Toaru Kagaku no Railgun T

בשעה טובה, לאחר חודשים רבים ולא פחות מ 159 פרקים (פלוס סרט) הגענו סופסוף לסדרת Toaru האחרונה (או לפחות מבין אלו שיצאו עד עכשיו). Railgun T שיצאה רק בשנה שעברה (2020) היא סדרת ההמשך של Railgun S, הסדרה האהובה עליי בפרנצ'ייז עד כה, כך שהפעם הגעתי עם ציפיות גדולות. אני שמח להודיע שאכזבה לא הייתה כאן.

העונה השלישית של "ריילגאן" לוקחת אותנו לימי פסטיבל הספורט של עיר האקדמיה, מה שממקם אותה על ציר הזמן במקביל לאמצע עונתה השניה של "אינדקס" כזכור. אם אתם צופי "ריילגאן" בלבד תצטרכו רק לדעת שישנו פער קטן בין אירועי העונה הקודמת לזו הנוכחית, אירוע שהתרחש באותה עונה שניה של "אינדקס" רגע לפני הפסטיבל בו קורוקו נפצעה, לכן כעת היא על כיסא גלגלים ולא יכולה לקפץ כהרגלה – וכך גם הלב שלי שנשאר דומם. לא נורא, יש לה את הרגעים שלה גם בסדרה הזו.

עקב אותה פציעה מוצאת את עצמה מיסאקה ללא פרטנרית עבור חלק מהתחרויות, לכן את מקומה של קורוקו תופסת יריבתה המשעשעת בעצמה, קונגו מיטסוקו, זו דווקא ממלאת את החסר באופן מספק מהצפוי. העניינים מתחילים להסתבך כאשר אחת מאחיותיה המלאכותיות של מיסאקה מחליטה גם היא להצטרף לחגיגה, ומה שמתחיל כרצף אי הבנות ומספר אירועים מביכים ומשעשעים מתגלגל לכדי חטיפתה של הילדה המשובטת על ידי גורמים עוינים. החשודה העיקרית בחטיפה היא שוקוהו מיסאקי, האספרית רמה 5 שהכרנו בעונה הקודמת ובעלת היכולת לשלוט במוחם של האנשים סביבה, ומיסאקה שלנו כמובן יוצאת בעקבותיה.

את הקונספט עצמו מיד אהבתי. הרבה מהפסטיבל הזה לא ראינו לצערי ב"אינדקס", אז היו עסוקים טומה וחבריו במרדפים אחר גורמים זרים שחדרו לעיר, ודווקא "ריילגאן" היא זו המנצלת טוב יותר את ה setting הזה. האירוע כאן מרגיש הרבה יותר גדול ורציני, אליו גם מזמינים אספרים מהחזקים בעיר, ואנחנו זוכים לראות כמה מהתחרויות ולהנות מהאווירה החגיגית. גם טומה כאן, לא באמת יודע איך היה לו את הזמן בין האירועים המקבילים מ"אינדקס" אבל שיהיה, הוא כאן ולא רק כדי לספק אינטרקציות קומיות עם ביריבירי (לא שאלו חסרות, למזלנו). ההתמקדות בפסטיבל עצמו אמנם לא נמשכת זמן רב, אבל זה מספיק בשביל להוות חימום ראוי.

ברגע שמגיעים לעיקר זה כבר נהיה טוב באמת. עם כמה שאהבתי את "ריילגאן" עד עכשיו, אחד החסרונות הבולטים שלה בעונות הקודמות הוא החוסר באנטגוניסט מעניין באמת, ולתפקיד זה נכנסת שוקוהו בהצלחה יתרה. עצם מיצובה כאספרית רמה 5 מיד מסמן אותה כמוקד לעניין ואת היריבות בינה ובין מיסאקה ביססה הסדרה כבר בתחילת העונה הקודמת ויצרה דינאמיקה נהדרת בין השתיים. זה לא רק היריבות וחוסר היכולת שלהן להסתדר ולראות עין בעין, המתבטאת בעקיצות וירידות הדדיות על האופי, היכולת או גודל החזה האחת של השניה – יש כאן גם מתחת לפני השטח סוג של הערכה הדדית והבנה זו את גדולתה של זו, וזה משהו שפשוט כיף לראות.

שוקוהו בלי שום קשר התחבבה עליי מיד. היא "אוג'ו-סאמה" קלאסית, נערה צפונבונית מתנשאת אבל לא מהסוג המעצבן. היא שופעת הומור, מגניבה ומחביאה לא מעט טריקים מתחת לשרוול – לא רק כאלה הנוגעים ביכולותיה העל חושיות, אלא גם במעמד ובקשרים שלה עם גורמים בעיר האקדמיה. מעבר לכל זה יש לה גם סיפור רקע לא רע בכלל, אם כי צריך להיות סבלניים כדי להגיע לרגע בו טורחים להסביר לנו אותו. שוקוהו היא גם לא האיום היחיד שניצב בפני מיסאקה בעונה הזו, ומבלי לספיילר יותר מדי אגיד רק שגם יתר האויבים, שוליים ככל שיהיו, הם מהמעניינים והמאיימים ביותר בפרנצ'ייז עד היום.

מבחינת הסיפור עצמו אני לא יכול להגיד שהוא מתעלה על "ארק האחיות" מהעונה הקודמת. גם העונה הנוכחית כמו קודמותיה מורכבת משני ארקים, כאשר הראשון מהווה את עיקר החומר והשני מרגיש קצת יותר פילרי (אם כי גם בו לא חסרים כמה רגעים מצוינים). מה שכן, אפילו אם הסיפור פחות עמוק ורגשי מזה של "ריילגאן S", הוא עושה לא פחות כדי להביא את מיסאקה שלנו לרגעי יאוש וחוסר אונים שפשוט מרתק לראות. אם סיפורה של אותה עונה היה על ההבנה של מיסאקה שעליה להיעזר בחברותיה, הפעם נראה שאין לה את היכולת לעשות זאת אפילו אם תרצה בכך. בחלק גדול מהזמן מוצאת עצמה מיסאקה בעל כורחה לגמרי לבדה, כאשר שלושת חברותיה הטובות – קורוקו, אויהארו וסאטן, נתונות תחת שליטתה של שוקוהו וכלל לא זוכרות את הקשר בינן לבין הריילגאן המחשמלת. זה בהחלט מרגיש כמו דחיקה משמעותית לפינה של גיבורת הסדרה ומגביר את תחושת הסיכון.

עוד משהו שאהיה חייב לציין לטובה בעונה זו הוא האקשן שלה. זה נהיה קצת מובן מאליו בשלב זה, הרי בניגוד לסדרות "אינדקס" ו"אקסלרייטור", ב"ריילגאן" השקיעו סטודיו J.C. Staff כבר מההתחלה ובאופן ניכר ביחס לסדרות האחרות בפרנצ'ייז. המצב לא שונה כאן ולמעשה הוא טוב מתמיד. 25 הפרקים של העונה מלאים בקרבות יפהפיים למראה ובעלי סקאלה גדולה ומשמעותית ממה שנראה בעונות הקודמות, לפעמים אפילו באופן מוגזם שלא יבייש אפילו סרטי גודזילה (ומי שכבר צפה בוודאי יבין), אבל זה עדיין מהנה ונשאר איכשהו בגבול ההיגיון הסביר.

למרות שזאת סדרה ה Toaru האחרונה אין מה לצפות כאן לסוג של סיום. היא כאמור לא מתרחשת בסופו של ציר הזמן, אלא יותר קרוב לנקודת האמצע, והמנגה המקורית עוד רצה כך שגם עבור ל"ריילגאן" באופן ספציפי ישנו עוד המשך עלילתי, בתקווה כזה שיקבל אנימה במהלך הדרך (וכרגע לפחות לא רואה סיבה שלא). עם זאת, אין ספק שזו נקודה טובה מבחינתי לסיים בה את הצפייה בפרנצ'ייז הזה שהתחלתי אי שם בתחילת השנה. לא כל סדרה בו תמיד סיפקה את הסחורה ואני לא יודע אם הייתי אומר שהנוכחית היא הטובה ביותר בו (אני עדיין מתלבט בינה לבין העונה הקודמת), אבל היא בהחלט כזאת שמשאירה טעם לעוד ושבזכותה אמשיך ואעקוב אחר מה שיהיה לפרנצ'ייז עוד להציע בעתיד.


פינת הספוילרים

אני חייב קודם כל להוציא את התלונה הבאה שישבה לי על הלב: קיהארה גנסיי, הוא לא מסוגל לרוץ קצת? שני פרקים שלמים ראינו אותו הולך לו לאיטו במסדרונות כאילו הוא לא ממהר להפעיל את מערכת ה Exterior. מבין שהוא קצת זקן והכל, אבל הייתי מצפה מנבל שנמצא בעיצומה של תוכניתו המורשעת להראות קצת יותר… נכונות להשלים אותה. מניח שהוא לא הנבל הראשון ולא האחרון במדיום שחולה בביטחון עצמי מופרז.

מה שכן, מאוד אהבתי שהתוכנית שלו שילבה את רשת האחיות יחד עם ה Level Upper מהעונה הראשונה, זאת כדי להביא לעולם אספר ברמה 6 כמו שחלם לעשות (אם כי אני מודה שאם ימשיכו לחלוב עוד עם הקונספט הזה זה כבר יתחיל להימאס). זהו מעין שילוב של כל מה שראינו בעונות הקודמות וזה גם הגיע הכי רחוק מכל סדרת Toaru עד עכשיו, כך שזה בהחלט הרגיש כמו אירוע אליו היה בילדאפ רציני במשך "ריילגאן" כולה.

כן קצת היה חבל לי שזה בא על חשבון מיסאקה, שבזמן שהייתה בצורתה החדשה ולא שלטה בעצמה הרגיש כאילו היא דיי נעדרת מהסדרה של עצמה וכבר לא לוקחת חלק פעיל באירוע הקליימטי ביותר שנראה, לא משהו שהייתי מצפה שיעשו לפרוטגוניסטית. לפחות זה אירוע שהוליד את שיתוף הפעולה הנפלא בין טומה לסוגיאיטה גונהה, עוד אספר רמה 5 שהפך במהרה לאחד החביבים עליי. הקרב ביניהם לבין סופר מיסאקה היה לחלוטין מעולה, אם כי אני חייב להודות שבסופו נוטרתי מבולבל. אני לא יודע אם זה הוסבר איפשהו בסדרה, אבל הדרקונים ביד של טומה… WTF?! אני לא בטוח אם הייתי אמור להבין מה זה היה, כי הסבר לכך אני בטח לא זוכר.

עוד אהבתי את העובדה שעל אף הקשר שנותק ביניהן, חברותיה של מיסאקה המשיכו לקחת חלק פעיל וראינו בהדרגה איך הן מקבלות אמון בה מחדש. זו דרך יפה להראות שהחברות ביניהן חזקה מכל זיכרון יחיד שיכל היה להימחק.

אני מוכרח להודות שאם יש משהו שקצת אכזב אותי במהלך הצפייה זה שהרגיש לי שהארק קצת שם בעדיפות את האקשן שלו על פני המשמעות והרגש, שמשהו כאן חסר כדי לגרום לו להיות באמת טוב. לבסוף כאשר נחשף המסתורין והתגלה סיפורם המלא של שוקוהו, מיסוזו ודולי התבדיתי ואני חושב שזה בהחלט השלים את החוסר הנ"ל, רק חבל שזה לא נרמז מעט יותר ולו כדי לתת הרגשה שיש איזשהו סיפור גדול מאחורי הפעולות של שוקוהו ומיסוזו. זה אולי משהו שניתן להניח מראש, אבל אני פשוט כבר רגיל שהנבלים של "ריילגאן" קצת לוקים בחסר, כך שהנחתי שגם כאן זה המצב. לבסוף התוודענו לקשר בין דולי ומיסוזו, וכך למה שגרם לה לרצות ולמחוק את עיר האקדמיה מן המפה, וכן לרגשות האשם של שוקוהו על כך שלקחה את מקומה. היה מרגש לראות שמאמציה היו שווים יותר מאשר כפרה על החטאים שהיא מייחסת לעצמה, ושלבסוף כן הפכה לחברת אמת עבור דולי.

על הארק השני פחות יש לי מה להגיד. אהבתי אותו בעיקר בהתחלה, כשעוד הכל היה בעל אופי יותר קומי ומסתורי והעיסוק היה בקלפי החלומות. זה יצר סיטואציות משעשעות במיוחד וכן רצון לגלות מי עומד מאחורי אותם הקלפים. אני לא יכול להגיד שהתשובה לכך ריגשה אותי יותר מדי ושהיה אכפת לי יותר מדי מדמותה של ריוקו ומדופלגנגר. החלקים שיותר אהבתי בארק הם דווקא אלו של סאטן וחברתה החדשה וחובבת הבובות פרנדה, בעיקר כשהשתיים נאלצו לנוס על חייהן כאשר נרדפו על ידי המתנקשת מ SCHOOL (זו לפחות קיבלה את מה שמגיע לה. היה קריפי במיוחד לראות את מצבה אחרי מה שקרה).

כמו כן היה נחמד לראות שוב את חבורת הילדות מארגון Scavenger, אלו שהספקנו להכיר בסדרת Accelerator ושנראה שמזל הוא לא בדיוק הצד החזק שלהן. יש להן יכולות לא רעות בכלל, אך שום דבר לא יעזור להן בהיתקלות מול אקסלרייטור ומיד לאחר מכן במיסאקה – צירוף מקרים שגרם לי לצחוק בקול.


סיכום

מה עבד:

 • לוקחת setting מוכר מסדרת "אינדקס" ומנצלת אותו בצורה יפה לצרכיה.
 • מכילה נבלים מוצלחים משמעותית מאשר בעונות הקודמות.
 • מערכת היחסים בין מיסאקה לשוקוהו היא אחת המעניינות והכיפיות שהוצגו.
 • מכילה את האקשן השאפתני והגרנדיוזי ביותר בפרנצ'ייז עד היום.

מה פחות עבד:

 • פחות מרגשת ועמוקה מהעונה הקודמת.
 • ארק שני דיי חלש לעומת הראשון.
 • פחות אהבתי את חלקה של מיסאקה ברגעי הקליימקס של הסיפור.
 • אני צריך להשיג לעצמי כמה קלפי חלומות כמו בסדרה.
grades4_8

13 תגובות בנושא “Toaru Kagaku no Railgun T

 1. הדרקונים ביד של טומה נרמזו לפני, עוד בעונה הראשונה בארק השני אני חושב עם הנבל שיכל לגרום למה שהוא מדמיין לקרות, אחרי שהוא חתך לו את היד טומה התחיל להפחיד אותו ואז פתאום ראו דרקון יוצא מהיד של טומה:

  חוץ מזה באינדקס 3 בסוף גם שם אחרי שנחתך לו היד הנבל שם אמר שהוא מרגיש משהו(אבל אז היד של טומה שוחזרה די מיד), היו עוד מקרים שהיד שלו נחתכה ואז חזרה לעצמה שפשוט הנחנו שהדוקטור הציל לו אותה

  חוץ מזה לגבי השאלה שלך איך הוא הספיק אז יש סרטון שמסביר את כל הרפרנסים שקרו בריילגאן T ואיך זה מסתדר, אם אתה רוצה לראות:

  אהבתי

  1. הייתי לי תחושה שאולי זה קשור באמת.
   רק בשביל הסקרנות, אחרי הפרק המדובר חזרתי לבדוק באינדקס 3 אם היה אזכור לכך כשהיד של טומה נכרתה, אבל לא ראיתי דבר שמזכיר את הדרקונים.
   כמובן זכרתי את הפרק מהעונה הראשונה, אבל הנחתי שכנראה אין קשר כי הייתי בטוח שבאותו רגע זה מה שאותו נבל ראה היה קשור לקסם שלו, ושכיוון שפחד מטומה ומה Imagine Breaker שלו באותם רגעים, אותו קסם גרם לפחד שלו לגבש צורה ולהראות לו את היד של טומה כמשהו "מפלצתי" כזה.
   אם זה היה אמיתי עוד אז, מעניין אותי אם יש הסבר ממשי לכך, אבל מבין מהתגובה של TURI שכרגע לא. אולי בהמשך אני מניח.

   אצפה בסרטון השני יותר מאוחר. תודה!

   אהבתי

 2. כמה הערות:
  האירועים אשר מתרחשים במחצית הראשונה של "Toaru Kagaku no Railgun T" מתרחשים לאחר פרק 13. אבל לפני פרק 14. בעונה השנייה של "Toaru Majutsu no Index II" ​(ה-"Daihasei Festival" נמשך 7 ימים) אחד מהאירועים שבמהלך המחצית הראשונה של "Toaru Kagaku no Railgun T" מוזכר אגב בפרק 14. ב-"Toaru Majutsu no Index II".
  בנוגע לדרקונים היו כמה אזכורים לזה במהלך העונות של "Toaru Majutsu no Index" כאשר אחד הגדולים שלהם היה עד כו' בפרק 9. של "Toaru Majutsu no Index". ובמהלך הקרב של "Kamijou Touma" נגד "Fiamma of the Right" שיתרחש ב-"Toaru Majutsu no Index III".
  אדגיש שגם ב- "Light Novel" לא ברור מה זה חוץ מזה שזה קיים בוודאות.

  אהבתי

  1. בכל אנימה אני צופה תמיד ביפנית עם כתוביות באנגלית.
   אני חושב שחלק מהסדרות של Toaru זמינות בנטפליקס, אבל לא בטוח לגבי האחת הספציפית הזאת.
   בכל אופן, כנוהל אני נמנע מלשתף כאן קישורים לאתרי הורדה/צפייה פיראטיים, אז זה המקסימום שאוכל להגיד.

   אהבתי

  1. כמו שכתבתי במדריך "מאיפה להתחיל? – Toaru Project":
   המנגה עדיין יוצאת.
   עונה חדשה לאנימה עדיין לא הוכרזה, אבל סביר להניח שתהיה כזו מתישהו.

   אהבתי

   1. כן.
    אני משתדל לשמור על המדריכים בבלוג מעודכנים כמה שניתן ולערוך אותם בהתאם למידע חדש כאשר מתפרסם.

    אהבתי

  1. לריילגאן איין לייט נובל, היא מבוססת מנגה
   לאינדקס יש לייט נובל עליו היא מבוססת.
   אכן ידעתי, זה כתוב במדריך שכתבתי שהוזכר קודם.

   אלא אם אתה מתכוון לויז'ואל נובל של ריילגאן שיצא ל PSP, שאני לא יודע אם קיים לו תרגום לאנגלית.

   כך או כך, אין לי כרגע כוונה לקרוא ולסקר אף אחד מהם.

   אהבתי

  2. אפשר לצפות בנטפליקס או סדרות TV עד העונה השניה את העונה השלישית אין בעברית את יכולה לראות רק באנגלית או שפה אחרת.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s