Full Metal Panic! The Second Raid

וכאן מסתיים המסע שלי בהשלמתה של Full Metal Panic!, לפחות עד העונה הבאה שמגיעה בקרוב. אחרי הסדרה הראשונה שהייתה נחמדה, ופומופו שהייתה מצחיקה בטירוף – אני מרגיש שסופסוף הגעתי למנה העיקרית.


תעודת זהות

Full Metal Panic! The Second Raid היא עונת ההמשך של Full Metal Panic! (אם מתעלמים מ Fumoffu שהיא סיפור צדדי – אך עדיין היא יצא לפני הסדרה הנוכחית ומומלץ לצפות בה לפניה). הסדרה שיצאה ב 2005 ונוצרה על ידי סטודיו Kyoto Animation ממשיכה לעבד את עלילת הלייט נובל המקורי!.

הסיפור מתרחש כחודשיים לאחר סיום הסדרה הראשונה, כאשר ארגון טרור בשם "אמלגם" מתחיל לעשות בעיות לצבא מית'ריל. סוסקה שבינתיים הוא החייל היחיד המסוגל להפעיל את הרובוט "ארבלסט" ולהשתמש בלמדא דרייב הופך לנשק הסודי של מית'ריל בלחימה בטרור – אלא שביחד עם משימתו להגן על צ'ידורי העומס הנפשי והפיזי שמוטל עליו קשה מתמיד. מחויבותו הצבאית של סוסקה למשימתו, ומנגד אהבתו לצ'ידורי, לא תמיד עובדים יחד – והחייל החרוץ נקלע לסיטואציות ודילמות איתן ייאלץ להתמודד.


הגיעה לבשלות

אחרי העונה הראשונה שהתקשתה לאזן בין קטעי האקשן והדרמה לקטעים הקומיים, ופומופו שהלכה בצורה ברורה על קומדיה ועשתה זאת בהצלחה רבה – The Second Raid הולכת לכיוון ההפוך ומתמקדת בעיקר בדרמה. עדיין נשארו פה גם חלקים קומים (ולא מעט כאלה, וגם כאן הם מעולים) אבל בניגוד לעונה הראשונה הם תמיד מרגישים במקום. נראה שאיכות הכתיבה סופסוף הבשילה ולראשונה אפשר להגיד – FMP מצליחה להיות סדרה טובה גם כשהיא לוקחת את עצמה ברצינות.

לא רק שהיא טובה – היא מעולה. TSR מרגישה כמו השיא של הסדרה עד כה והיא ללא ספק העונה האהובה עליי בינתיים. זו הפעם הראשונה שאני מרגיש שמית'ריל באמת מתנהלים כמו ארגון צבאי, שהמשימות שהם יוצאים אליהן באמת מסוכנות, ואפילו טסה מרגישה כמו מפקדת אמיתית לשם שינוי. המתח מורגש, העלילה מתקדמת וכן היחסים בין הדמויות – וכל תלונה שהייתה לי כלפי העונה הראשונה של FMP קבלה מענה הולם כאן.

tsr1

הסדרה מצליחה אפילו להיות יותר מסתם משעשעת, להעלות שאלות קשות ולהציב דילמות משמעותיות עבור הגיבורים – בעיקר סוסקה שהתהליך שהוא עובר כאן מרגיש אמיתי וקשה שלא להתחבר אליו (וגם הסיטואציה נבנתה בצורה מאוד אמינה ומתבקשת). אני חושב שאותו תהליך הוא סיבה טובה כן לצפות בפומופו לפני TSR אם תכננתם אחרת – למרות שעלילתית היא לא תורמת דבר, החיבור לדמויות נעשה חזק יותר וקל יותר להבין את הקילומטראז' שעברו יחדיו וכך את המשקל של כל הסיפור.

בסופו של דבר TSR היא עדיין לא איזה מאסטרפיס גאוני והעלילה מתפתחת לכיוונים דיי צפויים – אבל זה עדיין מהנה ונעשה מצוין. גם כשידעתי לאן כל האירועים בה מובילים, הייתי תמיד מסופק מהתוצאה.

tsr2

גם מבחינת האנימציה הסדרה הגיע לבשלות מסויימת, אך יש עוד דרך לעבור. קיואני כבר הוכיחו את עצמם בפומופו, והפעם הם סיפקו תוצאות מרשימות אפילו יותר. גם עיצובי הדמויות שבפמופו פחות אהבתי אותם מאשר בעונה הראשונה נראים כאן מעולה – יותר טוב מבשתי הסדרות הקודמות. קטעי האקשן ומלחמות הרובוטים שנראו בעונה הראשונה דיי רע גם כן השתפרו בעונה הזו ונראים לא רע בכלל, אם כי עדיין לעומת סדרות אחרות בז'אנר המכה שיצאו באותה תקופה כמו Code Geass שיצאה ב 2006 ו Gundam 00 שיצא ב 2007- הסדרה לא נראית מרשימה כמוהן באספקט הזה. אם יש משהו שעדיין נראה רע זה ה CGI – היו סצנות מועטות בהן היו הליקופטרים ב CGI, וגם הצוללת של מית'ריל (שאני חושב שראינו הפעם רק בפתיח) הייתה באנימציה כזאת – וזה עדיין נראה נורא (להגנתם של קיואני מדובר בסצנות בודדות וקצרות, אם כי עדיין ציפיתי ליותר מהם).


הדמויות החדשות

אחד האספקטים בו הסדרה השתפרה משמעותית לדעתי הוא הנבלים. בעוד בפעם הקודמת היינו צריכים להסתפק בגאורון הגנרי (שמשום מה לא מת אף פעם גם כשהוא אמור) – הפעם אנחנו מקבלים את גייטס, בחור דיי מטורף שפשוט כיף לצפות בו ועוד יותר כיף להקשיב לו. גייטס מדובב על ידי אוטסוקה הואוצ'ו שהולך ומתברג כאחד מהמדובבים האהובים עליי. את הואוצ'ו שמעתי לראשונה בתור ג'יראיה, הסנין הסוטה והמפורסם מנארוטו, ומאז התרגלתי לשמוע אותו מדובב דמויות טובות כמו סבא של סאיה ב Blood+ ונורלנד ב One Piece – אלא שמאז ששמעתי אותו מדובב את סאטו מ Ajin התחלתי להבין שהכישרון האמיתי שלו הוא בלשחק את הבחור הרע. ובכן, אם TSR לא הייתה ישנה יותר מאג'ין הייתי אומר שהואוצ'ו חזר ובגדול – אבל נראה שאני זה שאיחר למסיבה. בכל אופן, אם נחזור רגע לדמותו של גייטס, לא מדובר באחד הנבלים הגאוניים שיצא לי לראות, אבל הוא עדיין מהנה במיוחד, בוודאי יותר מגאורון – ובניגוד אליו, זה לא מרגיש כאילו יש לו מזל פסיכי.

tsr3

אל גייטס מצטרפות עוד שתי אחיות סיניות בשם יו לאן ויו פאן הפועלות לפי הוראותיו של המורה המסתורי שלהן. בעוד שהשתיים יוצרות דיי הרבה בעיות לחבר'ה שלנו ממית'ריל – קשה להגיד שהן דמויות מעניינות במיוחד, והן סך הכל דיי חד ממדיות. בכל זאת, הן נותנות איום ממשי ודיי כיף לצפות במעשיהן ובקונפליקטים שהן מייצרות גם בצד של האויבים, כך שאת תפקידן בעלילה הן ממלאות כמו שצריך.

tsr4

עוד דמות שמצטרפת, הפעם בצד של הטובים, הוא בן – קצין חדש במית'ריל ובחור קשוח ודיי מגניב סך הכל. התרשמתי ממנו לטובה, אך למרות הבניה המשכנעת הסיפור שלו הרגיש מפוספס עבורי ונראה היה שתוכנן לו תפקיד חשוב יותר שלא יכל להיכנס ל 13 הפרקים של הסדרה. בפועל אני לא יודע כמה דמותו הייתה באמת נחוצה לעלילה, ובאופן מצחיק נהנתי ממנו בעיקר בפרק ה OVA הקומי שצורף לסוף הסדרה.


פינת הספוילרים

כמו שציינתי קודם לכן, העלילה אכן התקדמה לכיוון דיי צפוי, אבל אני מאוד מרוצה מהדרך בה הסתיימה. המצב שסוסקה נקלע אליו כשהיה צריך לעזוב את צ'ידורי נבנה מעולה, ומי מאיתנו ששירת בצבא יודע שזו אכן פקודה הגיונית לחלוטין במערכת צבאית ששמה את צרכיה מעל הצרכים האישיים של הפקודים. בשלב מסויים חששתי שהסדרה תחליט לפתור את הסיטואציה בצורה לא ריאלית בה פשוט מוותרים לסוסקה לאחר שכנועים כאלה ואחרים – אבל בסופו של דבר הסדרה בחרה דווקא בנקודת היציאה ההגיונית היחידה, והיא שסוסקה מנצל את מעמדו החדש כדי להציב תנאים. זה פחות מתאים לדמות הצייטנית שלו, אבל זה רק מדגיש כמה המעשה היה חריג וכמה צ'ידורי חשובה לו, ככה שלא יכולתי לבקש יותר.

tsr5

אם יש משהו שכן הציק לי בכל הסיפור זה הקצוות הפתוחים שנשארו. אם הייתי צופה בסדרה לפני שנים מבלי שידעתי שמתוכנן איזשהו המשך, כנראה הייתי דיי מתוסכל מהעניין. TSR הביאה את FMP לנקודת השיא שלה עד כה, אבל היא מרגישה בעיקר כקרש קפיצה לעלילה גדולה עוד יותר. העונה הציגה את ארגון הטרור אמלגם שעדיין לא חוסל, והציגה את דמותו של אחיה של טסה, שגילינו שגם הוא Whispered – מה שמעלה הרבה שאלות ויוצר פתח לסיפורים חדשים. אני מאוד מקווה שהעונה החדשה שמתוכננת תחזור להתעסק בנושאים האלה.


סיכום

Full Metal Panic! The Second Raid היא ללא ספק העונה החזקה ביותר של הסדרה נכון להיום. בניגוד לקודמותיה היא מרגישה יותר מסתם מהנה או מצחיקה – היא מרגישה כמו חוויה אמיתית, ויוצרת סופסוף הזדהות עם המסע שעוברות הדמויות. אם העונה הראשונה לא עשתה לכם מספיק חשק להמשיך – לדעתי עדיין כדאי לכם לתת ניסיון לסדרות ההמשך. גם אם קומדיה היא לא הקטע שלכם ולכן החלטתם לוותר על פומופו (איך אפשר?!) – TSR אולי תצליח להפתיע ולהתעלות על הציפיות שלכם. עליי זה עבד בכל אופן.

tsr6

מה עבד:

  • עלילה רצינית וכתובה בצורה טובה בהרבה מזו של העונה הראשונה.
  • שיפור גדול גם באנימציה, בעיקר בסטנדרטים של 2005
  • הדמויות החדשות משתלבות נפלא – והדיבוב של אוטסוקה הואוצ'ו מעולה
  • סיום מאוד מספק

מה פחות עבד:

  • הרבה פעמים היא דיי צפויה
  • משאירה קצוות עלילה פתוחים
  • אפילו קיואני לא פתרו את בעיית ה CGI
grades4_8

2 תגובות בנושא “Full Metal Panic! The Second Raid

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s