Koi wa Ameagari no You ni

יום עצמאות שמח שיהיה לכם (:


תעודת זהות

סדרת האנימה Koi wa Ameagari no You ni יצאה בינואר האחרון (2018) ומעבדת מנגה באותו השם שציירה וכתבה המנגקה מאיוזוקי ג'ון.

לסדרת האנימה מבית סטודיו Wit יצאו 12 פרקים בהם אנו נחשפים לסיפורה של נערה בת 17 בשם טאצ'יבאנה אקירה שעקב פציעה ברגלה נאלצת לפרוש מנבחרת הריצה של בית הספר ולשים את תחביבה הגדול מאחור. טאצ'יבנה שמתחילה לעבוד בינתיים בעבודה זמנית כמלצרית בבית קפה, מתחילה לפתח רגשות חזקים כלפי מנהל הסניף, גבר גרוש בן 45 בשם מסאמי קונדו. יום אחד היא מחליטה לקחת את מערכת היחסים ביניהם צעד אחד קדימה ולהתוודות באהבתה כלפי קונדו.


לא רומנטיקה טיפוסית – לכאן ולכאן

על Koi wa Ameagari no You ni (צריך למצוא לזה קיצור דחוף) שמתי עין עוד כשבחנתי את עונת החורף כשרק התחילה. סדרות רומנטיות העוסקות במערכות יחסים לא לגמרי לגיטימיות הן לא ממש דבר חדש כשזה נוגע לאנימה (ובהשוואה ל Oreimo ואחרות, Koi wa Ameagari no You ni רחוקה מלהיות קיצונית בז'אנר), ואותו תת-ז'אנר שנראה שבמערב מאוד נרתעים ממנו (ודיי בצדק) כנראה לא יעלם בזמן הקרוב. אלא שלמרות הכל, Ameagari (נשברתי, אכתוב את זה ככה מעכשיו) נתנה לי תחושה שהיא מנסה לספר סיפור אמיתי, ולא למשוך סקרנים באמצעות פרובוקציות – אותה תחושה למזלי התבררה כנכונה.

ameagari2

הסיפור הוא קצר ולא מאוד מורכב – אבל הפשטות שלו משחקת לטובתו. לא, לא מדובר בסדרה בה תראו את טאצ'יבאנה וקונדו מתנשקים ומתחזקים מערכת יחסים מלאת תשוקה. למעשה, יותר משהסדרה מדברת על רומנטיקה היא מדברת על אנשים והדרך בה הם בוחרים להתמודד עם המציאות. מבלי לגלות לאן אותה מערכת יחסים בין השניים מתקדמת, אם בכלל, היופי בה הוא ההשפעה על שתי הדמויות שנמצאות במרכזה והתובנות שהיא מעלה על חייהם.

מהצד האחד יש לנו את טאצ'יבאנה, שנתפסה בעיניי בהתחלה כעוד נערה מתבגרת עם תסביך שגורם לה להימשך לגברים מבוגרים, וכדמות שכל מה שמאפיין אותה הוא אותה אהבה אובססיבית שנועדה למשוך את העלילה קדימה. זה לא לגמרי שגוי, אלא שככל שמתקדם הסיפור ואנו מגלים יותר על דמותה, קשה שלא להבין את האובססיה שלה בדבר החדש הזה שממלא את חייה. זה לא הופך את העניין ללגיטימי, ועדיף היה לו הייתה מוצאת לעצמה תחביב אחר – אבל השיחות עם קונדו גורמות לה להתפתח ולקבל זווית אחרת ובוגרת יותר על הבחירות שהיא עושה בחייה, כאילו מדובר באב שאף פעם לא היה לה.

ameagari6

קונדו לעומת זאת הוא הדמות המעניינת באמת לדעתי. הסיבה הראשונה לכך היא שהמצב החדש נפל עליו כרעם ביום בהיר, והוא לא יודע כיצד לאכול אותו ומה עליו לעשות עם העובדה שנערה בת 17 שעובדת אצלו מאוהבת בו קשות. קונדו הוא טיפוס נחמד ולא אחד שיקפוץ לנצל את המצב – הוא באמת מנסה להיות המבוגר האחראי וזה לא משהו שיצא לי להתקל בו הרבה בסדרות אנימה מהסוג הזה. הסיבה המרכזית יותר לעניין שנוצר סביב דמותו היא בדיוק בגלל שהוא המבוגר מבין השניים – לקונדו יש קילומטראז' גבוה יותר בחיים, והסיטואציה הנוכחית גורמת לו לחזור לתקופה בה היה צעיר ולחוות אותה מחדש – וכך מעלה את כל החרטות והתהיות לגבי הדרך שעבר וזאת שהוא אולי עוד צריך לעבור, כי יתכן שהחיים לא נגמרים בגיל 45. את הדמות אגב מדובב הירואקי היראטה, שאחרי הופעה מרשימה ב B: The Beginning מקבל שוב תפקיד ראשי שאותו הוא עושה פשוט נפלא – זו כנראה השנה של היראטה.


חוויה קצרה אך מספקת

אם יש משהו שקצת מעיב על החוויה הוא אורכה הקצר – 12 הפרקים של Ameagari מאוד מהנים, אבל אני מרגיש שהם לא מספיקים כדי להגיע לשיאים אמיתיים מבחינת העלילה או לדחוק את הדמויות למשברים רציניים יותר, וגורמים לסיום (הדיי מספק יש להגיד) להרגיש מעט מזורז מידי. המנגה המקורית היא בעלת 82 צ'אפטרים, כך שהגיוני שחלק מהתוכן נדחס או נעלם באדפטציה, אבל מכיוון שהבנתי שהאנימה בכל זאת נגעה בכל הנקודות המרכזיות והסתיימה באותה הצורה – כנראה שאותם שיאים שקיוויתי אליהם לא הגיעו גם שם.

ameagari4

זה לא אומר כמובן שהאנימה לא עושה עבודה טובה – זה אמנם פרויקט קצר, אבל מורגש שהוא נעשה באהבה והשקעה. מזורזת או לא, הקצב בסדרה מרגיש מצוין, וביחד עם איזון נכון בין דרמה והומור הוא הצליח לגרום לפרקים להרגיש מצד אחד קלילים בדיו במידה הנכונה כדי לגרום לי לרצות לפתוח את הפרק הבא כל פעם כאשר סיימתי פרק. קאסט הדמויות לא מאוד מפותח חוץ מהשניים המרכזיים, אבל גם אלו שמסביב מצליחים להרגיש חיים וחביבים מספיק, והסצנות בכיכובם משתלבות בצורה מצוינת בסיפור.

האנימה מוסיפה על עיצוב הדמויות החמוד של המנגה גם פלטת צבעים יפהפיה ורקעים מהממים, ומצליחה לייצר את ההבדל באווירה בין הסצנות הגשומות לאלו הבהירות או הסצנות שמגיעות לאחר הגשם (שאגב, השימוש בגשם לצרכים הסיפוריים יפה מאוד גם הוא). לא מדובר בסדרה הכי יפה שהייתה כאן לאחורנה, והיא רחוקה מלהיות ברמה של Violet Evergarden למשל, אבל היא עדיין נראית טוב יותר ממרבית הסדרות בז'אנר, ולא הייתה אפילו סצנה אחת שגרמה לי להרגיש שזלזלו בהפקה שלה.

ameagari5

וכמובן חשוב לציין – הסאונדטראק המצוין. ממה שבדקתי ב MAL האחראי למוזיקה בסדרה הוא בחור בשום ריו יושימאטה, שלא נראה שהשתתף בהרבה פרויקטים בינתיים, וחבל, כי מאוד הייתי רוצה לשמוע עוד מעבודותיו. עונת החורף התאפיינה בסדרות עם פס קול מאוד חזק, ועדיין זה של Ameagari מצליח לבלוט ולהרגיש ייחודי מספיק כדי לעשות רושם רציני. ואם זה לא מספיק, אז שיר הסיום "Ref:rain" של אחת הזמרות הבולטות בתעשייה כיום, Aimer, לגמרי קנה אותי.


פינת הספויילרים

אין הרבה מה להגיד על הסיום של Ameagari שעוד לא אמרתי. נכון שמערכת היחסים בין טאצ'יבאנה לקונדו לא ממש התקדמה לשום מקום מבחינה זוגית, ודרכיהם נפרדו בסופו של דבר – אבל זו התוצאה המיטבית לדעתי למערכת יחסים מהסוג הזה. הסיום המעט "באקומני" של "נפגש שוב לאחר שנגשים את חלומותינו" כן השאיר בי אי נוחות מסויימת, אבל אני לא בטוח שהכוונה היא שהשניים ימשיכו במערכת זוגית רומנטית (וגם אם כן, אני מניח שכמה שנים מאוחר יותר זה יהיה פחות מוזר), ועיקר המסע עדיין נשאר מה שהם למדו על חייהם. טאצ'יבאנה שוכנעה שלא לוותר על חייה וכנראה שתחזור לרוץ, בעוד קונדו הבין שחייו לא נגמרו ועוד לא מאוחר להשלים את חלומותיו ולסיים את הנובל שהוא תכנן.

ameagari3

כן אכזב אותי שהסדרה לא ממש הספיקה לגעת בבת זוגתו הקודמת של קונדו, שהרגשתי שמסתתר מאחוריה איזשהו סיפור שיהיה מעניין לשמוע, אבל עדיין קו העלילה שלו היה מרתק. אהבתי במיוחד את הפרקים בהם קפץ לביקור חברו הוותיק שהגשים את החלום וכן הפך לסופר מוערך – המפגש בין השניים הדגיש עוד יותר את החרטות שסחב איתו קנדו במהלך חייו ואת העובדה שעדיין לא מאוחר להגשים את חלומותיו. יכולתי לצפות בסדרה שעוסקת רק בשני הדמויות האלה ועדיין הייתי מרוצה.


סיכום

Koi wa Ameagari no You ni היא בעיניי דוגמה טובה לסדרה שלוקחת נושא שנראה מעט מטריד ממבט ראשון, ומצליחה לבנות סביבו סיפור מעניין ומהנה מבלי להיות פרובוקטיבית יתר על המידה. עם מספר פרקים גדול יותר וכניסה קצת יותר מעמיקה לעברם האישי של הדמויות ניתן היה אולי לקבל סדרה טובה יותר שתשאיר זיכרון חזק יותר – אבל גם התוצאה הנוכחית מספקת חוויה מהנה ביותר, ואני שמח מאוד שטרחתי לחזור ולהשלים אותה.

ameagari7

מה עבד:

 • דמויות מעניינות המתפתחות בעקבות מערכת היחסים ביניהן
 • שילוב טוב של הומור ודרמה בצורה מאוזנת בדיוק במידה הנכונה
 • קאסט דמויות מהנה שמצליח לגרום גם לדמויות השוליות ביותר להרגיש חלק טבעי מהמתרחש
 • מושקעת מספיק מבחינה וויזואלית ומבחינת המוזיקה כדי לבלוט בנוכחותה

מה פחות עבד:

 • קצרה מידי ולכן מורגש שהיא מפספסת תוכן פוטנציאלי שיכל להקפיץ את רמתה
 • הסוף מרגיש מזורז מעט
 • נושא הסדרה כמו גם דמותה האובססיבית של טאצ'יבאנה עלולים לגרום לפעמים לחוסר נוחות מסוים
grades4_8

3 תגובות בנושא “Koi wa Ameagari no You ni

 1. אני מאוד התרשמתי מהדרך בה האנימה מספרת את הסיפור וממחישה את הקשר בין הדמויות.
  זה טרנדי היום לדרוש מסדרות גישה של "show don't tell" מסדרות חדשות (לפעמים תוך סלידה מסוימת מדיאלוגים כבדים).
  הסדרה הזו, כמו הדמות הראשית Akira, לרוב מאד שקטה. הסדרה שמה דגש על העולם הפנימי של אקירה וממחישה אותו בעזרת אפקטים ויזואליים, בימוי מעולה, ושפת הגוף שלה ושל הסובבים אותה.
  לדעתי לא מספיק אנשים מדברים על האנימה הזו, וחבל.

  דרך אגב, ראית את הסדרה Girls Last Tour?
  סדרה מעולה מעונת הסתיו האחרונה שאולי תרצה לבדוק. גם היא סדרה שקטה על שתי ילדות שמסיירות בעולם חרב.
  אם תרצה לבדוק אותה – הפרק הראשון הוא אינדיקציה טובה אם הסדרה בשבילך.

  אהבתי

  1. לא צפיתי לצערי.
   אני זוכר שהייתה התלהבות ראשונה דיי גדולה סביב זה בציפייה שהיא תהווה איזשהו תחליף ל Made in Abyss שיצאה עונה קודם לכן (הנחה שבאה כנראה בגלל סגנון וויזואלי דיי דומה), ומיד לאחר שזה יצא דיי הפסיקו לדבר על זה אז הנחתי שזה לא ממש הצליח.
   בכל אופן, טוב לשמוע שיש אנשים שמרוצים ממנה. אוסיף בינתיים ל PTW ומקווה שמתישהו ייצא לי להגיע אליה.

   אהבתי

   1. זו סדרה מעולה.
    היא לא ממש דומה ל Made in Abyss, ואל תצפה ליותר מדי סבל בהמשך הדרך,אבל הסדרה הצליחה והיא נהדרת בצורה עקבית לכל אורך הדרך. הסדרה יותר מתמקדת על חיי היום יום של הדמויות בעולם החרב, וההתמודדות הדמויות עם הבדידות שלהם בעולם ותהיות על מושגים פשוטים כמו מלחמה, חבירות, ועוד.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s