מאיפה להתחיל? – Tokyo Ghoul

עונת האביב כבר החלה ונראה שבינתיים הסדרה שמושכת את רוב תשומת הלב היא "Tokyo Ghoul:re". למרות ששמות גדולים כמו Steins;Gate, Boku no Hero Academia ו Sword Art Online עוד בפתח – קיים סיכוי טוב שטוקיו גול תשאר במעמדה כסדרה המדוברת של העונה.

אלא שבניגוד לעונות הקודמות – העונה הזו נפתחה בצורה מבלבלת עבור מי שלא קרא את המנגה, זאת בעקבות השינויים שעשתה העונה הקודמת בעלילה שסטתה מהמקור. בכל מקום ברשת אני מקבל את התמונה שנראה שהרבה צופים מתקשים להבין האם יש להם פערי מידע, מהם הפערים הללו והאם הם בכלל יכולים להתחיל לצפות בעונה החדשה – ובכן, למרות שאני עצמי לא מתכוון לצפות ב 're' באופן שבועי, כן קראתי חלק גדול מהמנגה ואני מתכוון לעשות לכם קצת סדר.

המדריך מיועד גם לצופים חדשים שכלל לא צפו ב Tokyo Ghoul ומעוניינים להתחיל, וגם לצופים וותיקים שרוצים להבין את הקשר של הסדרה החדשה לעונות הקודמות.


על ציר הזמן

https://myanimelist.cdn-dena.com/images/manga/3/114037l.jpg

Tokyo Ghoul התחילה את דרכה במנגה שיצאה תחילה כוואן שוט במרץ 2011 ולאחר מכן יצאה מחדש כסדרה שהתחילה בספטמבר 2011 והתפרסמה במגזין Young Jump. המנגה שנכתבה וצוירה על ידי אישידה סוי מגוללת את סיפורו של נער צעיר בשם קאנקי קן, הנופל קורבן לנערה יפהפיה בשם ריזה שמתגלת כ"גול" – מפלצת אוכלת אדם. במזל גדול מתרחשת תאונה שהורגת את ריזה לפני שזו מספיק לאכול את קאנקי, אך כאשר הוא מתעורר בבית החולים הוא נפעם לגלות שחלקים מגופה הושתלו בו מה שהופך גם אותו לגול. ללא היכולת להנות מאוכל רגיל, ועם הצורך החדש לאכול בני אדם – קאנקי נאלץ להסתגל אל עולם חדש ואכזרי. המנגה הסתיימה בספטמבר 2014 וכללה 144 צ'אפטרים שנפרסו על פני 14 ווליומים.

https://myanimelist.cdn-dena.com/images/anime/5/64449l.jpgביולי 2014 יצאה לראשונה סדרת האנימה מבית סטודיו Pierrot שעבדה קרוב ל 7 ווליומים על פני 12 פרקים והסתיימה בספטמבר של אותה שנה.

 

 

 

 

 

Tokyo Ghoul:reבאוקטובר 2014 התחיל אישידה סוי לפרסם את מנגת ההמשך לטוקיו גול, לה הוא קרא בשם "Tokyo Ghoul:re". המנגה החדשה מתרחשת כשנתיים לאחר סיומה של הקודמת ומתמקדת ביחידה של ארגון ה CCG הנקראת Quinx המכילה בני אדם שעברו ניתוחים על מנת להיות מסוגלים להשתמש בכוחותיהם של הגולס. הדמות הראשית הפעם הוא מפקד היחידה, סאסקי האיסה, שנראה שיש לו קשר מסויים לקאנקי. המנגה של 're' ממשיכה עד היום ונכון לכתיבת שורות אלה קיימים לה 167 צ'אפטרים – יותר מאשר לסדרה הקודמת.

 

 

https://myanimelist.cdn-dena.com/images/anime/13/71777l.jpgכמה חודשים אחר כך, בינואר 2015 שודרה סדרת ההמשך לאנימה שנקראה בשם Tokyo Ghoul √A (או Root A) כאשר היא עבדה את יתר העלילה של המנגה הראשונה, אך סטתה מהמקור ועשתה דברים מעט שונה ממנו. גם רוט A שודרה במשך 12 פרקים והסתיימה במרץ 2015.

 

 

 

 

Tokyo Ghoul:reבאפריל 2018 החלה את שידורה לראשונה סדרת האנימה של Tokyo Ghoul:re שעתידה להכיל גם היא 12 פרקים. נכון לכתיבת שורות אלה אין מידע על המשך נוסף לסדרה, אך הכתבה תתעדכן במידה ויהיה כזה.

 

 

 

 

 


סדר הצפייה

ובכן, בניגוד לסדרות קודמות אותן סיקרתי כאן אין הרבה מה להתבלבל – הבחירה היחידה היא בין האנימה למנגה. כך או כך, תצטרכו להתחיל ב Tokyo Ghoul ומשם להמשיך ל Tokyo Ghoul:re שכן היא מהווה המשך ישיר ולא ניתן להגיע אליה ללא ידע קודם.

אישית התחלתי את הצפייה באנימה של טוקיו גול כאשר את עונתה הראשונה חיבבתי. העונה לדעתי התחילה חזק עם פרק פתיחה מרשים, אך הפרקים שבאו לאחר מכן לא ממש תפסו אותי. את פרק הסיום שלה מאוד אהבתי מה שגרם לי להמשיך לרוט A – שאישית ממש לא התחברתי אליה ומלבד אקשן נחמד פה ושם היא הרגישה לי נורא רדודה.

tokyoghoul

לפני כשנה קראתי את המנגה שדווקא השאירה עליי רושם חיובי הרבה יותר – ולכן אני לגמרי ממליץ לחדשים שעוד לא נכנסו ל"טוקיו גול" להתעלם מהאנימה ולקרוא את המנגה.

מלבד השינויים (חסרי ההיגיון לדעתי) שנעשו ברוט A – סדרת האנימה כולה היא דחיסה של 144 צ'אפטרים ל 24 פרקים, מה שגורר איבוד גדול של דיאלוגים, אפיוני דמויות, והסברים על עולם הסדרה. מצאתי את המנגה הרבה יותר מעניינת וכזו שגורמת לי באמת להתחבר לדמויות ולהבין את אישיותן ומניעיהם – האנימה לא עשתה עבודה טובה לטעמי באספקטים האלו מה שמאוד השפיעה לרעה על החוויה הכללית.


האם צופים של האנימה יכולים לצפות ב re מבלי לקרוא את המנגה?

*החל מחלק זה של הכתבה יהיו ספוילרים לסדרות האנימה הקודמות.

אחד הנושאים מעוררי המחלוקת בנוגע לטוקיו גול re הוא כיצד צופי האנימה שלא קראו את המנגה צריכים לגשת אליה, אם בכלל. re כאמור ממשיכה מאותה נקודה ממנה הסתיימה המנגה המקורית של טוקיו גול – וזה נכון גם לגרסת האנימה. כיצד זה מסתדר עם השינויים שנעשו ברוט A? תתפלאו, אבל השינויים לא היו כאלו גדולים. במנגה קאנקי אמנם לא מצטרף לאאוגירי, אבל רוב המאורעות עדיין מתגלגלים בצורה דיי דומה.

https://otakukart.com/wp-content/uploads/2018/03/Tokyo-Ghoul-Re-Kaneki-Ken.jpg

למרות שאני ממליץ כן לקרוא את המנגה בגלל היתרונות שהצגתי קודם לכן (לפחות בכל הנוגע לטוקיו גול הראשונה, את האנימה של re עוד מוקדם לשפוט) – לא צריכה להיות שום בעיה לצופי האנימה להתחיל את re.

התחלתם את הפרק הראשון ויצאתם מבולבלים? – זה בסדר. זה אמור להיות כך. טוקיו גול רי מתרחשת כשנתיים לאחר סיום הסדרה המקורית ומעלה בתחילתה המון שאלות לגבי מה קרה לדמויות בסוף המאבק של אנטייקו ב CCG וכיצד השתנה עולם הסדרה בעקבות כך – שאלות עליהן היא עונה בהדרגה ככל שהסדרה מתקדמת.

https://isogashiblog.files.wordpress.com/2018/04/219b7-vlcsnap-2017-12-15-19h25m25s493.png

גם רוט A וגם המנגה הסתיימו באותה מלחמה בין בני האדם לגולס של אנטייקו – והתוצאה פחות או יותר זהה. המנגה כן עונה באופן יותר מפורש על מה קרה לקאנקי וחברו הידה באותו מאורע שחתם את הסדרה – אך re גם ככה מעלה את התהיה הזו מחדש וגורמת לקוראים לפקפק במה שנאמר להם. אם אינכם בטוחים מה עלה בגורלם של השניים – זה בסדר גמור ולא אמור ליצור שום פערי ידע שימנעו מכם להבין את העונה החדשה.

כן ראיתי אנשים ברשת שאומרים שעקב השנויים של רוט A צופי האנימה לא יוכלו להבין את re – אבל טרם שמעתי טיעון משכנע מדוע. האנימה אכן פחות מפורטת מהמנגה, אבל אם הסתדרתם עד כה, אני לא מוצא שום סיבה שלא תוכלו להסתדר איתה גם ב re – אם היא טובה או לא רק הזמן יגיד.


אם יש לכם שאלות, טענות, הערות, פידבקים, או שאתם סתם לא מסכימים עם דעתי – אתם מוזמנים לכתוב לי בתגובות כמובן – אך נסו לקחת בחשבון שישנם צופים חדשים שלא צפו בסדרה או קראו את המנגה וסמנו ספוילרים בהתאם.

5 תגובות בנושא “מאיפה להתחיל? – Tokyo Ghoul

 1. כרגיל, סיקור מעניין וקריא
  לא שאני יכול לומר את זה על הנושא של הסיקור :/

  ותחליף את התמונה של ג'וזו, מפוקסלת לחלוטין

  אהבתי

  1. צריך להפסיק להיות עצלן ולהקפיד להעלות את התמונות בעצמי ולא להעתיק קישורים מגוגל, לפעמים קורות שטויות כאלה והתמונה פתאום מתפקסלת.
   בכל אופן תיקנתי את זה, תודה (:

   אהבתי

 2. אני חושב שכדאי לעדכן את הכתבה בגלל שהעונה השנייה של רי והמנגה שלה הסתיימו. בנוסף אפשר לתקן מספר דברים שקשורים לאיך להיכנס לאנימה של רי או האם כדאי, עם מידע שיותר אקטואלי כיום.

  אהבתי

  1. מסכים בהחלט ובאופן אישי מציק לי לראות את הפוסט הישן הזה שלא עומד בסטנדרטים של שאר חבריו לקטגוריית "מאיפה להתחיל?" של הבלוג. למעשה, כבר מזמן הייתי מעדכן אותו אם לא בעיה אחת קטנה: בשלב מסוים פשוט הפסקתי לקרוא את המנגה ולא יצא לי לחזור אליה, בעוד שאת האנימה של re אפילו לא טרחתי לראות. בהינתן המצב הזה יהיה לי קצת קשה לתת אינפורמציה בנושא מעבר למה שכבר קיים פה.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s