דעה: הסרט של Kimetsu no Yaiba מגיע לארץ – וזה דבר טוב

הידיעה שהתפרסמה רק אתמול, שבוע בלבד לפני תאריך הקרנת הבכורה המתוכנן, תפסה אותי לא מוכן. לו הייתי יודע על כך מראש, כנראה שהייתי מחכה לצפות בסרט בפעם הראשונה באולם הקולנוע בעצמי. אני לא זוכר מתי בפעם האחרונה הביאו סרט אנימה לאולמות הקולנוע בארץ, שלא בהקרנות פרטיות, בסינמטקים ובחורים כאלו ואחרים, ובוודאי שלא זוכר אחד שמשוייך לפרנצ'ייז מוכר ופופולרי מתישהו בשנים האחרונות. אני חושב שבפעם האחרונה שלי יצא לצפות באחד כזה זה היה הסרט הראשון של "אינויאשה" (שלצערי לא היה הצלחה גדולה), לפניו היחידים שבאמת הצליחו להצדיק את ההוצאה היו סרטי "פוקימון" בשנים שזה רק פרץ.

אז כן, Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-hen (או בלשון המערבית, הסרט של Demon Slayer), אם לא שמעתם, הולך להיות מוקרן החל מה 22.7 בכל סניפי יס פלאנט וכן ברב-חן דיזינגוף. לצד התגובות המתלהבות ברשתות החברתיות, משום מה מדובר במהלך שזוכה גם ללא מעט ביקורת. למה דווקא הסרט הזה? למה עכשיו? למה להקרין סרט שהסדרה שקדמה לו כלל לא שודרה בארץ? למה לא לקחת סרט שעומד בפני עצמו? ובכן, בניגוד לכל מי שטוען לחוסר היגיון בנושא – דעתי היא שמדובר דווקא במיזם מבורך וצעד בכיוון הנכון שהוא בדיוק מה שכבר מזמן צריך היה לעשות.

כבר זמן מה שאני חושב שהבאת סרטים שקשורים לפרנצ'ייז פופולריים, בין אם שודרו פה ובין אם לא – זהו דבר מתבקש ונחוץ. אין חולק על כך שעדיף לו היה ניתן לצפות באופן רשמי ב Kimetsu no Yaiba בערוצי הטלוויזיה או בשירותי הסטרימינג קודם לכן (את ההזדמנות להביא את Dragon Ball Super: Broly למשל, שכן עומדת בקריטריון הזה, הצליחו איכשהו לפספס), כך שיותר קהלים היו נחשפים אליה ורוצים לראות את הסרט מלכתחילה. עם זאת, אני לא חושב שחוסר בקהל זו הבעיה הגדולה של הפרנצ'ייז הזה. מדובר באחד מכותרי האנימה הפופולריים ביותר בשנים האחרונות, וגם בארץ אין חובב של התחום שלא שמע עליו, כך שאני סמוך ובטוח שכמעט כל מי שזה כן עניין אותו כבר צפה בסדרה ממילא.

דווקא אם העלנו את הטיעון של כמות הקהל, אני חושב שלסרט כזה יש יתרון מובהק על סרטים של במאים עם שמות גדולים שמוכרים בעיקר לחובבים היותר אדוקים, קהל שהוא הרבה יותר נישה ולא הזרם המרכזי. כבר הביאו לפה לא מעט פעמים בשנים האחרונות, בין אם זה בכנסים או בהזדמנויות אחרות, סרטים של טובי היוצרים של התעשייה היפנית – החל ממאמורו הוסודה ומאקוטו שינקאי ועד למאסאקי יואסה. נכון שהם לא קיבלו את אותה הבמה ושאף אחד מהם לא הגיע ליותר מהקרנות פרטיות ובודדות, אבל אני מוכן לחתום על כך שמראש את רוב הקהל היותר מיינסטרימי הם כלל לא עניינו לבוא ולצפות, בוודאי לא בהשוואה לסרט השונן שובר הקופות הזה (שמן הסתם נתוני ההכנסה שלו שיחקו תפקיד לא קטן בהגעתו ארצה). לא שאני צופה לו הצלחה כמו של סרטי "מארוול" ודומיהם, אבל זהו לגמרי סרט שיכול לדעתי להתחרות בהיצע היותר סטנדרטי המגיע מן המערב.

וזה כלל לא עניין של איכות, הרי זה לא שאת Mugen Ressha-hen שיבחתי באופן מיוחד בסקירה שלי עליו, זה פשוט עניין של דחיפות. עבור כל סרט של הוסודה או מיאזאקי, טוב ככל שיהיה, כנראה שלא אמהר לנסוע מחוץ לעיר (ובוודאי שלא לאולם נידח ומרוחק בקצה השני של הארץ) ולהשקיע בכך זמן יקר וכסף, פשוט כי עדיין אין לי את אותה האכפתיות כלפי דמויות ועולם שטרם הספקתי להכיר. מעניין ככל שזה ישמע, יש כל כך הרבה יצירות מעניינות שעוד לא ראיתי, כך שעוד אחת נוספת לרשימה לא באמת תשנה משהו ולא תהיה לי בעיה לחכות כמה חודשים עד שתצא לבלוריי ומשם לשאר הרשת. לעומת זאת, לראות את המשכו של סיפור שאני כן מכיר ושיצר בי ציפייה גדולה זה משהו שאני רוצה לחוות כאן ומיד. לו היו מקרינים למשל את אחד הסרטים של Heaven's Feel בארץ בחודשים שקדמו ליציאת הבלוריי, תהיו בטוחים שהייתם מוצאים אותי באולם גם אם הייתי צריך לנסוע עד אילת – כי ככה זה שבאמת אכפת לי.

נכון שבמקרה המדובר הסרט הוא סרט המשך שלא יוכל למשוך קהלים חדשים שהם לא חלק מקהילת חובבי האנימה, אבל עם יד על הלב, אני לא באמת חושב שיש כמות מכובדת של אנשים שהיו הולכים באופן ספונטני לראות סרט אנימציה יפני אם הם לא חובבים של התחום מראש, כך שזה לא הפסד גדול. אני לגמרי מעדיף שיביאו סרטים כאלה בלי לעשות חישובים של "האם שודר כל התוכן הנחוץ" מאשר לפסול את הרעיון מלכתחילה, על אחת כמה וכמה אם זה מה שיגדיל את ההיצע הלא קיים במדינתנו.

הטענה היחידה שאני כן יכול לנקוף כנגד ההכרזה היא התזמון שלה. כמה חודשים מוקדם יותר זה יכל להיות הישג והצלחה גדולים הרבה יותר. היום, כאשר גרסת הבלוריי כבר יצאה (ושעוד חודשיים קודם לכן הסרט הודלף לרשת), אותה דחיפות מדוברת כבר לא באמת קיימת לצפייה בסרט של Kimetsu no Yaiba. אותו קהל שאמרתי קודם לכן שכבר ראה את הסדרה כנראה שראה גם את הסרט, לפחות ברובו, כך שנשארנו בעיקר על אלה שיראו נכונות לחוות אותו שוב באולם הקולנוע או סתם לתמוך ביוזמה של הבאתו למדינתינו. אני לא חושב שחסרים כאלה, אבל הם כנראה מעטים יותר מאותו תרחיש אופטימי שתואר קודם לכן. לכן, קשה לי להגיד שלא היו אופציות הגיוניות יותר, כמו למשל הסרט הרביעי של Evangelion שיעלה רק בחודש הבא ל Amazon Prime ועד אז לא זמין לקהל הישראלי לצפייה בשום פלטפורמה שהיא, חוקית או לא חוקית, אבל כנראה שזה יותר בעייתי לצפות למשהו כזה מפרנצ'ייז ותיק שהרבה פחות פופולרי בקרב הקהל הצעיר.

אני עדיין לא בטוח אם אלך לצפות בסרט של Kimetsu no Yaiba שוב, אבל זה כן משהו שלחלוטין אשקול בחיוב, ולו בשביל להראות שיש כאן בארץ קהל לסרטים המונפשים מיפן. לא שאני ממהר לפתח ציפיות וברור שהסיכויים נמוכים, אבל אם זה יגרום לכך שבעתיד יביאו יצירות קולנועיות דוגמת הסרטים המתוכננים של Jujutsu Kaisen או Mahou Shoujo Madoka★Magica, ומבלי להתמהמה בתזמון, זה לחלוטין יהיה שווה את זה (הייתי מוסיף לרשימה את הסרט החדש של Fate/kaleid liner Prisma☆Illya, אבל אני מניח שהקהל כאן עדיין לא בשל למשהו מהסוג הזה).

הקרנות של סרטי אנימה זה משהו שכבר קורה בארה"ב ובמדינות רבות בעולם, אין סיבה שהקהל הישראלי ישאר מחוץ למועדון וימשיך לחכות חודשים רבים להוצאות בלוריי כדי לצפות סרטים שכל העולם המערבי כבר ראה מזמן. גם עבור מי שמעוניין רק באותם סרטי במאים גדולים העומדים בפני עצמם, אני חושב שזו סיבה לשמוח ולהביע תמיכה ברעיון. אם סרטי המיינסטרים הם אלו שיצליחו לנרמל את התופעה של הקרנת סרטי אנימה בבתי הקולנוע, יגבר גם הסיכוי שלבסוף ינתן הצ'אנס לאחרים שאין להם קהל יעד מבוסס ובטוח. כמה מהר זה יקרה אם בכלל, את זה נצטרך לחכות ולראות, אבל הפוטנציאל לחלוטין קיים. אם הבאתו של Mugen Ressha-hen היא מה שיגביר את הסיכוי שלא אאלץ להמתין חצי שנה לסרט הבא שיתפוס את תשומת ליבי – לא נותר אלא לברך על המהלך.

תגובה אחת בנושא “דעה: הסרט של Kimetsu no Yaiba מגיע לארץ – וזה דבר טוב

  1. טוב אין לי דעה כזאת ארוכה
    אבל אני פשוט חושב שזה טוב ואפילו אם זה לא יעזור להביא עוד סרטי אנימה לארץ זה עדייו משמח שלפחות ניסו להביא (מהצד שלי)

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s