Toaru Kagaku no Railgun

לא באמת חשבתם שאפספס הזדמנות להשתמש בתמונה כל כך מתאימה.


לא חשבתי שהסדרה הבאה ביקום של "Toaru" תהיה כל כך שונה מקודמתה, אבל אני מאוד אוהב את השינוי הזה. סדרת הספינאוף של "אינדקס", המכונה Toaru Kagaku no Railgun, עדיין כוללת הרבה מן ההומור והאקשן שאפיין את סדרת האם שלה, אך משנה את הפוקוס שלה ומתמקדת בדמויות וז'אנרים אחרים לחלוטין.

"ריילגאן" מתרחשת על ציר הזמן לפני "אינדקס" וגיבורת הסדרה הפעם היא מיסאקה מיקוטו, הילדה והמכנסונים. מיסאקה היא אחת מבין שבעת בעלי הכוחות (Espers) הבודדים בעיר האקדמיה שהגיעו לרמה 5, מה שהופך אותה לאחד הטיפוסים המסוכנים באזור שבהחלט לא שווה להרגיז. שותפתה לחדר וחברתה הטובה של מיסאקה, שיראי קורוקו, היא ברמה 4 וחברה בארגון "Judgement" (או "ג'אג'ימנטו!" כפי שהיא אומרת את זה), מעין משמרות הזהב של העיר שנועדו לשמור על הסדר הטוב, רק שהן גם מרביצות לאנשים שמפרים את אותו הסדר. כשלמיסאקה משעמם או שהמצב מצריך זאת, היא מצטרפת אל קורוקו כדי לפתור תעלומות ולזרוק מטבעות מחושמלים במהירות האור על פושעים שדורשים זאת. אל השתיים מצטרפות גם שתי בנות נוספות הלומדות בצידה השני של העיר: האחת היא אויהארו, ילדה חייכנית ותמימה ברמה 1 שאמונה בעיקר על הדרמה והבכי, והשניה היא חברתה הטובה לספסל הלימודים, סאטן, אשר היא ברמה 0 ואחראית בעיקר על חשיפת צבע התחתונים היומי של אויהארו.

הארבע כאמור נלחמות בפשע ופותרות תעלומות, אבל את האמת שבחלק גדול מן הזמן הן פשוט מבלות ועושות דברים חמודים (ובעיקר אוכלות הרבה מתוקים) – וכאן כנראה השינוי הגדול. "ריילגאן" אינה סדרת אקשן כמו קודמתה, או לפחות לא אחת על טהרת הבוקסים והפיצוצים. לא חסרים בה קרבות ואקשן, אבל הם ממלאים חלק קטן בהרבה הפעם. דווקא ציפיתי שבסדרה שעוסקת במיסאקה יהיה עיסוק מסוים ב"פרויקט האחיות" שהוצג לנו ב"אינדקס", סיפור שהיה דיי קודר באופיו, אבל גם זה לא הוזכר פה (לפחות לא בעונה הנוכחית). במקום זה הדגש הגדול הוא על רגעי היומיום של ארבעת החברות והדינאמיקה המתפתחת ביניהן.

וזה עובד פשוט מעולה מסיבה פשוטה: החוזקות של "אינדקס" מלכתחילה היו באופן כתיבת הדמויות שלה, כאשר כל היתר היה עדיין רחוק מלהרשים בעונה הראשונה ההיא. "ריילגאן" לעומתה שאפתנית הרבה פחות, מה שמאפשר לה להיות ממוקדת הרבה יותר ולשחק על אותן חוזקות של היקום הזה. הדמויות הן העיקר ואת כולן אנו זוכים להכיר לעומק. מיסאקה לדוגמה היא הרבה יותר מהטסונדרה שהכרנו ב"אינדקס". הסדרה מרחיבה הרבה יותר על חולשותיה שלא מסתכמות בנטייה ללבוש מכנסונים קצרים, אלא בטעם ילדותי שמתחיל בבגדים ומתפרס גם לתחומים נוספים של החיים. דרך העיניים של דמויות אחרות אנו חווים את הפער בין מה שאנשים חושבים על הריילגאן המפורסמת של העיר לפני שהם מכירים אותה ואחרי שהם מבינים מי היא באמת וזה פשוט מקסים. כמובן, היא מקבלת גם לא מעט הזדמנויות להוכיח כמה היא יכולה להיות באדאס כשצריך.

עם זאת, את ההצגה גונבת ללא ספק קורוקו, היא הדמות הראשית האמיתית בעיניי (וכנראה שתפסה את מקומה של אידנקס בתור האהובה עליי מהפרנצ'ייז, לפחות לבינתיים). את מתיחת הגבולות של החברות בינה ובין מיסאקה ראינו אותה מנסה לבחון עוד ב"אינדקס" בה זכינו להכיר אותה לראשונה, אבל פה זה נלקח הרבה יותר רחוק וזה משעשע בצורה בלתי רגילה. קורוקו היא הרוח החיה של "ריילגאן" ואחראית על רוב רגעי ההומור (והפאנסרביס. מזה יש הרבה יותר הפעם) הנפלאים של הסדרה. גם בתור לוחמת בג'אדג'מנט היא באדאסית לגמרי ואני הרבה יותר אוהב לראות את הדרך בה היא מנצלת את כוח הטלפורט המגניב שלה מאשר את מכות החשמל של מיסאקה, מגניבות ככל שיהיו.

נקודת החולשה של הסדרה היא בכל זאת אותו מבנה כמעט אפיזודי שמאפשר לה אולי להיות מהנה מאוד, אבל לא לגמרי מרתקת. כשהיא מגיעה לרגעים היותר רציניים היא מצליחה לייצר סצנות קרב מגניבות כמו קודמתה, אבל כמוה נכשלת בלרגש או בלייצר אירוע מתוחכם במיוחד. גם אותן תעלומות שחוקרות החברות בג'אדג'מנט הן לא ממש מקרה רצח של "דאנגאנרונפה" בלשון המעטה ולא כוללות איזשהם טוויסטים מטורפים או פאזל שעל הצופה להרכיב. מראש ברור מי הדמויות המעורבות וגם אם לא יודעים כיצד בדיוק ומה הם המניעים שלהן – אלו גם לא מתגלים כמורכבים או מעניינים במיוחד בהמשך הדרך, לפחות רוב הפעמים. כך יוצא שבסופו של דבר אלו הרגעים הקטנים של הסדרה שהצליחו באמת למשוך אותי אליה ולא אלו הגדולים שהיא אולי אמורה להתהדר בהם.

מה שכן היא עושה טוב לעומת קודמתה זה כאמור באותו מיקוד, שלא מתחיל ונגמר בדמויות שלה. שאר הדמויות מלבד מיסאקה וקורוקו אמנם פחות מלהיבות ממבט ראשון, אבל את כולן כאמור אנו זוכים להכיר לעומק וכל אחת משחקת תפקיד בסופו של יום. דרכן אנו גם מגיעים להכיר את עולם הסדרה ולחקור פינות שונות בעיר האקדמיה ובכל הצד המדעי של "Toaru", אותו צד שדיי נזנח בסדרת האם. גם כאן חוסר השאפתנות שלה משחק לטובתה והעולם ב"ריילגאן" מרגיש הרבה יותר קוהרנטי ונגיש לצופה, כאשר הרבה יותר ברור מה הם גבולות הסיפור, למה אפשר לצפות ועל אילו שאלות אנו צפויים לקבל תשובה.

אגב, המיקוד הנ"ל לא אומר שזהו המקום להתחיל בו. אני עדיין מאמין שאינדקס, על אף חסרונותיה, מציגה בצורה בהירה הרבה יותר את עולם הסדרה והמושגים השונים בו וגם נותנת היכרות ראשונית טובה יותר עם הנפשות הפועלות בו. חלק מאותן דמויות של הסדרה ההיא גם מפציעות להופעות אורח מפעם לפעם ב"ריילגאן", ויהיה חבל שמי שלא צפה בה לא יבין מי הן ולא יכיר רפרנסים שונים. זאת כן סדרה נגישה יותר שבינתיים עומדת בזכות עצמה, אבל יש לקחת את הנקודות הנ"ל בחשבון אם מחליטים לוותר על "אינדקס" לחלוטין עבורה – מה שלטעמי לפחות, לא כדאי.


סיכום

"ריילגאן" לחלוטין הייתה יותר כיפית בעיניי מאשר סדרת האם שלה, אם כי זה בעיקר בזכות העובדה שהיא משחקת על נקודות החוזק של הפרנצ'ייז. עד שתוכל להתגבר גם על נקודות החולשה, ישנה תקרת זכוכית עבורה שמונעת ממנה להיות חוויה שהיא יותר מאשר נחמדה וכיפית בעיניי. מקווה שבעונות הבאות נראה את זה קורה – בינתיים חייב להגיד, קצת מתבאס לחזור לעונה נוספת של "אינדקס" ולהשאיר את הדמויות המקסימות של "ריילגאן" מאחור. טוב, עד העונה הבאה.

מה עבד:

 • קאסט דמויות חדש וכיפי במיוחד, שכל אחת מהן משחקת תפקיד ומקבלת את הזמן הראוי כדי שנכיר אותה לעומק.
 • הומור משובח שדרכו מכירים צדדים נוספים בדמויות ומתפתחת דינמיקה טבעית ומשעשעת ביניהן.
 • הרבה יותר ממוקדת מקודמתה מבחינת העולם שהיא מציגה, מה שהופך אותה לנגישה וקלה יותר לעיכול.
 • שיפור גם בגזרת האנימציה שהופכת אותה לאחת הסדרות היותר מרשימות שיצאו מבית סטודיו J.C. Staff.

מה פחות עבד:

 • בעוד הרגעים הקטנים בין הדמויות הם אלה בהם הסדרה זורחת, אלה הרגעים הגדולים והרציניים יותר שלה בהם היא לא ממש מצליחה להמריא.
 • מבהירה בצורה בוטה ומהירה מדי מי מעורב במקרי הפשע בעיר ולא מצליחה ליצור מתח.
 • עלילה אמיתית והתפתחות דמויות רצינית בינתיים אין כאן ממש.
 • יחסית לעיר שבה כולם תלמידים – מתישהו הם גם באמת לומדים?
grades4_7

4 תגובות בנושא “Toaru Kagaku no Railgun

  1. תודה על ההמלצה, אבל כרונולוגיה פחות חשובה בעיניי (וזה גם ככה הלך לעזאזל כשצפיתי בעונה הראשונה של אינדקס קודם).
   אני יודע שיש מספר דרכים לחוות את הפרנצ'ייז ולכל אחת יתרונות חסרונות משלה, אבל מכל מה שקראתי ובדקתי לגבי העניין החלטתי לבסוף ללכת על סדר היציאה של האנימה פשוט. נראה לי הכי בטוח.
   אגיע גם לריילגאן S כשיגיע הזמן (:

   אהבתי

 1. ממליץ בחום לראות את העונה השניה של ריילגאן, Railgun S. שם הסדרה ללא ספק מעלה הילוך ואני משוכנע שהדעה שלך על ריילגאן תשתנה אחרי שתצפה. צפייה מהנה 🙂

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s