Gyakkyou Burai Kaiji: Ultimate Survivor

עדכונים קצרים לפני שאתחיל:

  • למי שפספס, הפוסט "מאיפה להתחיל? Fate" קיבל מתיחת פנים בימים האחרונים, הגדולה ביותר שהייתה לו מאז נכתב לפני שנתיים (פרטים נוספים בתגובה שלי בסוף אותו פוסט) בתקווה להפוך אותו לנגיש ונוח יותר לשימוש.
  • לא משהו רציני, אבל פתחתי עמודי פייסבוק וטוויטר לבלוג שאפשר להתעדכן דרכם בכתבות המתפרסמות כאן. יתכן שיעלו לשם גם תכנים נוספים בעתיד, אבל כרגע אין לי תוכניות ספציפיות יותר מדי לגביהם. נכון לעכשיו מדובר בעיקר בדרך להגיע לעוד אנשים שכנראה לא מחפשים בלוגים רנדומליים בוורדפרס ולא היו מגיעים הנה בדרך אחרת.

וכשאלו מאחורינו, בואו נדבר על האנימה לשמה התכנסנו הפעם.


לא רק סדרת הימורים

קאיג'י הוא בחור צעיר שלא עובד ומבלה את כל זמנו בהימורים, גנבת סמלי רכבים ומרמור על כך שאין לו כסף. אפשר להגיד שהבחור הוא לוזר מקצועי, וכזה שלא נראה שיש לו סיבה להיות אופטימי לגבי עתידו. יום אחד הוא מגלה שאפילו מצבו הנוכחי, כפי שהיה עד לאותה נקודה, הוא טוב אלפי מונים ממה שמצפה לו, כאשר הוא מגלה על חוב לא פרופורציונלי שנדרש ממנו לשלם לאנשי עולם תחתון – וללא דרך אמיתית לעשות זאת. בהבנה שאת הכסף הם לא יקבלו מהבחור הצעיר, מציעים (אם אפשר לקרוא לזה כך) לקאיג'י באותו ארגון להצטרף למשחק הימורים גדול המתרחש על ספינת פאר בלב ים – שם הוא יתמודד מול לוזרים נוספים כמוהו שנקלעו למצב דומה, ויקבל את ההזדמנות להרוויח את הכסף שנדרש ממנו ואף יותר. קאיג'י מתלבט תחילה, אך לא לוקח זמן רב עד שהוא בולע את הפיתיון ומחליט להצטרף אל שייט התענוגות הזה שישנה את חייו.

כסדרת ההימורים הכנראה ידועה ביותר בעולם האנימה (טוב, אולי חוץ מפרק מסוים של ג'וג'ו), לא תטעו אם תצפו ממנה לעלילה מותחת, בלתי צפויה ומלאת אנדרנלין. Gyakkyou Burai Kaiji: Ultimate Survivor היא ה-אנימה של משחקי המזל ההפכפכים, בהם כל מהלך הוא על הגבול של בין זכייה גדולה לבין גרירת השחקן לבור ללא תחתית.

היא לא האנימה הראשונה שראיתי המתעסקת בנושא, וגם Kakegurui אותה סיקרתי עשתה זאת בצורה מהנה, ואת האמת, לאו דווקא טובה פחות. גם Kakegurui הציגה משחקים עם מחירים כבדים לא פחות, יצירתיים מאוד ומלאי אסטרטגיה. ההבדל הוא בגישה. בעוד ב Kakegurui עקבנו אחר דמויות בעלות יכולות כמעט על-אנושיות לחזות את אסטרטגיית היריב, למצוא דרכים מתוחכמות לרמות או סתם להיות בעלות מזל פסיכי – Kaiji היא הרבה יותר עם הרגליים על הקרקע. המשחקים שלה הם פשוטים יותר והיא עוסקת באנשים רגילים, רובם לוזרים, שהגיעו למשחקי ההימורים הללו לא מתוך רצון לחפש ריגוש, אלא מתוך רצון להציל את חייהם. זו גישה אחרת, ויש לה את היתרונות והחסרונות שלה, אבל היא רק מדגישה שמה שעושה את ההבדל והופך את Kaiji לכה בולטת בהשוואה לסדרות משחקים אחרות לא נמצא במכניקות משחק מורכבות או באסטרטגיות יצירתיות ויוצאות דופן – הוא נמצא בסיפור עצמו.


מסתירה קלף חזק יותר

במבט ראשון אותו סיפור הוא דיי תבניתי ואין בו הרבה מן המיוחד. ישנם כמה משחקים במהלך העונה הזו, אליהם קאיג'י תמיד מגיע מחוסר ברירה, מפלס את דרכו שמלאה בעליות וירידות קיצוניות, כאשר כל פעם נראה שהוא או בדרך להצלחה או בדרך לגמור את חייו – ולבסוף, כפי שמתבטא בשם הסדרה – הוא שורד. לאו דווקא מנצח, אבל כן מצליח להישמר בחיים עד ההזדמנות הבאה.

זו תבנית פשוטה והיא מספיק מבדרת כדי לעבוד – אך מאחוריה מסתתרת תבנית נוספת, וזו מעניינת הרבה יותר. קאיג'י תמיד מתחיל את מסעו כאשר משהו חסר לו – על פניו משהו חומרי כמו כסף, אבל מתחת לפני השטח מדובר בפגם אישיותי, שיעור שהוא טרם למד על החיים, וזה שמוביל אותו לאותה סיטואציה נוראית. אותו משחק חדש אליו הוא מגיע בדרך כלל מסתמך על אותה יכולת שחסרה לקאיג'י, וכדי לשרוד הוא נאלץ ללמוד את אותה בדרך הקשה – מה שמוציא אותו אדם חזק יותר בסוף הדרך. אותם שיעורים הם כאלו הנוגעים בבסיס של עולם ההימורים, ביסודות שכל שחקן צריך כדי להתקדם בו – אך הם גם אלו שהיו חסרים לקאיג'י בעולם שבחוץ והובילו אותו לאותו לעסוק בהימורים מלכתחילה.

אם נחזור להתחלה לדוגמה: קאיג'י מתבשר על חובו, חוב שהוטל על כתפיו רק בגלל שסמך יותר מדי על מכר מהעבודה והסכים לחתום עבורו ערבות. המשחק אליו מגיע קאיג'י הוא כזה שכל מהלך אסטרטגי בו מתאפשר בעזרת עבודה עם אנשים נוספים – וזה קריטי מאוד לדעת על מי אפשר ועל מי אי אפשר לסמוך. אותו אדם בו אתה בוטח יכול באותה מידה לתקוע לך סכין בגב ולהתקדם על חשבונך – שיעור שלומד קאיג'י על בשרו כבר בתחילתו של אותו משחק, ומאלץ אותו לחשוב על דרכים חכמות יותר להבטיח שדבר שכזה לא יחזור שנית.

אם יש כמה דברים שפחות עובדים בשבילי זה עיצובי הדמויות (אין הכוונה לסגנון הציור עצמו, שעל אף שיכול להיות מעורר מחלוקת, אני דווקא אוהב את היחודיות שלו) שקצת חוזרים על עצמם ובשלב מסוים קשה שלא לראות את הדמיון בין הפרצופים והתסרוקות של הדמויות הצדדיות יותר בסיפור. הייתי גם שמח לו היינו מבלים מעט (אבל ממש מעט) יותר מחוץ לאותם משחקי הימורים וחוזים כיצד הדברים שלמד קאיג'י משפיעים גם על חיי היומיום שלו, אבל אני מבין שבהשתלשלות האירועים המהירה הזאת, ובהתחשב בעובדה שהעונה הזו היא רק תחילתה של הסדרה, כנראה זה פחות מתאפשר בשלב זה.

מלבד קאיג'י, גם אין כאן הרבה דמויות ששווה ממש לדבר עליהן – אך הסדרה לא עושה הנחה לאף אחד, ממשיכה להעמיד את כולם במצבים מייאשים ולבחון עד כמה יוכלו להחזיק מבלי לאבד תקווה, או אולי גרוע מכך, לאבד את האנושיות ולבגוד בחברים לדרך. מה שהופך את Kaiji לסדרה שכנראה אזכור יותר מכל מיני סדרות הימורים או משחקים שונות שראיתי לאורך השנים – היא שמדובר קודם כל בסדרה על בני אדם. כזו שלא רק מעמידה את הדמויות במצבי קיצון, אלא גם בוחנת כמה רחוק יהיו מוכנות ללכת בשביל להציל את עורן.


פינת הספוילרים

עד כמה שאני להוט לדבר על סיום העונה, אתאפק ואדבר על ארבעת המשחקים שהיו לנו במשך הסדרה לפי הסדר.

הראשון היה משחק האבן-נייר-ומספריים (שכל עניין הכוכבים בו הזכיר לי באופן משעשע את הארק הראשון של Yu-Gi-Oh! Duel Monsters) שהיה כאמור משחק על אמון. בתחילה נבגד קאיג'י על ידי פונאי וקיבל את האמת בפרצוף – שהוא לא יכול פשוט לסמוך על כל אחד. מחוסר הברירה הוא עדיין היה צריך להסתמך על עזרתם של אחרים כדי להיחלץ מהמשבר הזה, לכן החליט לבסס את אותם יחסים על אמון שיבנה בהדרגה ולדאוג שאותם אנשים יצטרכו אותו כפי שהוא צריך אותם.

בקו הסיום של אותו משחק הוא החליט להקריב את עצמו בצעד טיפשי שכמעט עלה לו בחייו, מה שגרם לו להבין שאמון בלבד הוא לא מספיק. אותו הפסד גרם לכך שכאשר נכנס אל המשחק השני, ההליכה על הקורה, כבר סרב לייצר קשרים אדוקים מדי עם אישידה וסהארה עד המערכה השניה בה היו צריכים לסכן את חייהם וללכת מעל גגות הבניינים – אז הבין שהדרך היחידה להשלים את המשימה היא לחזק האחד את השני כדי שיוכלו לעמוד בלחץ ולהשלים את המשימה.

אותה משימה נכשלה בדיעבד גם היא, כאשר קאיג'י נכנע לפחד וביקש מטונגאווה לוותר – מה שגרר לכך שלא יקבל את הכסף המגיע לו. אותו פחד שגרם לו להיכשל הוא זה שהיה צריך להתגבר עליו במשחק השלישי, משחק ה E-card מול טונגאווה – שם היה צריך להבין שגם ליריבו עטור הניסיון יש מה להפסיד, ולכן גם הוא, בהינתן הסיטואציה הנכונה, עשוי לפחד ולעשות טעות. ההבנה הזאת סייעה לקאיג'י לאזור אומץ ולבצע מהלכים מרחיקי לכת כמו לחתוך את אוזנו, וכך להתגבר גם על תכסיס הרמאות של טונגאווה.

מה שאהבתי באותו המשחק זה שהוא גם הראה שקאיג'י לא שכח את שיעורי המשחקים הקודמים, ועל אף שהיה מדובר במשחק של אחד על אחד, היה לקאיג'י על מי לסמוך – על יריבו, טונגאווה, שיחזה נכונה את המהלך שקאיג'י רצה לעשות. אותו אמון שנתן קאיג'י בטונגאווה איפשר לו לעשות בדיוק את המהלך ההפוך, ובכך לנצח את המשחק במהלך האחרון עם קלף ה slave.

אותו משחק מול טונגאווה היה לדעתי המעניין ביותר העונה, גם בשל המשמעות הסמלית שלו. קאיג'י הלוזר מול טונגאווה המצליח במשחק בו ישנו קלף של עבד וקלף של קיסר – כל אחד מהם מייצג בהתאמה את המשתתפים. ניצחון בעזרת קלף העבד הוא קשה יותר ומזכה בכמות כסף גדולה יותר, כיוון שלפי טונגאווה לאותו עבד, כמו לקאיג'י עצמו, אין מה להפסיד – לכן רק התבקש שזה יהיה הקלף האחרון בו ישתמש קאיג'י כאשר ינצח.

זהו גם היה המשחק הראשון בו קאיג'י באמת ניצח ויצא עם סכום כסף שיאפשר לו לשלם את חובו ולשים את חיי ההימורים מאחוריו, אלא שאז הוא עשה את הטעות הגורלית ביותר, וזו שהכי עצבנה אותי כצופה (לא כי הייתי מעדיף שהסדרה תסתיים שם חלילה או שיקרה משהו אחר, פשוט מתסכל לחשוב שהוא היה כל כך קרוב לצאת מזה בשלום ועשה כזו שטות). קאיג'י חשב שהוא על הגל, שהוא למד כבר את כל מה שצריך ושיש לו את הניסיון המספיק כדי לתכנן תחבולה בעצמו וכך לנצח את היודו – אבל לו היה אותו ניסיון מספיק, היה מפנים קאיג'י את מה שטונגאווה אמר לו במהלך המשחק שלהם – שצריך גם לדעת מתי להתקפל. מה שהיה לקאיג'י להרוויח מהאתגר הזה, אותה נקמה שרצה, היא לא משמעותית כמו מה שהיה לו להפסיד – החופש שעבד כל כך קשה כדי להשיג עד עכשיו (פלוס כמה אצבעות שחבל עליהן), ולכן זה היה סיכון פשוט מיותר.

היה ברור שקאיג'י יפסיד מול היודו, אבל היה מספק לראות את מה שלמד גם מהקרב הרביעי והאחרון הזה. אותו קרב עסק במזל – מרכיב נוסף ומכריע בעולם ההימורים, אך לאחריו קאיג'י הבין שהטעות שלו הייתה ליפול למחשבה שאותו מזל אכן משחק תפקיד משמעותי בצמתים מכריעים שכאלה. היודו לא הסתמך על המזל, הייתה לו תוכנית והיא עבדה – זאת בניגוד לקאיג'י שברגעיו האחרונים, לאחר שניסיון הרמאות שלו נכשל, הסתמך על תפילות וקיווה שהמצב איכשהו ישחק לטובתו.

קאיג'י מסיים את אותו משחק ואת הסדרה כולה במבט נחוש, בהבנה שהוא כן יכל לנצח, שזה לא באמת היה אבוד. קאיג'י של הפרק הראשון היה לוזר חלש שלא האמין ביכולת שלו לקדם את חייו, שחשב שנגזר עליו להיות חסר כסף וכישורים. קאיג'י של הפרק האחרון לעומת זאת, גם אם יש לו אוזן וכמה אצבעות פחות, הוא כבר בחור חזק שאפילו מאמין ביכולתו לנצח את האנשים שעומדים בראש הפרמידה החברתית. מאוד יעניין אותי לראות ביום מן הימים קרב חוזר בין קאיג'י להיודו (שקשה לי להאמין שיקרה בעונה הבאה, כי זה נשמע יותר כמו משהו ששמור לסוף העלילה), אולי אז יחזיר לו קאיג'י את אותו פתק עם ציור העיגול באופן המזכיר קצת אירוע מ Hunter x Hunter (מי שצפה בה יבין).


סיכום

קאיג'י היא לא סתם עוד סדרת הימורים או משחקים – היא אמנם מלאה באסטרטגיות ומהפכים עלילתיים, אך יש בה גם הרבה יותר מזה. כל ארק וארק שלה הוא מלהיב ומותח מאוד בפני עצמו, אך הם כולם חלקים מתוך תמונה אחת גדולה הרבה יותר. הסדרה כולה היא סיפורו של קאיג'י, הלומד להתגבר על המכשולים שאימללו אותו כל חייו.

גם לגבי הנקודות שכן מעט הפריעו לי – האנימה מ 2008 של סטודיו Madhouse בכל זאת מעבדת רק את החלק הראשון מהמנגה (שעדיין לא הסתיימה בעצמה), אז אני מניח שיש עוד הרבה מה לראות בעתיד. השאלה האמיתית זה מה הסיכויים שהעתיד הזה יגיע גם באדפטציה המונפשת. טוב נו, לפחות בינתיים יש לי עוד עונה שלמה לצפות בה וסדרת ספין-אוף שיצאה לא מזמן – אליהן אני מאוד מצפה להגיע בזמן הקרוב.

מה עבד:

  • משחקים פשוטים וברורים להבנה שמצליחים באותה נשימה להתגלות כמלאי אסטרטגיה ומאפשרים חשיבה מעבר לקופסה.
  • הסדרה בוחנת פעם אחר פעם את גבולות האנושיות ובאילו תנאים אנשים יבגדו בערכים שלהם על מנת להציל את עורם.
  • שלם שגדול מסכום חלקיו: כל ארק בסדרה מרתק בפני עצמו, אך מהווה חלק מסיפור גדול יותר על דמותו של קאיג'י.

מה פחות עבד:

  • עיצובי הדמויות המשניות נוטים קצת לחזור על עצמם.
  • לא רבות מן הדמויות מקבלות יחס משמעותי מעבר להיותם נוכחים במשחק בודד.
grades4_9

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s