Steins;Gate 0

El Psy Kongroo.


תעודת זהות

Steins;Gate 0 היא סדרת אנימה המבוססת על Visual Novel באותו השם המציג קו עלילה אלטרנטיבי לזה של Steins;Gate המקורית. הסדרה שיצאה באפריל השנה (2018) מבית סטודיו WHITE FOX מתרחשת מיד לאחר פרק 23β שיצא ב 2015 – כלומר עליכם לצפות קודם ב Steins;Gate המקורית, לאחר מכן ב 23β, ורק אז תוכלו להבין את 0.

לאחר שאוקאבה רינטארו וויתר לחלוטין על האפשרות לחזור בזמן ולהציל את קוריסו, הוא מתחיל חיים חדשים כסטודנט בקולג' ונפתר לחלוטין מפרסונת המדען המטורף, הוהואין קיומה, ומהתנהגות הצ'וניביו המגוחכת שלו – אך בו זמנית גם משמחת החיים שלו. אוקאבה החדש מסרב שוב ושוב לבקשותיה החוזרות של סוזוהא לנסות ולהציל את העתיד ומנסה להמשיך הלאה ולשכוח את קוריסו, אלא שזאת כפי הנראה תמשיך לרדוף אותו עד סוף ימיו. יום אחד כאשר אוקאבה פוגש מכרים וותיקים של קוריסו מהקולג' בו למדה בארה"ב, הוא נתקל במשהו שלא חשב שיציגו לו מעולם – דמות אינטליגנציה מלאכותית ממוחשבת בשם אמאדאוס, המיוצגת בדמותה של מאקיסה קוריסו ומכילה את כל זכרונותיה ומרכיבי אישיותה.


משנה כיוון

הייתי באמצע כתיבה של פוסט על סדרה אחרת (שיגיע בתקווה מתישהו במהלך סוף השבוע או בתחילת השבוע הבא), אבל הפרק האחרון של Steins;Gate 0 השאיר אותי בכזאת סערת רגשות שאני פשוט לא מסוגל כרגע להתרכז בשום דבר אחר. בסוף השנה שעברה הכרזתי עליה כעל הסדרה שאני הכי מצפה לה ב 2018, כך שלא יכולתי להתרגש יותר כאשר היא סופסוף הגיעה. מה שכן, לא יכולתי לתאר לעצמי כמה היא תהיה שונה מהסדרה המקורית, שעד היום היא אחת הסדרות האהובות עליי ביותר בכל הזמנים.

sg0_1

Steins;Gate 0 היא היפוך של 180 מעלות מקודמתה – אווירת ההומור והקלילות שאפיינה את הסדרה הראשונה בחצייה הראשון נעלמה לחלוטין, חיי המעבדה התוססים של החבורה נעלמו, ואוקאבה המשעשע התחלף בצל חיוור של עצמו, נטול כל מה שהפך אותו לדמות כה כיפית בעבר. זה לא שינוי רע – למעשה אני לא חושב שהיה לסדרה החדשה זכות קיום לולא הייתה מביאה את אותם שינויים ומציגה זווית כה שונה על העולם של Steins;Gate. מי שזוכר היטב את סיומה של הסדרה הקודמת גם אמור להבין מאיפה כל זה נובע ולאן זה מוביל. Steins;Gate המקורית היא מסע שמתחיל בסקרנות ומאוויים אישיים ומלמד את הגיבורים שעם הזמן אסור להתעסק – Steins;Gate 0 לעומתה זורקת עליהם את ההשלכות של בריחה מהתמודדות עם המציאות. הסדרה עוסקת בקו הזמן המכונה "בטא", אותו אחד שסיומו ידוע מראש, ומבלי להיכנס לספוילרים מיותרים: אם אתם לא זוכרים לגמרי את הסדרה המקורית כדאי מאוד שתצפו בה שוב, או לפחות בפרק 23 שלה, כדי שתוכלו להבין את הסוף של 0 כמו שצריך.

sg0_2

אותם שינויים נעשים לא רק באמצעות דיאלוגים כבדים יותר ופחות בדיחות, הסדרה משתמשת בכל אמצעי ויזואלי ורעיוני שהיא יכולה כדי לסמל שקו הבטא החדש הוא בדיוק ההפך מהסוף האופטימי של הסדרה המקורית. את השמים הבהירים החליפו כאלה מעוננים ואפורים, את אווירת הקיץ השמחה החליף חורף קר וסגרירי, ויותר מהכל – את חלוק המעבדה הלבן וההירואי של הוהואין קיומה הילדותי החליפה חליפה שחורה ובוגרת יותר של אוקאבה רינטארו החדש והנורמי. כדי להעמיק עוד יותר את הסמליות, לעונה החדשה נבחר פורמט של 23 פרקים בדיוק, ולא במקרה – שכן זהו מספר הפרק ממנו היא התפצלה ושאליו היא מיועדת לחזור.


מבנה עלילה ודמויות

עם כמה שכל זה סמלי, ישנן כמה בעיות עם הפורמט החדש שבאות יד ביד עם אותן הבחירות. הקצב של הסדרה מרגיש לעיתים מאוד משונה, וזה מתבטא בעיקר לקראת אמצע העונה כאשר היא מתחילה להרגיש כאילו היא לא מתקדמת לשום מקום. אותם פרקים שנגררים בצורה כה איטית גורמים להרגיש לפעמים כאילו ניתן היה לוותר על הסמליות של המספר 23 ולהעביר את אותו הסיפור במספר קטן יותר של פרקים. למען האמת, אני לא חושב שדווקא זו הבעיה. לא רק שמבנה עונות השידור ביפן לא היה ממש מאפשר משחק של יותר מפרק אחד שניים (והרי קיצור לעונה של 12-13 פרקים לגמרי לא בא בחשבון), אלא גם שהפרקים האחרונים, המגיעים סופסוף לעיקר, דיי רצים במהירות לקראת הסיום, כך שהבעיה היא יותר של חלוקת התוכן מאשר הכמות שלו. בעיה נוספת שנגזרת מכך היא שחלק מהדמויות החדשות לא מקבלות מספיק זמן מסך (בעוד זמן רב מושקע בדמות אחת, שהסיפור שלה לדעתי הוא כנראה הכי פחות מעניין שיש ל 0 להציע).

sg0_3

קאסט הדמויות החדש אגב, כולל שתי תוספות נפלאות. הראשונה שבהן היא פרופסור לסקינן – המדען האחראי על פרויקט אמאדאוס, המשמש כדמות מבדרת למדי לאורך כל הסדרה, ואישית נורא אהבתי אותו. דמות נוספת וחשובה לא פחות היא העוזרת שלו, היאג'ואו מאהו, שהייתה חברה קרובה ויריבה של קוריסו בעברה, וכעת מפקחת על אוקאבה כאשר ניתנת לו ההזדמנות לקחת חלק בפרויקט אמאדאוס. האינטרקציה בין מאהו לאוקאבה, ששניהם חולקים את הצער על חברתם המנוחה, היא מרתקת ומעניין לראות את זווית ההסתכלות השונה שלהם על קוריסו ועל אמאדאוס, וכן את הרגעים האמוציונליים הרבים הנובעים מכך. עוד אנחנו זוכים להכיר קצת את יוקי, אשתו לעתיד של דארו, וכמובן שגם דמויות וותיקות כמו רוקאקו, פייריס, מאיורי, דארו ואפילו מואקה חוזרות לסיבוב נוסף. סוזוהא גם כן נשארת בסדרה, הפעם ללא המסתורין מאחורי זהותה אלא פשוט כדמות שתפקידה להתנגד לגישתו הנוכחית של אוקאבה, ולמי שלא יכול לדמיין לעצמו את Steins;Gate ללא קוריסו – אמאדאוס היא אולי רק תוכנת מחשב, אבל היא ממלאת את החלל החסר ועושה זאת בצורה לא רעה בכלל.

sg0_4

הדמות שכנראה הכי הרגשתי בחסרונה היא אוקאבה עצמו, וזה לא בגלל חוסר בזמן המסך, אלא מכיוון שאישיותו החדשה לא מצליחה באמת להיות סוחפת כמו זו של הסדרה המקורית, וזה כמובן מסיבות ברורות. אני עדיין חושב שמדובר בשינוי חשוב. למרות שאוקאבה שלנו הפך מ "Mad Scientist" ל "Sad Scientist", לראשונה אנחנו מקבלים את אוקאבה האמיתי, ללא מסכות שנועדו להפגין ביטחון עצמי מזויף, ולמשך סדרה שלמה. למרות זאת, הסצנות הדכאוניות בכיכובו, שמצאתי אותן בהתחלה מרתקות ומעוררות הזדהות (בעיקר לאחר מה שעבר בעונה הקודמת), החלו עם הזמן דיי לחזור על עצמן. אם הייתי אוסף סקרינשוטים של פרצופים המומים של אוקאבה במהלך הסדרה כנראה שהייתי יכול לכסות קיר שלם.

sg0_6

אני אוהב ותמיד אהבתי את הדמויות היחודיות של Steins;Gate, ואין ספק שהן חלק ממה שהופך את הסדרה למה שהיא, אם כי בעונה הזו מרגיש לפעמים שהדגש על חיי היומיום שלהן הוא קצת גדול מדי. דקות ארוכות יכולות להתבזבז על דיאלוגים חסרי תכלית במעבדה או במייד-קפה, במסיבה או בסתם ישיבה חברית יחדיו, ולמרות שנהניתי גם מהסצנות הללו, קשה להגיד שכולן נחוצות מאוד. עם זאת, אני בטוח שבצפיה רצופה בכל העונה ולא על בסיס פרק בשבוע, בעיות הקצב הללו יהיו הרבה פחות בולטות. למרות שמבנה העלילה של Steins;Gate 0 פחות מוצלח והרבה יותר רנדומלי מזה של הסדרה הקודמת, שבחצי הראשון שלה בנתה את העולם והכינה את הקרקע לקראת החצי השני, היא עדיין מצוינת. הסיפור אמנם לא ממש עומד בפני עצמו, ומהווה יותר סיפור משלים לסדרה המקורית, אבל הוא מרחיב אותה בדיוק במקומות הנכונים והופך את המסע של אוקאבה מקו הבטא להיות חוויה הרבה יותר עוצמתית וסבוכה ממה שתיארתי לעצמי לפני שצפיתי בה.


איכות הפקה

החולשה הגדולה של 0 לעומת קודמותה היא כנראה ערכי ההפקה. שלא תבינו לא נכון, הסדרה לא נראית רע, מבחינת אנימציה היא מרגישה כמו המשך ישיר של הסדרה הקודמת – וגם אם הייתי מצפה לאיזה שדרוג בהתחשב בכך שעברו כמה שנים טובות, הסדרה המקורית נראתה מצוין ככה שאני לא מתלונן. כן יש ב 0 כמה פרקים שעשויים בצורה קצת יותר רשלנית, בעיקר סצנות אקשן שנראות פשוט מגוכחות לגמרי (וחלקן כתובות בצורה מגוכחת אף יותר), אבל ברובה היא נראית סך הכל לא רע. ההבדל המהותי הוא בבימוי. Steins;Gate תמיד הצטיינה בזוויות מצלמה מעניינות, רמיזות באמצעים וויזואליים, משחקי צבעים ותאורה על מנת לייצר אווירה שתמקד את הצופה במה שקורה על המסך ותגרה את מחשבתו, אבל העונה הנוכחית מרגישה סטנדרטית להחריד באספקטים האלה. החלפתו של האמאסאקי הירושי, הבמאי הקודם, בקאוואמורה קניצ'י השפיעה רבות על הלך הרוח של העונה, ויתכן שסצנות רבות היו מרגישות פחות מפוספסות לו היה נשאר בתפקידו.

sg0_7

אם יש משהו עליו מגיעות ל Steins;Gate 0 תשבוחות הוא המוזיקה שלה. מדובר באותו פס-קול מוכר ואהוב מהסדרה המקורית ומה Visual Novel, והיה פשוט תענוג לאוזניים לשמוע אותו שוב גם כאן. אני חושב שהפעם נעשה בו שימוש טוב מתמיד. אין ספק שאם יש אשמים בכמות הטישו שבזבזתי לאורך הסדרה, ובפרקים האחרונים בפרט, הם בראש ובראשונה האנשים שאחראים על הלחן והבחירה של המנגינות הללו, ארורים הם.


פינת הספוילרים

התחלתי את המסע שלי עם Steins;Gate 0 וידעתי מה מחכה לי בסוף, לכן תהיתי כיצד ישלבו את אלמנט המסע בזמן, שהוא חלק בלתי נפרד מה DNA של הסדרה, בקו העלילה הזה שכביכול רק בסופו מגיע הפתרון המוביל לשטיינס גייט. ברובה הגדול של העונה אכן לא היה בכך שימוש, וחששתי שזה לא יגיע. הניצנים הראשונים שרמזו לשיבושים ברצף הזמן היו כשהוצגה דמותה של קאגארי. בתחילה הסתקרנתי, אבל אני מוכרח להודות שההתעסקות בה נמשכה הרבה יותר מדי זמן ושכדמות היא הייתה מאוד שבלונית ומשעממת, כך שאני לא ממש יודע אם דמותה הייתה כה נחוצה חוץ מאשר לשמש ככלי עבור פרופסור לסקינן.

sg0_8

הדמיון בינה לבין קוריסו היה אחד הדברים שמשכו את תשומת הלב שלי לגביה בתחילה, אבל נראה שלא היה שום תכלית לכך. גם סיפורה האישי וגם כל הארק של אמאדאוס בתחילת הסדרה הציגו פרקים מעניינים יותר ומעניינים פחות, אבל נמשכו יחדיו (וביחד עם הדייט של דארו, אבל אני סולח לו כי בכל זאת מגיע לו) כ-15 פרקים שגרמו לי לתהות מתי סופסוף הסדרה אמורה להתחיל להתניע את העלילה קדימה לעבר קו הסיום. Steins;Gate ידועה בחצי הראשון והיותר "משעמם" שלה, אבל כמו שכבר כתבתי קודם לכן, הוא בנה את כל ההמשך הנהדר שלה והפך אותה לחבילה אחת שלמה. ב 0 לא רק שאין ממש הרגשה כזאת, זה גם נמשך מעבר לחצי סדרה, ואני משער שזה מה שגרם להרבה צופים נלהבים להביע אכזבה ממנה.

עוד אהיה חייב לציין את האכזבה הקלה שלי משתי דמויות (מלבד קאגארי): אחת היא יוקי, שסך הכל הייתה נחמדה, אבל ציפיתי שתהיה לה יותר מעורבות בעלילה לאחר שהציגו את הפציעה בידה שהייתה מעין הטעיה בקשר לזהותה של רוכבת האופנוע שחטפה את המחשב הנייד של קוריסו – לצערי זו לא הייתה יותר מהטעייה וחבל. הדמות השניה היא רוכבת האופנוע האמיתית, ג'ודי רייס, שחוץ מלהכיר את דמותה מעט בהתחלה ולהיחשף לזהותה בסוף – לא ידענו עליה פשוט כלום, וגם זה חבל, כי זו הייתה דמות עם תפקיד יחסית משמעותי.

sg0_9

למרות הכל, כל מה שקרה מפרק 16 ואילך היה מבחינתי פשוט תענוג צרוף. כן היו רגעים שנעשו פחות טוב ממה שהייתי מצפה (שוב, בעיקר רגעי האקשן – שגם אותם קאגארי הייתה חייבת להרוס), אבל בסך הכל אני מאוד מרוצה. החל מאותה סצנה על הגג בפרק 18 עולמו של אוקאבה קרס והתקווה שלו לחיים שלווים בקו הבטא נמוגה. זו הייתה נקודת המפנה בעלילה, גם מבחינת דמותו של אוקאבה וגם מבחינת גילוי דמותו של הנבל – פרופסור לסקינן, גילוי שנורא אהבתי, צפוי ככל שזה יהיה. הדרך שבה הציבו הכותבים את אוקאבה רינטארו, "המדען המטורף" לשעבר, מול מדען מטורף אמיתי הייתה פשוט נהדרת. לסקינן הוא אמנם לא הנבל המתוחכם והעמוק ביותר שנתקלתי בו, אבל עבור סדרה שמעולם לא היה לה איזשהו נבל אמיתי וממשי, הוא היה יותר ממספיק ושיחק את תפקידו מצוין (וזה בלי קשר לכך שאני פשוט אוהב את הדמות). מאותו רגע חזרנו סופסוף למה ש Steins;Gate אמורה להיות ועושה הכי טוב – נסיונות חוזרים ונשנים לתקן את רצף הזמן עד שמוצאים את הדרך הנכונה, והו כמה שזה היה טוב.

אחרי כמה ניסיונות כושלים, הגיע שינוי מרענן כשהגענו סופסוף למלחמת העולם השלישית – למרות שחשבתי שהיא תיקח נפח משמעותי יותר מהעלילה, לא ציפיתי שזו הדרך בה אוקאבה ימצא את עצמו שם. כן אפשר להגיד שפרק 20 היה פוטנציאל מעט מבוזבז ושניתן היה לעשות שם יותר, אבל גם לראות את הגיבורים במראה החדש והבוגר יותר שלהם (בעיקר רוקאקו שהפך לטראפ גדול מתמיד) היה הצצה נחמדה מאוד לעתיד. נורא אהבתי את המסע משם אחורה בזמן ואת השיתוף של אמאדאוס בכל העניין – המונטאז' של אוקאבה קופץ בזמן 3000 פעמים היה מאוד מגניב ולא התעלם מהפרטים הקטנים כמו התפיסה המיועדת שלו ב 2025.

sg0_19

כל זה כמובן היה רק הכנה לשיא הסיפור ולרגע שלו ציפיתי כבר מהפרק הראשון – תחייתו של הוהואין קיומה בפרק 21, שהיה ללא ספק הפרק האהוב עליי. בסצנה סופר מרגשת אוקאבה החזיר את דמותו של קיומה סופסוף ועבר את המשבר שליווה אותו כל הסדרה. אותה סצנה סמלה לא רק את החזרה המצופה של הגיבור האהוב, אלא גם את המוכנות של הדמות הראשית להפסיק לברוח, לחזור ולהילחם סופסוף ולעשות את זה עד שיצליח. אוקאבה הצליח לאחד סביבו שוב את חברי המעבדה וכמעט והצליח להציל את היום – אלא שכמו שאנחנו יודעים, זה לא יכול לקרות עד שכל התנאים לשטיינס גייט מתקיימים, מה ששני הפרקים האחרונים עסקו בלסדר.

פרק 22 בא לי מעט בהפתעה, כי את האמת שכלל לא חשבתי על כך שיש לטפל בקיומה של אמאדאוס כדי למנוע את מלחמת העולם השלישית, זה מעולם לא דובר בסדרה המקורית אבל זה אכן חור ש 0 יצרה ואני שמח שהיא לא התעלמה ממנו, ובוודאי שהיא נפרדה מאמדאוס בצורה כה מרגשת.

sg0_12

פרק 23 כבר סגר את כל הקצוות בצורה כמעט מושלמת. כן הייתי רוצה שכל עניין קאגארי והמסוקים יפתר בצורה קצת יותר מחושבת, ולא באורח פלא מכיוון שאמאדאוס כבר מחוץ לתמונה, אבל קשה להגיד שאין בזה הגיון כלל. נורא אהבתי את החזרה של סוזוהא ומאיורי ל 2010 ואת שיחת הטלפון האחרונה של מאיורי לעצמה – מה שמסביר את התנהגותה בפרק 23 המקורי לעומת גרסת הבטא שלו. התנאי האחרון הוא כמובן הסרטון המפורסם שאוקאבה שולח לעצמו משנת 2025 – שנראה שהזמן הקצר לא ממש איפשר להסביר כיצד הוא הגיע אל הפתרון הזה, וזה קצת חבל. זה נכון שאת ההסבר על הפתרון עצמו אנחנו לא ממש צריכים, שכן שמענו אותו בפרק 23 של העונה הקודמת, וכן ברור שהוא צץ בראשו של אוקאבה לאחר ששמע את המשפט "לרמות את העולם" בפרק 20 של העונה הנוכחית, אבל קיוויתי שלא נאלץ להסתפק רק בזה.

sg0_15

הבימוי בפרק היה דווקא דיי חזק ביחס לשאר העונה – השימוש בקטעים מפרק 23 המקורי בשילוב עם צילום הסרטון והמעבר לקיומה של 2025 נעשה נהדר, ומה שעוד יותר אהבתי זו סצנת הסיום. בכיתי מאושר למראה קיומה שחוזר בזמן כדי להציל את מאיורי וסוזוהא שאבדו אי שם בזמן לאחר שנגמר הדלק במכונת הזמן שלהן, והגרסה הווקאלית של Gate of Steiner שנוגנה בקרדיטים והמשיכה לתוך הסצנה הייתה פשוט התאמה מושלמת. נורא אהבתי את השימוש בפתרון החכם של "לרמות את העולם" שבעזרתו אוקאבה התחמק מהמוות המיועד של עצמו ב 2025 וגם ניצל זאת כדי להציל את השתיים (המקום בו הם נמצאו אגב, מזכיר מאוד את האזור החולי בחלומו של אוקאבה בתחילת פרק 12 של הסדרה המקורית, וזהו כנראה לא צירוף מקרים). סיום יותר טוב מזה פשוט לא יכולתי לבקש.


סיכום

Steins;Gate 0 היא אולי לא המאסטרפיס שלו כולם ציפו, וכן, יש בה המון בעיות שיגרמו להרבה אנשים להגיד, ובצדק, שהם מאוכזבים ממנה. עם זאת, הדרך המעניינת בה היא עושה דברים אחרת לגמרי מהסיפור המקורי, משלימה אותו, ועדיין מרגישה בסופו של דבר כחלק בלתי נפרד ממנו מקנה לה ביושר את זכות קיומה. שמעתי דעות סותרות אודות איכות האדפטציה והשינויים שנעשו בה לעומת ה VN עליו היא מבוססת. אני מניח שיש יתרונות וחסרונות לגרסת האנימה ושכדי לקבל את החוויה השלמה תמיד טוב לקרוא גם את המקור – אבל בינתיים אני דיי מרוצה ממה שקיבלתי ואני בטוח שרוב הצופים יוכלו להסתפק בגרסה המונפשת.

היו לה עליות ומורדות. היא נפתחה חזק והלכה ונחלשה לקראת האמצע, אבל בסדרות רבות אקורד הסיום הוא זה שמשאיר את החוויה בראשו של הצופה – ולמרות שזה קצת לא הוגן, כי זה סיום שכמעט כולו ידוע מראש, הוא עדיין אחד הסיומים החזקים שיצא לי לראות בכל סדרה שהיא בשנים האחרונות. חלק גדול ממה שהופך את Steins;Gate 0 להיות מהנה כפי שהיא אלו דברים שבוססו בסדרה הקודמת שלה ולא בזו החדשה, ולכן היא לא תוכל לקבל את מלוא הקרדיט – אבל זה לא הופך אותה לחוויה פחות מוצלחת. זו עדיין סדרה שכל חובב של Steins;Gate חייב לעצמו וכנראה שיהנה ממנה.

sg0_13

מה עבד:

  • שימוש סמלי באמצעים ויזואליים וסיפוריים כדי לייצג את השוני הגדול באופי הסדרה מעונתה הקודמת
  • פס קול מדהים שלגמרי מספק את הסחורה ברגעים המרגשים
  • סיום חזק ומספק שמתחבר לסדרה המקורית בצורה מושלמת
  • קאסט דמויות נפלא – גם אלו הישנות שחזרו וגם אלו החדשות, אף על פי שלא כולן מנוצלות כפי שצריך

מה פחות עבד:

  • בימוי יחסית חלש שלא ממש עומד בסטנדרטים שהעונה הקודמת הציבה לעצמה
  • חלוקת תוכן לא מיטבית שגורמת לקצב להרגיש לא נכון בחלקים מהסדרה
  • סצנות אקשן שנעשו ברשלנות ונכתבו בצורה דיי מגוכחת
grades4_8

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s