Toaru Majutsu no Index

Fukou-Da!


עברו מספר חודשים מאז סיימתי את סדרת Monogatari ואני בשל כעת להיכנס שוב לפרנצ'ייז חדש וארוך. הפעם על הכוונת שלי נפלה סדרת "Toaru", גם היא מרובה עונות וספינאופים (וגם עליה אעשה פוסט מתישהו בו אנסה לעשות סדר), כאשר נקודת ההתחלה אותה בחרתי לאחר בדיקה של העניין היא סדרת האנימה מ 2008 מבית סטודיו J.C. Staff, הלוא היא Toaru Majutsu no Index (A Certain Magical Index).

"אינדקס" מתרחשת ב"עיר האקדמיה" אשר ממוקמת ביפן, מקום המקדש את המדע (ואת שבשבות הרוח, אותן ניתן למצוא בכל מקום), וכפי שניתן להבין משמה, גם את לימודו של אותו מדע. בעולם הסדרה הטכנולוגיה המופתחת מאפשרת לכל תלמיד לפתח את יכולותיו העל-חושיות, כאשר כל אחד מהם מדורג בסקאלה של בין 0 ל 5 על פי עוצמתו. גיבור הסיפור הוא קאמיג'ו טומה, תלמיד תיכון המחזיק בכוח דיי משונה המכונה "Imagine Breaker", המקנה לו את היכולת לבטל כוחות על-חושיים אחרים הבאים במגע עם ידו הימנית. אותו כוח הנחשב משום מה ללא יעיל וככזה שמביא יותר צרות מתועלת, ממצב את טומה שלנו בקצה התחתון של הסקאלה ברמה 0 וגורם לו להאמין שהוא חסר מזל לחלוטין.

חייו של טומה משתנים כאשר הוא פוגש בנערה צעירה העונה לשם ליברורום פרוהיביטורום אינדקס (או בקיצור אינדקס), נזירה שהגיעה מאנגליה ומצאה איכשהו את דרכה אל מרפסת דירתו בזמן שברחה ממכשפים שרדפו אחריה. אינדקס מסתבר מחזיקה במוחה אוסף עצום של למעלה מ 100 אלף ספרי כישוף, עליהם יש מי שמעוניין לשים את ידו. השניים מתחברים די מהר וטומה מחליט להיחלץ לעזרתה, מסוכן הדבר ככל שיהיה (והוא מן הסתם יהיה).

אני חייב להגיד, בתור רושם ראשוני העונה הראשונה של "אינדקס" היא לא מאוד מוצלחת. היא מציגה לנו עולם מסקרן מאוד עם שלל מכניקות וטכנולוגיות (שאני מניח שבלייט נובל המקורי מפורטות אף יותר) ואז זונחת את כולן כדי לעסוק בדמויות שנראה שהפציעו מתוך עולם אחר לחלוטין. גם זה לא בדיוק תיאור נכון – עוד לפני שהספקתי לעכל איך עובד כל עניין הכוחות העל-חושיים (מעבר לעובדה שמדובר בעוד מערכת כוחות שוננית למהדרין אם מתעלמים מכל ההסברים ה"מדעיים"), נוסף למשוואה גם כל עניין הקסם, שהוא כביכול שונה לחלוטין, אך לא ברור ממש מדוע. גם המכשפים משתמשים כל אחד בכוח אחד בלבד וגם אותו יכול טומה לבטל במגע עם ידו הימנית.

זה כשלעצמו קצת יוצר בלאגן בתחילה, אבל רחוק מלהיות הדבר שיהרוס את הסדרה כולה. ברגע שהסתיימה מלאכת הצגת העולם והנפשות הפועלות בו אפשר הרי להתחיל לצעוד קדימה ולהתקדם לעבר הכיוון אליו הסיפור לוקח את הדמויות שלו, אלא שאותו כיוון… לא ממש קיים נכון לעכשיו. "אינדקס" היא סדרה שמתפתחת בצורה דיי רנדומלית. כל כמה פרקים מהווים מעין ארק נפרד שאמנם ממשיך באופן ישיר את קודמו, אך לא באופן שמקדם את הסיפור לקראת "מטרת על" כלשהי. זו בעיה דומה לזו שהייתה לי עם Re:Zero (עונה ראשונה לפחות, אולי השניה כבר יותר טובה, טרם ראיתי) שגם כן לא הציבה יעד ברור והלכה והתפתלה בין רעיונות רנדומליים שונים בעולם שלה. ב"אינדקס" המצב יותר טוב מהבחינה הזו, ולו כי העולם עצמו הוא יותר מוגדר ותחום מבחינת הכללים שלו – אבל זה עדיין לא נותן את המענה לבעיה.

וגם הבעיה הזו – לא היא המכשול שחסם אותי מלהתרגש מאוד מ"אינדקס". גם זה היה פתיר ולא משנה כמה הסדרה דורכת במקום, שכן גם בסדרות אפיזודיות או בכאלו המחולקות לארקים כל יחידה כזו מהווה סיפור בפני עצמה עם מסגרת עלילתית כלשהי ויעדים וקונפליקטיים שרלוונטיים אליה ספציפית – וכאן קבור הכלב מבחינתי. זה לא שאלו לא קיימים ב"אינדקס", אבל הם לא מעניינים או מיוחדים בצורה כלשהי. מספר סיפורים מרכיבים את העונה הנוכחית, ורובם ככולם מרגישים כמו מבוא אחד גדול שנועד להציג עוד ועוד דמויות וקונספטים מגניבים תוך כדי רמיזות לכוחות גדולים יותר העובדים מאחורי הקלעים. אין כאן קונפליקטים פילוסופיים שניתן לשקוע בהם או דרכים אחרות לפתח אכפתיות אמיתית כלפי מה שקורה, שבפועל הוא תבניתי וגנרי למדי: אויב חדש מגיע, מישהי נכנסת לצרה בעקבותו וטומה מציל את המצב במפתיע בעזרת כוחו השבור (ומצרף גם אותה להארם). אין ממש טווויסטים, וגם כאשר אלו מגיעים זה בדרך כלל מרגיש רנדומלי לחלוטין ולא מקבל את הבילדאפ הראוי או לחילופין את האפקט המצופה מכך לאחר מכן. כמו כן, לא רחוק לתוך הסדרה כבר התחלתי לשאול את עצמי איך בכלל מודדים בעולם הזה את רמות הכוח ומי האידיוט שהציב את טומה ברמה 0 בזמן שגם המכשפים ובעלי הכוחות העל-חושיים החזקים ביותר לא מסוגלים להתמודד מולו? זה פשוט אבסורד. וזה עוד כלום לעומת הדרכים המשונות והבלתי מוסברות בעליל בהן דמויות בסדרה מנסות לחזק את כוחן ולהעלות את רמתן.

עם זאת, אפשר להבין את הרצון להציג כל כך הרבה דמויות ואספקטים שונים של העולם הזה, כי הוא באמת מוצלח ויצירתי מאוד. אני אוהב למשל את יחסי היריבות-הערכה הקיימים בין המכשף המכונה סטייל לבין טומה. אני אוהב גם את הטסונדריות של מיסאקה שבכל פעם שהיא נתקלת בגיבורנו היא מסמיקה ותוקפת כמו פיקאצ'ו עצבני, ובמיוחד אני אוהב את יחסי התלות הקורעים מצחוק שמפתחת אינדקס (והקיבה שלה) בטומה. חלק גדול מהדמויות מראות פוטנציאל גדול שטרם התממש, אבל הזוג הספציפי הזה שמקבל את מירב זמן המסך הוא די והותר כדי לייצר קומדית מצבים משובחת. בכלל, על אף שהוא גיבור שונן יחסית סטנדרטי, העולם של "אינדקס" נבנה באופן מושלם סביב טומה שגם כשלעצמו הוא בעל אופי קליל ומשעשע (ויודע לתת אגרופים מתי שצריך שזה גם בונוס). וגם אינדקס, שנכון לעכשיו היא הדמות האהובה עליי, היא קורעת מצחוק גם בזכות עצמה ובעיקר כשהיא לוקחת איתה לכל מקום את חתול המחמד שהחליטה לאמץ ולכנותו "ספינקס" מבלי שהיא יודעת באמת איך לטפל בו. מסכן.

כשלוקחים בחשבון את הקאסט הזה המהווה את נקודת החוזקה הבולטת ביותר של הסדרה, ברור לי גם מדוע העונה הנוכחית היא המקום בו הסיפור מתחיל. על אף שהיא לא הראשונה על ציר הזמן, זו הרי עונה העוסקת באופן פדנטי ביותר בהצגת הדמויות המרכזיות אחת אחרי השניה כדי שנכיר לעומק אותן ואת תפקידן בעולם. זה היה מספיק כדי לגרום לה להיות מהנה דיו כדי שאסיים אותה מבלי לפרוש באמצע, גם כשאורכה הוא 24 פרקים שעלולים להיות מתישים לפעמים. יש בעונה הזו קטעים מגניבים לא פעם וגם ההומור כאמור קולע בגדול, זה פשוט שאין הרבה מעבר כדי שאמליץ עליה בנקודה הנוכחית.


סיכום

אני רגיל לעובדה שפרנצ'ייזים גדולים ופופולריים לאו דווקא מתחילים תמיד ברגל ימין. לא התרגשתי מאוד גם מ Bakemonogatari בזמנו ופארט 1 של Jojo no Kimyou na Bouken היה רחוק מלספק אותי. גם Full Metal Panic! אם אתם שואלים אותי לא זכתה לעונה ראשונה מוצלחת במיוחד בהשוואה לאלו שבאו אחריה, אבל לכל הסדרות הנ"ל היה משהו של"אינדקס", כרגע לפחות, פשוט אין. כולן היו יחודיות באספקטים מסוימים שלהן – בין אם זה בסגנון הכתיבה, בשילובי הז'אנרים ובין אם בסגנון האומנותי היוצא מגדר הרגיל שלהן. "אינדקס" עדיין בעיניי לא שם. כן נהניתי, אבל מבחינתי זו פשוט סדרת אקשן נחמדה ותו לו. אין בה די כדי שהייתי ממשיך הלאה לולא הרעש הגדול והשבחים שקיבל הפרנצ'ייז בכללותו, לגבי אלו עוד אגבש את דעתי בהמשך, כי נכון לעכשיו עדיין לא הרמתי ידיים עליה.

מה עבד:

 • עולם מסקרן, יצירתי ומפורט מאוד שניכר שהושקעה בו מחשבה רבה ושיש רצון לחקור כל פינה שלו.
 • קאסט דמויות מצוין שיוצר מערכות יחסים כיפיות במיוחד.
 • טומה הוא דמות ראשית מוצלחת שמתקשרת באופן מושלם עם העולם שנבנה סביבה.
 • ישנם לא מעט רגעים שמעלים חיוך – בין אם מדובר ברגעי אקשן מגניבים או בקטעים קומיים משעשעים.

מה פחות עבד:

 • הסדרה משקיעה בהמון אקספוזיציה שחלק גדול ממנה מרגיש שנזרק לפח מיד לאחר מכן.
 • חסרת יעד ברור ומתפתחת בצורה מאוד רנדומלית, כך שקשה לפתח ציפיות ואכפתיות.
 • כל ארק בפני עצמו הוא תבניתי וגנרי למדי.
 • החלטות עלילתיות מסוימות מרגישות אבסורדיות ומשוללות היגיון.
grades4_6

2 תגובות בנושא “Toaru Majutsu no Index

 1. תודה מאוד נהניתי מהסיקר על Toaru Majutsu no Index אפילו שהיא הרגישה לי ריקה והפסקתי לצפות בה באמצע, מחוסר התעניינות אולי אני אחזור לגנרה הזאת מאוחר יותר עם a certain scientific תודה על הביקורת הכנה😁

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s