מסע אל העבר – קהילות האנימה לאורך השנים

אני לא רוצה להיות שוב בתפקיד "הזקן הזה שמקטר על הדור של היום", אבל בימים שנראה שקהילת האנימה האינטרנטית בישראל כבר לא קיימת יותר (מלבד ספין – עליה כבר דיברנו מספיק) ושאנשים עברו לדבר באופן פרטי ובקבוצות וואטסאפ/טלגרם/פייסבוק, הרשיתי לעצמי להיכנס להתקף נוסטלגיה קצר. הפעם, בלי לתקוף ולהאשים אף אחד, ארצה לחזור לכמה דקות אל האתרים שגרמו לתחום האנימה והמנגה לפרוח כאן בארץ ולסקור את מה שנבנה כאן לאורך השנים.

*עקב העובדה שרוב האתרים בכתבה כבר מזמן לא קיימים וגם בארכיונים לא ניתן לשחזר תמונות רבות מהם, חלק מה screenshots יהיו מעט שבורים לצערי. כמו כן עבור אתרים שעדיין קיימים היום ניסיתי בכל זאת לקחת תמונות קצת ישנות יותר השייכות לתקופות השיא שלהם (או סתם בשביל הנוסטלגיה).


dbz-u.net

אי שם ב 2004, כאשר דרגון בול Z הייתה הדבר הכי חם בערוץ הילדים – צצו עשרות אתרי אינטרנט שפתחו מעריצי הסדרה ברשת. בימים שבהם רק יחידי סגולה ידעו HTML בסיסי, שילדים ניסו למשוך אנשים אל האתר שלהם באמצעות עיצובים מוגזמים בפוטושופ, ושכל אלה שלא ממש ידעו איך לעשות אף אחד מהם פשוט הסתפקו בלפתוח אתר בטיפו – היה אתר דרגון בול אחד שבלט מעל כולם, והוא DBZ-U.

לאתר היה תפריט צדדי באורך הגלות עם עמודי מידע על כל פרט קטן בסדרה, כולל מידע על פרקים מאוחרים שעוד לא הגיעו לארץ – באותו הזמן זה היה מהפכני ואני זוכר את עצמי בתור ילד קורא כל עמוד חדש שנוסף בהתלהבות ועם רצון לדעת עוד על הסדרה האהובה עליי.

webs2

ב dbz-u.net היה ניתן גם למצוא חדשות על משחקי ה Playstation 2 וה Gameboy Advance החדשים שיצאו, גלריית גיפים, AMVs, חידונים ומשחקי פלאש וכמובן מערכת פורומים.

באותה תקופה אתרים נהגו לשתף פעולה בקידום האחד של השני בעזרת החלפת קישורים באמצעות באנרים קטנים וחמודים, אותם הם ניסו לעשות כמה שיותר מושכים ולהוסיף אנימציות כאלה ואחרות כדי למשוך קהל, וזה מסוג הדברים היצירתיים שקצת חסר לי באתרים היום למען האמת.

גם תחרויות אתרים היו אז דבר שבשגרה – TopSites, BestSite ואחרות שעזרו לקדם אתרים קטנים ולייצר תחרות על בסיס חודשי יצרו עניין ונתנו מוטיבציה להשקיע ולייצר כמויות עצומות של תוכן (שתאמינו או לא, אנשים היו מחפשים ואף קוראים עמודים שלמים!). DBZ-U כמובן הייתה במקומות הראשונים באותן תחרויות באופן קבוע – ובצדק.


pokemon.co.il

"פוקימון ישראל" או בשמו המאוחר יותר "אנימקס" היה דומה בעקרונו ל dbz-u, רק על פוקימון. עם פוקדקס עצום שהכיל את כל הפוקימונים קיימים באותה תקופה, מדריכים לכל המשחקים, עדכונים שוטפים ועמודי מידע – היה מדובר על אתר הפוקימון הגדול ביותר בישראל.

webs3

האתר שהחל את פעילותו ב 2003 מאוחר יותר שינה את שמו ל"animax" והפך גם לקהילת הפורומים הכי פעילה באזור ולזו שכנראה התחילה את מבול הפורומים שהגיע אחריה. הקהילה מנתה אלפי משתמשים רשומים ופעילים שכתבו מאות אלפי הודעות ומערכת הפורומים נבנתה ב IPB 1.3 הזכורה לטובה.

webs4

באנימקס גם לא הסתפקו בסדרות מהארץ בלבד והחלו לדבר גם על סדרות מחו"ל כמו נארוטו, בליץ' ואחרות.הם לא היו הראשונים שעשו את זה – אבל כנראה הראשונים שהייתה להם קהילה כה גדולה.


naruto-fan.net

אחד האתרים היחידים ברשימה שעוד קיים (אך כמובן כבר מזמן לא מתעדכן). נארוטו פאן שקם ב 2005 היה הניצן הראשוני של תופעה גדולה עוד יותר בשם Anime-IL, אליה נגיע יותר מאוחר, והיה האתר הגדול הראשון שהוקדש לגמרי לסדרת אנימה שכלל לא משודרת בארץ.

webs5

נארוטו פאן היה אולי אחד החלוצים של התחום שפתח את הקהל בארץ אל עולם האנימה והמנגה הגדול – עם עדכונים ודיונים שבועיים אודות כל פרק שיוצא, תרגומים לעברית ימים בודדים לאחר יציאת הפרק, מאגר מידע עצום שהתעדכן כמעט עד ימיו האחרונים של האתר ואינטגרציה של עדכוני האתר יחד עם מערכת הפורומים. ואם כבר מערכת פורומים – נארוטו פאן היה הפורום הראשון שבו יצא לי להיות פעיל.

webs6

הרבה תקופות עברו על האתר שליווה את סדרת האנימה והמנגה כמעט מהתחלה וכמעט עד סופה – אני עוד זוכר את העדכונים על כך שהסדרה מגיעה ארצה בדיבוב לעברית, את הדיונים שחלו סביב זה, ואת מבול האנשים שהגיעו לאחר מכן. נארוטו-פאן קמה בעידן הזהב של האנימה בישראל, כשהתחביב היה פופולרי יותר מתמיד והיא הפכה בעקבות זה לאתר האנימה כנראה הגדול ביותר שהוקם כאן – AIL.


animanga.co.il

עד לא מזמן עוד הבטיחו שאנימנגה תחזור – אני עדיין מחכה.

אנימנגה היה אחד האתרים הפופולרים ביותר בתחום. הוא נכנס לפעילות ב 2006 וכלל את כל מה ששאר האתרים הגדולים עד כה כללו – רק שהוא היה גדול יותר, מסודר יותר, ושאפתני יותר. בנוסף לעמודי המידע והעדכונים השוטפים, ובנוסף למערכת הפורומים שגם הוא כלל – אנימנגה היה למעשה הניסיון הראשון בארץ לייצר מאגר אנימה אמיתי.

webs7

בעמוד ה"תקצירים וביקורות" שלו ניתן היה למצוא לקראת סופו לא פחות מאשר 220 תקצירים על סדרות שונות בעברית. המאגר סודר לפי ה ABC, נתן מידע אודות שמות, ז'אנרים, שנת יציאה, סטודיו, מספר פרקים וטבלאות מדובבים וצוות הפקה. הוא כלל אפשרות חיפוש, דירוג ממוצע, אפשרות להוסיף ביקורות.

בסביבות 2008 האתר הפסיק להתעדכן ונסגר. מאז הוא נצפה לאחרונה ב 2016 – עם עוד הבטחה לחזור ולהפוך לסוג של MAL ישראלי, אך נראה שבינתיים כבר ירדו מזה. כמה חבל.


isrataku.com

אי אפשר באמת לדבר על קהילות אנימה ומנגה בלי לדבר על ישראטאקו.

האתר הזה שהכרתי ב 2007 עדיין קיים היום – ועד לא מזמן היה ניסיון נוסף (חושב שפעם שלישית?) להחזיר אותו לחיים. אותו אתר שומם היה פעם, לא תאמינו, אחד האתרים הגדולים ביותר בתחום וכנראה השאפתני ביותר שהיה עד היום.

בישראטאקו החליטו לקחת את התחום צעד אחד קדימה ולא רק לנסות ולעשות טוב יותר את מה שאתרים אחרים בארץ עשו – אלא גם לשאוף לרמה של חו"ל. חוץ מעמודי מידע רבים על תחום האנימה, פורומים, רשת של אתרי בת כמו אלו על הסדרות Death Note ו Gundam ומדריכים כאלה ואחרים – ישראטאקו היו חלוצים בתחום תרגום החדשות.

webs8

לא היה עוד אתר בהיסטוריה של הקהילה הישראלית שתרגם והביא באופן יומיומי ולמשך תקופה כל כך ארוכה חדשות וכתבות על הסדרות החדשות שיוצאות וכל פרט מידע קטן שנחשף. אם לי קשה לעשות את זה באופן שבועי, אני לא רוצה לחשוב מה זה דרש מהחבר'ה האלה.

בנוסף ישראטאקו ניסו להיות הבית של כל פרויקט קהילתי שהוא ואיגדו בזמנו את כל הוצאות הפנסאב השונות ואף נתנו לכל קבוצה ששתפה איתם פעולה את הבמה להציג את הוצאותיה החדשות בעדכון בדף הבית – לא פחות.

כל כך הרבה למדתי מישראטאקו בזמנו שהצעיד את התחום קדימה, והיה פשוט תענוג להיכנס אליו כל יום ולקרוא את העדכונים החדשים. אני חושב שהניסיון להפוך אותו למעין רשת חברתית גרע ממנו והפיל אותו בסופו של דבר – ישראטאקו עבר כל כך הרבה שינויים בתקופה שכל הקונספט של אתרי אינטרנט השתנה, ונראה שהאתר אף פעם לא הצליח לקרוא את המפה נכון ולהחליט מה צריכה להיות צורתו הסופית, אבל קטונתי מלדעת מה הלך שם מאחורי הקלעים.

אולי יום אחד יהיה נסיון נוסף להחזיר אותו?


ff-anime.com

"אנימה בהילוך מהיר" הוא בלוג האנימה הראשון שנתקלתי בו, בעברית ובאנגלית, והוא למעשה האב הקדמון של "אנימה OK" החי והבועט.

webs16

הבלוג ההוא של רם קיץ החל בפלטפורמת ישראבלוג של פלאנט נענע (היו זמנים) ולאחר מכן הפך לאתר בת בתוך ישראטאקו הגדולה.

אנימה בהילוך מהיר היה אחד החלוצים של בלוגי האנימה בארץ, עם עשרות (אם לא מאות עד היום) של ביקורות וכתבות שהלכו והשתפרו עם הזמן. בלוגים רבים קמו ונפלו אחריו – כולל הבלוג הזה (חוץ מהחלק של הנפלו, נקווה שלא בזמן הקרוב…).


kateam.org

KAT אמנם אינו ממש אתר קהילתי ולא ממש דומה לשאר האתרים ברשימה – למעשה בכלל מדובר בקבוצת פנסאב והיא עדיין קיימת היום (ואפילו פעילה מידי פעם).

הסיבה שהחלטתי בכל זאת להכניס את האתר לרשימה ולא להכניס אף קבוצת פנסאב אחרת, היא כי KAT מבחינתי היא מיוחדת – היא חלוצה. קבוצת הפנסאב הזאת קיימת עוד מ 2006 ואצלה ראיתי את סדרות האנימה הראשונות שלי מחוץ לטלוויזיה. מיטב פרויקטים כמו אלפן לייד, בליץ', דת' נוט, צ'וביטס, גולדן בוי ואחרות ראיתי דרך ההוצאות שלהם (ואלו שלא הושלמו או שהתעכבו גרמו לי לבסוף גם לנטוש ולצפות בתרגום באנגלית).

webs9

בתקופה שטורנט לא הייתה מילה גסה, ושהיו עוד אנשים שהשתמשו במירק או באימיול – פעילותה של KAT הייתה מבורכת, איכותית וחסרת תחרות בתחום.

אני אמנם כבר לא אחזור כנראה לצפות בתרגומים בעברית, אבל עבור אלו שכן, אני מאחל ל KAT עוד שנים של פעילות.


anime-il.com

כנראה שכנגד כל אתר אחר ברשימה – AIL היה פשוט מפלצת. מדובר בפורומים הפעילים ביותר שהיו כאן, בתקופה שפורומים היו הדבר הכי חם באינטרנט. מערכת האתרים הזו שהחלה מנארוטו-פאן ומבליץ' ישראל הפכה ב 2006 לאתר מאוחד וקהילתי חסר שליטה עם צוות עצום ומספר הודעות חסר תקדים.

webs10

כמעט ולא היה רגע דל שבו ניתן היה להיכנס לפורומים מבלי לגלות הודעות חדשות, וכמעט ולא היה תחום קהילתי בו AIL לא נגעה. דיונים שנפתחו על חדשות, פרקים חדשים, פורומים על תרבות יפן, מרצ'נדייס ואפילו ג'יי דרמות, מאות מדריכים בכל תחום שהוא, אינדקס סיקורים ענק של אנימה ומנגה ומה לא – פשוט לא ניתן היה להתחרות ב AIL. זו כנראה הסיבה שכל פורום אחר בזמנו נסגר.

אני לא יודע מה גרם באותו זמן לפרץ המוטיבציה הזה של כל כך הרבה אנשים בקהילה לכתוב תוכן על בסיס יומי – אבל זה משהו שכבר אי אפשר למצוא היום. איכשהו גם, למרות כמות התוכן העצומה ולמרות שגם AIL כמו פורום אחר סבל ממתקפות טרולים – הצליחו לשמור עליו מסודר ונעים לגלישה.

webs11

מלבד התוכן בפורומים עצמם ניסו ב AIL להפתח גם לפרויקטים נוספים, חלקים עבדו וחלקם פחות. אתר חדשות שעלה בזמנו לא שרד הרבה זמן, אבל חוץ ממנו היה את הבלוג "ספין-צ'אן" שתפעלו אנשי הקהילה, אתר ההורדות "אנימה-ביט" שאיגד את כל הוצאות הפנסאב השונות, מתן תתי פורומים לקבוצות פנסאב ושיתוף פעולה עם חנויות מרצ'נדייס. AIL אפילו עשו תחרות בזמנו לציור הדמות שתופיע בלוגו שלהם.

גם AIL עדיין קיים היום, אלוהים יודע למה, אבל הוא נטוש כבר שנים ולצערי כבר מזמן אין מה לחפש בו.


animes.co.il

את אנימס לא יצא לי להכיר ממש אם להגיד את האמת, אבל ב 2003 הוא היה האתרים הראשונים והגדולים שהוקמו כאן.

הוא היה אתר פחות גדול ומרשים מאתרים אחרים ברשימה – אבל הוא כן היה מוכר וסיפק תוכן לא רע בזמנו. אנימס הביאו חדשות, כתבו כתבות וסיקורים בפורמט דומה לזה של אנימנגה, וגם כן כללו את אחת ממערכות הפורומים היותר פעילות שהיו פה. האתר

webs12

webs13


animes.co.il

אה כן – היה עוד אנימס, אחד שאין לו קשר לזה הקודם.

אנימס, אנימז, איך שלא תקראו לו הוא דווקא לא זיכרון רחוק עבורי. למעשה הפורומים שלו היו פותחים עוד עד השנה שעברה.

אנימס התחילו איתי ברגל שמאל כששלחו לי פרסומות בהודעות פרטיות למשתמש ב AIL בתור פורום "היער האסור", פורום הארי פוטר שהם היו בתחילת הדרך, אבל לאחר שכבר לא היה קיים שום אתר אחר להיות בו נכנסתי אליהם ונתתי ניסיון – נסיון שגרם לי אפילו להשאר בסופו של דבר עד הסגירה (עם הפסקה מסויימת בסוף הדרך).

webs14

הפורום הזה מסמן עבורי את סופה של התקופה. זה היה הפורום היחיד בו הייתי פעיל באמת והייתי עד למיטב הנסיונות שנוסו כדי להחיות אותו ולגרום לו להפוך למה שכל אחד מהאתרים הקודמים ברשימה היה – אך לשווא.

קטלוגי אנימה על הסדרות החדשות, תחרות עלילונים עבריים, סיקורים, פעילויות קהילתיות – כמעט ואין משהו שלא נוסה, אך לאנימס כבר לא היה את כוח האדם שהיה לאתרים הקודמים וגם האנשים שהיו בו לא ממש היו להוטים כבר להמשיך לנסות. על האתר הזה אני יכול לכתוב פוסט שלם מדוע הוא נכשל ומה הוביל לנפילתו, והאמת שכבר כתבתי להם בנושאים האחרונים שעוד נפתחו – אבל זה כבר לא באמת משנה.

webs15

שאר האתרים ברשימה התרכזו בלבנות את תחום האנימה בישראל – ואנימס שנשאר לעמוד אחרון לצערי נכשל בלבלום את הקריסה שלו.


חוץ מכל האתרים האלו היו עוד עשרות אתרים ותתי קהילות בפלטפורמות שונות כמו טיפו, תפוז ו FXP – אבל רציתי לתת את הבמה לאלו שעמדו בזכות עצמם.

למרות שהתקופה השתנתה ושנסיונות שנעשו מאז להחזיר את המצב להיות כמו שהיה נכשלו – אני חושב שאפשר להסתכל בגאווה על מה שנעשה כאן במשך השנים. מתחום לא מוכר התפתחה במהירות שיא קהילה שיצרה כמות עצומה של תכנים מכל הסוגים, ושחלקה עדיין מייצר – גם אם מחוץ לאינטרנט.

מי יודע – אולי יום אחד יבנה אתר שימשיך את הדרך של כל אלה? אולי מישהו יחליט לקחת יוזמה? נותר רק לקוות.

31 תגובות בנושא “מסע אל העבר – קהילות האנימה לאורך השנים

 1. ח"ח על הסקירה

  תרשה לי להשאיל את תואר "הזקן המקטר", ולומר שלדעתי גם לקהילה (ובואו לא ניכנס לדקויות של ההגדרה) קצת אשמה בכך שאין אתר/פורום אנימה רציני בארץ.
  הרי יש פלטפורמות, וממה שאתה מתאר כאן נראה שגורם אינטגרלי בקריסה של רוב האתרים הוא פשוט נטישה איטית. זה לא שאחד מבעלי האתרים קם בוקר אחד ותלה שלט "סגור".

  לדעתי הגורם לכך הוא שפשוט "דור הזהב" של ילדים ונערים באנימה (שנות האלפיים) גדל – ועכשיו הוא לומד בהשכלה גבוהה, לפעמים גם מתחתן. וכעת קם דור חדש, שניזון מפאנסאב עברי ומאכלס מקומות כמו ספין ו- AMINO.

  לכן לומר "נותר לקוות" זה ביטוי רשלני שלא מעט חוטאים בו.
  נותר לעשות – מתוך תקווה שככה ניתן לאנימה מעמד ראוי וקהילתי כאן בארץ.

  אהבתי

  1. נקודה מעניינת, אבל אני לא לגמרי מסכים איתך.
   יצא לי לדון עם אנשים על זה לא מעט כשאנימס התקרב לסגירתו האמת,

   זה נכון שקם דור אחר, שלצערנו נראה שפורומים ותוכן פחות מעניינים אותו, אלא יותר איך להשיג את הפרקים שלו בעברית, כי ככה הרגילו אותו ופינקו אותו להיות, אבל אני לא באמת חושב שיש פלטפורומות שמאפשרות להם משהו אחר כרגע, או מנסה להבין איך לגשר על הפער הדורי הזה ולנסות לדבר אל אותו דור חדש.
   אם יש משהו למשל שספין עושה נכון – הוא לנסות למשוך את אותו דור צעיר, הבעיה שהם מחפשים את הדרכים הקלות להשיג כמה שיותר משתמשים, כמו למשל צפייה ישירה של פרקים בעברית, אבל תוכן וקידום תחום האנימה באמת נראה שפחות מעניין אותם.

   זה לא לגמרי נכון שהבעלים לא קמו והלכו. אכן הייתה נטישה, בעיקר בעקבות הקמתן והתחזקותן של פלטפורומות כמו פייסבוק, אבל היו עוד לא מעט אנשים שהמשיכו להיכנס ולהתעניין בפורומים, אבל אם ניקח את AIL לדוגמה – צוות האתר פשוט הפסיק להראות סימני חיים ונראה שלהנהלה הגבוהה עם הזמן כבר לא היה אכפת ממה שקורה שם. אני לא יודע מה קרה שם בדיוק, אבל בתור אחד שבאנימס כן היה בשיחות ההנהלה – הייתה קבוצה קטנה של אנשים שכן ניסו לעשות דברים ולחדש כמו שאמרתי בכתבה, אבל גם כאן בעלי האתר דיי הראו חוסר אכפתיות ולא היו ממש מעורבים. הבעיה שאני מרגיש שגם באנימס, גם בספין, ואולי גם בפרויקטים אחרים שקמים פה ושם – אלו שלוקחים על עצמם את הפרויקט של הקמת האתר הם לאו דווקא אנשים שאנימה ומנגה זה בנשמתם ושקידום התחום זה בראש מעיינם. כשזאת לא הגישה אז קל מהר מאוד לאבד מטרה ולהפסיק להשקיע בפרויקט שלא באמת נותן לך משהו.

   קשה לי להאשים את הקהילה, את האנשים שגולשים באתרים האלה ועוזבים. הם בסופו של דבר צרכנים של תוכן, ואם הם מרגישים שהתוכן לא מסופק להם או שזה שכן מסופק לא יעניין אותם – דיי טבעי שהם יפסיקו להגיע.
   נראה גם שעבור רבים מהאנשים שיש להם את הידע והנסיון או שיש בכוחם לעשות משהו, פורומים ואתרים קהילתיים נראים כמו משהו מת שאין להם עניין או טעם להשקיע בו והם מסתפקים במצב הקיים בקבוצות הסגורות שלהם, וזה ממש חבל לי.

   בכל אופן, אהבתי את האמרה שאיתה סיימת את התגובה, ואכן ראוי לעודד לעשות ולא לשבת מהצד ולקוות – השאלה מה אתה חושב שניתן לעשות?

   אהבתי

   1. ה"שדרוג" היה חצי הלצה.
    בין אם זה מעודד או לא, ספין הוא המקום הרציני היחיד שנותר, רציני במונחים של "אתר יעודיי ופעיל".
    הרי קבוצות פרטיות או ציבוריות קטנות לאנימה ומנגה היו קיימות מאז ומתמיד. אבל הן לא נותנות מענה לכל הצרכים שצריך (אינדקסים, חלוקה לפורומים וכו').
    אז מה אפשר לעשות אתה שואל אותי? אין פיתרון קסם, אין איזו נוסחה שאחת, שתיים והנה הקהילה חיה ותוססת. אני מאמין שיש דרך, אבל אף פעם לא ישבתי לחשוב לעומק איך עושים את זה בפועל.

    אהבתי

   2. הבעיה בגישה של "ראוי לעודד לעשות ולא לשבת מהצד ולקוות" היא שאין פלטפורמה שבה ניתן לעשות.
    בסופו של דבר לא מדובר באתר שלך ואני לא חושב שמשתמשים רגילים באתרך יכולים לבוא ולהתוות את האסטרטגיה והדרך של האתר למען הגשמת המטרה הגדולה, שהיא לטענתם של רבים "קידום תחום האנימה בישראל".
    זו גישה מאוד נצלנית של אותם אנשים שארצ'ר תיאר. ויש מה לעשות. תחום האנימה אינו כולל רק פנסאב. צריך רק שאנשים בעלי אמצעים בקהילה הזו יתגברו מעניין הפנסאב ויפנו לתחום מכיוון שונה ורחב יותר. אבל אין שום סיבה שזה יבוא בצורה אלטרואיסטית מן המשתמשים בקהילה מבלי שבעלי הקהילה ואנשים בעלי תפקידים יבואו ויספקו קטליזטור נטול פילטרים.

    אהבתי

   3. חלילה, לא באתי לומר שהגולשים צריכים לספק את התוכן.
    ניסיתי להצביע על סיבה (מתוך מכלול) לכך שהכתבה הזו קיימת.
    אנשים המשיכו בחיים ופחות מצאו זמן להיות בפורום כלשהו – לכן אנשים לאט לאט עזבו – לכן בסופו של דבר אנשים איבדו עיניין בפורום, כיוון שאין עם מי לשתף, לדון, לדבר וכו'.

    נכנסתי טיפה חזק לדמות הזקן המקטר, אבהיר, לא באתי להפיל את האחריות על אנשים פרטיים. הערתי על התבטאות *שברמת העיקרון* נראית לי שגויה. זה הכל

    אהבתי

 2. כתבה מעניינת, היה נחמד להזכר. בתור אחת שהיו לה הרבה אתרים קטנים (שהיו בסגנון ש DBZU, פשוט קטנים ולא מוצלחים. בעיקר על דיג'ימון חח), גם אני מתגעגעת לתקופה השיתופי פעולה עם הבאנרים. זה היה מקסים, ואני זוכרת את הגאווה שהייתי מרגישה כשהבאנר של האתר שלי הופיע באתר אחר.

  אגב, מעט הפתיע אותי שלא הזכרת את האתר Anime-Center. הוא זכור לי כאחד ה"אתרי HTML" היותר מוצלחים של התקופה, שהיה מין אתר שהתחלק בעצם לכמה מיני-אתרים, כל אחד כזה על אנימה, עם עיצוב ייחודי, מידע, הורדות של משחקים וכל זה. אני חושבת שזה היה האחד האהוב עליי.

  כמו כן, היה נחמד לראות תמונה ישנה של ישראטאקו – הצ'יבים של באמבו בלייד כאלה חמודים. באמבו בלייד בכללי זה כזה אנדרייטד אז אני זוכרת שממש התפלאתי שישראטאקו השתמשו בהם חח.

  חוץ מזה, אין לי יותר מדי מה להוסיף על מה שאמרת. אבל כשעברתי לתגובות, הצלחת עוד פעם להשאיר אותי עם טעם רע בפה. אתה יודע, זה ממש מצחיק שכשאני אומרת לך שאתה יוצר רושם כאילו אתה באמת יודע מה המטרה של ספין ומה עושים שם, ואז עוד מפיץ על זה שקרים, אז אתה מכחיש. אבל עם ציטוט כמו זה:
  "הבעיה שהם מחפשים את הדרכים הקלות להשיג כמה שיותר משתמשים, כמו למשל צפייה ישירה של פרקים בעברית, אבל תוכן וקידום תחום האנימה באמת נראה שפחות מעניין אותם."
  איך אפשר להכחיש?
  מי מחפש דרך להשיג משתמשים? ועוד דרך צפיה? כמה פעמים צריכים להגיד לך כדי שתבין שזה שהצפיה מביאה משתמשים זו תוצאה פסיבית, לא אקטיבית. הלוואי, הלוואי!!! שספין היה מתרכז בפאנסאב כמו שאתה מציג שהוא מתרכז. אז אולי כל הדברים שהייתי מבקשת מדוד לעשות ולשפר בנושא היו קורים. אבל הם לא. למה? כי ספין לא מתמקד בצפיה, לא משתמש בצפיה בדרך להביא אנשים, ולא שום דבר. זה שהאתר בנוי בצורה כמו שהוא בנוי עזרה לצפיה לתפוס תאוצה – זה כן. ובגלל זה אמתי שזה תוצר סביל. שום דבר מזה לא נעשה במכוון (במיוחד כשאין בספין פרסומות, או כל דבר דומה, אז אין פה באמת איזשהו "רווח" על כך שיש יותר משתמשים באתר).

  אבל נסיון העבר מלמד אותי שאתה תתחמק איכשהו ותמשיך להפיץ שטויות על ספין. ספין זה לא מקום מושלם, רחוק מזה, ויש לו עוד הרבה מה לשפר (אם כבר, במיוחד בנושא של הצפיה). אבל מכאן ועד ללכת להפיץ ש"הם מתרכזים רק בלהביא פאנסאב בשביל שמשתמשים ירשמו!!! כן כן זו המטרה שלהם!!!!" זה שמים וארץ.

  אהבתי

  1. היי ליה.
   קודם כל אני מתנצל על המענה המאוחר ומקווה שהטעם הרע לא הרס או יהרוס לך את ליל ל"ג בעומר (אני דיי בטוח שזה בכלל מחר, אבל משום מה נתקלתי בדרכי הביתה במספר מדורות). לצערי גם ביומיים הקרובים אני אהיה פחות זמין ולא יתאפשר לי לענות על תגובות עד שעות מאוחרות.

   הכרתי המון אתרים קטנים וגדולים בעבר, אבל משום מה השם Anime Centeral למרות שמצלצל מוכר לא מצליח להעלות אצלי בזיכרון איזה תמונה ברורה. מתוך סקרנות אולי אחפש אותו בארכיונים מאוחר יותר.

   ועכשיו ליתר הדברים:

   אתחיל בלהתייחס למה שכתבת בפוסט על הסקר.
   אני מצטער שזה מה שאת מרגישה, אך אני חושש שהסיטואציה שתיארת אינה נכונה.
   "אבל פעם הבאה, כשאתה מבקש ממני לא להגיב במשהו מסוים (מתוך כבוד אליך)" – אכן ביקשתי, אפילו פעמיים, אבל להגיד שכיבדת את הבקשה תהיה הצביעות האמיתית כאן. את המשכת להגיב וסיימת בלשלוח תגובה עוקצנית גם לאחר שהודעתי שהוויכוח הסתיים מבחינתי, הכל כדי להיות זאת שאומרת את המילה האחרונה (וסליחה שאני מתקשה להאמין שאם הייתי עונה שם על תגובה זו הוויכוח לא היה ממשיך).
   אכן מישהו אחר הגיב על השרשור, אך מכיוון שראיתי שזה לא ממשיך מעבר לזה, ומכיוון שאני לא רוצה למחוק לאנשים הודעות בדיוק כפי שלא מחקתי לך, החלטתי שמוטב לעזוב את העניין.
   הטענה ש"נותן לאחרים להמשיך להגיב שם באין מפריע ואפילו עונה להם" היא פשוט שקרית, כי לא עניתי לו. עניתי למשתמש אחר ששאל על נושא אחר לגמרי (IPB).

   שימי לב שהסיבה שביקשתי ממך באותו שרשור שלא להגיב יותר היא לא כדי להשתיק אותך, אלא כי הרגשתי שזה לא המקום לתקיפות אישיות – אפילו הזמנתי אותך לדבר איתי באופן פרטי אם יש משהו שמפריע לך בדרך ההתנהלות שלי, אבל העדפת שלא, וזה בסדר, אלא שאת ממשיכה להגיב באותו אופן גם עכשיו בבלוג.
   שלא תביני לא נכון, אני יותר מאשמח לדון בענייני הפוסטים שאני מפרסם כאן ולקרוא תגובות גם של אנשים שלא מסכימים איתי (והרבה פעמים אני אף מנסה לעודד אנשים לכתוב את דעתם המנוגדת), אבל אני באמת לא חושב שזה המקום לעקיצות ולדיבור מזלזל שכזה, וחבל, כי זה בעיקר מוזיל מערכך ולא מערכי.
   אני מבין את הצורך להגן על ציפור הנפש שלך, הפנסאב (ואל זה תכף אגיע), אבל אני באמת לא חושב שזה מצדיק את הנסיונות האלה לייצר וויכוח בזירה הפומבית.
   בכל אופן, אני מבין שזה לא יגמר בצורה אחרת, אז תרגישי חופשי להמשיך ולהגיב כאן. אני לא אעצור אותך מלהגיב ואשתדל לענות כמה שניתן – גם אם זה ייקח קצת יותר זמן מהרצוי.

   עכשיו אם נעבור לטענות על הפצת שקרים על ספין – כולן פחות או יותר מסתכמות בתשובה שכבר נתתי לך, וחבל לי שאת רואה את זה כהתחמקות או הכחשה.
   אני לא שייך לספין. אני לא הדובר של ספין, ושום דבר שאני כותב הוא לא בשם הנהלת ספין. מי שבוחר מסיבה כזאת או אחרת לפרש את דברי לא נכון לאחר שהדגשתי זאת יותר מפעם אחת – מצטער אבל אין לי מה לעשות בעניין.
   להראות ציטוטים כאלה ואחרים על מה אני אומר שספין עושים לא ממש מוכיח אחרת.
   אני מדבר כצופה מן הצד, ואני אומר את מה שאני רואה כשאני נכנס לאתר ולאיזה סוג תוכן אני נחשף (ואת החוויה שלי שם במשך 3 שבועות כבר תיארתי במפורט).
   אני לא מנסה ליצור רושם שאני יודע מה המטרה של ספין. אני כלל לא יודע מה היא. אני לא יודע אם הקהילה שלהם יודעת, אם הצוותים שלהם יודעים, אם ההנהלה יודעת או אם אפילו בעל האתר יודע מה המטרה של העסק ואם יש כזאת בכלל – אני רק יודע לתת את הרושם שלי ממה שקורה בפועל.
   יכול להיות שאני לא מודע ומאחורי הקלעים ההנהלה קבעה שהמטרה של האתר היא בכלל העמקה בתרבות יפן ויצירת מאמרים על התקופה הפיאודלית – האם יש משהו שמעיד על זה כשנכנסים לספין? לא שאני רואה.
   הפנסאב מקבל את במה ענקית, בין אם זה באתר או בפורום – אני לא חושב שזה משהו שניתן לוויכוח ובפעם האחרונה שדיברנו על זה בכלל אמרת שאת מסכימה אבל לא רואה את זה כבעיה (ובכן, אני מן הסתם כן, ואני דיי בטוח שאני לא היחיד).
   על הצפייה הישירה – לא באתי לרמוז חלילה שאת או מישהו אחר בספין עושים מזה רווח כספי, ואני מתנצל אם התקבל הרושם שזו הכוונה. עם זאת, אני לא חושב שאפשר להתייחס לשום פיצ'ר שקיים במערכת כלשהי כמשהו שלא נועד למשוך אנשים אליה – אם זו לא הייתה המטרה של הפיצ'ר הזה, הוא לא היה קיים, חד משמעית.

   איך שלא תבחרי לענות, מרגיש לי שגם בוויכוח הזה וגם בוויכוחים קודמים את מתייחסת לתפל במקום לעיקר, ומנסה לתפוס נקודות מאוד ספציפיות בדברים שאני כותב תוך כדי עיוות משמעותן, והכל כדי לייצר נקודה כלשהי שלאו דווקא קשורה לעיקר מה שנאמר, וזה חבל לי. זה דפוס שחוזר על עצמו.
   אני מבין שאת אוהבת לעסוק בפנסאב, ושכנראה גם אוהבת לעסוק בספין, אבל אני מקבל הרגשה שכל פעם שנאמר משהו על אחד הדברים הללו, גם בדרך אגב, ולא משנה באיזה פלטפורמה ועל ידי מי, את מסמנת לך מטרת תקיפה.
   ליה, לא אני ולא אף אחר שמביע ביקורת על כל נושא שהוא הוא אויב שלך, של הפנסאב ואפילו לא אויב של ספין.

   המשך ערב נעים, ומצטער מראש אם על התגובה הבאה שלך אוכל לענות רק מחר.

   אהבתי

   1. בנוגע לפייסבוק – אז לא הייתי אמורה לענות כדי שאתה תגיד את המילה האחרונה? אם כבר צביעות, אפשר להחזיר את זה אליך. ואני באמת התכוונתי לא להמשיך להגיב, ועובדה שגם לא באמת המשכתי, למרות שמישהו שם קפץ עליי אישית וספציפית (שאגב, על זה דיברתי שלא ביקשת ממנו להפסיק – אבל אם אני הייתי מגיבה לו, אני בטוחה שהיה לך מה להגיד). אתה זה שהזכיר את ספין לראשונה בפוסט הזה, באופן פומבי, ואני יודעת שאתה לא מייצג שום דבר, אבל הצורה שבה אתה אומר את הדברים לא משאירה מקום לאנשים פשוטים ואחרים (במיוחד במקום בפייסבוק בו התפרסם הפוסט) להבין את זה. אני בטוחה, שהם הבינו ממך, שזו באמת המטרה של ספין וזה מה שספין עושה. ואתה יכול להמשיך עד מחר להגיד לי שזו רק דעתך, אני מודעת לזה. אבל לא רק אני, וגם אנשים אקראיים ששאלתי כדי לברר את זה, אמרו לי שהם היו בטוחים שזה נכון רק בגלל הדרך בה כתבת את זה. לכן כן, ראיתי לנכון לפחות להעביר את הנקודה שלי שם. ושוב, בסופו של דבר, אני לא המשכתי ו/או עניתי – אבל מבחינתך, זה בסדר שהוא תקף. האמת, ציפיתי לתגובה בסגנון "ראית שביקשתי ממנה לא להמשיך בדיון הזה, ועכשיו אני מבקש גם ממך", או משהו בסגנון. אבל לא, כי כנראה כשזה מישהו שבא נגד ספין, זה בסדר ואף רצוי להגיב.

    ולגבי הפאנסאב, הוא מקבל במה ענקית כי יש לו קהל, לא כי ספין מעודדת אותו באופן פעיל. חנות שתחלק כסף בחינם לא תצליח בגלל פרסום אקטיבי, אלא בגלל שכולם רוצים כסף. אפילו בהודעה הקודמת, אמרתי שכל הדבר שהפאנסאב גורם לו נעשה באופן סביל (חוץ מאולי הפעולות עצמן של להעלות פרקים, שזה נעשה בכלל על ידי אנשים עצמאיים מחוץ לספין). וכמובן, כשאתה מסובב את הצפיה ל"פיצ'ר שנמצא באתר", אפשר לטעון שהמטרה שלו זה להביא משתמשים. אבל לא ככה אתה מציג את הדברים. כשאתה מציג את הדברים, זה לא "סתם פיצ'ר", זה מהות האתר והסיבה שהוא קיים.

    ובאופן כללי, אני לא מנהלת דיון עם אף אחד במקומות פרטיים. מוריד מערכי? טוב. חושב שזה היום הראשון שלי באינטרנט? אז לא. לא יודעת אם ל"ערך שלי" יש עוד לאן לרדת בעיני אנשים, וממש לא אכפת לי. זה לא יגרום לי להפסיק להביע את דעתי במקומות.

    אהבתי

   2. לא היית אמורה לענות לא כדי שאני אגיד את המילה האחרונה, אלא כי כשאני מבקש לא לענות אני מתכוון ללא לענות, ואם כבר בחרת לענות, זה לא מאוד בוגר ולא חוכמה גדולה לסיים את זה עם איזה עקיצה בסגנון "אני רק אניח את זה כאן" כשאת יודעת שאני לא אגיב, רק כדי להראות שכביכול "ניצחת" בוויכוח.
    אני שוב אדגיש כי אני רואה שהטענה הזו חוזרת בסוף התגובה שלך – הבקשה לעבור לפרטי לא באה כדי שתפסיקי להביע את דעתך במקומות ולא כדי להשתיק אותך. הבקשה הגיעה כי זה לא היה המקום בשביל זה. יש זמן ומקום לכל דיון – ושם לא היה לא הזמן ולא המקום לריבים על ספין.
    הפוסט נועד לפרסם את הסקר ותו לא – אם היו שאלות על למה הוא בכלל מתקיים כשיש את ספין (ושוב, את השאלות הללו לא אני יזמתי כך שלטעון שאני העלתי את הנושא זה מופרך. גם כאן בפוסט הזה הנושא של ספין עלה בעקבות תגובה של מישהו אחר שהעלה את נושא הפלטפורמות הקיימות – זה רחוק מלהיות נושא הפוסט) מן הסתם שאענה עליהן.
    הרציונאל מאחורי הבקשה לעבור לפרטי הייתה שאני הרגשתי שיש לך תלונה אישית לגבי הדרך שבה אני מתנהל בנושא, ואני לגמרי בטוח שאם היית פונה אליי מלכתחילה ואומרת לי "שמע, מהתגובה שלך ניתן להבין שהמטרה של מנהלי ספין היא לעשות רק פנסאב" והיית מבקשת ממני לערוך אותה כדי להדגיש שמדובר בדעתי או שכך אני רואה את התוכן שמפורסם באתר, הייתי עושה זאת וכולם היו מרוצים.
    צריך להבדיל בין ניסוחים שניתן לפרש בדרכים שונות לבין טיעונים שבאמת מנוגדים לדעתך. עם טיעונים אפשר להתווכח ולנהל דיונים, ניסוחים ניתן רק לחדד והניסיון להשתמש בכך ש"ניתן להבין ממה שאמרת" ולהוציא את המשפט מהקשרו לא באמת תורם לשום דיון או עוזר לאף אחד. זה לא מוסיף לך נקודות.
    וזה העניין בסופו של דבר – אני לא מנסה ולא יכול לדון איתך על דברים שמראש אין עליהם מחלוקת, ולכן זה לא באמת מרגיש כמו דיון, זה מרגיש כמו השתלחות שהכוונה היחידה מאחוריה זה להמשיך לנסות להוציא ממני איזשהי הודאה באיזשהו "הפסד" באופן פומבי או משהו בסגנון, והמשחק הזה לא ממש מובן לי.
    שוב, אם יש תלונות בנוגע לדרך בה ניסחתי במשהו, אני יותר מאשמח לבחון את התלונה ואולי לתקן את הניסוח אם אראה לנכון – אבל אין לי כוונה לשחק במשחק הזה של לנסות ו"לנצח" אנשים באינטרנט בדיונים ריקים מתוכן.

    אני לא אמרתי שזה בסדר שהבחור בפייסבוק תקף, את הסיבה שלא הגבתי ולא עשיתי עם זה כלום כבר הבהרתי – הנזק כבר נעשה וראיתי ששם הוא נעצר. התעסקות נוספת בזה הייתה רק יוצרת פוטנציאל להמשיך את הוויכוח.
    אם אותה תגובה הייתה יוצרת וויכוח חדש בינך לבינו, או בינו לבין מישהו אחר – בוודאי שהייתי מתערב גם שם ומבקש משני הצדדים להפסיק.
    אנחנו לא ילדים קטנים ואני לא רואה צורך להתעסק במי התחיל ולמה אמרתי לך ולא לו – בסופו של דבר אני לא שוטר ולא גננת, המטרה שלי הייתה למנוע מהפוסט לגלוש לוויכוחים מיותרים שלא קשורים אליו, וזה מה שקרה.
    אין פה קשר ל"בעד ספין" או "נגד ספין" – הנקודה מראש הייתה שספין הוא כלל לא נושא הסקר.

    הפנסאב בוודאי שמקבל במה מרכזית בספין. הקבוצות מופיעות בעמוד הראשי (כן, גם קבוצות שאינן פנסאב, אבל להן אין תגיות כמו "פאנסאב פופולרי" או "פאנסאב חדש"), עמוד הצפייה שיש לו לינק למעלה בכל מקום בספין כמובן מנגיש את אותו תוכן (ונכון, זה לא סתם פיצ'ר, זה ה-פיצ'ר שבגללו רוב האנשים נכנסים לספין מלכתחילה), וכשלוחצים על "תכנים" ניתן לראות שם רק תכנים בנושא "ספין למתחילים" ואיך לא – פנסאב.
    זה נכון שחלק גדול מהדיבור על פנסאב בתוך ספין עצמו נגרם באופן סביל (ונשים רגע בצד את העובדה שחלק מצוות ספין הם פנסאברים בעצמם שמייצרים תוכן כזה), אבל את מפספסת את הנקודה – מה שמפריע לאנשים זה לא אם דויד אוהב פנסאב ורוצה לקדם פנסאב, אלא בדיוק אותה תוצאה שהפורום מלא בזה.
    אני לא מציע כמובן להגיד לאנשים שאסור להם לדבר על פנסאב בספין – אני הצבעתי על הסידור הבעייתי של הפורום וזה ש"הכל במקום אחד" בפוסט הקודם שכתבתי, ואני עדיין עומד על כך שמכאן נובעת הבעיה, את פשוט לא הסכמת בכלל להתייחס לכך בתור בעיה – ולכן את ממשיכה לפספס את הנקודה ולנסות לתקוף ניסוחים במקום לענות לטיעונים.
    אם את עדיין רוצה להתווכח על האם ספין מקדמים או לא מקדמים פנסאב בצורה אקטיבית, גם אני רק "אניח פה" ציטוט של בעל האתר מהימים האחרונים:
    "הקהילה הוא מרובה תחומים, אחד מהתחומים – כרגע – שהכי מקודמים הוא הפאנסאב, נכון."

    אהבתי

   3. חלק ראשון: אתה אמרת משהו על ספין (לא אמרתי שאתה העלת), אני הגבתי משהו כדי להדגיש שהצד שלך הוא רק דעתך למרות שאתה מביע אותה באופן שלא משתמע לשתי פנים כאילו זו האמת, ואתה על התגובה הראשונה שלי אמרת לי להפסיק. כן, לא הפסקתי מיד, זה נמשך קצת. בסופו של דבר, נפסק. מישהו הגיב, וניסה לתקוף אותי אישית. יכולתי להמשיך להגיב לו, גם שקלתי את זה. אבל כיבדתי את הבקשה שלך. הוא, אותו דבר, כתב תגובה אחת, בקשר לספין, ולו לא אמרת כלום. זה לא קשור ללהיות גננת, זה קשור לדו-פרצופיות. אתה מוזמן להתנער מזה אם אתה רוצה, זה מה שקרה בשטח. אז צביעות תלך להגיד למישהו אחר.

    ולמרות כל התגובה הזו, שתסלח לי, נראתה קצת מתייפייפת, אני שמחה שסוף סוף אתה מוכן להודות בכך שכנראה יש איזשהו כשל בדרך שבה אתה מתבטא בנושא. מדהים אחרי כמה זמן הגענו למצב שהודית בזה. אנשים אוהבים לשלוף את הקלף של "אם היית באה להגיד לי בפרטי…." מולי, ואני כבר מזמן למדתי שזה שטויות במיץ. אתה לא היית משנה כלום, אולי פשוט היינו מנהלים את הדיון הזה שם, ואז היינו מגיעים למשהו שאני לא רוצה – וזה לדון בפרטי בנושאים ציבוריים. (כן, הדרך בה אתה מציג את ספין, כאילו אתה יודע מה הם רוצים מחפשים ועושים בפועל, היא עניין ציבורי). בקיצור, שמחה שסוף סוף אין מחלוקת, ואתה מבין שהדרך בה אתה מתנסח היא לא בסדר, לדעתי, ולדעת שאר האנשים שאשכרה מתעניינים בספין ולא שוללים אותו כי "איכס ילדים קטנים" או "איכס פאנסאב" (לא מדברת עליך פה, אלא באופן כללי). כמובן שאין לי שליטה על אם תחליט לשנות את הדרך בה אתה מציג את ספין לאחרים או לא, אבל אני שמחה שסוף סוף המסר עבר והופנם.

    ולגבי הציטוט שהבאת של דוד. יכולה להבין איך מהצד זה יכול להתפרש לך כך, אבל עובדה שבפועל זה לא נכון, וגם דוד, בעל האתר שבאמת יכול להגיד מה המטרה של ספין ומה ספין מנסה לקדם, אמר בעצמו לא פעם שהפאנסאב אכן התפתח מאוד בספין, אבל זה קרה באופן עצמאי. ספין נתנה את הבמה, וזה התפתח לבד מסיבות שלא קשורות לספין, אלא סיבות אחרות שקשורות לצרכני הפאנסאב וקהילת האנימה הישראלית העכשווית, שזה בכלל דיון פילוסופי אחר לגמרי.
    עכשיו לנקודות הספציפיות שהזכרת: נורא נחמד להזכיר שיש כפתור "פאנסאב פופולרי" ו"פאנסאב חדש" אבל להתעלם לגמרי משני הכפתורים האחרים "קהילתי פופולרי" ו"קהילתי חדש" רק כי זה נוח לטיעון (:
    ולגבי עמוד התכנים – אתה יודע למה יש שם רק אנימה ספין למתחילים ופאנסאב? כי אלו המדריכים היחידים שטרחו לפרסם בפורום ולבקש שהם יגיעו לשם. אתה מוזמן לפרסם איזה מדריך שאתה רוצה ובאיזה נושא שאתה רוצה. אם תרצה שהוא יהיה בתכנים, הוא יהיה שם. גם כל המדריכי פאנסאב הגיעו לשם רק כי אנשים אחרים (שאתה ודאי מכיר) רק האשימו אותנו הוותיקים שאנחנו לא עוזרים ויושבים בחוסר מעש בזמן ששיטסאבים פורחים להם. ואפילו בעמוד הזה, לא נמצאים כל מדריכים הפאנסאב שאי פעם נכתבו בספין.

    דוד אמר במיליון מקומות שמה שהוא מנסה לקדם זה תחום האנימה והמנגה באופן כללי. זה שכולם מציירים את המצב בדרך שנוח להם, לא אומר שהציור שלהם הוא האמת. כי הרי, הנה, זה מה שהוא אמר. ואז באים אנשים "לא רוצים לחכות לשדרוג תעשה עכשיו" "אבל עכשיו באתר יש רק פאנסאב אז מה שאתה אומר זה לא נכון אכפת לך רק מפאנסאב". אם אנשים לא מוכנים לסמוך על המילה של הבעלים של האתר, למה לטרוח אפילו לכתוב את התלונות האלה? למה לא פשוט להתעלם מהקיום של ספין?
    כן, אני מסכימה שכיום השדרוג הפך למימ, ואף אחד לא יודע (גם לא אני) מתי ואם הוא יצא לפועל. מכאן ועד להצהיר באופן פומבי ש"המטרה של ספין זה להביא משתמשים בעזרת פאנסאב", שמים וארץ. כי זה לא נכון בשום צורה.

    אהבתי

   4. המאבק נטול הפואנטה וגדוש הדמגוגיה שאת מנהלת כאן לא באים לי בטוב. בעיקר בגלל שאת לא באמת מביאה משהו פרקטי לשולחן. במקום זאת, את עוסקת בתפל, עם טיעונים קנטרנים והתקפות אישיות המונעות מהדיון להיות פרגמטי. לא יודע מדוע את עושה זאת והאמת שגם לא אכפת לי – את צריכה להפסיק.
    אם לטענתך ספין לא אתר צפייה ישירה או מתעסק רק ורק בפנסאב, אז היכן הטיעון? זה אנימה ספין נראה כמו שהוא נראה נגרם באופן "סביל" לא אומר דבר על שורש הבעיה כאן, והיא חוסר ההבנה בין המטרות הדקלרטיביות של הנהלת ספין לבין המעשים האופרטיביים של הנהלת ספין. משום שאם אין אשכול קרדינלי המפרט מטרות דקלרטיביות ואפילו אשכול פירוט מטרות סכמטי לא קיים באנימה ספין (מלבד התבטאויות של מספר מנהלים שסותרות זה את זה), אז אתם לא יכולים לפנות למי שמבקר אתכם ולומר "אתם טועים" מבלי באמת לתת אף ארגומנטציה שאותה נוכל לבחון במעשים.
    בינתיים, הטיעון שלספין יש מטרות שונות מפנסאב לא מוכח במבחן המעשה. ההנהלה לא עוסקת בהבלטה של דברים אחרים מיוזמתה, אז כלפי חוץ נראה שזה כל מה שהיא עושה. ומה שרואים מבחוץ הוא מה שחשוב, כי אם אתם רוצים לשנות את התפיסה של אנשים לגבי מטרות הפורום שלכם, אז מעשים הן הדרך.

    לסיכום; במקום להמשיך ללכת עם ראש בקיר – הביאי בבקשה ארגומנטציה.
    אם אנימה ספין הוא לא אתר שמתמקד כמעט ורק בפנסאב ובצפייה ישירה, אז במה הוא כן מתמקד? מה המטרה שלו ואיך הוא מתכנן ליישם אותה?

    אהבתי

   5. אני מעולם לא התכוונתי לנהל דיון על מה *כן* המטרה של ספין, או מה צריך לעשות, כמה ולמה. בכלל, לא התכוונתי לנהל שום דיון. רק פשוט משום מה, בכל פעם שאמרתי לארצ'ר "מה שאתה אומר על המטרות המוצהרות והמהות של ספין לא נכון", שזו עובדה, זה הפך למה שזה הפך.
    האם ספין זה המקום הכי מסודר? לא. אבל נאמרו לא פעם ולא פעמיים כל מיני דברים שספין מתכנן ליישם. הבעיה איתכם שאתם רוצים הכל כאן ועכשיו. בגלל שהפאנסאב פועל עכשיו, מבחינתכם זה הדבר היחיד, ואתם לא מוכנים לקבל עבודה שנעשית לקראת העתיד. הנה, אולי תקרא קצת על מה הולך להיות בשדרוג (לא שאני חושבת שזה הולך לשנות את דעתך):
    נושא הנחיות מדוד עצמו שמנסה לשפר את האופן שאנשים מציגים תוכן בפורום: https://www.anime-spin.net/%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%99%D7%9D/%D7%A0%D7%95%D7%A9%D7%90/6374/%D7%94%D7%A0%D7%97%D7%99%D7%99%D7%94-%D7%94%D7%A1%D7%91%D7%A8-%D7%A2%D7%9C-%D7%9B%D7%AA%D7%99%D7%91%D7%AA-%D7%9B%D7%95%D7%AA%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%95%D7%A1%D7%98%D7%A0%D7%93%D7%A8%D7%98
    עוד דברים שהשדרוג אמור להביא איתו ולא קשורים לפאנסאב בשום צורה:
    https://www.anime-spin.net/%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%99%D7%9D/%D7%A0%D7%95%D7%A9%D7%90/5481/%D7%A1%D7%99%D7%95%D7%9D-%D7%A4%D7%99%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%98-%D7%95%D7%99%D7%93%D7%90%D7%98%D7%99%D7%9D–%D7%AA%D7%9B%D7%A0%D7%99-%D7%91%D7%9C%D7%95%D7%A7%D7%99%D7%9D
    https://www.anime-spin.net/%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%99%D7%9D/%D7%A0%D7%95%D7%A9%D7%90/5471/%D7%A1%D7%99%D7%95%D7%9D-%D7%A4%D7%99%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%98-%D7%A0%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%93-%D7%95%D7%97%D7%A0%D7%95%D7%AA
    https://www.anime-spin.net/%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%99%D7%9D/%D7%A0%D7%95%D7%A9%D7%90/5469/%D7%A1%D7%99%D7%95%D7%9D-%D7%A4%D7%99%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%98-%D7%9B%D7%AA%D7%91%D7%9F-%D7%91%D7%9C%D7%95%D7%A7%D7%99%D7%9D

    ואולי הנושא שאתה הכי תאהב: https://www.anime-spin.net/%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%99%D7%9D/%D7%A0%D7%95%D7%A9%D7%90/5470/%D7%A1%D7%99%D7%95%D7%9D-%D7%A4%D7%99%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%98-%D7%90%D7%99%D7%A0%D7%93%D7%A7%D7%A1%D7%99%D7%9D
    שמדגיש שהמאגר של ספין הולך להיות מפוצץ בפי אלף יותר תוכן. אבל אה, שכחתי, המאגר של ספין גם עכשיו זה חרטא ברטא ובכלל לא תוכן ולא עוזר לאף אחד כי מתרגמים את השמות. איזה גרוע זה שיש 1300 אנימות מסוקרות באתר אחד!!!! הכל בגלל הפאנסאב!!!! איך הרסו לנו את התחביב!!!!
    וכמובן שאתה תמצא טענות נוחות ומתחכמות, תתעלם מחצי ממה שאמרתי, תחזור להאשים אותו בזה שאני לא מפתחת דיון שלא רציתי לנהל אלא רק להעביר נקודה, וכו' וכו'. אני כאן סיימתי.

    אהבתי

   6. עברתי שוב על השרשור בפייסבוק ולמעשה אני רואה שבתגובה הראשונה כלל לא אמרתי לך להפסיק – אמרתי רק שאני לא מבין את פשר ההתקפה והזמנתי אותך לפנות אליי באופן פרטי אם יש לך משהו להגיד לי.
    מה גם שהטיעון שלך ש"כיבדת" את הבקשה שלי הוא דיי חלש בהתחשב במה שכבר אמרתי קודם לכן על העקיצה שבאה בסוף, אז את יכולה לטעון לדו פרצופיות מפה ועד מחר ולהמשיך לנסות ולחפש שטויות.

    מה שבאמת מדהים בעיניי זה האופן שבו את מסוגלת להוציא משפטים מהקשרם והעובדה שאת בדיוק מוכיחה את מה שאמרתי לגבי הגישה שלך והנסיונות הילדותיים להוציא "הודאה בהפסד".
    לא. אין כשל בדרך שאני מתבטא לגבי ספין וממש לא הודתי בכך – זה כבר פירוש הזוי ומוזר שהחלטת על דעת עצמך. כן, הייתי בהחלט מוכן לשקול עריכה של התגובה שלי אם הייתה פניה כזאת כי אין לי שום כוונה שהתגובות שלי, לא משנה כמה טוב הן מנוסחות, יפגעו במישהו אם אפשר להימנע מכך.
    מה שאת כן צודקת לגביו זה שמעכשיו אני לא מתכוון לשקול את זה. אין לי סיבה ללכת על ביצים ולהזהר בדברים שלי (ועוד לאחר הבהרות חוזרות ונשנות) כשברור כשמש שגם כך שום דבר לא יירצה אותך ואת תמשיכי לחפש "כשלים" ולעוות את הדברים שנאמרים. גם כך נראה שלמרות שאת מנסה לטעון שניסו להשתיק אותך בזמן שאת מקבלת פה את הבמה להגיד מה שאת רוצה וכמה שאת רוצה – את זו שמנסה להשתיק אותי.
    אני לא יודע מדוע זה בעיניך עניין ציבורי, אבל אני מניח שזה מתקשר לכל הגישה שלך, שלפיה אין פה כלל עניין פרטי או ציבורי, יש פה את אותו ניסיון שוב "לנצח" וויכוחים ולהוכיח אלוהים יודע מה ולמי.
    ההצעה לדבר באופן פרטי על כך לא באה נגדך ולא באה כדי להשתיק אותך, להפך, היא באה כדי שנוכל להבין מהר יותר איפה הבעיה ומה ניתן לעשות כדי לפתור אותה – לדעתי זו גם הייתה הצעה לטובתך, אבל נראה שפשוט לא מעניין אותך לפתור שום דבר אלא פשוט להמשיך ולהתווכח מאותן סיבות לא ברורות.
    אני לא חושב שזו גישה בריאה שמועילה למשהו, ואני מעדיף לעשות דיונים שיש בהם תועלת כלשהי מעבר ללנסות להתנגח באנשים, וסליחה אם זה נשמע לך מתיפייף איכשהו.

    לגבי הציטוט שימי לב שאת עושה לדויד הנחות שלא עשית לי – פתאום לקחת ציטוט שנאמר שחור על גבי לבן הוא "בפועל לא נכון", אבל כשציטטת אמירות שלי והוצאת אותן מההקשר או התעלמת מהבהרות חוזרות ונשנות שלי בנושא – זה כן היה בסדר. דו פרצופיות משהו?
    כפתורי "קהילתי פופולרי" ו"קהילתי חדש" – שוב הוצאה מההקשר. הדיבור היה על קידום תוכן בתחום האנימה והמנגה. לקרוא לאותם כפתורים "תוכן" יהיה חטא למטרה, ועצוב שזו הדוגמה היחידה שיכולת לעלות כנגד הטיעון שלי. כנראה שאני לא ממש טועה לגבי ספין.
    זה דיי מצחיק שאיכשהו את מנסה לזרוק את האחריות עליי – אני לא חלק מספין ולא אחראי לתכנים באתר, אז אין שום הגיון בלפנות אליי בדרישות בנושא.

    הפסקה האחרונה לא מובנת לי ולא משנה כמה פעמים אני קורא אותה.
    את התלונות שלי על ספין כתבתי במפורט בפברואר, ראיתי מה יש להנהלה ולקהילה להגיד על זה (חלק היה מעודד, חלק פחות) ושם זה נגמר מבחינתי.
    את מציגה את זה כאילו את נלחמת לעצור את גל התלונות על ספין – בפועל לא כתבתי תלונה על ספין מאז אותו פוסט. כן כתבתי מה מפריע לי כשנשאלתי או כשזה היה רלוונטי, דעתי המוצקה בנושא לא השתנתה, אבל לא הפניתי שום תלונה להנהלת ספין ולא דרשתי מהם דבר.
    אז כן, אחרי התגובות שקיבלתי ואחרי שראיתי את הגישה אני בהחלט לא סומך על דויד, אבל לכן בדיוק חוץ מלהכנס מידי פעם ולענות להודעות שאנשים משאירים לי בפרטי (שאינן ממש קשורות לנושא הזה) – ספין לא ממש קיים מבחינתי, ומצחיק שהתחלת בכל הויכוח הזה בכלל מפוסט ששואל אנשים על הקמת קהילה אחרת – כלומר כלל לא קורא להם להתעסק בספין.

    אני רק אסיים את התגובה בזה שאני לא יודע מי אלה ה"אתם" שאת מדברת עליהם, אבל יש לי שוב תחושה שאת משייכת אותי לאותה קבוצה של אויבים מרושעים של ספין/הפנסאב העברי.
    מצטער לאכזב, לא נרשמתי לשום מועדון כזה, וכל מה שאני כותב הוא דעתי, דעתי בלבד וכפי שאני לא מייצג אף אחד אחר אני אשמח אם לא תדביקי עליי הודעות של אנשים אחרים.
    אני שוב לא ממש מבין מה מטרת ההתנגחות הזאת ומה את מצפה להשיג כאן, מה את רוצה שאני אעשה – אבל הדבר היחיד שאני מבין ממך זה שאת רוצה שאני אפסיק לדבר על ספין. צר לי, זה לא יקרה, גם אם תמשיכי לקפוץ כל פעם שאני רושם את המילה "ספין" בכל פלטפורמה שהיא ותנסי לעוות את דבריי.

    ערב טוב וחג שמח.

    אהבתי

   7. בקיצור, "חכה לשדרוג".
    לפי הכסת"ח בסוף דבריך את מבינה את הבעיה בתגובה שלך.

    אין צורך להגיב על זה.

    אהבתי

  1. לול האמת שכבר הספקתי לשכוח.
   אם זכרוני אינו מטעה אותי זה היה מעבר לגרסה חדשה של האתר, אבל יתכן מאוד שאני טועה.

   אהבתי

 3. מה לגביי אנימה4 ואנימה קאסטל (MSN/START)? שתי קהילות גדולות חשובות מאוד בקהילה. אפשר גם לציין את פורום מנגה בהייד פארק שהיה מאוד פעיל.

  אהבתי

 4. אגב, רוב הקהילות נסגרו מהסיבה הפשוטה שאנשים באותן קהילות הפסיקו ברובם להתעניין באנימה ומנגה והפכו את הפורום למקום חברתי לכל דבר, שמה שפעיל בו אלו דיוני הנו"ד והצ'אטים.

  אגב, אפשר גם לציין את פורום פאלט טאון המיתולוגי.

  אהבתי

 5. מחמם את הלב לראות את אנימנגה!

  דניס מ"אנימנגה נטוורק" כאן – animanga.co.il. נתקלתי בפוסט הזה בתוצאות החיפוש של גוגל כשרציתי למצוא משהו שקשור באתרי אנימה בארץ לאורך השנים 🙂

  התחלתי את ה"קריירה" שלי עם דיג'ימון וורלד ב 2002, לאחר מכן dragonball.co.il בשיא הפופולריות של 2004 עד 2006 ולאחר מכן אנימנגה מ 2006 עד 2010. הייתי צריך מקום לבטא את עצמי ואת האהבה הגדולה שפיתחתי לתחום ולימדתי את עצמי בניה ועיצוב אתרים במשך כל הקיץ של כיתה ז'.

  הסיבה שבגללה החלטתי לסגור את אנימנגה ב 2010 הייתה פשוט כי התחלתי לאבד עניין באנימה – רציתי להתפתח מבחינת ידע, מבחינה כלכלית, מבחינת חיי חברה, והאנימה שעזרה לי לעבור המון בתקופת התיכון (מוות של בני משפחה, מחסור משמעותי ביציבות בחיים) לאט לאט פינתה את דרכה לצמיחה אישית כשהייתי בן 19. אני חייב את כל החיים שלי וכל מה שהשגתי לעשור הזה שבו ניהלתי אתרים וקהילות אנימה, זה מה שאיפשר לי בהמשך להפוך את פיתוח האתרים לחברת פיתוח ולאחר מכן להקים מספר חברות סטארטאפ וכיום חברת השקעות בחברות טכנולוגיה בצפון אמריקה.

  יש לי עדיין הרבה מאוד חיבה ונוסטלגיה לתקופה הזו ואנימנגה תמיד תיהיה הבייבי שלי ותעלה בסיפורים עם אנשים מדי כמה שנים. המשכתי תמיד לצפות באנימה, גם אם לפרקים זה ירד לסדרה אחת בשנה. אנשים תמיד מתפלאים לשמוע שאני צופה ב"סרטים מצוירים" ומבין יפנית בסיסית 🙂

  ואכן היו נסיונות להחזיר את האתר, כשהאחרון שבהם ב 2016, אך הם מעולם לא יצאו לפועל כפי שציינת. האם זה אי פעם יקרה? אני לא יודע. אבל מה שאני כן יודע שאני אזכור תמיד את התקופה הזו 🙂 אנימנגה 3>

  https://www.facebook.com/dennisray

  Liked by 2 אנשים

  1. זאת תמיד הפתעה נעימה לראות שמישהו שזוכר את התקופות של האתרים המצוינים בכתבה מגיע לכאן – ועל אחת כמה וכמה כשמדובר באחד המייסדים שלהם, וואו!
   באמת מדהים לשמוע איך ההשקעה ההיא בתחביב בגיל צעיר השתלמה ותרמה לך גם בחיים הבוגרים.
   כיף גם לשמוע שלמרות תקופות בהן פינית את זמנך לדברים אחרים מעבר לתחביב האנימה, אתה עדיין ממשיך לצפות, גם אם במעט, והוא עדיין מהווה חלק ממך.

   מודה לך על התגובה, אני בטוח שעוד הרבה אנשים שעברו יעברו פה יתעניינו לקרוא אותה (:

   Liked by 1 person

  2. דניס, שנים..
   קשה להאמין שאפילו עשור ויותר אחרי אנחנו עדיין נזכרים בזה.
   עד היום זוכר איך השגתי עיצוב מחן, ואת המפתח העילג סיוון שבנה את המערכת.
   אני פרשתי מהר מאוד לאחר הקמת אנימנגה בעיקר בגלל שינויים חדים בחיים.
   אבל מפתיע להאמין שמשם הגענו לקריירה של סטארטאפים וכיום אני סמנ״ל בחברות מובילות.
   אז מה אתה אומר? אנימנגה 2 בשילוב קנדה-ישראל? 😂😂

   ולכותב המערכת,
   תודה על תזכורת נוסלטגית, ימי האנימה שלי היו ימים יפים, כן גם כיום עדיין קורא מנגה וצופה לעיתים, אבל אין מה להשוות.

   אהבתי

 6. למרות שכתבת את זה ב-2018, אני רואה שעדיין מגיבים ואתה עדיין מגיב גם כן, אז הייתי חייב לכתוב.
  אני זוכר את תור הזהב של הפורומים, הייתי חלק מכל קהילה שהייתה קשורה לפוקימון, כך שחוויתי הרבה "אכזבות" בכל פעם שפורום כזה נאלץ להיסגר. זוכר את המאבק שהיה נגד המעבר של פוקימון ישראל לאנימקס, בטענה שזה יהרוס אותו, ואכן, לאחר המעבר (אם כי לא בגלל זה, לדעתי), הפורום לא חזר לקדמותו, והייתה נהירה לפוקיבלוק, עד שגם הוא נסגר בעיקר בגלל סיבה שציינת כבר – בעלים שלא רצה יותר להשקיע.
  אני עד היום מחפש קהילה ב*מערכת פורומים* שתהיה יציבה וזמינה, אך בכל פעם אני רואה שלא מצליחים להקים משהו כזה, או כי מדובר במשהו רדוד למדי (כלומר, אין כיוון אמיתי או רצון רב להשקיע) או כי לא עושים את זה נכון.
  לפני כמה שנים הייתי חלק מניסיון להקים את אנימקס מחדש, זוכר שממש בנינו תוכנית בשלבים איך לדאוג להחזיר אנשים (בתקופה שעוד המסנג'ר היה הוואצאפ של אותה תקופה) ואיך לשמר אותם ולצרף אנשים חדשים…
  לצערי אבל, נראה שהדור שאחרינו לא מתחבר לפורומים. הדור גדל על פלטפורמות של מיידי, וכולנו למודי ניסיון מכך שפורומים לא מספקים את זה (מי מאיתנו לא היה נכנס שוב ושוב לפורום רק כדי לראות אם הגיבו לו?).
  אבל מודה לך על מה שכתבת, ושמח לגלות עכשיו שאינני היחיד שמתגעגע לתקופה הזו.

  Liked by 1 person

  1. אגב, זה גרם לי עכשיו לצאת למסע ארכיונים בכל האתרים האלה, אז תודה לך 🙂
   הזמנים בהם התרגשנו וחיכינו לעלות דרגה אחרי מספר מסוים של הודעות…

   אהבתי

 7. שלום,

  נחמד לקרוא ולראות איך הדברים בעולם האנימנגה הישראלי היה נראה כשהיינו ילדים.
  קראתי קצת מהוויכוחים כאן למעלה, וכן הייתי רוצה להעלות נקודה או שניים בנושא דווקא מהצד של "רוב האוכלוסיה" שצופה באנימה ואסביר:
  עבור מי מאיתנו בני ה2X ו3X הצפיה באנימה כנראה התחילה איפשהו עם פוקימון, דיג'ימון, דרגון בול/יוגיהו או בשלב מאוחר יותר בערוץ FOX KIDS אם מישהו בכלל זוכר אותו?

  את המעבר מפלטפורמת טלויזיה אל פלטפורמת האינטרנט כל אחד עשה בשלב אחר, משותף להרבה מהאנשים זה דיכאון, בדידות או חרדה באותה תקופה בה התחילו לצפות באינטרנט. דברים שצפיה בסדרות ובאנימה בפרט יכולה להקל עליהם.

  עם זאת, המשותף היום לרוב ה"בגירים" אקרא לזה כך שצופים באנימה זה שהם פשוט נהנים מזה, לחלקנו זה נוסטלגיה, לחלקנו זה תוכן מרתק יותר מאשר סדרות רגילות (אינן מצויירות) ואכן גם לחלק זה תופס נתח משמעותי יותר כ"מעריצים" רציניים.

  כעת, כוונתי היא, שכחלק מהדיונים על קהילות אנימה ומנגה אתם שוכחים דבר מהותי – בתקופת ילדותינו, לצפות בסדרת אנימה כזו או אחרת, ביפנית, בתרגום לאנגלית? זה היה נחשב מוזר, weird, ילדותי, לא מקובל וכו'
  היה קיים איזשהו צורך למצוא אנשים שחולקים תחביב דומה, ועל כך האינטרנט והפורומים בפרט גישרו.
  העניין הוא שכיום, לשם השוואה כשאני מסתכל על המתבגרים של ימינו -> לצפות באנימה זה לא מוזר, זה אפילו משהו רגיל, סטנדרטי.. זה ליטרלי קיים בנטפליקס

  בקיצור ברגע שאנימה/מנגה הפך להיות משהו "רגיל"
  היחידים שנותרו עם ה"צורך" היום יומי להיות סביב כתות קהילתיות בקצוות האינטרנט נותרו ה"שוליים" המאוד קיצוניים
  שאר בני הנוער שבתקופתנו היו סה"כ נורמטיביים, ופשוט האנימה/מנגה נתנה מענה לחסך/צורך כלשהו, פשוט נהנים בימינו להחשב כמתבגרים בעלי תחביב רגיל..

  לסיכום, זה למה – לדעתי(דעתי בלבד, הלא מוסמכת כמובן), לא סביב שיקום פורום או איזשהי קהילת יוצאת דופן בסדרי גודל של AnimeIL מחדש
  שזה "מצחיק" במובן מסויים, מצד אחד כמות הצופים באנימה גדלה אספוננציאלית מאז תקופתינו כנערים מתבגרים, מצד שני הצורך בפלטפורמה חברתית שתקשר בין הצופים קטן באותה צורה בכיוון ההפוך.

  שאפו למי שקרא עד כאן,
  והיה ממש נחמד לקרוא את הסיכום בנושא
  אדון ב ^^

  הערת צד – בהווה, להחזיק פורום שעוסק באנימה/מנגה זה די שקול ללהחזיק פורום שמתעסק בעולם של מרוול, או בכל הסדרות מז'אנר "מתח".. צופים יש, קהל עבור פורום כנראה שפחות :S

  אהבתי

  1. וולפ, זה קצת באיחור של 4 שנים מאז פורסם הפוסט, אז לא יודע כמה ה"וויכוחים" למעלה בנושא הקמת פורום כזה או אחר עוד רלוונטיים. מה שכן, בהתחשב בזה שהפוסט עדיין ממשיך לקבל טראפיק זו הזדמנות בשבילי גם לרענן קצת את הנושא כמו שאני מסתכל עליו היום.
   אני לאו דווקא הייתי משייך את המשיכה לתחביב בתקופה ההיא לדיכאון/חרדה או חסך כלשהו, אבל בהחלט מה שהתלווה אליו היה הצורך של הרבה מאוד בני נוער לחפש אנשים שחולקים איתם את האהבה לאנימה ומנגה. זה הרי בסך הכל טבעי לרצות לדבר עם אנשים על מה שאתה אוהב ולא לשמור את זה לעצמך, אבל זה פחות קשור למה הביא כל אחד לאהוב את זה מלכתחילה.

   אני כן יכול להסכים איתך שהסיכוי לאתר או פורום קהילתי כבר לא ממש קיים ושלרוב האנשים גם אין ממש צורך באחד, בין אם זה מובגרים שאין להם זמן לזה או בני נוער שכבר עברו מזמן לרשתות החברתיות שנותנות להם מענה מיידי ומספק יותר לצרכים שלהם. אני כן חושב שיש לא מעט שימושים ויתרונות במערכות הישנות שעדיין לא הצליחו לשחזר ברשתות המודרניות, בעיקר עבור מי שמחפש פלטפורמה מסודרת לניהול דיונים ותכנים כתובים (כמו סיקורים ומדריכים), אבל לצערי זה כבר מזמן לא מעניין אף אחד, ובמובנים מסוימים אני יכול להבין למה. הרי לכל היתר- חדשות, יצירות מעריצים, ופרסומים כאלה ואחרים, מספיק להיכנס לקבוצת פייסבוק או לאיזשהו רדיט, לא צריך בכלל שיהיה ישראלי, ולקבל תוכן שאפשר לגלול עד אינסוף. כשאני הייתי רוצה לדעת בזמנו מה חדש בעולם האנימה לדוגמה, הייתי מרפרש את ישראטאקו לראות אם התפרסם שם משהו. היום אני יכול לקבל התראה ישירות מחשבון הטוויטר של הסטודיו, עם היכולת לתרגם את הטקסט היפני בלחיצת כפתור, וגם אם אני לא טורח לעקוב אחרי המקור עצמו אני כנראה אמצע את אותה הידיעה בכמה וכמה ערוצים אחרים.

   אבל כן, חלק מהעניין בזמנו היה הקהילתיות, שהיום פשוט כבר לא קיימת. אני עדיין מתקשה לקבל לגמרי את הטענה שאנשים נוהגים להשמיע ש"אנימה נעשית מיינסטריים" ושזה רגיל ומקובל לגמרי לצפות. נכון שהנגישות והטרנדיות של זה מעלות את הפופולריות של התחום, בעיקר בקרב הדור הצעיר, אבל כנראה שגם אצלם עדיין תגלה שכמעט כולם צפו בפרק החדש של "נינג'ה ישראל" ולא בזה של AOT. ובכלל, בקרב בני גילי אני עדיין רואה שבכל מקום חדש שאני מגיע אליו אני מהבודדים, אם לא היחיד, שצופה בסדרות מהסוג הזה. זאת גם קצת הבעיה שלי עם נקודת המבט של התגובה הזאת. הקהילה אינה רק בני נוער והצורך למצוא אנשים לדבר איתם על התחביב לא מתחיל ונגמר בהם.

   האתרים בכתבה אכן הוקמו על ידי בני נוער וקהילה כמעט בכללותה (אולי מלבד כמה מקרים בודדים) הייתה מורכבת מכאלה, האינטרנט אז היה בנויי לגמרי אחרת שייך בעיקר להם, ובמובן מסוים זה חלק ממה שהפך את הדחיפה הזאת של התחום קדימה על ידי אותם אתרים למדהימה. הביקורת על עניין הפנסאב העברי שנידונה פה בתגובות היא לא ניסיון לקטלג את מי שצופה בשפה כזאת או אחרת כמוזר (ואתה צודק לחלוטיןי. פעם כולם היו נחשבים מוזרים, כך שזה באמת לא משנה), זאת הייתה ביקורת על חוסר העניין של האתר "אנימה ספין" באופן ספציפי להעשיר באמת את הקהילה שלו לגבי אנימה ומנגה ולנסות לדחוף את התחום קדימה כפי שעשו קודמיו (ולכן סורי noaragono, ממילא לא הייתה לי הכוונה לעדכן את הכתבה הזאת ואני עדיין לא חושב שיש צורך בכך, שכאמור ספין קיבל כבר את ההתייחסות שלו בפוסט נפרד ואין לי איזשהו צורך לתת לו קרדיט על משהו ממה שהתרחש מאז, גם אם הוא כבר מת מזה זמן רב).

   ורק לסיום ארצה לחזור רגע לנקודה שקצת נגעתי בה קודם, שהקהילה כבר לא באמת קיימת. זה אכן מצחיק במקצת שיש היום הרבה יותר אנשים שצופים באנימה מאשר בעבר ובו זמנית יש פחות רצון וצורך להתאגד באיזה פורום או אתר ספציפי. זה פשוט שכמו שאני רואה את זה, ואני חושב שגם כמו שעולה מדבריך, מי שזה באמת תחביב עיקרי שלו זה אנשים בשוליים. השאר צופים בסדרה כזו או אחרת פה ושם, לפעמים בשביל להבין איזה מימ או סתם כי משהו הצליח לעשות באז רציני, אבל סביב דבר כזה אי אפשר באמת להרכיב קהילה. המספר האמיתי של אנשים ש"חיים ונושמים" אנימה ומנגה היה ונשאר קטן מאוד, אולי אפילו אפילו נהיה קטן יותר עם הזמן כשחלקם התבגרו ונטשו את התחום לטובת דברים אחרים. אם זה טוב, לא טוב, משנה משהו למישהו, זה כבר חוויה אישית של כל אחד בפני עצמו, וכמובן שנקודת המבט שלי היא של אחד מתוך אותם "שוליים קיצוניים" (הגדרה שנותנת קונוטציה קצת שלילית לטעמי, צריך למצוא לזה כינוי אחר), אחרת לא הייתי כותב פה, בבלוג שמוקדש כולו לאנימה ומנגה. אני לרגע לא שוכח או מתעלם מנקודת המבט של שאר "הצופים הרגילים" שהפכו לרוב הגדול כבר מזמן, אני פשוט לא חושב שהם קהל היעד של המקום הזה או של הרעיון שהיה בזמנו (ופשט רגל כבר מזמן) להקים פלטפורמה כזאת או אחרת.

   אהבתי

   1. היי ארצ', אני חוזר פעם שניה לבלוג שלך, ועל הדרך נכנסתי לבדוק אם היה התפתח שרשור על התגובה שיצרתי xD

    תחילה, יש לי תחושה שאנחנו בני אותו הגיל +- כך שאני בהחלט יכול להזדהות עם מרבית הדברים שאתה כותב ואם לא להזדהות אז לפחות להבין.

    בנוגע לאיחור בכתיבת התגובה:
    מכר בפורום FXP (אולי הישראלי היחיד שעדיין פעיל בנושא) https://www.fxp.co.il/showthread.php?t=21191708
    פרסם את הפוסט בבלוג שלך, אני ומניח שגם אחרים התעניינו אז נכנסנו.
    מכיוון שהנושא שכתבת עליו רלוונטי גם להווה (וגם כי ראיתי תגובה מ2022 מלפני שהגבתי) אז הרשיתי לעצמי להעיר את הפידבקים של הפוסט ^^

    בנוגע לפלטפורמות השונות שקיימות היום אני מסכים איתך לחלוטין.
    שלא תבין אותי לא נכון, אני כן חושב שיש ערך מוסף בקיימות של פורום לעומת קבוצת דיסקורד/טלגרם וואטאבר שמשתמשים בהן היום.
    פורום זה מבנה מאורגנת, מאפשר ואף מחייב כל משתמש להתבטא בצורה מסודרת, קל ונעים לפנות לנתונים ספציפיים בפורום, לחפש בו תכנים וכו'
    לצערי, המבנה הארגוני הזה כבר לא מושך את דור ה"כאן ועכשיו" שלנו..
    משתף (לא קשור לאנימה מנגה, אפשר לדלג :-P) – בדיוק בשנה החולפת סגרו פורום עתיק יומין של משחק בשם travian (דומיין ישראל), כשועל וותיק במשחק, וגם כחבר הנהלה לפרקים, אני יכול להעיד שמגוון ואיכות האנשים בפורום ובמשחק מפתיחתו ועד סגירתו הייתה מאוד מגוונת ואיכותית, אנשים מכל קצוות המדינה, עם כשרונות ויכולות חשיבה יוצאי דופן פקדו את המשחק, והפורום – בו התנהלה הרבה פעמים הזירה הדיפלומטית של המשחק היה תוסס מאוד.
    לצערנו מאותה הסיבה, המשחק ואיתו הפורום גססו לאיתם.. עד שהחברה האחראית על המשחק החליטה לסגור את הפורום ואת דומיין ישראל -> הדור של היום פשוט פחות נמשך לדברים שהם "תהליך" וצריכים את הגירוי המיידי לכל דבר. משהו שלא קיים בפורום, בו אתה ממש צריך לחכות עד שהמשתמשים אחרים יגיבו.

    ומכך אעבור ישירות לנושא המרכזי שבו אנו דנים – קיום קהילת אנימה ומנגה.
    כאן אני חולק עליך בהחלט ארצ'.
    אני לא חושב שאתה ואו בני 25 28 30 35 40 אחרים אשר צופים במספר סדרות אנימה במקביל הם "שוליים קיצונים"
    כאשר אני ניסיתי לקטלג "צופים רגילים" דווקא הכללתי לתוך ההגדרה גם בלוגרים כמוך שיש להם ידע נרחב בתחום.
    אסביר:
    כשאנחנו היינו ילדים/בני נוער וצפינו בסדרות, אפשר להקביל את זה כמו לבני נוער שהם "תולעת ספרים" בדורות לפנינו. חבר'ה שאוהבים ונהנים לחלום, שואבים השראה מסיפורים של אחרים, יש בדבר משהו יפיפיה בעיני.
    באותה התקופה בחיים, הייתה לרובנו את האפשרות להיקבר מול המסך ולצפות כאוות נפשנו בסדרות ולקרוא מנגות.
    כיום, יש לנו מחוייבויות נוספות (כפי שציינת בפוסט) – עבודה, משפחה, לימודים.
    וברגע שאתה יצאת מהמשבצת של זה שמקדיש את רוב הזמן ביום שלו עבור סדרת אנימה/קומיקס מנגה. אלא פשוט צופה בסדרות כתחביב בזמנו הפנוי (שהוא כבר לא כל כך גדול – יחסית), על אף שאתה רואה את עצמך כ "שוליים קיצוניים" או כ "מוזר שצופה באנימה", בפועל אתה כבר לא במשבצת החברתית הזו, היום אתה בנאדם נורמטיבי סה"כ שמנהל את חייו ->> ועל הדרך גם צופה באנימה / קורא מנגה

    דוגמה שחשוב לי לתת בנושא של הפסקה שמעל:
    פורום וואן פיס ב FXP, אני מוצא את עצמי מגיב באיזה אשכול שבועי על צ'אפטר שיוצא.
    אחד המשתמשים, כנראה בן נוער, מגיב לי ש "כל הכבוד שאתה כל כך הרבה זמן צופה" – עכשיו בדיעבד אני קולט שוואלה אני יותר מעשור עוקב שבועית אחרי סדרה.
    אפשר לומר שזה "שוליים קיצוניים", אבל בחייאת, זה כבר נהיה חלק מהחיים, כל שישי בצהריים בין התיזוזים של הכנות לקראת השבת, נרגעים לרבע שעה וקוראים פרק של קומיקס. לא ביג דיל.
    האם זה הופך אותי ל "מעריץ" של וואן פיס? כנראה שכן.
    האם נשארתי אדם "מוזר", "שוליים" ושאר המחמאות עקב כך שהמשכתי לעקוב אחרי סדרה מהפופולאריות ביותר בעולם? כנראה שלא.

    מדוע סדרות אנימה עשויות להמשיך ולהחשב יותר "ילדותיות" במדיה מאשר סדרות רגילות, לדעתי יש כאן עניין של – הסדרות הפופולריות בעולם האנימה מנגה בסופו של דבר מכוונות לקהל יעד של בני נוער. כך שאי אפשר להתכחש לכך שבסופו של דבר.. על אף שאנחנו כבר לא בני נוער.. נותרנו, עודנו צופים בסדרות שחלקן ברמת בגרות של ילדים בני 16 (וחלילה אני לא אומר את זה כדי להעליב מישהו מן הקוראים).

    לסיכום, בעיני הבלוג הזה הוא נווה מדבר מרתק עבור זכרונות מהילדות אך גם פלטפורמה איכותית שתתן לי אפשרות להתעדכן בנוגע לסדרות חדשות.

    אם כבר הנני כאן וכותב תגובה כזאת ארוכה לבעל הבלוג אז אשמח להוסיף הערה (או הארה?) בנוגע לתוכן המועבר בבלוג -> אני, ובטוח שגם אחרים אשר לא מתעדכנים בקבוצות דיסקורד/ווטסאפ וכו' בהתפתחויות של המדיום, היינו שמחים לקרוא על קצת מעבר לרושם הראשוני שלך עבור "הסדרות המעניינות של העונה הקרובה", כלומר שבועיים ~ שלושה אחרי תחילת עונת צפייה, שתתן פוסט המשך, בו נוכל לקרוא על ההתרשמות שלך לאחר צפיה ב2-3 פרקים של סדרות כאלו ואחרות, כך נוכל לקבל המלצה איכותית האם ואילו סדרות כדאי להתחיל לצפות ולעקוב אחריהן.
    ושוב אני אומר את זה כאחד שלא מתעדכן יומית שבועית או חודשית בהתפתחויות, וכל איזה חצי שנה שנה מוצא את עצמי מנסה לחפש בתוך ההר מידע של האינטרנט איזה סדרה חדשה מעניינת לצפות בה (הרבה פעמים בלא הצלחה)

    אם קראת עד לכאן ארצ' אז זה בהחלט מוערך.
    הוספתי את המייל שלי עם עוקב לבלוג כך שאמשיך להתעדכן בפעילותך.
    שבוע טוב!

    Liked by 2 אנשים

   2. היי שוב,
    שלא תבין לא נכון, לא מתלונן חס וחלילה שמגיבים פה אחרי 4 שנים, זה דווקא כיף לשמוע שאנשים מוצאים את הפוסט הזה עדיין רלוונטי היום (ובאופן אישי הוא אחד היותר אהובים עליי כאן בבלוג), מה שיותר איבד מהרלוונטיות שלו לטעמי זה הויכוח בענייני ספין פשוט, שהרגשתי שכבר קשה לי להתייחס אליו בשלב זה. על נושא הפוסט עצמו אני לחלוטין שמח לשוחח ולשמוע דעות (:

    בכל אופן, אחרי שהבהרת את דבריך אני מבין יותר למה אתה מתכוון בעניין השוליים. זאת עדיין מרגישה לי השוואה לא הוגנת במקצת, ולכן לא הייתי מחלק את ה"קהילה" בצורה הזאת, כי אחרי הכל מדובר יותר פונקציה של זמן פנוי – שבאופן טבעי קיים הרבה יותר אצל ילדים מאשר אצל מבוגרים. בני נוער מנצלים או מבזבזים את הזמן הפנוי הזה על שלל דברים, חלקם אכן עושים זאת יותר על אנימה ומנגה, אבל לא הייתי אומר שדווקא מכאן נובע איזשהו רצון עז לדבר ולהשכיל על הנושא בקהילות אינטרנטיות, שהוא קשור יותר לצורך שהזכרתי לדבר עם אנשים על התחביב – מה שקיים אצל כל שכבות הגיל השונות וגם אם אין יותר מדי זמן ממש לשבת ולחרוש על סדרות אנימה כל היום.

    גם אם נסכים וגם אם לא, שמח שהגעת הנה ושמצאת את הבלוג מהנה מכל סיבה שהיא (:
    מוזמן כמובן להמשיך לעקוב (וגם להגיב מדי פעם, זה נחמד שיש כאלה שטורחים פה ושם). ואל דאגה, לא מפחדים כאן מטקסטים ארוכים, נהפוכו.

    לגבי הצעת התוכן – מעריך את זה, ומאוד הייתי רוצה לעשות משהו כזה באמת, אבל לצערי זה כנראה לא יקרה. מלכתחילה חשבתי שהדרך הטובה ביותר לסקור עונות שידור היא ממש לצפות בפרקים הראשונים קודם ולספר איך זה (מה שנעשה במשך שנים בצורה נפלאה ב AnimeOk לדוגמה) – בוודאי שזה יותר אינפורמטיבי מניתוח של טריילר ופרטים יבשים. הבעיה היא שאני פשוט לא צופה בעצמי במספיק מהסדרות העונתיות הללו, לפחות לא על בסיס שבועי. מכיוון שאתה חדש כאן איידע אותך שמאז הקמתו של הבלוג היה בו עמוד של "לו"ז צפייה/קריאה" שהייתי מפרסם בו באילו סדרות אני צופה ובכמה פרקים בכל יום (רוב הזמן זה היה באזור ה 1-2, זה מה שמתאפשר לצערי), בעיקר לשם ההתחייבות לעצמי וכדי להיות מסוגל לאזן בין צפייה במה שהכי חדש לבין השלמה של סדרות עבר שתקועות לי ברשימה כבר שנים. בהתחלה זה היה עם הקצבה של כמה סדרות שבועיות ובשלב מסוים עברתי לצפות בסדרות אך ורק לאחר שהסתיימו, וכך נהגתי ב… 3 שנים האחרונות אני חושב. פלוס מינוס.

    רק עכשיו בעונת החורף הנוכחית חזרתי לצפות באופן שבועי שוב (מסיבות כאלה ואחרות שבוודאי עוד אעדכן עליהן מתישהו בקרוב, בגללן גם הסרתי את העמוד המדובר), אבל זה עדיין במספר לא רב של סדרות ורובן סדרות המשך. לכן לצערי, למרות שזה לא קרוב ללהיות אופטימלי, אני נאלץ לסקר את עונות השידור בצורה מצומצמת שכזו. את הזמן לעבור על כל הסדרות החדשות שהייתי רוצה לסקר לא נראה שכבר יהיה לי, אבל מקווה שתמצא בכל זאת כמה המלצות צפייה מעניינות בין אלו שכבר הספקתי לסקר ואלו שעוד אסקר בעתיד, גם אם אני לא כותב עליהן כשהן עדיין חדשות מהניילונים.

    כמובן, תמיד אשמח לשמוע עוד הצעות ורעיונות.
    המשך שבוע טוב גם לך (:

    Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s