Fate/stay night (2006) – פרק 16

מה אמרנו על לדפוק בדלת?


עזבנו את החבורה בסיטואציה לא כל כך נעימה. אחרי שסיימו לעשות מה שאנשים עושים בדרך כלל מאחורי דלת נעולה (להעביר מאנה אחד לשני, אלא מה?) הם החלו בקרב על חייהם מול האויבים הגדולים ביותר שלהם – איליה וברסרקר. מתקפת הפתע נכשלה וכעת ברסרקר אוחז בידו את רין ונמצא במרחק שניות ספורות מלמעוך אותה לגמרי. סייבר מנסה להציל אותה, אבל החרב שלה לא מזיזה לסרבנט הענקי. שירו רואה את המאבק הנואש הזה מהצד ומחליט להצטרף גם, אז ברסרקר מעיף אותה עשרות מטרים אחורה כאילו היה זבוב.

בחוסר ברירה, סייבר מחליטה להפר את ההבטחה שלה ולהשתמש בנובל פאנטזם שלה, או לפחות זה מה שהיא מתכננת, אבל שירו משתמש בחותם הפקודה השני שלו ועוצר אותה. סייבר כמובן צועקת עליו שאין ברירה אחרת, ואכן נראה שחוץ מהחרב האגדית שלה שום דבר שיעשו לא יסב נזק לברסרקר, אלא שלשירו שלנו יש רעיון. אם לסייבר אין מאנה לבזבז כדי ליצור ולהשתמש בחרב שלה – הוא יעשה זאת במקומה.

כבר פרקים רבים שנרמז לנו שהדרך של שירו לניצחון כרוכה בשימוש בקסם ההעתקה (Projection). ארצ'ר אמר לו לדמיין וכך הוא עושה, אלא שהחרב ששירו יוצר אינה אקסקליבר, היא אותה חרב מסתורית אותה החזיקה סייבר בחלומו ומאז לא עזבה את ראשו. אני אוהב את איך שהאנימה הזו מציגה את הנשק ששירו יוצר כמבנה חלול תחילה שאליו הוא יוצק תוכן ממשי – זה אפקט דיי נחמד. כעת כשעשה זאת בהצלחה, הוא חותך את ידו של ברסרקר ומאפשר לרין ליפול אל הארץ.

זאת סצנה דיי מגניבה ומספקת. היא מעבירה את ההרגשה שהמאמצים סופסוף השתלמו. כולם נראים מופתעים, אבל לנו כצופים שחוו את כל הבילדאפ ברור מה קורה כאן. החרב הראשונה מספיקה למכה אחת בלבד טרם נשברת, אז שירו יוצר אחת נוספת. הפעם יריבו הענק לא נותן לו להשתמש בה כל כך בקלות, אלא שסייבר שמבינה מיד באיזה נשק מדובר, רצה לעזור. ביחד, לרקע מנגינת "Emiya" הנהדרת, הם מצליחים לשבור את חרבו של ברסרקר ולתקוע את חרבם שלהם עמוק בביטנו.

קצת קשה לי שלא להרגיש פספוס, כי מעבר לאותה מנגינה ספציפית שנוגנה גם בסצנה המקבילה במקור, אין בחלק הזה של הפרק נקודות שראויות לציון לא מבחינת המוזיקה ולא מבחינות אחרות. ערכי הפקה אינם בדיוק יוצאים מגדר הרגיל בלשון המעטה. הקומפוזיציות דיי רעות, הדמויות מצוירות לא משהו ובכל הקשור לקצב ולבימוי – זה מרגיש מאוד מזורז וכאילו ניסיון לצאת מידי חובה. אחת הדוגמאות הבולטות היא שוט בו שירו מניף את החרב שיצר באוויר ואז המצלמה מתרחקת כדי לתפוס תמונה שלו עם החרב ביחד, וזה יכל להראות מדהים, אך נראה בפועל ממש רע – גם מבחינת הציור של שירו עצמו, וגם מבחינת קונטרסט עם הרקע. זה חבל, כי מדובר לדעתי באחד הקרבות הטובים ביותר של הראוט הזה במקור, ושיכל להיות גם אחד הטובים של האנימה – אך לא בדיוק כך הדבר.

ברסרקר המובס שואל בקולו(!) את סייבר על החרב, זו מסבירה שאכן לא מדובר באקסקליבר, כי אם בקאליברן (בחלק מן הגרסאות של האגדה מדובר באותה חרב, בחלק לא) – החרב שהייתה תקועה באבן ושימשה כדי לבחור את המלך של בריטניה בזמנים ההם. החרב ההיא אבדה למלך ארתור לתמיד, וכעת שירו הצליח לייצר העתק חזק מספיק שלה כך שיוכל במכה אחת להרוג את ברסרקר לא פחות מ 7 פעמים (קצת צ'יטים של עלילה, אבל היי, זה עדיין אדיר!).

החצי השני של הפרק כבר מעביר אותנו להכנה לארק הבא ומבסס מצב חדש. שירו, סייבר ורין חוזרים לביתם ואיתם אורחת חדשה – הלוא היא איליה. שירו אמנם החליט לחוס על חיה, אך הלקיחה שלה תחת חסותו זוכה כמתבקש להתנגדות חריפה. את איליה זה לא ממש מעניין, היא נותנת לעצמה להרגיש בבית ואף מעבר לכך כאשר היא נכנסת למיטתו של שירו וקופצת לחבק אותו בכל הזדמנות כאילו היה האוני צ'אן הפרטי שלה. כשלולי מצטרפת למעגל, אפשר להבין שעלינו שלב בהארם.

רין מזהירה תחילה את שירו שאיליה היא עדיין מאסטרית ויכולה לחתום על חוזה עם סרבנט חדש בבוא העת, אך הרעיון הזה מתבטל מיד על ידי איליה שנראה שעבורה ברסרקר היה השותף היחיד שבא בחשבון. אנו זוכים להצצה זריזה על העבר שלה איתו עם שוט שלקוח מתוך UBW ולמען האמת לא זכרתי שעשה דרכו גם לסדרה הנוכחית, אבל לא נכנסים כאן לסיפור עצמו (וטוב שכך, צריך להשאיר משהו לראוט הבא בכל זאת). בכל אופן, את רין היא הצליחה לשכנע – אבל סייבר עדיין לא ממש מראה התלהבות מהסידור הזה, גם אם היא בסופו של דבר נאלצת לקבל את המציאות החדשה בה המאסטר שלה מסתובב עם לולי מחמד.

ואם כבר סייבר, מה שמעניין באמת בחלק הזה של הפרק הוא השינוי הניכר ביחסים בינה ובין שירו. איליה שמה לב שסייבר לא מכה אותו ברצינות באימונים שלהם, והיא מתוודה מצידה שלא רוצה שגופה יגע בגופו. שירו אינו מבין מדוע, אך דיי ברור שהיא עדיין אחוזת מבוכה ממה שקרה באותה ביקתה ביער (מה? העברת מאנה זה לא מביך?). גם מאוחר יותר, כאשר שירו נכנס בטעות (כמובן) שוב לחדר האמבטיה כשהיא נמצאת שם, מתקבלת תגובה שונה ב 180 מעלות מזו של הפעם הקודמת. סייבר, שכלל לא ראתה עצמה כאישה ולא הראתה אפילו קמצוץ של בושה או אכפתיות לזה ששירו ראה אותה עירומה, כעת מסיטה את מבטה ומסמיקה. יותר מזה, היא אומרת שלא רוצה שיראה אותה כי גופה אינו נשי כמו זה של רין. מדהים לראות איך אותה סצנה מלפני כמה פרקים שנראתה כמעט כמו פאנסרביס קומי מוחלט, מקבלת השלמה שמעבירה באופן כל כך פשוט ויפה את התהליך שעברו השניים הללו.

מאוחר יותר מגיע שירו לחדרה של רין, זו מדסקסת איתו על קסם ההעתקה ומופתעת שגופו נותר ללא נזק אחרי השימוש המופרע שעשה בו. רין, שכבר יודעת גם היא את זהותה של סייבר, מעלה סוגיה מעניינת בנוגע לאקסקליבר. היא אומרת שכוחה האמיתי של החרב הוא בכלל בנדן שלה, שעל פי האגדה איפשר למלך ארתור לצאת מכל קרב ללא פגע. אותו נדן נגנב ממנו, וכך יכל ארתור להגיע אל מותו בסופו של יום. שירו לא בדיוק יודע מה לעשות עם המידע הזה, שישחק כמובן תפקיד מכריע בהמשך – כרגע לא אגיד דבר מעבר לעובדה שהרמזים לעתיד לבוא כבר נוכחים מזמן.

הפרק מסתיים בשתי שיחות אחרונות. האחת של סייבר ושירו, כאשר הראשונה חושפת בפניו שכפי שהוא רואה בחלומותיו את עברה, כך גם היא רואה את עברו שלו. לסרבנטים לדבריה אין חלומות. כאשר הקשר עם המאסטר חזק מספיק, אותם חזיונות עבר צפים אצל שני הצדדים. סייבר, שכעת מבינה את שירו יותר מתמיד, מעלה על הפרק את הדמיון ביניהם ואומרת שהיא עשתה טעויות דומות לשלו, ולכן יודעת שחלומו להיות גיבור צדק הוא טעות. שההקרבה העצמית שלו היא אינה נורמלית ושעליו לחדול מכך. הנושא הנ"ל הוא זה הצפוי ללוות אותנו בארק הבא של הסיפור. לאחר שלמדו לעבוד יחדיו, לאחר שסייבר למדה לקבל את עצמה כאדם ולאחר שהשניים הצליחו באמת להבין האחד את השני ולהתקרב כל כך – אותה הבנה ואכפתיות שנוצרה ביניהם היא זו שתביא למחלוקת על עתידם של השניים.

אותו עתיד נראה כעת קרוב מתמיד כאשר הגביע כבר בהישג יד. במלחמה נותרו רק לאנסר והצמד קאסטר ואססין. אחרי שהביסו את ברסרקר, החבר'ה האלה כבר לא באמת מהווים איום עבור שירו וסייבר. כך גם רין טוענת, וברור מאליו שמשהו במשוואה הזו צפוי להשתנות כדי להפוך את העניין ללא כל כך פשוט. לצערי, לפני שנגיע לכך נצטרך לעבור דרך עיכוב קל שבא לידי ביטוי בשיחה השניה – הפעם של קאסטר והמאסטר שלה (שנחשף בטרם עת וקצת הרס את ההפתעה, אך גם ככה לא היה אמור להיחשף בראוט הזה. לא ספוילר מאוד רציני, אבל כן חבל שהוא כאן). קאסטר שצפתה על כל מה שהתרחש, כבר מתכננת את המהלך הבא שלה.

היא לא מתכוונת לחכות שהמלחמה תסתיים, אלא לזמן את הגביע בכוח. לטענתה, הדבר יהיה אפשרי כבר בזמן הקרוב, וכל הדרוש למשימה הוא מכשף מוימן שישמש ככלי קיבול לגביע הקדוש. שירו ממש לא מיומן, אז הוא יורד מן הפרק. את רין קאסטר משום מה לא מחבבת, אז גם היא נשללת. שינג'י גם לא מיומן וגם כבר מזמן לא איתנו. אז איליה? עליה נדבר ביום אחר. כרגע מי שעולה על המוקד היא לא אחרת מאשר סאקורה – טוויסט! הידיעה שסאקורה היא מאגית מקורה ב Heaven's Feel בכלל, אך גם כאן אנו לא צפויים להיכנס לעומק העניין ולהרוס יותר מדי מהסיפור ההוא. אני לא מת על הרעיון של העיכוב הפילרי הזה, שמכיל אלמנטים משני הראוטים הבאים שלא בדיוק תורמים יותר מדי לסיפור הנוכחי – אבל אשאיר את השיפוט של אותם פרקים לשבועות הבאים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s