Hanebado!

תעודת זהות

Hanebado! היא סדרת אנימה שיצאה בקיץ 2018 ומעבדת מנגה באותו השם שנכתבה ואוירה על ידי קוסוקה האמאדה. הסדרה מבית סטודיו LIDENFILMS היא בת 13 פרקים ועוסקת בספורט הבדמינטון (או "נוצית" בעברית).

האנסאקי איאנו הייתה עילוי בבדמינטון עד לא מזמן, אך טראומה בעברה גרמה לה להפנות את גבה אל ענף הספורט הזה. כעת כאשר היא מתחילה את שנת הלימודים הראשונה שלה בתיכון, היא צריכה כמובן לבחור מועדון להצטרף אליו – והפלא ופלא, ישנו אחד העוסק בבדמינטון שמשווע למצטרפים חדשים. איאנו כמובן לא מתלהבת מהרעיון ומעדיפה לעשות כל דבר אחר שלא כולל כדור-נוצה, אבל חברתה הטובה ארנה מתעקשת שהשתיים יצטרפו לנבחרת הבדמינטון הבית ספרית. באותה הנבחרת נמצאת גם אראגאקי נאגיסה, שחקנית בדמינטון שהתחרתה מול איאנו בחטיבת הביניים ונחלה הפסד – עליו עדיין לא התגברה והיא משוכנעת להחזיר את כבודה האבוד.


משני צדי הרשת

כשצפיתי לראשונה בטריילר של הסדרה חשבתי שהיא הולכת להיות בעיקר פאנסרביס והרבה ממנו, כך גם התייחסתי אליה בכתבה על עונת הקיץ, אך שמחתי לגלות שטעיתי – Hanebado! היא סדרת ספורט שלוקחת את עצמה בשיא הרצינות. אמנם כן יש פה פאנסרביס פה ושם (ואיכשהו החזה של נאגיסה נראה גדול יותר כאשר היא משחקת) אבל לרוב זה לא מרגיש מאולץ או מוגזם יותר מדי ולא מסיט את תשומת הלב מהעיקר.

בדמינטון הוא לא ספורט שמאוד עניין אותי אף פעם, אבל כמו ענפי ספורט אחרים – כבר הייתי בסיפור הזה ואני יודע שאנימת ספורט טובה תמיד יכולה לתקן את הרושם. אם רק בשנה שעברה הצליחה Ballroom e Youkoso לגרום לי להתעניין בסדרה על ריקודים סלוניים, כדור הנוצה הוא הדבר האחרון שיעצור מבעדי מלנסות סדרת ספורט חדשה – ובטח לא אחת שעושה רושם ראשוני כל כך חזק.

hanebado2

את אותו רושם ראשוני הסדרה מצליחה לייצר בעיקר בזכות האנימציה המדהימה שלה (בה אגע בהרחבה בהמשך) אבל לא רק – פרקיה הראשונים מבססים נהדר את שתי הדמויות המרכזיות, את היחסים ביניהן ואת גישתן לספורט. איאנו היא ילדה ביישנית ופחדנית שנכוותה בעבר מעיסוקה בבדמינטון ולכן מנסה לברוח מהספורט כמו מאש – זאת למרות שיש לה כישרון טבעי נדיר במיוחד. נאגיסה לעומתה נותנת את כולה עבור הספורט ומוכנה לעבוד קשה כמה שרק אפשר כדי להגיע להישגים גבוהים – מה שגורם לה להיכנס ללא מעט חיכוכים מול חברות מועדון אחרות שפחות נלהבות ממשטר האימונים הסובייטי שהיא מנהלת שם. בדיוק בגלל ההבדלים הללו בין השתיים, המעלים את שאלת ההשקעה וההתמדה אל מול הכישרון הטבעי, הן מצליחות להשתבץ בצורה כה משכנעת כיריבות העומדות משני צידי המטבע.

hanebado3

בקשר לאיאנו עצמה – אני חושב שמדובר בדמות הראשית הכי מתסכלת שיצא לי להתקל בה בכל סדרת ספורט שבה צפיתי עד כה. היא לא דמות רעה, זה פשוט שיש לה גישה נורא מעצבנת. לאיאנו יש שני צדדים המהווים כמעט פיצול אישיות – האחת היא איאנו הביישנית והמפוחדת שמנסה לברוח מהצרות שלה במקום להתמודד עם המציאות, והשניה היא מלכת המגרש חסרת הרחמים (והטאקט). כשאיאנו נכנסת למוד התחרותי זה מתבטא לא רק על המגרש – אלא גם ביחס משפיל וגס רוח כלפי כל הסובבים אותה, גם אלה שבסך הכל בעדה. אמנם לא לוקח לסיפור הרבה זמן כדי לחשוף את הסיבה מאחורי ההתנהגות הזאת שלה, הקשורה בעברה וביחסיה עם אימה (שכנראה לא תזכה בתואר "אם השנה" – אפילו דמויות כמו אבא של גון מ Hunter X Hunter או סון גוקו מדרגון בול מרגישים כמו דמויות הוריות למופת לידה), אבל לא משנה כמה הילדה מוכוונת מטרה – קשה באמת לתמוך במישהי שמתנהגת פשוט, סליחה על המילה, כמו שמוק. בחיים לא נתקלתי בסדרת ספורט בה אני צריך לעקוב אחר דמות ראשית שאני פשוט לא רוצה שתצליח.

hanebado4

בסך הכל גם איאנו וגם נאגיסה (אותה אני אוהב יותר) הן דמויות לא רעות שסוחבות על גבן את מרבית המשקל של הסדרה, אבל הבעיה היא שבסדרת ספורט בלתי אפשרי להסתמך על שתי דמויות בלבד – ולצערי כמעט ואף דמות אחרת לא באמת מקבלת פוקוס מספיק כדי שתהיה מעניינת. זה בסך הכל דיי הגיוני בהתחשב בכמות הפרקים – אפילו על בולרום, שמספר הפרקים שלה כמעט כפול מזה של Hanebado!, אמרתי בזמנו שכמות הפרקים הקטנה שלה לא מאפשרים לה לממש את מלוא הפוטנציאל שלה, אבל הבעיה כאן היא אחרת לחלוטין. בעוד בולרום הרגישה כאילו נעצרה בשלב מוקדם של הסיפור (והצליחה לספר את חלקו ההתחלתי בצורה מאוד טובה), האנבאדו מרגישה כאילו היא מנסה לדחוס סיפור שאמור להתפרס על פני עשרות פרקים ולספר אותו ב 13 בלבד. זה לא שהקצב שלה מרגיש מזורז, אלא שכמות החומר היא כה קטנה וממוקדת כמעט בלעדית באיאנו ונאגיסה – וגם אז לא מרגישה כמו מסע משמעותי במיוחד. יותר מהכל, עלילת הסדרה מרגישה כמו שלד עלילתי שהרעיונות שבו לא באמת פותחו מספיק כדי לתת לו את הנפח הראוי – פשוט אין כאן מספיק בשר.


דוהרת אל קו הסיום

זה לא שכל סדרה חייבת להיות ארוכה ולהסתעף להרבה עלילות משנה, למעשה רוב הסדרות שיוצאות היום הן בעלות 12-13 פרקים וחלקן דווקא כן מצליחות להעביר סיפור לא רע בכלל גם במספר המצומצם הזה – אבל זו משימה בעייתית כשמדובר בסדרת ספורט. סדרות כמו Hanebado! עוברת ממשחק למשחק ומציגות דמויות חדשות כמעט בכל פרק שני – וזה פשוט בלתי אפשרי לגרום לזה להיות מעניין בלי לתת לכל דמות כזאת סיפור רקע ראוי ולבסס את הסיבה שבגללה אמור להיות לנו אכפת מהמאבק מולה. זה לא ש Hanebado! מתעלמת מכך לחלוטין, אבל רק כדי להבהיר עוד יותר את העניין – היא דוחסת ב 13 הפרקים שלה גם ארק פתיחה/אימונים וגם תחרות ארצית שמגיעה עד שלב הגמר – כל זה בתוספת סיפורן האישי של נאגיסה ואיאנו, כל אחת בנפרד, וזה פשוט אבסורדי כשמשווים את זה לכל סדרת ספורט אחרת. למרות שזה נשמע כמו מקרה קלאסי של אדפטציה גרועה שמזרזת את עלילת המנגה המקורית – אפילו בתור אחד שלא קרא את אותה מנגה, אני דיי מתקשה להאמין שהמצב שם טוב יותר. כאמור, הקצב עצמו לא מרגיש מזורז, זו הכתיבה עצמה שמרגישה פשוט דיי חובבנית.

hanebado5

דוגמה אחת שנובעת ומדגישה את הבעיות הנ"ל היא היחס שלה לעניין הקבוצתי. מצד אחד זה נושא שעולה ומשומש כדי לפתח את דמותה הסגורה של איאנו, והיחסים שלה עם חברות הקבוצה הוא משהו שהסדרה ממשיכה לנגוע בו עד הסוף, אבל כאמור אותן דמויות לא באמת מקבלות מספיק פוקוס כדי שיהיה אכפת מהן מלכתחילה. גם לא מאוד ברור מדוע הסדרה הולכת לכיוון הזה, שכן בדמינטון הוא כלל אינו ספורט קבוצתי, ולמרות שניתן לשחק אותו בזוגות (וזה אכן מוצג בסדרה) הטורניר עצמו מבוצע במשחקים של אחד על אחד מה שגורם לכל העיסוק בלכידות הקבוצה להרגיש פשוט מיותר לחלוטין.

hanebado6

ואיך זה מבחינת הספורט עצמו? לא רע, אבל עדיין מתגמד כשמשווים לסדרות אחרות בז'אנר. המשחקים הם ללא ספק הצד החזק של Hanebado! – הם אינטנסיביים, מצליחים להעביר לא מעט רגש ופשוט מהפנטים ויזואלית. כבר מסצנת הפתיחה ניתן להתרשם מהאנימציה המרשימה, משחקי המצלמה והפוקוס ומכל הפרטים הקטנים עד טיפת הזיעה האחרונה. הדבר מפתיע במיוחד כי מדובר בסטודיו LIDENFILMS – אותו אחד שאחראי על התועבה הזאת שנקראת Berserk 2016. זה נכון שלסטודיו יש גם יצירות אחרות שנראות דווקא לא רע בכלל, כמו Arslan Senki – אבל ללא ספק Hanebado! היא הדבר הכי יפה שיצא מהם בפער ניכר ואני מקווה שהם ימשיכו בקו הזה.

כן ישנן ירידות באנימציה, בעיקר בסצנות שאינן לקוחות מתוך משחקים, בהן הסדרה נראית דינאמית ומושקעת הרבה פחות – אבל היא כן מצליחה לשמור על רמה טובה יחסית, ואני חייב לשבח את עבודת הצביעה המעולה שנעשתה בכל סצנה וסצנה, בתוספת הרקעים המפורטים והמרשימים. עיצובי הדמויות קצת פחות מחמיאים לה ורובם דיי גנרים, אבל המודלים שלהן בסצנות המשחק נראים שונים ומרשימים באופן משמעותי לדעתי – מה שאולי יוצר בעיה קטנה של קונסיסטנטיות בעיצוב, אבל לי אישית זה פחות מפריע. אפילו כשבמשחקים עצמם ישנו שימוש חוזר באנימציות מפרקים קודמים, וזה קורה, הקצב המהיר של משחק הבדמינטון גורם לכך להיות כמעט ובלתי מורגש ולזרום באופן חלק – כך שמבחינתי גם זה נסלח. Hanebado! היא ללא ספק אחת מסדרות הספורט היפות שנתקלתי בהן.

hanebado7

בכל הקשור לטכניקות, למבנה הספורט עצמו, ולסגנונות משחק שונים – הסדרה כמעט ולא נמצאת שם, כך שלא הרגשתי שלמדתי משהו חדש על בדמינטון שלא ידעתי עליו לפני כן (שזה כמעט כלום). כן מצוין לא מעט שנאגיסה משתמשת בטכניקת ה"סמאש" שלה (כלומר מכות עוצמתיות ומהירות) ואיאנו מסתמכת על הרפלקסים העל אנושיים שלה, אבל אם בסדרות ספורט אחרות ישנו מאמץ מצד הדמויות להתכונן באופן פרטני לקראת היריב הבא ולמצוא טקטיקות משחק חדשות – פה פשוט אין עיסוק בזה כלל. פשוט חבל שכמות העלילה שהסדרה מנסה לעבור בזמן כה קצר גורמת לה לדחוק את הספורט למקום השני ולהשאיר את הדרמה במקום הראשון – אותה דרמה שגם כך מרגישה לעיתים קרובות מאוד מוגזמת ומאולצת במצב הזה.


פינת הספוילרים

אני חושב שגם בלי להרחיב רבות על סצנות ופרקים ספציפיים סך הכל דיי אמרתי את מה שרציתי להגיד על כל מה שהתרחש במהלך הסדרה – לכן אגע רק בסופה. נורא אהבתי את הקרב החוזר בין איאנו לנאגיסה וזה היה המשחק הטוב בסדרה ללא שום תחרות.

אני לא יודע מדוע היה נחוץ שנאגיסה תהיה פצועה בברך, כי לא הרגשתי שזה שימש את העלילה לשום דבר (ואם כבר שיחק תפקיד בעיקר במשחק הקודם שלה), אבל אני שמח שהיא ניצחה – בהחלט הגיע לה. גם מצד איאנו נהייתי קצת יותר סלחן בשלב זה – היא התחילה את המשחק בשפל של דמותה וזה התבטא מצוין גם ביחסים שלה עם שאר חברות הקבוצה וגם בתוצאות אותן היא השיגה, ולאט לאט היא הבינה את הטעות שלה ואת הגישה הלא נכונה שלה לעיסוק בבדמינטון. כן קצת חורה לי הנפנוף הזה בשאלה "מדוע אני משחקת בדמינטון?" בשלב שמרגיש כה מוקדם ובלי תשובה חכמה במיוחד (בתור השוואה, המנגה של Hikaru no Go עסקה בשאלה דומה כלפי משחק הגו בפרקיה האחרונים שלא עובדו לאנימה – וזו מנגה של כמעט 200 צ'אפטרים), אבל זה כבר מתקשר שוב לנקודות שהועלו בשאר הסקירה.

hanebado9

נורא אהבתי את ההתעסקות החוזרת בשאלת הכישרון מול העבודה הקשה בהקשר של איאנו, בעיקר מכיוון שאותו הסוף נתן לה זווית הסתכלות חדשה והטיעון שהוצג הוא אחד שמאוד קל להבין ולהתחבר אליו. בכל הסדרה קיבלנו את הרושם שאיאנו נולדה עם כישרון טבעי פסיכי שנותן לה יתרון לא הוגן, אבל אותם פרקים הזכירו לנו את העובדה שלא קבלה תשומת לב עד כה – שבסך הכל גם איאנו התאמנה לא מעט כדי להגיע לרמתה הנוכחית ושאין כאן מתנות חינם. כל ילדותה הייתה צריכה איאנו להתמודד עם הצל של אימה ולפתח את יכולותיה כדי להשיג את תשומת הלב שרצתה. זה אמנם לא נראה כך בהווה ובמבט ראשוני, אבל איאנו נתנה את כל שנות חייה לבדמינטון והתאמנה בהתמדה – לכן נכון להעריך אותה על כך. זהו מסר שאני אוהב ומרגיש שהוא נכון גם לחיים האמיתיים. הרבה פעמים אנחנו נתקלים באנשים כישורניים ומתמלאים בקנאה כלפיהם על כך שנולדו עם אותו כישרון שאין לנו – זאת בלי לנסות להבין שהגיעו לאן שהגיעו בעיקר בזכות עבודה קשה שאנחנו לא באמת השקענו כמותם.


סיכום

Hanebado! היא כנראה לא סדרת ספורט שהייתי ממליץ עליה למי שמחפש משהו בז'אנר. בסיס הסיפור שלה הוא סך הכל טוב, ולגמרי ניתן להנות ממנה וממה שהיא מציעה. הבעיה שאורכה הקצר והתהליכים המהירים שקורים בה, מבלי לפתח כמו שצריך את כל קאסט הדמויות שלה, גורמים לה להרגיש מבוזבזת – בעיקר כשמשווים אותה למיטב סדרות הספורט המעולות שיש לתעשיה להציע, שרובן פשוט משאירות לה אבק. אני לא יודע אם מתוכננת עונה נוספת, אני לא מרגיש ממש צורך באחת, אבל טכנית זה אפשרי כי המנגה עוד ממשיכה – אני רק מקווה שאם תהיה אחת כזאת היא תנסה לבנות את עצמה בצורה יותר מעמיקה.

hanebado10

מה עבד:

  • מציגה יפה את הניגוד בין האישיות והערכים של שתי הדמויות הראשיות שלה
  • משחקים אינטנסיביים ויפהפיים שמצליחים להעביר לא מעט רגש
  • נסגרת בצורה מספקת ומעבירה את המסר שלה בצורה משכנעת

מה פחות עבד:

  • קאסט הדמויות ברובו פשוט משעמם ולא מקבל את הפוקוס הראוי
  • לא מעמיקה בפרטים לגבי הספורט בו היא עוסקת
  • מנסה להספיק יותר מדי בפרק זמן קצר וכך מזניחה לחלוטין את עלילות המשנה שלה
grades4_7

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s