כדורעף, קסמים ונישואין – סקירות מקוצרות

הפינה הזאת כבר לא חודשית/תקופתית, אז נעבור לסתם להמציא כותרות.

בכל אופן, נראה שצברתי מספיק סדרות שלא כתבתי עליהן בהרחבה בשביל עוד פוסט כזה, אז זה הזמן לתת את השנקל שלי עליהן.

Haikyuu!!: To the Top 2nd Season

ספורט, שונן | 2020 | 12 פרקים | סטודיו Production I.G | מבוסס מנגה

אני חייב להודות, הדחייה של החצי השני של To the Top דיי פגעה בה לצערי. זה לא רק שההייפ הספיק לדעוך מעט (לפחות עבורי), זאת גם העובדה שההפרש הגדול בין החלק הראשון לזה הנוכחי גורם לכך שכל אחד מהם נבחן בנפרד, בעוד לא מדובר באמת בחוויה נפרדת. החצי השני של העונה זורק אותנו היישר לתוך המשחק בין קאראסונו לאינאריזאקי בלי הכנה מוקדמת, שהרי זו כבר נעשתה בחצי הראשון. אני לא חושב שצריך חלילה לשפוט אותו על זה, גם כי זה לא היה מתוכנן מראש ועוכב בגלל שיקולי מגיפה לא מתוכננים, אבל בעיקר כי אין סיבה שלא להמשיך ישירות מהיכן שעצרנו. אני לא חושב שההפרש שנוצר באמת מייצר בעיה חדשה, אלא רק מחזק אחת שכבר הייתה קיימת. הבילדאפ לאותו משחק העומד במרכז העונה מלכתחילה לא היה חזק מספיק כדי לייצר אכפתיות אמיתית כלפי היריבים או להדגיש למה דווקא המשחק הוא חשוב ולא פשוט "עוד משחק".

מהסיבה הזאת To the Top, אם בהסתכלות על חלקיה בנפרד ואם בהסתכלות עליה כעונה שלמה, היא בינתיים החלק החלש ביותר של Haikyuu!!, גם אם היא עדיין הייתה מעולה. המשחק עצמו היה כרגיל מלא בטקטיקות נהדרות והשאיר את הדמויות בתנועה כל הזמן, גם פיזית וגם שכלית, כשהיו צריכים למצוא בכל פעם מחדש דרך להתמודד עם השפן החדש שנשלף מהכובע של היריבים. סדרת הכדורעף הזאת מצליחה בדרך קסם לייצר מתח ולהעלות את האנדרנלין בכל הזדמנות שניתנת לה, וגם אם המשחק הנוכחי לא הסתיים בצורה הכי מופרעת שנראתה בתולדות הסדרה – גם כאן היה אפשר לסמוך על כך שהנקודות האחרונות יהיו עוצרות נשימה וימשכו כמה שרק אפשר.

דווקא רוב התלונות ששמעתי על העונה היו על אנימציה וקצב, שתיהן נראות לי זניחות ולא שמתי לב למשהו שבאמת הפריע לי. היו אולי פחות רגעי סאקוגה מרהיבים מבעבר, אבל הסדרה מעולם לא הפסיקה להראות טוב (נכון שנעשה קצת שימוש באנימציות חוזרות, אבל ניחא. ועיצוב הדמויות החדש עדיין חביב עליי מאוד). הפרקים הראשונים אולי מעט יותר התקשו להכניס אותי באופן עמוק לעניינים, אבל אחרי נקודת האמצע הייתי כבר לגמרי מרותק למסך ומאושר מזה שאני יכול לצפות בפרק הבא כבר עכשיו מבלי לחכות שבוע שלם במתח, כך שנראה שהקצב היווה בעיה זניחה שמפריעה רק בצפייה שבועית שמלכתחילה קשה עם סדרות מן הסוג הזה.

עוד חייב לציין לטובה (וספויילרים החל מנקודה זו) את השימוש ביכולות שרכש הינאטה אי שם בחצי הראשון של העונה כדי לגרום לרגע השיא של הסיפור להיות כה מספק ומעורר השראה (כמו גם המשמעות הנוספת שהוא העניק לכותרת העונה). אני גם פשוט מת על הדרך בה הוא הצליח להשתמש באותה הדיפה של הכדור כדי להוציא את כל שאר חברי הקבוצה מהייאוש שכבר הספיקו לשקוע בו – ללא ספק אחד הרגעים הטובים של הדמות. העונה הבאה נראה שתעסוק במשחק של קארוסונו מול נקומה, זה נבנה עוד מימיה הראשונים של הסדרה, כך שאותו חיסרון בולט של העונה הנוכחית כנראה שכבר לא יחזור. כעת רק ניתן לחכות שיכריזו עליה ויספקו תאריך יציאה. אני ממתין בקוצר רוח.

grades4_8

Golden Kamuy 3rd Season

אקשן, הרתפקה, היסטוריה, סיינן | 2020 | 12 פרקים | סטודיו Geno | מבוסס מנגה

עם כמה שאני אוהב את Golden Kamuy יש בה בעיה אחת מרכזית עבורי: היא נשכחת דיי בקלות. המסע המשותף של אסיריפה וסוגימוטו למציאת האוצר הנסתר הוא מלא באקשן וקומדיה סוחפים, אבל מעט ממה שקורה באמת מקדם אותם אל עבר היעד. התוצאה היא שכל פרק בפני עצמו הוא מהנה, אך לא נחקק בזיכרון כאבן דרך משמעותית (ובשל כך אני גם מתקשה לכתוב עליה בהרחבה). העובדה שהעונות קצרות עם פער דיי גדול בין אחת לשניה גם כן לא ממש עוזרת. כך יצא שהתחלתי את העונה הנוכחית (שיצאה שנתיים לאחר זו שקדמה לה) מבלי לזכור איך בכלל הגענו למצב בו אסיריפה וסוגימוטו נפרדו ולמה הם משתפים פעולה עם מי שכביכול אמורים להיות הנבלים של הסיפור. העונה לא ממש מבזבזת זמן כדי להסביר זאת, ובצדק, שכן זמנה בכל זאת קצר והמלאכה מרובה.

אחרי ריענון קצר בפרקיה האחרונים של העונה הקודמת שבתי שוב לצפיה, שכרגיל לוותה בכל היתרונות והחסרונות של הסדרה המוכרים משתי העונות הקודמות, אך הפעם אני יכול להישבע שנהניתי יותר. דווקא בעונה זו חלה כנראה ההתקדמות הכי פחות משמעותית בסיפור, שכן חצי ממנה כלל לא מתרחש בהווה ומוקדש לסיפורי רקע ופלאשבקים – אבל הם פשוט כל כך מעולים שלא היה לי אכפת. זה גם עזר לפתח אכפתיות כלפי דמויות שפחות קיבלו את אור הזרקוקים עד עכשיו, גם סיפק מידע מרתק ושאלות מסקרנות נוספות וגם נתן כמה מן הרגעים הטובים ביותר לדמויות שדווקא לא לוקחות חלק מרכזי בארק הנוכחי (בעיקר טסורומי, הוא כנראה הדמות האהובה עליי בסדרה).

מעבר לכך, זו עדיין כאמור אותה סדרה שלא מפספסת הזדמנות להעשיר את הקוראים שלה במידע על התקופה שאחרי מלחמת רוסיה-יפן, הפעם גם קצת מהצד הרוסי של המפה. עדיין עוצרים כדי לספר לנו על הרגלים ועל מאכלים של אוכלוסיות שונות וזה תמיד נחמד להשכיל, גם אם זה לא בדיוק מקדם את הסיפור לשום מקום או משחק תפקיד אמיתי. פרקי הסיום דווקא כן נותנים קליימקס הולם לארק הזה והם כנראה מהטובים ביותר שידעה הסדרה עד כה. מקווה שעד שתתחיל עונה רביעית (גם עליה עוד לא הוכרז עדיין דבר) יעברו פחות משנתיים, ושהפעם גם אזכור מעט יותר. כך או כך, נהניתי מאוד.

grades4_8

Toaru Majutsu no Index Movie: Endymion no Kiseki

אקשן, פנטזיה, מד"ב | 2013 | סטודיו J.C.Staff | מקורי

תכננתי לכתוב לסרט סקירה מלאה בדיוק כפי שעשיתי אם שאר הכותרים של הפרנצ'ייז עד עכשיו, אבל אני כבר לא מוצא דרך לדבר יותר מדי על אינדקס מעבר למה שכבר דיברתי. בעוד העונה השניה כן סיפקה איזשהו צעד קדימה ביחסים בין הדמויות ואיזשהו שינוי כיוון עלילתי בסופה – למשך רוב אורכה היא היוותה עוד מאותו הדבר שראינו כבר בעונה הראשונה. וכמו רוב הארקים של העונה הזו, גם הסרט דיי חוזר על אותה התבנית עם דמויות אחרות וסיפור קצת אחר, למזלו בסקאלה קצת יותר גדולה ובהפקה שראויה יותר למסך הגדול.

מדובר בסיפור צדדי שמתרחש מתישהו לאורך העונה השניה. עיר האקדמיה חוגגת כעת את הנס בדמותו של המעלית הראשונה שתוכל לקחת אנשים אל החלל מבלי להשתמש בכלי טיס, אירוע מרגש שאפילו מסקרן את אינדקס לשניה עד שהיא חוזרת לחשוב על אוכל כהרגלה מיד לאחר מכן. בזמן שהיא וטומה מסתובבים ברחוב הם פוגשים בזמרת מפורסמת שפרצה לאחרונה בשם אריסה, זו מתחברת איתם מיד ומצטרפת לבילוי. מהר מאוד מתברר שעל אף היותה של אריסה ברמה 0, היא מחביאה כוחות סודיים המביאים גורמים שונים בעולם הקסם לסמן אותה כמטרה.

מה שנחמד בעיקר בסרט הזה, מעבר לתקציב הקצת יותר מנופח מזה של פרק סטנדרטי של סדרת הטלוויזיה, הוא העובדה שרבות מבין הדמויות האהובות מגיחות להופעות אורח מגניבות, כמו גם לא מעט פאנסרביס עבור מי שעקב אחר עלילות "אינדקס" ו"ריילגאן" עד לנקודה זו. מעבר לכך, עדיין לצערי מדובר בספין-אוף שלא מוסיף שום דבר לסיפור המרכזי, לבניית העולם שלו או איזשהי נקודת מבט אחרת על הדמויות. כך, כמו חלק מן הארקים בסדרה עצמה, הוא מרגיש כמו חוויה דיי נשכחת שגם מי שידלג עליה כנראה לא ירגיש שפספס שום דבר מיוחד.

grades4_6

Mushoku Tensei: Isekai Ittara Honki Dasu

דרמה, פנטזיה, אצ'י, איסקאי | 2021 | 11 פרקים | סטודיו Bind | מבוסס לייט נובל

סדרה שדווקא כן היה לי מה לכתוב עליה, אבל העדפתי בינתיים לשמור זאת למועד מאוחר יותר, מאחר ומדובר בספליט-קור וכנראה יהיה יותר קונטקסט לדברים כאשר ייצא חלקה השני בקיץ. לכן, בינתיים אתן רק את הרושם הראשוני שלי מ 11 הפרקים שכן שודרו.

הקונספט הוא פשוט: לוזר חסר עבודה וחסר כישורים חברתיים נדרס על ידי משאית (כמה מקורי) ומוצא עצמו נולד מחדש בעולם אחר ופנטזי. אני לא חובב גדול של סדרות איסקאי, אבל משהו ב Mushoku Tensei פשוט תפס אותי. מעבר לאנימציה המושקעת מאוד (נראה שמעתה והלאה כדאי לשים לב כאשר סטודיו Bind החדש מכריז על פרויקטים), העולם הרגיש לי הרבה פחות גנרי מזה של סדרות אחרות בז'אנר, עם דמויות הרבה יותר אמינות וחיות ובעיקר עם סיפור שלשם שינוי מרגיש שהוא כן חותר לאיזושהי מטרה מסוימת. רוב הדיבור ששמעתי סביב הסדרה לצערי נבע סביב תלונות שקצת פחות קשורות למהות הסדרה (אם כי אלו גם סקרנו אותי לבדוק על מה כל הרעש, כך שיש גם צד חיובי לעניין) מצד אנשים שכנראה פחות התחברו לסוג ההומור שלה.

אותי זה דווקא מאוד הצחיק, אבל מעבר לזה, אני חושב שזה גם שירת את המטרה העלילתית ואת בניית דמותו של רודי העומדת במרכז הסיפור – אותו אדם שסיים את חייו בצורה מבישה וכעת מקבל את ההזדמנות לעשות תיקון בחייו השניים. האופן בו הסדרה מטפלת לאט לאט בגאולה של רודי, עם שינויים קטנים צעד אחר צעד תוך כדי שהוא עדיין מתקשה להיפטר לחלוטין מהרגליו המגונים, הוא לדעתי חלק מהיופי של הסדרה ועבורי זו סיבה דווקא לצפות בה, לא סיבה להירתע ממנה. מעבר לכך, עושה רושם שכל 11 הפרקים ששודרו היוו יותר סוג של פרולוג מאשר נגיעה בבשר האמיתי של העלילה, ומאחר שכבר אושר שמדובר בריצה לטווח ארוך – יהיה מעניין לראות לאן כל זה עוד יתפתח.

grades4_8

Tonikaku Kawaii

קומדיה, רומנטיקה | 2020 | 12 פרקים | סטודיו Seven Arcs | מבוסס מנגה

הוריו של יוזאקי נאסא חשבו שזה רעיון מקסים לקרוא לו על שם סוכנות החלל הידועה, אז אולי גם הוא יגיע לכוכבים יום אחד. אמנם הוא חטף לא מעט הקנטות על שמו, אבל אותו רעיון הוכח כהצלחה – נאסא שלנו נחוש להוכיח את עצמו בפני כל מי שלגלג עליו ולהירשם בספרי ההיסטוריה. הוא מצליח להגיע לציונים הגבוהים ביותר בבית סיפרו ובדרכו להירשם למוסד יוקרתי, עד שיום אחד הוא חוזה מצידו השני של הכביש בדבר חשוב הרבה יותר מהבטחת עתידו – הוא חוזה בנערה החמודה ביותר שפגש. נרגש ללכת ולדבר איתה, נאסא רץ לעברה מבלי לשים לב שמשאית בדיוק עוברת בדרכו, אז הנערה מבחינה בו ומצליחה להציל את חייו. גם כאשר הוא פצוע ומדמם, מסרב נאסא לפספס את ההזדמנות שנפלה בחלקו ורץ להתוודות על אהבתו. התוצאה, כך מסתבר, טובה משהיה מדמיין. הנערה עונה בחיוב ובתנאי אחד בלבד: שיסכים להתחתן איתה.

נאסא מתעלף עוד מבלי שמספיק לשאול את שמה ומאותה נקודה והלאה כל התכנון שהיה לחייו נזרק לפח. את כל זמנו הוא מקדיש לנסיונו למצוא את אהובת ליבו שהצילה אותו, עד שיום אחד זו דופקת בדלת דירתו עם הדרישה למלא את הבטחתו, אז הם הולכים יחדיו להירשם כזוג נשוי.

לא מדובר בסדרה פורצת דרך או טובה באופן חריג, אבל היא כן סיפקה לי בדיוק את מה שציפיתי ממנה – היא קומדיה רומנטית מצחיקה מאוד, קלילה וחמודה במיוחד. מרענן לראות זוג שמתחיל את מערכת היחסים שלהם במה שאמור להיות נקודת השיא ומשם בונה לאחור. נאסא וטסוקאסה (זה שמה של הנערה אגב, לא ספוילר או משהו) אינם מכירים זה את זה ולומדים להכיר רק לאחר שכבר התחייבו לחיות יחדיו באושר ואושר, מה שיוצר שלל סיטואציות מביכות, תגובות משעשעות מהסביבה וחוסר יכולת מצידו של נאסא להבין מה הציפיות של אהובתו במצב החדש שנוצר וכמה רחוק מקובל שילך עם הפגנת אהבתו. יש גם רמיזות דיי עבות לסיפור המסתורי שמסתתר מאחורי אותה טסוקאסה, ודיי ברור למה מכוונת הסדרה בהקשר שלה, אך בעונה הראשונה לפחות טרם מספיקים לגעת בזה ברצינות.

למי שמחפש משהו קליל וחמוד שיעביר את הזמן וגם יחמם קצת את הלב – זו יכולה להיות אחלה אופציה. אני בכל אופן אשמח לעוד עונה.

grades4_7

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s