Feng Shen Ji

הרבה זמן מאז כתבתי סקירת מנגה (או במקרה הזה, מנחוואה). שילוב של תקופת מבחנים, ימי שישי עמוסים ועצלנות. מקווה שמעכשיו זה יהיה בקצב יותר תדיר (אם כי המנגה הבאה שאני קורא דיי ארוכה, אז אל תצפו לסקירה בזמן הקרוב).


תעודת זהות

Feng Shen Ji (The Legend and the Hero) היא מנחוואה (Manhua, מנגה סינית) שיצאה לאור בין השנים 2010-2011, נכתבה על ידי זהנג ג'יאן הה, אוירה על ידי צ'נג קין וו ונצבעה על ידי טאנג צ'י פאי (סליחה מראש אם שחטתי כמה שמות סיניים כאן ובהמשך הכתבה, לפחות אני לא צריך להיות מסוגל לבטא אותם).

הסיפור בן ה 38 פרקים מתרחש בתקופה המקבילה לימי הביניים בממלכה בשם שאנג. במשך אלפי שנים הממלכה שירתה נאמנה את האלים ושיעבדה את אנשיה לפי דרישתם, אך הקיסר הנוכחי, זי זואו, החליט שהגיעה השעה בה האנושות צריכה להפסיק להרכין את ראשה ולוותר על עצמאותה. זי זואו יוצא במרד ומסרב לראשונה לדרישותיהם של האלים, מה שמוביל אותם לפתוח במלחמה נגד עיר הבירה זאו גה.


מתחילה במלוא העוצמה

fsj1

הדבר הראשון שהרגשתי ב Feng Shen Ji זה שהיא נפתחת בסערה. כבר בצ'אפטרים הראשונים של הסדרה היא משחררת את כל ארסנל הדמויות למלחמה עקובה מדם על עתיד האנושות. מדובר בפתיחה חזקה, בעיקר אם אתם אוהבים סדרות שמכניסות אתכם הישר למרכז העיניינים, אך זו אחת שמביאה איתה לא מעט בעיות. מדובר בפרולוג עמוס מאוד שמתפרס על פני שישה צ'אפטרים שלמים, כל אחד באורך של כ 35 עמודים עם המון טקסט שכולל שמות ומושגים חדשים שצריך להתחיל לשנן. עוד לא הספקתי להכיר ולהתחבר לדמויות והן כבר מתות על ימין ועל שמאל, ועם כמה שמדובר במאבק גרנדיוזי, כזה שהייתי מצפה לראות כקרב המכריע בסיומן של הרבה מנגות אחרות, מכיוון שהוא מגיע בתחילת הסיפור הוא הרגיש לי בעיקר ריקני ומשעמם. אני לא ממעיט בחשיבותו של הפרולוג הזה כסיפור רקע שעליו נבנית העלילה, אבל אני חושב שניתן ואף רצוי היה לקצר אותו לפחות בחצי.

רק אחרי שכל הבאלגן לעיל מסתיים אנחנו עוברים לעסוק בסיפור המרכזי, שצר לי אך כדי לדבר עליו אאלץ לספיילר את סוף המלחמה (אם זה נחשב ספויילר, כי בכל זאת מדובר בפרולוג גם אם הוא ארוך מהרצוי) ולכן מי שאינו מעוניין לדעת יכול לקפוץ שתי פסקאות קדימה. הסיפור המרכזי סובב סביב מסע הישרדותו של וו גנג, בנו של זי זואו. לאחר שאביו הפסיד ונהרג במלחמה, אימו של וו גנג חושפת את זהותה כאלה ומשתמשת בכוחתיה כדי להעביר את נשמתו של בנה לגוף אחר וכך להצילו מגורל אכזר. וו גנג מתעורר בגופו של אה-גו, בנו של נגר ממשפחה ענייה, ונשלח לבלות את שארית חייו בתור עבד במכרות הזהב, שם הוא מכיר חברים חדשים ומתחיל לנסות ולתכנן את עתידו.

fsj2

מרגע שהסיפור עובר להתמקד בוו גנג הוא כבר מרגיש הרבה יותר מסודר וקוהרנטי. אמנם לקח לי זמן עד שהתחלתי לחבב את הנער הצעיר, וכאישיות אין בו הרבה עניין או מקוריות, אבל מהתחלה היה ברור שאנחנו הולכים לחוות את התפתחותו מילד מפונק ואנוכי ללוחם שדואג לחבריו, וזה נעשה סך הכל לא רע בכלל. מה שכן היה חסר לי בדמותו של וו גנג, וזה משהו שאני מרגיש שהשפיע על הסיפור בכללותו, זה שלא באמת הייתה לו מטרה. וו גנג לא רוצה להיות הוקאגה או מלך הפיראטים, אין לו איזה נקודת סיום שאפשר לצפות לה ושתגרום לרצות להמשיך ולראות כיצד הוא יגיע לשם. וו גנג לא רוצה או חושב על נקמה באלים, אלא רק על איך לשפר את מצבו בחלון הזמן הקרוב – מה שכן מספק לו מטרות קטנות יותר עבור ארקים קצרים, אבל לא נותן מסגרת מספיק טובה לסיפור כחבילה אחת.


דמויות, עלילה ואומנות

fsj3

מבחינת שאר הדמויות – היחידים שבאמת חיבבתי הם הסייף זי יו, אחיו של הקיסר זי זואו, ואל הפראיים המפלצתי שי שינג, שהיו שניהם סופר מגניבים והפרקים בכיכובם הם המהנים ביותר לדעתי, אך כדמויות לא באמת היה בהם הרבה מאוד תוכן – מה שנכון גם לגבי שאר הדמויות בסיפור. Feng Shen Ji מלאה בהרבה דמויות שמרגישות שהן שם לצורך קידום העלילה ותו לא. כולן מאופיינות ברמה מסויימת כך שכל אחת מרגישה כאישיות נפרדת מהאחרת, אך הן כולן מבלי יוצא מן הכלל מרגישות מעט חסרות חיים לטעמי.

העלילה עצמה לא רעה בסך הכל. היא כן צפויה ומלאה בקלישאות מוכרות, אבל נעשה פה מאמץ כדי לגרום לאירועים להראות אפיים ומספקים, וזה ניכר כאשר מגיעים לנקודות המפנה של הסיפור. כמו כן יש לקחת בחשבון שהיא עדיין לא הסתיימה ושקיימת סדרת המשך, כך שרבים מהאירועים כאן ככל הנראה נועדו להכין את הקרקע לבאות ולהציב את הדמויות בנקודת הזינוק לקראת ההמשך. אני כן חושב שהיה ניתן לעשות את זה טוב יותר, אך יאמר לטובתה של Feng Shen Ji שרמת הסיכון בה עולה מארק לארק וגם התקדמותו של וו גנג, הן כדמות והן כלוחם, מורגשת בהחלט.

fsj4

נקודת החוזקה הגדולה ביותר של הסדרה, וזו שכנראה משכה רבים אליה מלכתחילה, היא האומנות שבה. לא אשקר, זה לא בדיוק סגנון הציור המועדף עליי והוא פחות מבטא את רגשות הדמויות מכפי שהייתי רוצה (מה שלא בדיוק עוזר להרגשת חוסר החיים שדיברתי עליה קודם לכן), אך הציורים בהחלט ברמה גבוהה מאוד – מפורטים מאוד, מדויקים, מכילים פרספקטיבות מעניינות ומעוצבים להפליא. כמו כן ראוי לציין שהמנחוואה כולה צבועה – אני אישית מעדיף שחור-לבן כי סגנון הצביעה הזה מרגיש לי דיי עמוס בעיניים, אבל אני כנראה במיעוט ועבור רוב האנשים יהיה מדובר בבונוס חביב ביותר. הצביעה ברמה הזאת היא לא מובנת מאליה, בעיקר כשמדובר בצ'אפטרים כה ארוכים והתוצאה היא עשרות פאנלים שהם פשוט עוצרי נשימה.


פינת הספויילרים

fsj6

אני קצת חלוק בדעתי לגבי הסיום של המנחוואה, בעיקר בגלל שהארק האחרון שלה היה לדעתי החלש ביותר. הקרב בין וו גנג לרי זוי נקתע בעקבות פגיעתה של באן כאי (שאישית, עדיין לא אכפת לי ממנה כלל) ונמנעה כל התפתחות מעניינת שיכלה לקרות שם. זה לא אומר שהכיוון שנלקח הוא שגוי, ולמעשה האיחוד של וו גנג עם חבריו והיציאה לאימונים עם דודו בהחלט מרגישים כבחירה עלילתית נכונה שתשתלם לטווח הארוך כאשר נקבל קרב חוזר – העניין שכדרך לסיים את החלק הנוכחי של הסיפור זה מרגיש מאוד אנטי קליימטי. מנגות שונן נוהגות לבצע טיים סקיפ לצורך אימונים, כזו היא למשל וואן פיס – אך כשזה נעשה שם זה היה בדיוק אחרי שהסדרה הגיעה לשיאה והורגש שזה הכרחי ורצוי. כאן לעומת זאת – זו לא ממש ההרגשה.

הארק האהוב עליי ביותר הוא דווקא זה שבא לפניו, בכיכוב של שי שינג שהרגיש כאויב האכזרי ביותר עד כה. זה לא ארק עם סיפור מאוד רציני, ובוודאי פחות טוב עלילתית מאשר הארק שבו וו גנג והחבורה בורחים מהמכרות. גם הפלאשבקים שהיו בו לא באמת הצליחו לגרום לי לפתח סימפתיה לדמויות, אבל הדרך בה שי שינג גורם לעולמו החדש והשליו של וו גנג לקרוס ברגע אחד ודוחק אותו לקצה עד שמעורר את כוחותיו החדשים היא בהחלט מהנה. שי שינג בתור נבל פשוט עובד טוב – הוא אובססיבי ומאיים בצורה בלתי רגילה, ולמרות שזו לא הפעם הראשונה שנתקלתי בנבל מהסוג הזה, הביצוע פשוט היה טוב.

fsj5

מעבר לכך אני חייב להודות שלא ממש עפתי. כן אני חושב שיש פוטנציאל לארקים הבאים להיות טובים יותר, בעיקר בגלל ההתמודדות העתידית מול האלים לאחר שוו גנג יוכל לשלוט בכוחותיו כהלכה, אבל אני עדיין מרגיש שיהיה צורך לעבוד קצת יותר על הדמויות כדי שהכל יעבוד כמו שצריך.


סיכום

Feng Shen Ji היא חוויה לעיניים, אחת שאני חושב שכדאי להתנסות בפרקים הראשונים שלה אפילו רק כדי לחוות מהאומנות המושקעת שבה. מעבר לכך, לצערי, לא מדובר בסדרה שהשאירה בי חותם מיוחד. היא כן שומרת על מבנה עלילתי לא רע בסך הכל, עם עולם גדול ודיי מעניין ופוטצניאל להשתפרות עתידית, אך הדמויות שבה מרגישות מתות ולא מצליחות לסחוף כמו שהייתי רוצה, והפרקים מלאים בעמודים עמוסים שלקרוא אותם מרגיש לפעמים כמו מטלה. אני לא יודע אם אמשיך לחלק הבא בסיפור, אבל מה שבטוח – זה לא יקרה בעתיד הקרוב.

fsj7

מה עבד:

  • אומנות מאוד מרשימה שמושקעת במידה רבה לאורך כל 38 הפרקים הארוכים של הסדרה
  • שומרת על מבנה עלילתי טוב ועלייה ברמה הסיכון מארק לארק

מה פחות עבד:

  • הדמויות לא משכנעות מספיק, מרגישות מתות וחסרות מטרה
  • חוזרת על קלישאות ידועות שלא מצליחות באמת לרגש
  • הרבה מהצ'אפטרים מרגישים עמוסים שלא לצורך מה שמעט פוגם בחווית הקריאה
grades4_6

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s