סיכום שנת 2018 באנימה – חלק 3: הרגעים שעשו את השנה


קרב השנה

מקום שלישי: One Piece

מהאנימה של One Piece לקחתי הפסקה בינתיים. החלטתי שבאופן שבועי לצפות בה בקצב ההתקדמות הנוכחי שלה זה עינוי שאחסוך מעצמי (וכמה טוב שיש את המנגה במקרה הזה). עם זאת, לא יכולתי שלא לחכות בהתרגשות לרגע בו יגיע אחד הקרבות האהובים עליי מהמנגה עד כה – לופי נגד קאטאקורי. אני לא יודע מה צופי האנימה שצריכים לחכות שבוע אחר שבוע לכל התקדמות הכי קטנה בקרב הזה חושבים עליו – אבל לצפות במה שיצא ממנו עד כה ברצף לקראת הכנת הכתבה היה פשוט תענוג. הצבעים הוורדרדים של מימד המראות בשילוב עם ההצללות הכבדות נראים מצוין, ולמרות שחבל לי שיש רגעים שהם לא בדיוק שיא האנימציה של וואן פיס ומחווירים בכלל לעומת קרבות גדולים אחרים בז'אנר – זה קרב כה חשוב עם כל כך הרבה שמונח על הכף שפשוט קשה להגיד שלא מגיע לו את המקום הזה ברשימה. אני כבר מחכה בקוצר רוח לרגע השיא שלו שיגיע ממש בקרוב.

מקום שני: Boku no Hero Academia

שני קרבות גדולים התרחשו השנה ב Boku no Hero Academia, אבל ברור מאליו מי מהם הוא הגדול באמת וזה שנכנס לרשימה. סמל הצדק מול ההתגלמות הרוע המוחלט – אולמייט נגד All for One. בקרב שעובד בצורה כל כך נפלאה על ידי אנשי BONES עם אנימציה משגעת ובימוי מרשים ובליווי פס הקול הנהדר של הסדרה – כנראה שמדובר ברגע הכי גדול של הסדרה עד כה. זהו גם קרב בו באמת חששתי לגורלו של אולמייט וכבר התחלתי לפתח מחשבות על כיצד העלילה תתקדם לאחר מותו, כך שבניגוד לקרבות אחרים, קשה לי להגיד עליו שהיה צפוי מראש.

מקום ראשון: Dragon Ball Super

אולי קשה לכם לזכור, אבל בתחילת השנה Dragon Ball Super עדיין הייתה כאן איתנו וגם הספיקה לשדר את הקרב האחרון והטוב ביותר, שהוכיח שיש לה גם מה להציע מעבר לנוסטלגיה. הקרב של בוקו נו הירו היה אולי קרב גרנדיוזי על גורל העולם – אבל הקרב של דרגון בול סופר הוא על גורל היקום. בשיאו של טורניר העוצמה התייצבו הלוחמים שנותרו מיקום 7 אל מול האויב האחרון, ג'ירן. אם יש דבר אחד בו הקרב (והסדרה עצמה) פחות מצטיין בו לעומת האחרים ברשימה זה שמטען רגשי כבד לא היה בו – אך הוא הצליח לפצות על כך בדרך אחרת. אחרי הנסיונות החוזרים להביא סופסוף לתוצאה הרצויה, במאבק אחר מאבק – ההתרגשות מההצלחה שהגיעה סופסוף לאחר ההשקעה של כל טיפת כוח אחרונה, ומשיתוף הפעולה שלא נראה כמותו בין גוקו לפריזה, היא שהפכה את סצנת הסיום הזו לכה מספקת (זאת בנוסף לפרטים הטכנים כמו האנימציה המעולה והשיר Ultimate Battle שאיכשהו עדיין לא הצליח להימאס עליי בשלב הזה).

הסצנה העצובה של השנה

מקום שלישי: Darling in the FranXX

אם נעזוב רגע את הסוף שלה – ל Darling in the FranXX היה פרק מופתי אחד באמצע – וזהו הפרק בו זכינו לראות את העבר של הירו וזרו-טו. שני הילדים הפכו למשענת האחד של השני בעולם המבודד ובסצנה אחת אכזרית נאלצו להיפרד בכפייה על ידי המבוגרים המנהלים את העולם. סיום הסצנה והחיבור שלה עם החזרה להווה מביאה את הסדרה לשיא הרגשי הגדול ביותר שהיה לה.

מקום שני: Devilman Crybaby

לא האמנתי שסצנה כה עצובה תגיע דווקא מסדרה מפורעת כמו Devilman Crybaby. זו סדרה שרוב הזמן היה קשה לי לקחת ברצינות ופשוט נהניתי ממה שקיבלתי בה – אבל איכשהו רגע לפני הסוף, בפרקה התשיעי היא הצליחה לגרום לי באמת להתרגש עד דמעות. בסצנת המוות של מיקי שבוימה באופן פשוט מופלא, ובגילוי של אקירה על הרצח מיד לאחר מכן הסדרה העבירה בצורה הכי כואבת ומשוגעת שאפשר את המסר שתכננה להעביר עוד מהתחלה – המסר על טבעו ההרסני של האדם. קשה להגיד שזה מסר שנחשב מקורי היום, אבל הסדרה בכל זאת מבוססת על מנגה משנות ה 70, וקשה לי להעלות בראשי יצירה אחרת מהתקופה האחרונה שהצליחה להציג אותו בצורה אפקטיבית יותר.

מקום ראשון: Violet Evergarden

היה ברור מראש שאי אפשר להתחרות ב Violet Evergarden השנה כאשר זה נוגע לדרמה ורגשות, כך שהבחירה הקשה באמת היא איזה רגע לבחור. יתכן מאוד שאני עושה עוול נוראי ושוכח רגע עצוב יותר, אבל זה שנחרט אצלי בזיכרון הוא הרגע בו ויולט נאלצת להתמודד עם העובדה שגילברט אכן נהרג. במהלך כל הסדרה צפינו במסעה והתפתחותה כדמות עצמאית ובוגרת – אך כל הזמן הזה המטרה שהייתה לנגד עיניה ושנתנה לה את התקווה לעתיד היא שתפגוש יום אחד את גילברט בשנית. כאשר התקווה הזו מתנפצת בבת אחת, השקר הזה שנועד להגן עליה הופך לסכין שחודרת עמוק לתוך הלב. לצערי לא מצאתי את הסצנה המדוברת ביוטיוב, אז תאלצו להסתפק בזיכרון אחר של ויולט וגילברט מרגעיו האחרונים.

הסצנה היפה של השנה

מקום שלישי: Boku no Hero Academia

בעוד המקום הראשון והשני היו ברורים לי מראש, את המקום השלישי היה קשה לי לבחור. קשה למצוא סצנה שהיא גם יפה ויזואלית וגם נותנת את האימפקט המתאים. הסצנה הזאת של Boku no Hero Academia דווקא מצליחה לעשות את זה. המסר הכפול שניתן בה על רקע השמש שזורחת לאט לאט ומבהירה את משקל הסיטואציה לאיזוקו ולצופים היא פשוט אומנות. השוט של אולמייט המצביע למצלמה הוא פשוט יפה וכנראה אחד שיחרט בזיכרון ויעלה בכל פעם שאחשוב על הסדרה הזאת אי שם בעתיד

מקום שני: Fate/Extra: Last Encore

הרבה דברים Fate/Extra עשתה בצורה מוזרה שקשה להתחבר אליה, אבל כמו כל סדרת פייט טובה – רגע הזימון הוא רגע מיוחד שלו כל המעריצים מצפים ולכן גם פה הוא הושקע את הפרט האחרון. זימונה של סייבר לרקע ארמון הזהב היפהפה ועלי הכותרת האדומים, שמיד לאחר מכן מתפתח לקרב מרשים הוא בהחלט סצנה ראויה לפרנצ'ייז ואחת היפות שהיו השנה. ככה מסיימים פרק ראשון.

מקום ראשון: Violet Evergarden

יש רגעים שפשוט נועדו להיות יפים ועוצרי נשימה. הרגע הזה של Violet Evergarden הוא אחד מהם. עם כל המשמעות שהוא גולם בתוכו, ובשילוב של אנימציה מדהימה ומפורטת בהילוך איטי, עם צבעים זוהרים ורקע יפהפה כמו שרק ב Kyoto Animation יודעים לעשות – אותו רגע בו ויולט מדלגת על המים כנראה יהפוך למזוהה ביותר עם הסדרה, ובצדק. פשוט וואו.

הסצנה האפית של השנה

מקום שלישי: Yowamushi Pedal: Glory Line

המירוצים של Yowamushi Pedal תמיד כללו סצנות אפיות במיוחד, כך שזה לא מפתיע שגם העונה קיבלנו לא מעט כאלה עד שהיה קשה לבחור – אבל זאת שכנראה הכי פוגעת בהגדרה היא הסצנה בה אימאיזומי מחליט לתת את כל מה שיש לו ולפרוץ את הגבולות של עצמו.

מקום שני: Shingeko no Kyojin

בסצנה שהייתה לדעתי השיא של העונה השלישית והמעולה של Shingeki no Kyojin היסטוריה בוחרת להתנגד לרצונותיו של אביה שמטיל עליה את משימת חייו. אין ספק שמדובר באחד הרגעים המספקים של הסדרה עד כה וסיומו עם צעד נואש מצידו של רוד רייס להגשים את חזונו בעצמו ולהפוך לטיטאן מסיים את הפרק בדרמה שמשאירה רצון לעוד.

מקום ראשון: Steins;Gate 0

אין כאן תחרות מבחינתי. Steins;Gate 0 לוקחת בקלות עם הסצנה שהיא לא רק האפית ביותר השנה – אלא גם הסצנה האהובה עליי השנה בכלל. במשך 20 פרקים נאלצנו לצפות בסבלו של אוקאבה רינטארו המדוכא שזנח את תדמית המדען המטורף, וכל זה היה הכנה בשביל אותו רגע דרמטי בו יעטה שוב את חלוק המעבדה הלבן. חזרתו של הוהואין קיומה היא סצנה שתזכר לדורות. אני בכיתי מהתרגשות כשראיתי את הסצנה בפעם הראשונה… טוב גם השניה… וגם השלישית.

(סליחה מראש שלא מצאתי footage נורמלי יותר)

סצנת הסיום של השנה

מקום שלישי: B: The Beginning

בסצנה אחת שריכזה את B: The Beginning לסיומה הצליחה הסדרה לתת אקורד סיום חזק במיוחד. המאבק האחרון בין קית' וגילברט כמעט והסתיים בצורה טראגית, אך במקום זאת נאלץ הגיבור לשחק לידיו של הנבל ולבחור באפשרות שתרצה אותו אף יותר – לירות בו למוות. ללא ספק רגע מדהים.

מקום שני: Full Metal Panic! Invisible Victory

כל כך הרבה הספיק להתרחש ב Invisble Victory ואני כל כך מקווה שזה ימשיך מתישהו, בעיקר אחרי סיום שכזה. מצד אחד הוא לא מספק כי הוא לא באמת סוגר את החלק הזה של הסיפור, אבל מצד שני – וואו כמה שהסצנה הזו מספקת. אני מדבר כמובן על הסצנה בה צ'ידורי משתלטת על קו הטלפון במסוק ואומרת לסוסקה שלא יסכן את עצמו בניסיון להציל אותה – רק כדי להתחרט ולבקש בשיא הכנות לעשות בדיוק להפך, ובתקווה שהשניים ישובו זה לזרועותיה של זו בסופו של דבר. בשילוב עם שיר הסיום של העונה הראשונה, Karenai Hana של מיקוני שימוקאווה – זה היה כל כך מקסים שהזלתי דמעה. את הסצנה המלאה לצערי לא מצאתי ביוטיוב, אז תצטרכו להסתפק ב 28 השניות הקיימות.

מקום ראשון: Steins;Gate 0

כן, למרות הבעיות שהיו לאורך העונה, הסיבה ש Steins;Gate 0 היא אחת הסדרות שהכי נהנתי מהן השנה טמונה בעיקר ברגעים הגדולים שלה – גם זה שניצח בקטגורית הסצנה האפית ובוודאי שגם הסצנה הנוכחית שמסיימת את הסדרה לחלוטין. הסיום של העונה סוגר מעגל עם זה של העונה הקודמת והופך את שתיהן יחד ליצירה אחת שלמה ומיוחדת במינה. זה מתחיל בהצגה נוספת של הרגע בו אוקאבה של הבטא ליין משוחח עם הגרסה הצעירה של עצמו מפרק 23, ואז המסך עובר לזווית של אותו אוקאבה שעקבנו אחריו במהלך כל העונה הנוכחית. מיד לאחר מכן משתמש אוקאבה במכונת הזמן כדי להציל את סוזוהא ומאיורי – שבוכות מאושר למראה המדען המטורף עם חלוקו הלבן שהולך לקראתן לרקע קרן האור ממכונת הזמן. גם כאן בחירת השיר שהתנגן ברקע, Gate of Steiner תרמה רבות – אני לגמרי התרגשתי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s