Full Metal Panic! Invisible Victory

Full Metal Panic! חוזרת למסכים לאחר 13 שנים, מזל שעבורי עברו רק מספר חודשים מאז צפיתי בעונתה הקודמת ולא הייתי צריך לחכות את כל הזמן הזה.


התגעגעתי

Invisible Victory היא העונה הרביעית של הסדרה (וגם קיצור שמה, IV, הוא המספר 4 בספרות רומיות) הממשיכה ישירות ומבלי לבזבז זמן מהנקודה בה עזבנו ב The Second Raid. כמה חודשים עברו מאז עלילות העונה הקודמת וארגון הטרור אמלגם, שממשיך לסבול תבוסה אחר תבוסה במאבקיו בצבא מית'ריל, מחליט להעלות הילוך. בהובלתו של לאונרד טסטרוסה, אחיה של טסה שהתגלה כ Whispherd בעונה הקודמת, אמלגם יוצאים במתקפה חסרת מעצורים ובסקאלה שטרם נראתה כמותה קודם לכן. לאונרד נחוש בדעתו להעביר את צ'ידורי לצד שלו ולמחוק לחלוטין את מית'ריל, ומי שעומד בדרכו הוא כמובן סאגרה סוסקה שלנו שממשיך בתפקידו להגן עליה.

fmpiv2

כבר בדקה הראשונה העונה עוסקת בקצוות הפתוחים שהפריעו לי ב The Second Raid – אמלגם ולאונרד, וכך מבהירה שלא מדובר בעוד ספין-אוף דוגמת Fumoffu או הרתפקה צדדית כלשהי, אלא המשך ישיר בקו העלילה שהתוותה העונה הקודמת – לא רק מבחינת הסיפור, אלא גם מבחינת האווירה. אני שמח לראות שלא רק ש FMP מצאה את סגנון הסיפור שהיא רוצה לספר, היא גם עושה את זה בביטחון. העונה החדשה ממשיכה להיות יותר מהכל דרמת אקשן צבאית, ואחת טובה, ובכל זאת לא לזנוח לחלוטין את הקומדיה הנהדרת שלה.


שובן של הדמויות האהובות

הסיפור של Invisible Victory הוא פחות אישי וקצת פחות עסוק בלהעמיד את הגיבורים בדילמות או בלנסות לפתח את הדמויות, וזה סך הכל דיי מובן. אנחנו כבר עמוק בתוך העלילה, הדמויות כבר תפסו את מקומן וכולם כבר יודעים מה הם רוצים. זה מתבטא בעיקר ביחסים בין סוסקה לצ'ידורי, שכבר בפרק הראשון נראים קרובים מתמיד. אותם יחסים ממשיכים לעמוד בבסיס העלילה ולהניע אותה הלאה, ובמצבם הנוכחי כל אחד מהשניים מוכן ללכת רחוק מאי פעם עבור השני, מה שמביא את מערכת היחסים הזו לשיאה, וכמו שאומרים – הגיע הפאקינג זמן.

fmpiv3

העונה הקצרה הזאת היא בעלת 12 פרקים ורובם עוסקים כרגיל בסוסקה ובמשימותיו, וזה כיף לצפות בו כמו תמיד. ב 3 העונות הקודמות סוסקה כבר הספיק להפוך לאחת הדמויות האהובות עליי במדיום האנימה, וגם ב Invisible Victory לראות אותו מפלס את דרכו בין חיילים חמושים ומוריד אותם אחד אחרי השני זה אפילו יותר כיף מסרט אקשן טראשי של ליאם ניסן. כמו תמיד צריך להעמיד נגד סוסקה יריב שיוכל לאתגר אותו, ואחרי גאורון שכבר יצא מכל החורים וגייטס המשוגע שממנו כבר נפרדנו, הפעם אנחנו מקבלים את קוראמה – סוכן בכיר של אמלגם שעובד ביחד עם לאונרד ובחור לא פראייר בכלל. את קוראמה אהבתי יותר מהנבלים הקודמים. הוא פחות משעשע מגייטס ופחות אייקוני מגאורון, אבל הוא מחושב יותר, ריאלי יותר ולא פוחד לעשות מעשים קיצוניים בלי להניד עפעף. מכיוון שקוראמה עומד בצילו של לאונרד, שדיי ברור שהוא הבוס הגדול פה, הוא מרגיש פחות מאיים ממה שיכול היה להיות, אבל הסצנות האחרונות בכיכובו מותירות רושם חזק מאוד.

fmpiv4

בקשר לשאר הדמויות – חברי מית'ריל מקבלים הרבה פחות זמן מסך בעונה הזו מבעבר, אבל הם דווקא מספקים כמה מהרגעים הטובים ביותר שלהם עד כה. זה נכון בעיקר לגבי טסה, שממשיכה לגנוב את תשומת הלב ולא רק כי היא חמודה, אלא כי היא מפקדת באדאסית בחסד – וזו לדעתי העונה הטובה ביותר שלה עד כה. דווקא צ'ידורי היא זו שקצת פחות מככבת הפעם, אך למרות שלא יוצא לה להיות מאוד פעילה באופן אקטיבי, קו העלילה שלה הוא דווקא מסקרן ונראה שיש עוד ממה לצפות ממנה בהמשך – השאלה היא מתי ההמשך הזה יגיע, ואם בכלל (על כך אדבר בהמשך). דמויות חדשות גם כן נוספות לקאסט הקיים ומסיפות קצת פלפל, אך כדי לתאר את תפקידן בסיפור אאלץ כבר להיכנס לספויילרים (ואת זה נשאיר לשלב מאוחר יותר של הסקירה).


המעבר ל 2018 והקשיים שבדרך

מצד ההפקה מדובר בסטודיו השלישי שעובד על FMP, וזה לא מאוד מפתיע. לא רק שמדובר בסוג של נס שהחליטו בכלל להחזיר את הסדרה לחיים, אלא גם שהסטודיו שעבד על שתי העונות האחרונות, Kyoto Animation, כבר מזמן שינה כיוון ולא ממש עוסק בסדרות מהסוג הזה. סטודיו XEBEC שתפס את המושכות הפעם הוא לא בדיוק באותה הרמה, אבל בתור אחד שהזיכרון שלו מהעונות הקודמות הוא עוד טרי – אני לא חושב שזה צריך להטריד אף אחד, כי גם הזמן והטכנולוגיה עושים את שלהם.

fmpiv5

רואים שהעונה החדשה נעשתה ב 2018 ולא ב 2005 וזה ניכר בעיקר בצבעים חזקים ומחמיאים יותר, וכן ברקעים מרשימים הרבה יותר ובתמונה חדה וחלקה. כן ישנו שימוש כבד הרבה יותר ב CGI, אך מכיוון שזוהי תמיד הייתה נקודת חולשה של הסדרה (וכמו שכתבתי בביקורת על TSR – גם בה ה CGI נראה פשוט לא טוב) אני לא יכול להגיד שזו נקודה רעה לעומת העונות הקודמות. למעשה, אפילו שהחליטו להעביר את הרובוטים עצמם לאנימציית CGI במקום האנימציה הדו ממדית שהייתה קודם לכן – זה דווקא נראה ממש אחלה, ולדעתי טוב יותר ממה שהיה קודם. הטכנולוגיה החדשה מאפשרות לקרבות להראות הרבה יותר דינאמיים ובהשוואה לסדרות אחרות שעושות בה שימוש, פה דווקא אין בעיות כמו קצב פריימים נמוך. הרובוטים אפילו משתלבים לא רע בסביבה הדו ממדית ולא נראים תלושים ממנה, והמודלים שלהם יפים, מבריקים ומפורטים יותר מאלו שהיו בעונות הקודמות. ישנה סצנה אחת שה CGI בה באמת הפריע לי, אשר מתרחשת בפרק 2 ונראית כאילו היא לקוחה ממשחק מחשב ישן, אבל זו דווקא לא סצנה שכוללת רובוטים.

fmpiv6

הדמויות עצמן עדיין מצוירות באנימציה דו ממדית, וגם הן עברו התאמה מסויימת לתקופה של היום. כן אהבתי טיפה יותר את עיצובי הדמויות של TSR, אבל גם העיצובים החדשים נראים מצוין. הם קצת דומים יותר לאלו של Fumoffu – הפנים מעט יותר עגלגלות והשיער פחות מחודד, אך העיצובים החדשים מסירים לחלוטין את הקווים שהיו מתחת לעיניים של הדמויות – סממן עיצובי שנגרר עוד מהעונה הראשונה וצועק "שנות האלפיים המוקדמות". אני לא כל כך יודע מה אני חושב על ההחלטה הזאת, שכן הייתה לי חיבה מסויימת לסגנון המיושן ההוא, אבל זה לא מאוד מורגש וזה סך הכל היה מתבקש.

בסך הכל האנימציה נראית לא רע בכלל, וכמו שנאמר, במובנים מסויימים יש בה יתרונות על זו של העונה הקודמת שהייתה השיא עד עכשיו. זה נכון לרוב הפרקים, אך נראה שצרות בהפקה גרמו לירידה מסויימת בפרקים האחרונים בהם היו ציורים פחות מוקפדים וסצנות שמרגישות שחסרים בהן פריימים. פרק 10 הוא הבולט ביותר ואני מקווה שגרסת הבלוריי תתקן כמה מהסצנות הלא ממש מוצלחות שיצאו ממנו.


לאן ממשיכים מכאן?

הצרה הגדולה באמת היא המשך הדרך. אותן בעיות הפקה מייצרות תחושה שהפרויקט לא קיבל את הזמן והמשאבים הראויים ושאולי אין עניין להפיק עונה נוספת. גם העונה הנוכחית נדחתה מספר פעמים, כללה 2 פרקי ריקאפ בזמן ריצתה הקצר ולקחה הפסקה של 3 שבועות בין פרק 10 לשניים האחרונים. בנוסף, בהודעה שהגיעה בסיום הפרק האחרון אמרו אנשי ההפקה שהם "מקווים לקבל את ההזדמנות" לפגוש אותנו שוב, כך שאין כלל ביטחון להמשך הפרויקט והעתיד נראה דיי עגום כרגע.

fmpiv7

עוד לא הוכרז דבר בקשר להמשך הסדרה, אך אני מקווה שתחושותיי אינן מטעות אותי ושאם החזירו אותה למסכים לאחר כל כך הרבה שנים גם מתכוונים לסיים אותה. בכל זאת חומר להמשך לא חסר, הסדרה היא פופולרית גם במערב, העונה הסתיימה בסוג של קליף-האנגר שמשאיר הרבה טעם לעוד ומשחק שלה שיצא רק השנה כולל חלקים מהמשך הסיפור שעוד לא הגיעו אליהם באנימה – אז נראה שכוונה להמשיך יש.


פינת הספויילרים

הסדרה נפתחה בארבעה מהפרקים האינטנסיביים בתולדותיה והפכה את עולמם של הגיבורים על פיו בצורה שלא ניתנת לתיקון. לראשונה אמלגם התנהג כמו ארגון טרור רצחני אמיתי ולא פחד לערב אזרחים חפים מפשע כדי להשיג את מטרותיו, מה שהוביל לכך שצ'ידורי נחטפה כשהקריבה את עצמה כדי להגן על סוסקה, שכעת נחשף כסוכן של מית'ריל וחיי בית הספר שלו הסתיימו באופן סופי. הסצנה בסיום פרק 4 בה הוא נעמד לפני הכיתה ומבטיח להחזיר את צ'ידורי הייתה מאוד אמוציונלית, ושוט הסיום בו רגליו עוברות מצד אחד של שער בית הספר לצידו השני היא סמלית ויפהפיה, ומייצגת את השינוי בחייו החל מנקודה זו.

fmpiv8

הארק שהגיע לאחר מכן ותפס את מרבית העלילה הוא ארק תחרויות הגלידאטורים בנאמסאק שהציג את דמויותיהם של למון ונאמי שסך הכל דיי אהבתי. למרות שהוא טיפה נמרח והיה פחות מעניין ממה שבא לפניו ואחריו, זה היה ארק נחוץ שאפשר לסוסקה להשיג את כבודו האבוד מחדש ולהתקדם לאט לאט לעבר מטרתו להצלת צ'ידורי. הקרבות של סוסקה לאורך כל הארק היו מאוד מרשימים ובנויים היטב – הוא תמיד היה בעמדת נחיתות והצליח לנצל את ניסיוני הצבאי וכישוריו כדי להטות את התוצאה. כצפוי, כאשר הארק עבר להתמקד באמלגם שהיו מאחורי הקלעים, המתח חזר לסיפור והעניינים החלו להסתבך באמת. קטע אחד שתפס אותי לא מוכן הוא המוות של נאמי, שבאמת לא חשבתי שיגיע. FMP מעולם לא הרגה דמויות בצורה כזאת ושלא לצורך וחשבתי לעצמי שניתן לסמוך על סוסקה שיציל את המצב כמו תמיד. אני חושב שמעבר לשוק שנגרם מהסצנה ההיא, זה הוכיח אחת ולתמיד כמה מסוכנים אמלגם בכלל וקוראמה בפרט – שהמאבק של סוסקה נגדו היה לדעתי סצנת האקשן המרשימה ביותר בסדרה עד כה.

סצנת ירי אחרת שנעשתה קצת פחות טוב היא זו בה צ'ידורי יורה בטעות בלאונרד. אני מבין שמדובר בפליטת כדור לא מכוונת, כך שהקלות שבה זה נגרם היא מאוד ריאלית, אבל הייתי שמח לטיפה יותר דרמה, אולי איזה הילוך איטי או מוזיקה דרמתית רק כדי להדגיש את הרגע הזה שבסופו של דבר אי אפשר להגיד שהיה זניח. משם לקח פיקוד קלילין, שאני עדיין לא קונה את העובדה שהוא בוגד בהתייחס לכל מה שעברנו איתו בעונות הקודמות, אבל הסדרה מצליחה להשאיר את זה בסימן שאלה בצורה מאוד משכנעת וכבר היו מספר הזדמנויות שחשבתי שהוא יגלה לנו סופסוף שהוא סוכן כפול, אך זה עדיין לא הגיע.

fmpiv9

משם המשכנו לסיום, שבאופן אישי, הצליח מאוד לרגש אותי. אמנם מדובר בסיום של ארק אחד מתוך סאגה שנראה שהולכת להימשך עוד לא מעט, שכן צ'ידורי עדיין מוחזקת בידי אמלגם, אבל התוצאה עצמה מאוד מספקת. הסצנה בה צ'ידורי הנמצאת בהליקופטר ומבקשת בקשר מסוסקה שלא יגיע להציל אותה השאירה לי צביטה בלב. זה התאים לדמות שלה, זה היה משכנע, ולמרות שזה היה קלישאתי וברור שזה לא יעצור אותו, זה היה דיי מעציב. כמה שמחתי לראות שהיא התחרטה מיד לאחר מכן ואמרה לו שיציל אותה בכל מחיר, ינצל את כל יכולותיו הפסיכיות למענה, ויבטיח שהם יתנשקו כשהם יפגשו בפעם הבאה. תחושת העצב התחלפה בחיוך גדול שלא יכולתי להוריד מפניי עד סוף הפרק, ושיר הסיום הנוסטלגי מהעונה הראשונה, Karenai Hana, רק העצים את התחושות. לדעתי מדובר באחת הסצנות המוצלחות בסדרה עד כה ורק לחשוב עליה מעלה בי חיוך שוב.


סיכום

אני לא יודע אם אוכל להגיד בוודאות ש Invisible Victory היא העונה הטובה ביותר של FMP עד כה, בכל זאת התחרות עם TSR היא קשה, אבל השתיים מאוד צמודות עבורי. אם אהבתם את העונות הקודמות של הסדרה אין באמת צורך לשכנע – IV לא מאכזבת בכלל ומדובר באחד הסיקוולים היותר מספקים שיצא לי לראות לאחרונה, בעיקר כשמדובר באחד שממשיך בצורה כל כך טבעית ומוצלחת לאחר הפסקה של כל כך הרבה שנים, וזה למרות שהסטודיו הוחלף. קצת חבל לי על הבעיות שהיו בהפקה, ואני עדיין מקווה שגרסת הבלוריי תתקן חלק מהן, אבל מה שחשוב באמת זה שנקבל את ההמשך, כי עם כל זה שחיכיתי הרבה פחות מאחרים – אני כבר חסר סבלנות.

fmpiv10

מה עבד:

  • העלילה מגיעה לשיאים חדשים ורצופה באקשן משובח
  • העונה לוקחת את הדמויות שאנחנו מכירים לקצה, נותנת להן כמה רגעים בלתי נשכחים ומכניסה כמה פרצופים חדשים לקאסט שתורמים גם הם לחוויה
  • הנבלים טובים יותר מאי פעם
  • השימוש ב CGI טוב בהרבה מבעונות הקודמות ויוצר קרבות ורקעים דינאמיים יותר

מה פחות עבד:

  • סטודיו XEBEC עדיין מוצלח פחות מקיואני בכל הקשור לאנימציה ועיצובי דמויות
  • בעיות בהפקה גרמו לפרקים האחרונים לרדת בצורה חדה באיכותם
  • פחות עוסקת בדילמות מוסריות ובפיתוח דמויות כמו בעונה הקודמת
grades4_8

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s