Boku no Hero Academia 3

sora ni mukou e! PLUS ULTRA!


פתיחה מעוררת מחלוקת

זו תהיה אחת מהסקירות שבהן אני מדלג על תעודת הזהות ועל הצגת האלמנטים השונים של הסדרה ומגיע ישר לעניין. זוהי כבר העונה השלישית של Boku no Hero Academia ועם הפופולריות העצומה שלה, גם ביפן וגם במערב, אתם ממש לא צריכים אותי בשביל לדעת במה מדובר.

bnha1

בסיכום השנה שעברה הסדרה אמנם לא הופיעה אצלי ברשימת הסדרות הכי מצופות ל 2018, אבל עונתה הקודמת כן הייתה הסדרה שממנה הכי נהנתי ב 2017 – מה ששם עבורי את העונה החדשה בפוזיציה דיי מחייבת. ואכן, העונה השלישית לא מבזבזת רגע ופותחת בכל העוצמה. כמעט. רגע לפני זה היא למעשה פותחת בפרק ריקאפ המשולב בפרק בריכה פילרי – החלטה שמשום מה עצבנה מעריצים רבים, אבל אם להגיד את האמת אני לא רואה בזה ביג דיל. זה נכון שהסדרה חזרה אחר חודשים רבים של היעדרות מלוח השידורים ושאנשים כבר רוצים להיכנס לעניינים, אבל גם אם מדובר בפרק שניתן לחלוטין לדלג עליו (וניתן, אף על פי שעבורי הוא היה דיי משעשע) – זה לא באמת סוף העולם. Boku no Hero Academia בכל זאת חזרה מעונה של 25 פרקים לעונה נוספת של 25 פרקים ותוך פרק זמן של כחצי שנה בלבד – זה ממש לא מובן מאליו ולא היה הורג אף אחד להמתין שבוע נוסף (או לנסות להנות מפרק הבריכה כמה שניתן).

bnha4

אם אנחנו כבר בענייני הפילרים – ישנו פילר נוסף, פרק 58, הנועד לצורך קידום הסרט החדש שיצא באוגוסט, וגם עליו ניתן לדלג אם אתם לא ממש בקטע. העובדה הזו הופכת למעשה את העונה השלישית לשיאנית הפילרים של הסדרה עד כה עם 2 פרקי פילר שלמים (פלוס מינוס אם מחשיבים סצנות מסוימות בפרקי קאנון) – אבוי. זה נכון שהם שם רק כדי לתת נפח ולהשלים את העונה החדשה ל 25 פרקים – אבל התלונות על כך לפעמים יוצאת מפרופורציות. אני מודהם מהמהירות שבה אנשים שכחו את עשרות ומאות פרקי הפילרים של סדרות באטל שונן אחרות בעבר – מצבנו פה רחוק מלהיות רע. כל עוד מדובר בפרקים בודדים, קומיים ונחמדים כאלה, גם אם הם לא ברמה של פרקי הקאנון אני מוכן "לסבול" אפילו חמישה כאלה בפעם הבאה. בסופו של דבר צריך לזכור שזה גם מונע ממריחות של חומר המקור, כך שיש גם צד חיובי לכל הסיפור.


דמויות, דמויות ועוד דמויות

בכל אופן, נחזור לדבר על ההתחלה האמיתית של העונה, שמתרחשת בפרק 40. לאחר שבעונה הקודמת סטיין הצליח לזעזע את הסדר הקיים בעולם הסדרה ולגרום לתנועות חדשות בקרב הנבלים (ולהתחזקותו של מחנה שיגראקי טומורה בפרט, אליו קיבלנו הצצה בסיום העונה הקודמת), עכשיו הגיע הזמן לחזות בתוצאות – וזה בדיוק מה שבא הארק הראשון של העונה לעשות. העונה נפתחת בארק "מחנה האימונים ביער" שמתחיל כעוד פעילות בית ספרית (וכרגיל, מאתגרת במיוחד) והופך במהרה לשדה קרב רצחני. הרבה דמויות חדשות מוצגות לנו, גם מצד הגיבורים וגם מצד הנבלים (שם נמצאים החבר'ה היותר מעניינים הפעם) – אם כי אני חושב שהדמות המוצלחת ביותר היא דווקא אחת שלא שייכת לאף אחד מהצדדים, וזהו ילד קטן בשם קוטה ששוהה ביחד עם גיברונו במחנה. עם כל הקרבות שמתרחשים שם, דווקא סיפורו של קוטה, שמשום מה שונא גיבורים, הוא החלק המרתק בעיני וזה שמוסיף משקל לקרב היחיד שבאמת מצליח להוות תחרות לשיאים שאליה הגיעה הסדרה בעונה הקודמת.

bnha5

עם זאת, החלק הטוב באמת באותו ארק ראשון הוא התוצאה שלו – זו המובילה ישירות לארק הקצר הבא המסיים את החצי הראשון של העונה, ובצורה ששוב מטלטלת לגמרי את מערך הכוחות. אני לא יודע כמה ניתן לקרוא לו "ארק", שכן הוא לא ממש כולל סיפור חדש משלו, אבל עדיין מדובר לדעתי בנקודת השיא של סיפור המסגרת הכללי של Boku no Hero Academia עד עכשיו. מדובר במאבק שנבנה עוד מתחילת הסדרה, ובעיקר בעונה הקודמת, והוא מלא באמוציות, סימבוליות, משמעות – וכל זה חוץ מהעובדה שמדובר בקרב הכי מדהים ואפי של הסדרה עד כה. רואים שבסטודיו BONES השקיעו את הנשמה באותם הפרקים – וזה לגמרי השתלם להם.

bnha6

דווקא החצי השני של הסדרה הוא זה שבו היא החלה, בפעם הראשונה מזה הרבה זמן, טיפה לאכזב אותי. זהו החצי עליו נפרס הארק לקבלת הרישיון הזמני של הגיבורים, ועל הנייר יש לו את כל המרכיבים כדי להוות סיפור הצלחה. הגיבורים עוברים הכנות מיוחדות בתחילתו, מפתחים לראשונה את היכולות שלהם לכיוונים חדשים, אנחנו נחשפים לעוד המון דמויות חדשות מבתי ספר אחרים, והמבחנים עצמם הם תחרות דיי מקורית היוצרת יריבויות חדשות ומלבה יריבויות קיימות. זה פשוט שאותה תחרות היא לא רק ירידה ענקית ברמת הסיכון מהארקים הקודמים, היא גם לא מצליחה (לעומת פסטיבל הספורט לדוגמה) להרגיש כבעלת משקל סיפורי ורגשי גדול במיוחד. אנחנו לא באמת מקבלים יותר מידי מידע על הדמויות החדשות או מעמיקים בסיפורם, וגם כשזה נעשה זה מרגיש קצת כמו יציאה מידי חובה. גם רמת האנימציה קצת יורדת באותם פרקים, שנראים פחות מרשימים מקודמיהם, אבל למרות הכל זה לא שמדובר בארק רע – הוא פשוט דיי חלש ביחס למה שהוצג לנו עד כה. קאסט הדמויות המקורי עדיין מהנה מספיק בשביל לסחוב את הארק הזה בעצמו וכדי לא לגרום לכל הסיפור להרגיש מיותר, וסך הכל יש כמה רגעים דיי מוצלחים.

bnha7

כן אפשר להתנחם בכך שפרקי הסיום של העונה הם מהטובים ביותר שיש ל Boku no Hero Academia להציע, אחד מהם אפילו גרם לי לדמוע לא מעט – והם בהחלט משאירים טעם של עוד (ולמזלנו עונה רביעית כבר בדרך). אחרי כל הטלטלות שכבר היו קודם לכן בסדרה, הפעם לא מדובר בפרקים שמשנים את חוקי המשחק, אבל הם כן מפתחים את מערכות היחסים העומדות בבסיס הסדרה, נותנים לנו טעימה מדמויות חדשות (כן, שוב, אבל הפעם כאלה מעניינות באמת) שכנראה שיהיה להם חלק חשוב בהמשך ומכינים את הקרקע לעתיד לבוא. מעבר לכך, הם פשוט עמוסים בכל טוב והאקשן הפצצתי (המבין יבין) שבהם מפצה על כל מה שהיה חסר בארק האחרון. יותר מהכל מדובר בפרקים שהזכירו לי בדיוק מדוע אני כל כך אוהב את הסדרה הזו.


פינת הספויילרים

אני חייב להודות שבסיומו של ארק האימונים ביער, כשבאקוגו נחטף, כבר התחלתי לראות את הסדרה הולכת לכיוון של נארוטו, כאשר דקו ינסה להחזיר את באקוגו מהצד של הרעים. לשמחתי, לא רק שזה לא קרה, אלא גם הסירוב החד משמעי של באקוגו לשיגראקי וגם הנימוק לכך ("אני רוצה לנצח כמו אולמייט") היו נורא משכנעים ומתאימים לדמות שלו. זה לא שיש לי משהו נגד נארוטו, למעשה נורא אהבתי את סיפור היריבות שם של נארוטו וסאסקה ואני חושב שלסיפור של דקו ובאקוגו יש עוד הרבה מה לעבור עד שהוא יגיע לשם, אבל באמת שלא הייתי זקוק לעוד סאסקה אחד. זה פחות עניין של "איזה סיפור יותר טוב" – אלו סיפורים שונים, וזה שנבחר הוא מתאים יותר ל Boku no Hero Academia ולמה שאני רוצה לקבל ממנה.

גם ההשתתפות של דקו והחבורה אגב, שלא קיבלו הפעם את מלוא אור הזרקורים, במבצע המקביל שהם ארגנו להצלתו של באקוגו, יצרה כמה רגעים נפלאים ביניהם: ההחלטה כבדת המשקל של הקבוצה המצומצמת לצאת למשימה לעומת אלו שבחרו להישאר, האגרוף שאידה נותן לדקו, התחפושות המצחיקות של כולם וכמובן רגע ההצלה עצמו שתוזמן בצורה מושלמת והיווה תוכנית מוצלחת נוספת של דקו גיבורנו האהוב.

bnha9

הקרב של אולמייט ו All for One הגיע מוקדם בהרבה משצפיתי, אבל בהתחשב בכך שמדובר בקרב סמלי שמעביר את הלפיד מהדור הנוכחי של הגיבורים והנבלים אל הדור החדש, אני מניח שמקומו אכן בחלק הזה של הסיפור. בכל אופן, זה היה האירוע הגדול של העונה ובצדק – זה נעשה באמת בצורה פנומנאלית. All for One שיחק את תפקיד הנבל בצורה מעולה, גם אם ציפיתי שיקח חלק גדול יותר בעלילה (אבל מי יודע, אולי בהמשך?) ולמדובב שלו אקיו אוטסוקה מגיעות תשבוחות על ההופעה המרשימה.

בשלב מסוים חששתי שזה גם יהיה סופו של אולמייט ושנחזה במותו של הגיבור, מה שיכל להתאים במידה מסוימת, אבל אני חושב שהתוצאה שקיבלנו הייתה טובה בהרבה. מוות הפך לדרך יותר מדי נוחה וקלה לסחוט רגשות מהצופים וזה הרבה יותר מרשים כשהסדרה מצליחה לעשות זאת בלי להיגרר לכך. השארתו בחיים של אולמייט הצליחה ליצור מצב ביניים מעניין בו למרות שנוצרו סדקים בסמל הצדק הבלתי מעורער – הוא עדיין עומד איתן ומשאיר את שני הצדדים, הגיבורים והנבלים, מצד אחד מרוסקים ומצד שני עם תקווה ומוטיבציה לעבוד קשה יותר בפעם הבאה.

bnha8

התוצאה הכי מספקת מכל הסיפור, זו שאת פירותיה קצרנו כבר העונה, זה המשקל שלו על דקו, באקוגו והיחסים ביניהם. נורא אהבתי את העובדה שבאקוגו חש אשמה מכל הסיפור ואת הקנאה שהתפרצה ממנו לאחר שהבין סופסוף שכוחו של דקו ניתן לו מאולמייט. הקרב ביניהם היה פשוט נפלא, מלא רגש, ואני חייב להודות שגם מאוד אהבתי את התוצאה – דווקא לא כי באקוגו הוא הדמות האהובה עליי, אלא כי זה היה מרגיש מבוזבז לו דקו היה גובר על יריבו הוותיק בשלב כה מוקדם כשיש עוד פוטנציאל גדול ליריבות שלהם להניב פירות בהמשך הדרך. ואם כבר היריבות הזו, גם הקרב הזה הושווה לא מעט לנארוטו נגד סאסקה, וגם כאן אני חושב שזה עוד מוגזם – הקרב בין דקו לבאקוגו עדיין מרגיש כמו עוד חוליה בשרשרת המרכיבה את מערכת היחסים ביניהם, אבל זה עדיין לא השיא ואני בטוח שנקבל אי שם בעתיד הרחוק קרב שבאמת יכסה את כל מה שלמדו ועברו ביחד במהלך הסיפור. עם זאת, זה עדיין אחד הפרקים המרשימים והטובים ביותר של Boku no Hero Academia עד כה, שנותן הרגשה שעברנו כברת דרך בעונה הזו.

הפרקים שאחריו כאמור בעיקר מכינים את הקרקע לעתיד לבוא. לא קראתי את המנגה אז אני לא באמת יודע מה צפוי – אבל נראה ששיגראקי מגייס כוחות חדשים לצד שלו ושנשמע על הדמות הרעה החדשה עוד בתחילת העונה הרביעית. מצד הגיבורים הכרנו את ה Big Three (שם שנורא שעשע אותי בעקבות הייחוס שלו במערב) שהם שלישייה מגניבה במיוחד שהשאירו אחלה של רושם ראשוני. אמנם הכוחות של מיריו עדיין מרגישים לי קצת מעין ריפ-אוף של טובי מנארוטו, אבל ההגבלות שחלות עליו מוסיפות קצת יותר מקוריות ועומק וגורמות לכל העסק להרגיש קצת פחות OP, אפילו כשהוא מכסח את כל חברי A-1 לבדו.

bnha10

אם יש נקודה בסיפור שכנראה הייתה אמורה להשאיר עליי רושם יותר חזק ולא ממש הצליחה זו החשיפה שקיימי היא למעשה הימיקו. זה טוויסט נחמד, אבל בעוד שקיימי עצמה סקרנה אותי בתור דמות, להימיקו פשוט אף פעם לא התחברתי והיא מרגישה לי הרבה יותר גנרית. אולי בכל זאת זה יתפתח לכיוון מעניין, אבל בינתיים אני מרגיש קצת מופסד מכל העניין.


סיכום

העונה השלישית של Boku no Hero Academia אמנם מכילה כמה נקודות דיי חלשות ביחס לעונות הקודמות, גם מבחינת הסיפור וגם מבחינה הפקתית, אבל נקודות השיא שלה הן הגבוהות ביותר בסדרה עד כה ועוזרות לפצות על כך. החוויה שלי מהעונה הקודמת עדיין הייתה טיפה יותר טובה וחלקה, אבל בהפרש לא גדול – Boku no Hero Academia ממשיכה להיות עבורי אחת הסדרות הכי כיפיות שיש לראות בימים אלו. עם כמה שזו סדרת באטל שונן שהולכת לפי הנוסחה – אני פשוט אוהב את זה ולא מרגיש צורך להתנצל על כך. היא כתובה ומעובדת בצורה שהלוואי והייתה הופכת לסטנדרט בתעשיה, במיוחד עבור סדרות מהסוג הזה, אבל גם עבור אלו שלא.

bnha3

מה עבד:

  • מביאה את העלילה לשיאים חדשים שנבנו במשך עשרות פרקים
  • מכילה כמה מהקרבות הטובים שנראו עד עכשיו
  • מקדמת את מערכות היחסים העומדות בבסיס הסיפור
  • מצליחה לגרום לטלטלות בעולם הסיפור מבלי לגרום לו לקרוס ולהשתנות לרעה

מה פחות עבד:

  • החצי השני של הסדרה דיי חלש יחסית למה שהציגה עד עכשיו
  • עומס גדול של דמויות חדשות שרובן לא ממצות את עצמן ולא מצליחות לייצר עניין מיוחד
  • פילרים – אבל רק אם אתם אלרגים במיוחד
grades4_8

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s