Violet Evergarden

לפני שאתחיל, עדכון קצר בנוגע ל Fate/Extra: נראה שהסדרה לא נגמרה עדיין ושלושת פרקיה האחרונים ישודרו ביולי, לכן אמנע מלכתוב עליה כעת.


תעודת זהות

Violet Evergarden מבוססת על לייט נובל שנכתב על ידי אקטסוקי קאנה ואויר על ידי טאקסה אקיקו ב 2015. סדרת האנימה מבית Kyoto Animation יצאה בינואר השנה (2018) ומספרת את סיפורה של ויולט אברגרדן – נערה שגודלה להיות כלי מלחמה עד שנמסרת למייג'ור (קצין בדרגה המקבילה לרב סרן) בשם גילברט שרואה בה יותר מאשר חפץ. ויולט שלא מכירה שום תכלית לחייה חוץ מלציית לפקודות, יוצאת בעקבות גילברט ויחידתו לקרב המסיים את דרכם של השניים במלחמה הקשה שמתחוללת. ברגעים שלפני מותו מבקש גילברט מויולט שתחיה ושתהיה חופשיה ובנשמתו האחרונה אומר לה "אני אוהב אותך".

לאחר שמחלימה מפצעיה מתחילה ויולט בחייה החדשים ומחליטה לעבוד בתור "בובת זיכרון" – אישה שתפקידה לבטא את רגשותיהם של אנשים ולכתוב עבורם מכתבים. למרות שויולט מתקשה להבין אנשים, היא נחושה לעשות ככל שביכולתה על מנת לנסות ולהשתפר בכך, ולבסוף להבין למה המייג'ור התכוון כשאמר לה את המילים שאמר.


קצת שונה מהציפיות

Violet Evergarden הייתה אחת הסדרות שהכי צפיתי להן בעונת החורף. הטיזרים שפורסמו כבר כמעט שנה לפני יציאתה גרמו לי ולעוד הרבה אחרים להבין שיש כאן משהו מיוחד. Kyoto Animation ידועים בסגנונם הייחודי ובאנימציה המושקעת שלהם – אבל שום סדרה שהם עשו אי פעם לא נראית טוב כמו ויולט אברגרדן, מה שהראה שיש להם הרבה ביטחון בפרויקט הזה. עבורי זה היה מספיק בשביל לסקרן ולגרום לי לרצות לצפות בה בכל מחיר. הצבעים החזקים, העיצובים המושקעים, האנימציה, המוזיקה הנפלאה – כל אלה גרמו לי להחליט לצפות בה ולזנוח לטובתה סדרות אחרות ומבטיחות מהעונה.

violet1

אלא שהפרקים הראשונים של הסדרה היו קצת שונים ממה שדמיינתי שיהיו. זה נכון שלא תמיד כדאי לפתח ציפיות מוגזמות, אבל בזמן שבאינטרנט התחלתי לראות תגובות של אנשים שכבר ממהרים להספיד את הסדרה ולהגיד שחוץ מהיופי שלה אין לה סיפור למכור, לא ממש ראיתי את עצמי במחנה המאוכזבים. זה נכון שהטריילרים ניסו למכור סיפור מרגש ואפי על מלחמה והציגו בעיקר קטעים מעברה של ויולט, בעוד שבפועל הם מהווים חלק מאוד קטן מהסדרה שרובה מתמקדת במסעותיה בהווה – אבל זה לא ממש גרם לי לאבד תקווה. זה לא שלא אהבתי את מה שקיבלתי, פשוט תהיתי אם היא אכן תצליח בפורמט האפיזודי שלה באמת לעניין אותי כפי שציפיתי. לרוב אני מתקשה להתחבר לסדרות אפיזודיות, טובות ככל שיהיו – זה מרגיש לי כבד ואין לי את הדרייב להמשיך לפרק הבא. בכל זאת הצלחתי לצלוח את ויולט אברגרדן ונהניתי מכל רגע.


תכינו ממחטות

הפרקים הראשונים של Violet Evergarden מתמקדים בכניסתה לעולם בובות הזיכרון ובלמידה שלה את התחום, ולאחר מכן אנו נשאבים למסעותיה הרבים ברחבי הארץ. למרות אותו פורמט אפיזודי אפשר להרגיש את הלמידה ההדרגתית של ויולט ואת ההתפתחות שלה בתור דמות, ובמקביל חלה עליה הדרגתית בכמות הרגשות שעברו עליי כצופה. ככל שהתקדמו הפרקים ויולט פגשה יותר אנשים – כל אחד וסיפורו האישי, כל אחד והרגשות שהוא רוצה להעביר במכתב שלו, ובכל פרק שעבר הסיפורים נעשו מעניינים יותר ומרגשים יותר. קשה לי להאמין שמישהו יכול לצפות בסדרה הזאת מבלי להתרגש ולהזיל דמעה. Violet Evergarden גרמה לי לבכות, ויותר מפעם אחת – אם זה לא מדד לסדרה טובה אני לא יודע מה כן.

violet7

כמו כן, למרות המבנה האפיזודי שהוצג בהתחלה, קצת לאחר שהסדרה עברה את מחצית הדרך היא התחילה להכנס יותר לקו העלילה הכללי שלה ולסיפורה האישי של ויולט. קטעי הפלאשבקים מהעברה עם גילברט הפכו לחלק אינטגרלי מהסיפור, אופי הסדרה לא השתנה בעקבות זאת, כך שמי שהתאכזב ונטש בהתחלה כנראה שזו לא סיבה מספיק טובה עבורו לחזור ולנסות שוב – אבל כן אפשר להגיד בקלות שהחל מנקודה זו הסדרה נכנסה לשיאה. למעשה זה כל כך הרגיש כמו שיא הסיפור, שלמרות שנשארו עוד מספר פרקים בודדים לסיום – בפרק 9 כבר הרגשתי שהסדרה יכולה להסתיים בנקודה זו ואני אקבל זאת בשמחה. ויולט החלה את המסע שלה ככלי, כדמות שלא יודעת רגשות מה הן, ודווקא כשלמדה להיות "בובה" היא הפכה לאנושית מתמיד.

Violet Evergarden המשיכה קצת מעבר לנקודת השיא – שזה לא משהו שאני חושב שרצוי לעשות בדרך כלל, אבל גם הפרקים האחרונים היו מספיק טובים וסוחטי דמעות כדי שאסלח לה על כך.


אנימציה וסאונד

עוד קודם הזכרתי את האנימציה המדהימה שמשכה אותי ל Violet Evergarden – אבל אי אפשר באמת לסיים את הסקירה בלי להתעמק באספקט הזה שהיה בלתי נפרד מהחוויה. מבחינה וויזואלית, למרות שרוב הזמן היא לא מנסה להשוויץ כמו בטריילרים ולדחוף כמה שיותר תנועה לכל סצנה – עדיין מדובר בסדרה היפה ביותר של הסטודיו ואולי היפה ביותר ששודרה בטלוויזיה היפנית בשנים האחרונות. אני לא חושב שהיה פריים אחד שלא נראה בה טוב, הקומפוזיציות תמיד היו מעניינות ומלאות מחשבה, הרקעים והנופים היו מהממים, והמגוון הרחב של הצבעים יצר מספר רב של שוטים עוצרי נשימה בכל פרק.

violet6

הדבר היחיד שאולי הפריע לי בפן הוויזואלי זה שלפחות בפרקים שאני ראיתי, סצנות מסויימות (בעיקר חשוכות יותר) התאפיינו בצבעים נורא דהויים שהקשו לראות את כל הפרטים של התמונה כמו שצריך. אני לא חושב שהבעיה הייתה בגרסה של הוידאו שבה צפיתי – כי ניסיתי כמה גרסאות שונות וכולן היו אותו הדבר, והעובדה שזה קרה רק באותן סצנות חשוכות גם כן גרמה לי יותר לחשוב שמדובר ב RAW שהועלה לרשת או שזה פשוט ככה גם במקור. כך או כך, אני מקווה שזה יתוקן בגרסת הבלוריי, כי כרגע זה נראה קצת כמו פילטר שיצא משליטה – למרות שזה עדיין ניטפיק.

violet4

פס הקול של הסדרה שהולחן ברובו על ידי Evan Call גם כן ראוי לשבח, ויתנגן אצלי בלופים כנראה עוד הרבה זמן. החל משירי הפתיחה והסיום ועד נעימות כגון "Never Coming Back" ו "Across the Violet Sky" שפשוט שבו את ליבי. גם השיר "Violet Snow" של המלחינה קאווסאקי סאומי בביצוע של הזמרת איירה יוקי גרם לי להתמכר אליו עוד מהטריילרים – רק קצת חבל לי שהוא לא התנגן יותר בסדרה.


סיכום

אני עדיין לא חושב שמדובר בסדרה הטובה ביותר של קיואני בשנים האחרונות, מקום זה שמור מבחינתי ל Hibike! Euphonium, אבל כן מדובר בפרויקט מיוחד במינו, וכן הייתי רוצה לראות את הסטודיו יוצא קצת מכותלי בית הספר וממשיך בפרויקטים מהסוג הזה. אין לה את קאסט הדמויות המעניין ביותר (בעיקר מכיוון שרוב הדמויות נשארות לפרק בודד והשאר הן בעיקר דמויות רקע), או את העלילה המפותלת ביותר או החכמה ביותר – אבל עדיין מדובר במקבץ סיפורים נוגעים ללב שמועברים בצורה יפהפיה.

המסע שלי עם ויולט עדיין לא לגמרי נגמר, ישנו פרק ספיישל נוסף שיגיע עם הבלוריי ובקיואני הכריזו שהם מתכננים פרויקט נוסף (אולי סרט?) – אבל בינתיים אני נפרד לשלום מבובת הזיכרון הזו שתגיע לכל מקום בעולם על מנת לספק את לקוחותיה. אני יכול להגיד בלב שלם שאני לגמרי מסופק מהשירות שקיבלתי.

violet3

מה עבד:

 • סיפורים מרגשים וסוחטי דמעות
 • המסע בעקבות דמותה של ויולט והתבגרותה מאוד מספק
 • אחת ההפקות המושקעות שנראו על המסך לאחרונה

מה פחות עבד:

 • המבנה האפיזודי שלה עשוי לגרום לאנשים לאבד עניין
 • קאסט הדמויות המרכזיות מעט חלש
 • ממשיכה קצת אחרי השיא
grades4_8

2 תגובות בנושא “Violet Evergarden

 1. טוב גיליתי את הבלוג שלך רק עכשיו (דצמבר 22) אבל כמו שאפשר לראות התחלתי ללכת אחורה בציר הזמן ואני מקווה להעביר עוד כמה שעות בנבירה בפוסטים מהעבר.
  אתה מעולה והסקירות שלך מצויינות ונאמנות. מסכימה עם כל מילה על ויולט וגם על 15 סדרות אחרות שכבר קראתי עליהן היום (ורק 12 בצהריים! מבחינתי אפשר להגדיר את זה כיום מנוצל היטב).
  הלוואי שתכתוב סקירה מעמיקה יותר על your lie in april בהזדמנות ועל סרטים של גיבלי. כבר הוספתי לרשימת הצפייה שלי כמה אנימות שכתבת עליהן כאן בבלוג והן יהיו הפרויקט הבא שלי.

  אתה תענוג, תמשיך לכתוב.

  אהבתי

  1. אני לא יודע להבטיח מתי יהיו פה עוד סקירות ועל מה, אבל ממש שמח לשמוע שיש מי שנהנה מהקריאה של מה שהצטבר פה במשך השנים (:
   תודה על הפידבק הזה, באמת שעשה לי את היום.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s