JoJo no Kimyou na Bouken Part 1: Phantom Blood

לא, עוד לא סיימתי את 26 הפרקים של העונה הראשונה של ג'וג'ו, אבל מכיוון שהסיפור מחולק לחלקים במנגה המקורית, והנחתי שגם בסקירה על האנימה אתייחס אל כל אחד מהם בנפרד – החלטתי פשוט לפצל אותה.

אל דאגה, מכאן אני ממשיך ישירות לחלק השני בסדרה. אחרי שאסיים את העונה הזו כנראה אעשה הפסקה ואצפה בסדרה אחרת לפני שאשוב שוב לג'וג'ו.


תעודת זהות

JoJo no Kimyou na Bouken המוכרת בקרב הקהל המערבי יותר בשמה באנגלית, JoJo's Bizarre Adventure, היא סדרת אנימה שהחלה את שידוריה באוקטובר 2012 והופקה על ידי סטודיו David Production.

הסדרה מבוססת על המנגה הסופר פופולרית מאת המנגקה הירוהיקו אראקי שהחלה להתפרסם בשנת 1986 ונכון לעכשיו עדיין ממשיכה לצאת והגיעה בימים אלה אל חלקה השמיני.  החלק הראשון של JJBA מתפרס על פני תשעת הפרקים הראשונים של האנימה המעבדים את 44 הצ'אפטרים של אותו חלק במנגה.

הסיפור מתחיל ב 1868 כאשר גנב בשם דאריו בראנדו נתקל על סף הדרך בכרכרה שהתרסקה. במטרה לבזוז את רכושם של קורבנות התאונה, יורד דאריו אל זירת האירוע בה הוא מגלה להפתעתו שאחד המעורבים, בחור עשיר בשם ג'ורג' ג'וסטר עודנו בחיים. ג'ורג' חושב שדאריו הגיע להצילו, ומבטיח לשלם את חובו, ודאריו הנוכל מחליט לנצל זאת.

שנים לאחר מכן כאשר חולה במחלה קשה ונמצא על סף מוות, מוסר דאריו את בנו דיו לחזקתם של משפחת ג'וסטר העשירה. בנו של ג'ורג', ג'ונתן (או בכינויו ג'וג'ו), מנסה להתיידד עם אחיו החדש אך מגלה במהרה כי דיו אינו ממש הטיפוס הנחמד, ושהפרחח המניפולטיבי הזה מתכנן לעשות כל מה שאפשר כדי להשתלט על ממונם של משפחתו החדשה – ועל הדרך למרר את חייו של ג'וג'ו כמה שרק אפשר.


עודף טסטוסטרון

התקציר למעלה מסכם את סיפור הרקע שמוצג בפרק הראשון, אלא שלמרות מה שזה נשמע – זה לא ממש סיפור על מאבקי ירושה או מניפולציות משפחתיות. ממבט זריז בסגנון האומנותי של הסדרה קשה לטעות וניתן להרגיש מיד את האופי הגברי והמצ'ואיסטי שלה. מסעו של דיו להשגת כוח ומסעו הנגדי של ג'וג'ו להשגת צדק מתנגשים בדרכים לא ממש סטנדרטיות (או שיש להגיד – ביזאריות) ומביאים אותנו למחוזות הפנטזיה ואומנויות הלחימה במהרה, או בקיצור – יש מכות, והרבה.

vlcsnap-2018-05-01-00h51m17s817

אותו סגנון ציור שמזכיר לי (במקרה או לא) את זה של Hokuto no Ken, שהייתה גם היא להיט ענק בשנות ה 80, הוא ללא ספק הדבר הבולט ביותר בסדרה ונותן לה מראה ייחודי שמאמץ טרנדים מאוד שונים מעיצובי המואה שאנחנו רגילים לראות היום – ואני אוהב את זה. הגיבורים של JJBA מנופחים בשרירים ובעלי תווי פנים קשוחים ואין יותר מתאים מזה בשביל לצעוק דברים מגוחכים בזמן שהם חובטים אחד בשני בשיא העוצמה.


לא סתם היא נקראית "ביזארית"

ואם כבר הגענו לדברים מגוכחים – עם כמה שהיא מהנה קשה לקחת את הסדרה הזו ברצינות. זה נכון שהקצב המאוד מהיר שלה (בכל זאת דחיסה של 44 צ'אפטרים ל 9 פרקי אנימה בלבד) שלא נותן הרבה זמן להסברים הוא חלק מהבעיה, אבל אני בספק שגם במנגה משהו ממה שראיתי פה מוצג בצורה הגיונית כלשהי. אני חושב שהקצב המהיר בסופו של דבר הועיל יותר משהוא הזיק, והוא נתן לעלילה לזרום בלי להתעמק יותר מידי במה שגם ככה לא היה מתיישב בצורה הגיונית. העלילה קופצת מסצנה לסצנה ומציגה דמויות עם כוחות ביזאריים כאילו זה היה נורמלי ולא דורש הסבר, סצנות ברוטאליות מגיעות ללא כל הכנה, הגיבורים מגיעים למסקנות הזויות (וכמובן שתמיד נכונות) בין רגע על האויב שעומד מולם, הוספת המילה "אוברדרייב" לכל פעולה שג'וג'ו רוצה לעשות הופכת אותה לאפשרית, ואף אחד לא ממש עוצר רגע לשאול מה בעצם קורה פה.

vlcsnap-2018-05-01-00h53m39s497

בהתחלה חשבתי שמדובר בפארדויה, אבל הסדרה לוקחת את עצמה בשיא הרצינות. אם אתם חושבים שסדרות באטל שונן אחרות מלאות בקלישאות – עוד לא ראיתם כלום. ג'וג'ו מאמצת כל קלישאה אפשרית, גם כשזה לא מתבקש ומגיע משום מקום, ומותחת את הדרמטיות עד הקצה. אני מבין שזה חלק מהכיף של הסדרה כנראה, ובפרקים הראשונים זה מאוד שעשע אותי ונהנתי מזה, אבל עם הזמן זה מתחיל לעייף ואני מודה שבפרק השמיני כבר רציתי שיגיע הסוף. אין לי בעיה בדרך כלל עם סדרות שלא דורשות הרבה מחשבה ושקצת (או הרבה) חורגות מגבולות ההגיון למען האקשן הכי אפי שאפשר, כזו היא למשל Tengen Toppa Gurren Lagann שהיא אחת הסדרות האהובות עליי בכל הזמנים – אבל הרגשתי שעם כמה ש JJBA מנסה, היא לא באמת מספיק אפית ואמוציונלית בשביל שזה יצליח.

vlcsnap-2018-05-01-00h56m20s570

למרות שלקראת הסוף קצת נמאס לי מהסדרה, הפרק האחרון למרבה המזל היה מאוד מהנה וסיפק סיום דיי חזק לחלק הזה של העלילה. גם אם חצי ממה שבא קודם לכן מרגיש כאילו הוא נכתב על ידי ילד בן 10 שמחפש לדחוף לסיפור את כל הדברים הכי מגניבים שהוא יכל לחשוב עליהם – אהבתי את איך שפארט 1 הסתיים, ואני כן מקבל תחושה שמדובר בסך הכל בסיפור רקע שמיועד להניח את הקרקע לדברים גדולים הרבה יותר.


דמות אחת ששווה הכל

לגבי הדמויות – גם הן ברובן לא ממש קנו אותי. ג'וג'ו גיבור נחמד סך הכל שעונה לכל הקלישאות המוכרות והוא לא מורכב במיוחד, אבל קשה שלא להיות בצד של בחור טוב כמוהו. זפלי שמלמד אותו את אומנות הלחימה ושליטה באנרגית ה"האמון" הוא חביב בסך הכל ומספק כמה קטעים מרשימים, אבל ספידוואגון שמצטרף אליהם בשלב מוקדם של המסע היה כתוב בצורה כל כך מטופשת שכל פעם ששמענו את מחשבותיו רציתי לדפוק את הראש בקיר. משאר הדמויות שצצו והלכו לא באמת היה לי אכפת, אבל הדמות היחידה בסדרה שבאמת אהבתי הוא האחד והיחיד – דיו.

vlcsnap-2018-05-01-00h57m24s691

דיו הוא נבל מושלם עבור סדרה ביזארית שכזו. זה לא רק שהוא חזק בצורה לא הגיונית וששום דבר לא באמת מצליח להרוג אותו, הוא כל כך מרושע וללא שום סיבה אמיתית שזה פשוט מדהים. כבר בפרק הראשון כאשר דורכת כף רגלו של דיו לראשונה בביתו של ג'וג'ו הוא מרגיש את הצורך לבעוט בכלב שלו ללא רחמים וזה רק קצה הקרחון לעומת הדברים הנוראיים שהוא עושה בהמשך ללא כל סיבה. לפעמים גם נבלים שהם לא עמוקים או מתוחכמים במיוחד מצליחים לספק את הסחורה, ודיו עושה את זה מצוין בזכות כמו שהרוע שלו טהור, והוא לגמרי עושה את הסדרה. זה גם המקום לתת ציון לשבח למדובב שלו, טאקהיטו קויאסו, שבכל סדרה בה הוא משחק הוא עושה זאת בצורה הטובה ביותר שאפשר – אבל הפעם הוא לגמרי התעלה על עצמו ודיו כנראה ישאר הדמות האייקונית והמזוהה ביותר שלו.


פינת הספוילרים

כשהגעתי לפרק 8 כפי שאמרתי קודם לכן, כבר מעט התעייפתי מהאוברדרייב והשטויות של ג'וג'ו, ואפילו הקרב האחרון והמצופה עם דיו לא בדיוק הצליח לרגש אותי (למרות שלצפות בבחור הבלונדיני מחבר את חצאי הגוף שלו מחדש ומסדר את הראש שלא ממש יצא סימטרי היה לגמרי priceless).

מאותה נקודה ציפיתי שגם הסיום יהיה סוף טוב וקלישאתי והתבדיתי. דיו חזר בפרק 9 פעם אחת נוספת, כשרק ראשו נותר לו, וניסה להשתלט על גופו של ג'וג'ו. זה היה רעיון דיי מוצלח. אהבתי שהסדרה הסתיימה בכך שדיו הכיר בג'וג'ו סופסוף ולמד להעריך אותו, מה שגרם למנוול שכמוהו לרצות את הגוף שלו לעצמו, ואהבתי איך שהסיפור מסתכם בקשירת הגורל של שניהם – מה שכנראה יחזור עם ממשיכי דרכו של ג'וג'ו גם בעתיד (אל זה מיד נגיע).

vlcsnap-2018-05-01-00h59m45s241

ההחלטה להרוג את ג'וג'ו ובו זמנית לתת לו לעשות כמה מהלכים מעוררי הערצה כשהוא על סף גסיסה משאירה טעם טוב בסוף הסיפור ומותירה את ג'וג'ו בזיכרון כגיבור ראוי להערצה. השארתה בחיים של ארינה ובכך שבחרו לסיים את הסדרה כשהיא מצילה את התינוק והם נותרים היחידים בחיים מכל הסיפור לא מעלה יותר מידי אפשרויות, ומבלי לדעת מה קורה בהמשך אני מתאר לעצמי שאותו תינוק שיאומץ על ידה יהפוך לממשיך דרכו הרוחני של ג'ונתן ג'וסטר וייקרא ג'וג'ו גם הוא. זו סיבה שגם גורמת לי להאמין כרגע שדיו עודנו בחיים, לא רק כי הבחור הוא מפעל memes משובח, אלא כי אני מאמין שהסיפור ימשיך לעסוק בגורל המשותף של שניהם, ולא חושב שאחרי כל מה שסבל עד עכשיו פיצוץ של ספינה יהיה מה שיהרוג אותו. טוב, את התשובות לכל אלה אדע כנראה ממש בקרוב.


סיכום

בסופו של דבר למרות הירידות שלי עליה, אני לא רוצה שתבינו לא נכון – ג'וג'ו היא אמנם מאוד טיפשית ולוקחת את עצמה בשיא הרצינות אבל קשה לי מאוד להאמין שהיא לא עושה את זה מתוך מודעות עצמית גבוהה. כשאני רואה את הפוזות המאוד… אלסטיות(?) שדיו עומד בהן, או את הכתפיים של ג'וג'ו שגדולות יותר מהראש שלו – אני מבין שהירוהיקו אראקי פשוט אוהב את זה מוקצן כמה שאפשר, ואם נתבסס על התגובות של מעריצים לפחות להמשך הסדרה, כנראה שהוא עושה את זה בצורה מוצלחת. אני מודע לעניין שהרבה מעריצים לא מאוד התחברו לחלק הראשון בסדרה ואומרים שהוא לא אינדקציה למה שיגיע בהמשך, ואני לגמרי מתכוון לתת לסדרה עוד הזדמנות להוכיח את עצמה עם החלק השני. בסך הכל זה לא שלא נהנתי, אבל אני חושב שחומר המקור הזה משנות ה 80 כנראה לא ממש עובר את מבחן הזמן.

vlcsnap-2018-05-01-01h02m12s704

מה עבד:

  • סגנון ציור ייחודי ומעניין שמדגיש את המצ'ואיסטיות של הסדרה
  • דיו נבל מצוין
  • סיום מספק שמשאיר טעם לעוד

מה פחות עבד:

  • הדיאלוגים בחלק גדול מהזמן מאוד מגוחכים
  • לא ממש שומרת על הגיון מצד אחד, ולא מצליחה לספק את הסחורה באקשן מספיק אפי מהצד השני.
grades4_6

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s