה לי להגיד שאני אוהב את זה, אבל זה כן מרגיש מודרני יותר והדמויות ללא ספק נראות הרבה יותר קרוב לגילן האמיתי לפחות באותה נקודת זמן. האנימציה היא החלק שקיבל את השדרוג הגדול באמת והיא כמה רמות מעל לסצנות הסטטיות והמשמימות של יתר הסדרה. זה מתבטא בכל ירי של אקדח וחללית, בכל קרב אגרופים ואפילו בהליכה של הדמויות במסדרון. לא שמדובר באיזו אנימציה פורצת דרך, אבל בהשוואה לשאר הפרנצ'ייז שגם חלקים מאוחרים יותר שלו עדיין מרגישים שייכים לשנות ה 80 וכוללים אנימציה מינימלית ככל האפשר, כאן הכל מרגיש פשוט הרבה יותר חי ובאווירת שנות ה 90.

גם מבחינת הסאונד, לפחות לטעמי האישי, מדובר בשדרוג משמעותי והמוזיקה היא קצבית, מחמיאה הרבה יותר לסצנות האקשן ומעבירה את האווירה המתוחה ואת הדרמה כפי שהייתי מצפה. אני יכול להבין את מי שבכל זאת מעדיף את המוזיקה הקלאסית של שאר הפרנצ'ייז, כי היא כן משרה טון קצת יותר מיוחד בנוף של המדיום, אבל כפי שכתבתי בסקירות קודמות – פחות התחברתי.

איפה שכן קצת התאכזבתי זה דווקא הדיבוב. לא שהמדבבים החדשים שנבחרו עושים עבודה רעה, וגם בנושא הזה אתוודה שמדובר בקולות שהרבה יותר מתאימים לריינהארד וקיריכייס הצעירים, אבל קשה להתחרות במדבבים האיקוניים של המקור. זה כן דיי ניטפיק כשזה נוגע לשניים האלה, אבל כיוון שהסרט כולל גם את ידידנו יאנג וון-לי – שלא נראה ולא נשמע אפילו קרוב לדמותו המקורית, זה משהו שקשה היה להתעלם ממנו (ובכלל, הייתי מעדיף שלא יראו את הדמות בכלל. הוא לא באמת חשוב לשום דבר שמתרחש בסרט ונותן רושם של ניצב חסר משמעות). מה שכן, יארה יוסאקו האגדי עדיין משמש כקריין לסרט, אז למרבה המזל מבחינת הקריינות הסרט לא בחר להתנתק מן השורשים.

השינויים בפסקאות לעיל התרחשו בגלל שעל הסרט לא אמונים הפעם אנשי Kitty Films אלא סטודיו אחר, Magic Bus (אלה אגב פעילים עד היום אם כי פחות ביצירת פרויקטים עצמאיים ויותר בהשלמת עבודה עבור סטודיואים אחרים, מה שהם עשו גם עבור חלקים בפרנצ'ייז הנוכחי). אני מקווה שההשפעה של החבר'ה האלה תהיה ניכרת יותר בפרקים עתידיים של הסדרה, כי יהיה ממש נפלא אם הסדרה תוכל להנות משני העולמות בעזרת שילוב היתרונות הטכניים של הסרט הנוכחי יחד עם העיצובים והמדבבים המקוריים שלה.


סיכום

בסופו של יום מדובר בחוויה שניתן לוותר עליה מבלי להרגיש כנראה שאיבדתם דבר, אבל גם אם הסיפור לא חכם או מלהיב במיוחד, ובוודאי שלא מחדש יותר מדי, Golden Wings הוא סרט קצר וחביב שלדעתי חבל יהיה לוותר עליו. אני שמח שהקדשתי לו את 59 הדקות שלי, ולו בשביל לחוות את LOGH בסגנון קצת אחר ממה שאני רגיל.

מה עבד:

  • מרחיב ומציג בצורה מעניינת ומשכנעת יותר את סיפור הרקע של ריינהארד וקיריכייס.
  • אנימציה שמרגישה מודרנית ומרשימה הרבה יותר מן הסדרה ומן הסרטים האחרים בפרנצ'ייז (לא כולל הרימייק מ 2018, אותו טרם ראיתי).
  • מוזיקה קצבית שהרבה יותר מתאימה לרגעי האקשן מאשר זו הקלאסית בה הסדרה מאופיינת.

מה פחות עבד:

  • קשה להתרגל לעיצובי הדמויות והמדבבים החדשים – בעיקר כשמדובר ביאנג.
  • שני השליש האחרונים של הסרט הם הרפתקה דיי גנרית שמרגישה חסרת משמעות.
  • הנבל המרכזי של הסרט מגוחך לחלוטין.
grades4_6

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s