החיפוש אחר הקהילה – מסעות מוניקה בספין

אני עושה הפסקה קלה מהסקירות כדי להביא לכם פוסט מעט שונה (ומזהיר מראש, זה הולך להיות ארוך מהרגיל).

"להיכן נעלמה קהילת האנימה והמנגה הישראלית?" – זו שאלה שמעסיקה אותי דיי הרבה. למעשה, אחת מהסיבות לפתיחת הבלוג הזה הייתה כי הרגשתי שאין קהילה כזו בה אוכל לכתוב את דעותיי.

הבוגרים מבנינו זוכרים את הימים הגדולים של AIL, ישראטאקו ואחרים, אבל מאז נראה שלא קם שום אתר או פורום בסדר גודל כזה, והשמועות הם ש"כולם עברו לפייסבוק". ובכן, עם כמה שאני לא אוהב את הרשת החברתית הזאת, באמת שחיפשתי שם, אבל קהילה לא מצאתי. יש עמודים שעוסקים באנימה, יש אנשים שכותבים על זה, אבל גם מבחינת כמויות וגם מבחינת תוכן – היא פשוט לא קיימת. חוץ משיטפוסטינג ו MEMES באמת שלא ראיתי כלום – וקהילתיות אני באמת לא מבין איך יכולה להבנות במקום כזה.

אבל מה האפשרויות האחרות בעצם? מה כן קיים היום? איפה אנשים כן נמצאים אם בכלל? AIL ננטש, אנימס נסגר (וממילא לא היה פעיל במיוחד), אבל האם קיים משהו אחר? מקום שבו חובבי התחום יכולים לחלוק את מחשבותיהם ולדבר עם אנשים כמותם? אז התשובה לשאלה כבר ברורה מהכותרת – אנימה ספין. כן כן, ספין הוא לא רק האתר הגדול ביותר בתחום היום – אפשר גם להגיד שהוא היחיד. אבל בעוד שספין מאוד פופולרי בקרב הקהל הצעיר, הקהל הבוגר יותר סולד ממנו קשות, וגם לי הספיק לצפות בימים הראשונים שלו כדי להחליט שהדבר הזה ממש לא בשבילי ושעדיף לי להישאר באנימס הצנוע יותר. אלא שמאז עבר זמן, אנימס נסגר, אני התבצרתי כאן, וספין גדל והתפתח. אז לאחר תקופה ארוכה החלטתי לבדוק – האם באמת יש סיבה לסלידה הזאת מספין?

לצורך המשימה גייסתי משתמשת חדשה שתיכנס לספין ותבדוק, ולה קראתי מוניקה (על שם אתם יודעים מי). דרך מוניקה ניסיתי לבדוק איך מתקבלת מישהי חדשה בספין, איך מתנהלת הקהילה, האם ניתן לפתח שם דיונים מעניינים באמת, והאם בכלל יש מה לחפש שם עבור אדם שלא הגיע כדי לבקש פרקים עם תרגום לעברית?

אז רק הערה קטנה לפני שנצא לדרך: אין באמת סיבה לכך שבחרתי במשתמשת נקבה, הרעיון של מוניקה קרץ לי באותו רגע ואני מקווה שאף אחד לא לקח את הגילוי הזה קשה מידי. עוד ארצה להגיד שלמרות שאני לא מתכוון לחסוך בביקורת, אין פה כוונה לנסות "להשפיל" את ספין (ובוודאי לא לפגוע באף אדם באופן אישי), אלא לתת את נקודת המבט של גורם מבחוץ, בתקווה שאולי הנהלת ספין או כולנו כקהילה נוכל ללמוד מזה משהו (אם כי אני לא אופתע אם זה לא ממש יזיז לאף אחד, במקרה כזה אאחל לפחות שתהנו מהקריאה). דעות שונות, הסקות, תמיכה, או כל דבר אחר שעולה על רוחכם יתקבלו בברכה (:


תוכן הוא שם המשחק

לספין נרשמתי ב 31/1. הייתי אז באמצע תקופת המבחנים (שרק עתה הסתיימה) וכבר ידעתי שכשאצא ממנה ארצה לכתוב את הפוסט הזה, ולכן חשבתי שלא יזיק להירשם כבר אז ולנסות להגיב שם מפעם לפעם. ידעתי שזמן למוניקה להיות פעילה לא יהיה ממש, אבל נראה שגם לא היה ממש צורך. ספין באופן מפתיע לא היה האתר שטוף הפעילות שחשבתי שיהיה.

שלא תבינו לא נכון, ביחס להיצע היום ספין מאוד פעיל, ואין לי באמת אפשרות לדעת מה מספר הכניסות אליו, אבל אני מניח שהן רבות בהרבה ממספר התגובות בו – אלא שתגובות שכאלה הן לא כה רבות. בתקופת השיא של AIL לא יכולתי לעבור בפורום בלי להתקל במשהו חדש, אבל אם נסתכל על ספין בגדול – יש איזה כמה נושאים ביום ורובם לא סופר פעילים. עמוד ה"אחרונים" שמקבל את המשתמשים שנכנסים לפורומים אמנם נראה דיי פעיל, אבל זו אשליה שנוצרת בעיקר כי הוא מרכז את כל התגובות מהפורומים השונים של ספין.

אמנם קצת הופתעתי מהעניין, אבל הנחתי שזה טבעי, בסך הכל פורומים פחות פופולריים היום מבעבר, ובכל זאת, ספין הרבה יותר גדולה מאנימס שבה הייתי קודם לכן (לא שזה מדד מי יודע מה).

התחלתי להגיב בנושאים שונים בזמני הפנוי, לעשות קצת צחוקים עם אנשים שהתחילו איתי שיחה בפרטי ולהגיד להם שאני מוניקה והגעתי מהמשחק לרדוף אותם (אגב שאר חברות הדוקי דוקי שהצטרפו פתאום לפורום בעקבותיי – אין לי באמת מושג מי הן, אבל מצאתי את זה נורא חמוד), אפילו לפרסם ציור ולנסות לעזור לציירים אחרים שבקשו ממני עצות, וסך הכל היה טוב ונחמד. סוג של.

מהר מאוד שמתי לב שמשהו כאן לא עובד, ועם כמה שאני מנסה לקחת חלק בקהילה, אני פשוט לא מוצא על מה להגיב יותר – וזה לא בגלל חוסר הפעילות היחסי שהזכרתי, אני מתכוון גם לאשכולות שכן היו פעילים.  תראו, בכל פעם שנכנסתי לספין קיבל אותי דף האשכולות האחרונים ובו האשכולות התחלקו בערך כך:

 • 5% משחקי פורומים (פחות מתחבר לצערי)
 • 10% בקשת המלצות לאנימה (מה שתמיד מסתיים בהפניה לאשכול הנעוץ)
 • 40% בקשות פרקים בתרגום לעברית
 • 45% דיונים בנושא אנימה

רגע רגע עצרו הכל. עזבו שניה את השלושה הראשונים. דיונים בנושא אנימה? בשביל מה הגעתי אם לא בשביל זה? אלא שאותם "דיונים" הם בעיקר מקום עבור אנשים לרדת אחד על הטעם של השני, לעשות תחרויות איזה סדרה יותר גרועה מהשניה, והמשחק החביב על משתמשי ספין – להתווכח על פנסאב (לזה אגיע מאוחר יותר).

למרות שניסיתי להעיר פה ושם על תרבות הדיון, אני לא משלה את עצמי לרגע ששפה נמוכה הפכה לנחלת כל הפורומים ואיזורי הטוקבקים באינטרנט – אבל בדיוק בשביל זה קיימת הנהלה שתטפל בעניין, בעיקר כשהוא יוצא משליטה בערך כל אשכול שני. תשובת ההנהלה הייתה במקרה זה שאם אני רואה משהו שנראה לי לא נכון אני יכול לדווח והם ישמחו לטפל בעניין, אלא שכפתור דיווח אין (ומה אני שטינקר כמו יאיר לפיד?), ואני רואה מנהלים בעצמם מגיבים באותם אשכולות בדיוק שאני מגיב בהם ולא נוקפים אצבע. בשלב זה הבנתי שגם אם אדווח יגידו לי כנראה שאני מגזים, אבל אני חושב שאם זה המצב זה בכלל לא מפליא שאנשים בגילי לא רוצים להתקרב למקום הזה.

בחלק מהדיונים ניסיתי להשתתף, ולמען האמת קיבלתי הרבה תגובות חיובית, בעיקר בהודעות פרטיות, אבל זה עדיין היה מעודד במקצת. אלא שבאשכולות אחרים שלטעמי היו דיי רדודים, ובהם ניסיתי לכתוב דעה שלא התקבלה יפה אצל פותח הנושא (אפילו שלא תקפתי אף אחד באופן אישי), קיבלתי אזהרה שמדובר בספאם ולא פחות, בטענה שאני "מוריד את מורל הבדיחה". קצת הזוי בעיני בהתחשב בכך שההנהלה עצמה אומרת שהיא מנסה לייצר תוכן איכותי בפורום. אני חושב שתוכן איכותי הוא לא אשכול עם הקדמה ארוכה שלא עוזרת לאף אחד ובסוף הוא מקבל תגובות רדודות, אלא אשכול בו מתפתח דיון רציני, וקצת חבל שדווקא זה לא התקבל בצורה יפה ואף הוקרב בשביל מימס ובדיחות.


קהילת מעריצים – האמנם?

לאחר שעל חלק מהדיונים וויתרתי, ובאשכולות אחרים לא באמת היה מה להגיב מעבר לתגובה קצרה וריקנית, הגיע האשכול שכנראה הפך אותי למשתמשת השנואה בספין, וזהו הנושא – "סאו ומה כל כך גרוע בה". לא אחזור על הדיון שהתפתח בנושא הזה (שאני ממליץ לכם לקרוא בין אם תסכימו עם דעתי ובין עם לא), כי הוא היה מספיק ארוך כבר שם ויש לי מספיק על מה לכתוב כאן, אבל הוא כן הגיע לאן שהגיע בגלל שהוא עסק בבעיה שכנראה הכי מציקה לי בקהילת האנימה והמנגה בכלל (ובספין בפרט) – וזה הזלזול הבלתי פוסק בתחום על ידי המעריצים.

נראה לי אבסורד שבאתר שאמור להיות בית עבור מעריצי אנימה ומנגה, שאמור לגרום לאנשים חדשים לרצות להיכנס לתחום – כמעט כל התוכן הוא תלונות וירידות(!). מילא אני, אבל כיצד אמור להגיב אדם חדש שנכנס לתחום וזה מה שהוא רואה? איזה מוטיבציה יש לאנשים לצפות באנימה אם אפילו המעריצים הכבדים, אלו שאמורים לתמוך בתחום, עסוקים כל היום בלקטר ולהגיד למה הסדרות האלו גרועות? ואיך אמור להגיב מישהו שכבר נכנס וכל מה שהוא מקבל זה ירידות על כך שהסדרות שהוא צופה בהן ואוהב אותן כל כך הן כה גרועות ושיש לו "שיט טייסט"?

עכשיו תראו, אני לא נכנס לוויכוח איזה סדרה נחשבת טובה ואיזה לא (או "מהו שיטייסט" לשיטתכם) – העניין הוא עצם הזלזול הזה באנשים שחושבים אחרת או אוהבים סדרות אחרות (ומה לעשות, זכותם). אנשים שתומכים בגישה הזאת בדרך כלל אומרים שהם מנסים לשפר את "הטעם" של הקהילה, לפתוח אנשים לסדרות אחרות שהן לא מיינסטרים, אך לצערי אני חושב שזו לא דרך. רוצים לפתוח אנשים לסדרות שאתם אוהבים? תמליצו עליהן ונסו לשכנע אותם לצפות. תכתבו עליהן. הגישה הבריונית הנוכחית (שמימדיה מזמן חצו את גבול הטעם הטוב והפכו לאובססיה של ממש) לא גורמת לאנשים לצפות בסדרות שלכם, אולי רק לפתח אנטי או לעזוב. אלו שכן משתכנעים הופכים לחלק מהמעגל המגעיל הזה של אנשים שחושבים שהם טובים מאחרים כי הם ראו איזה סדרה שלא כולם מכירים, וכמובן שכל דיון הופך לאותו ריב מתמשך של "מה יותר גרוע".

אני כמובן לא בנקודה שאני יכול לצאת נגד ביקורות, אני כותב כאלה, אבל אני חושב שיש הבדל בין לכתוב את דעתך על סדרה (ובצורה נורמלית ומכבדת), לבין להשתלח בכל מי שחושב אחרת ממך. ובכן, נראה שבספין חושבים אחרת ודאגו להבהיר לי גם באשכול אחר.

תופעת ההייטרים וה"אליטיסטים" זה לא משהו ייחודי לספין, ומשהו שהגיע מאתרים בינלאומיים באינטרנט, ורק אם תכנסו לסרטון רנדומלי ביוטיוב על אנימה תמצאו וויכוחים מפה ועד מחר, אבל בניגוד לקהל הבינלאומי – הקהילה הישראלית קטנה, וכל אחד שנרתע מהתופעות האלה זה אחד פחות שיהיה חלק ממנה. כמובן שגם באתרים הבינלאומיים אני רואה את זה כבעיה, אבל שם יש גם מספיק תוכן נורמלי, שהוא לא כזה, ואני חושב שהאפשרות לעשות עם זה משהו בזירות כאלה פשוט לא קיימת, בעוד כאן זה עוד אפשרי לשפר את המצב (לפחות במידה מסויימת, ג'יזס מה שהולך כאן).


שמים את הפנסאב במרכז

אם נחזור רגע לרשימת הנושאים שמציפים את עמוד האשכולות האחרונים בספין באופן קבוע, ישנה נקודה אחת שבלתי אפשרי להתעלם ממנה – פנסאב עברי. לפני שהפנסאברים מביניכם זוקפים ראש, מפשילים שרוולים ומתכוננים לכתוב לי תגובת נגד זועמת – אין לי שום בעיה עם פנסאב וגם לא בעברית. אני בעצמי צופה בפנסאב (אמנם באנגלית, אבל עדיין) מפעם לפעם. אני לא מתכוון לבקר את התרגומים בספין, ולמען האמת גם לא צפיתי בהם והנושא לא מאוד מעניין אותי.

אז למה אני כן מעלה את זה? כי אני חושב שספין שמה את הנושא הרבה יותר מידי במרכז. אם אזכיר שוב את AIL בזמנו, גם שם היה פורום פנסאב, אך הוא היה רחוק מאוד מלהיות אחד הפורומים הפעילים ביותר. רק מי שבאמת התעניין במלאכה, שרצה להשתתף בה ולקחת חלק נכנס, התעניין ולמד. בספין לעומת זאת, כשהקבוצות מקבלות את הבמה בעמוד הראשי של האתר, כשהעמוד הראשי של הפורום הוא תערובת של נושאים מכל הפורומים השונים, ושהנושא מעסיק כל כך הרבה מחברי המפתח בו – הדיבור על פנסאב נמצא בכל פינה.

אבל מה הבעיה בזה בעצם? מה רע בזה שאנשים מדברים על התחביב הזה שלהם? ובכן, שזה אתר אנימה ומנגה, ולא אתר פנסאב. אני לא הולך להתווכח על המקום של פנסאב בקהילה ועל החשיבות שלו בזמנים של היום, גם לא על החוקיות שלו, אבל הוא בסופו של דבר כלי. כלי כדי שאנשים יוכלו לצפות בסדרות. לא העיקר. אני מבין שאלו העוסקים בפנסאב הרבה פעמים יתעניינו יותר בכתוביות מאשר בתוכן הפרק עצמו, אבל אני חושב שזה אבסורד שזה הופך להיות נחלת כל הקהילה.

וכמובן גם בנושאים האלה, תרבות הדיון היא מתחת לכל ביקורת. הטחות אחד בשני על מי עושה "שיט סאב" (מה האובססיה הזאת להוסיף "שיט" לכל מילה?) ומי לא, איזה תרגום יותר גרוע ועוד ועוד מאותו הרפש הזה. זה לא רק יוצא מכל החורים, זה מרגיש מיותר ומשהו שבכלל לא צריך להיות שם. איך יכול להיות שהכתוביות לפרק הן נושא חם יותר מאשר הפרק עצמו? הזוי בעיני.

החוסר בהפרדה של הפורום על פי קטגוריות (שאמנם קיימת אם תבחרו להשתמש בה, אבל לא בצורה שבאמת נוח להשתמש בה) כמו שהיה בפורומים וותיקים גורם בעיקר לאותם נושאים נפיצים לכבוש את העמוד הראשי ולהשאר כאלה, כך שלנושאים מסוג אחר כמעט ואין מקום בספין.

ספין אמנם הנגישה את הוצאות הקבוצות השונות לקהילה, והפכה את הגישה לפרקים בתרגום לעברית להרבה יותר קלה, וזה מבורך במידה מסוימת (אם כי אני עדיין בעד שילדים ילמדו קצת אנגלית), אבל בו זמנית היא פשוט יצרה מפלצת.

עוד חלק שקשור בזה באופן עקיף הוא המאגר של ספין. תראו, אני יודע שהמאגר מקבל מספיק ביקורות גם מבלי שאתערב, ואני לא מתכוון להיכנס עכשיו לערך ערך ולחפש שגיאות או ניסוחים בעייתיים, אבל למרות שאני חושב שהרעיון בבסיסו הוא מבורך, כן יש משהו שמפריע לי בגדול – והוא עניין השמות. אני באמת לא יודע מה הייתה הבעיה להסתפק בשמות המקוריים, או לפחות להשתמש בהם ככותרת עליונה, אבל הקטע של השמות העבריים פשוט יוצר מצב שאנשים מדברים על סדרה ואין לי מושג מה היא למרות שצפיתי בה. אם זה היה תרגום רשמי אז מילא, אבל אני לא מבין מדוע אני צריך לזכור שמות לא רשמיים שאדם א' באינטרנט החליט עליהם (ושוב, נתעלם לרגע מכמה תרגומים בעייתיים) במקום לדבר עם אנשים בשמות הבינלאומיים המוכרים לכולם. אני לא יודע למה גם כשאני מנסה לבחור באפשרות של אנגלית ולבחור אות מסויימת אני רואה סדרות עם שמות מכל ה ABC (אם כי נאמר שהאתר עובר שדרוג בקרוב, אולי זה ייפתר וזו הסיבה שאני ממעיט בדיבור על בעיות טכניות שכאלו), ואני לא יודע מדוע באתר שבו גולשים גם (ובעיקר) ילדים קטנים יש בכלל ערכים על סדרות הנטאי.


לא לקהל הרחב

הקהילה בספין מחולקת היום (וגם הם טוענים כך בעצמם) כך שרובה הגדול הוא ילדים בגילאי 14 ומטה וחלקה הקטן הם גדולים יותר (אך לא בהכרח בוגרים יותר). זוהי גם בעיה שמרתיעה אנשים מהדור שלי להיכנס לכל העניין – אבל זו בעיה מסוג הביצה והתרנגולת. אם לא יכנסו אנשים בוגרים יותר, לא יהיו בספין אנשים בגיל הזה, ודווקא שמעתי מלא מעט אנשים שהגיל הממוצע שם זה לא הבעיה העיקרית שלהם עם המקום.

הבעיה שבמקום לנסות ולטפל בבעיות שכן מפריעות באמת, בספין מעדיפים לתת ל"אליטיסטים" שדיברתי עליהם ממקודם לטפל בבעיה מומצאת הנוגעת ל"שיט טייסט של אנשים" – זה כמובן כולל טרולינג, ירידות בריוניות על אותם ילדים, תלונות על כך שכולם "ילדי נרותו" (כי זה כל כך מצחיק לכתוב את השם עם שגיאת כתיב כאילו היית ילד בן 12 בעצמך!) ועוד שטויות שלא תורמות לאף אחד חוץ מלתחושת העליונות הטיפשית שלהם. מה גם שאני לא מבין מאיזה סדרות הם מצפים שאנשים שחדשים בתחום יגיעו אם לא ממה שפופולרי – הרי זה מה שבולט, מדובר, זה מה שהם מכירים ובשבילו הגיעו וזה מה שכולנו חיפשנו בהתחלה. ככל שרואים יותר מתפתחים לסוגים שונים של סדרות, אבל זה לא קורה ביום אחד, וסך הכל מדובר בתהליך הדרגתי והגיוני למדי.

בסופו של דבר המחזור של התוכן הספאמי הזה רק מבריח אנשים, יוצר תחושה מגעילה, מחסל כל אפשרות לדיון אמיתי, ולא באמת מותיר שום סיבה עבורי או עבור אנשים אחרים בגילי (או עבור אנשים בכל גיל למען האמת) להיכנס ולהתפלש בערימת הזבל הזאת – וחבל. זה משהו שנתקלתי בו עוד ביום הראשון שלי בפורום, וכששאלתי את אחד המשתמשים בהודעה פרטית מה פשר סגנון הדיבור הזה (מן הסתם, הרי אין שמה משהו אחר), התשובה שקיבלתי זה ש"בסך הכל מטרילים". נפלא.

אבל אם כל זה נכון, איך יכול שהפורום היחיד שעדיין עומד זה ספין? ובכן, זה שילוב של חוסר התחרות שקיים כיום, והעובדה שבספין השכילו לנצל משאב שבאנימס ובמקומות אחרים לא השכילו – וזהו הפנסאב. חוקי או לא, ספין מאפשר היום צפייה ישירה לסדרות אנימה בתרגום לעברית, וזוהי האטרקציה העיקרית שלו ומה שמושך אליו את מרבית הקהל שלו (שכאמור רובם בגילאים נמוכים יותר, הבוגרים יותר אינם צריכים את זה כיוון שרובם הגדול צופה בתרגום לאנגלית). נרצה או לא, גם אתרים כמו AIL (שסיפק תרגומים לפרקי נארוטו בזמנו דרך נארוטו-פאן ודאטבאיו ישראל, וכן סיפק פורומים עבור KAT ואחרים) וגם ישראטאקו (שנתן במה למיטב ההוצאות של קבוצת הפנסאב כמו Conor-Subs ועוד שמות שאני מתקשה לשלוף מהראש) נשענו על זה בבסיסם, וגם אז רוב החדשים שהגיעו היו צעירים בגילאים האלה, אך משום מה בקהילות האלו ידעו בכל זאת לשמור על רמה גבוהה יותר של תוכן (לא שזה כזה קשה).


סיכום הדברים

למרות שהצגתי תמונה שחורה למדי, אני כן ארצה לציין לטובה שיש משתמשים שבכל זאת מנסים לשמור על תרבות דיון בפורום, לתרום לקהילה, ושרוב האנשים שכן יצא לי לדבר איתם באופן פרטי היו סך הכל מאוד נחמדים אליי. יש בנוסף לכל גם קבוצות כמו SpinArt שמהווה מקום נחמד לפרסומי פנארט וציורים כלליים ומעין תת קהילה מאוד תומכת, ואני בטוח שיש קבוצות נוספות כאלה שלא יצא לי להכיר. אני יודע שהתלוננתי שוב ושוב על הקהילה בפוסט הזה, אבל אני באמת לא חושב שרובה בעייתי. אני חושב שמדובר במיעוט קיצוני וקולני במיוחד, שמקבל מסיבה לא מובנת הרבה יותר במה ממה שבאמת מגיע לו, סוחף אחריו ילדים אחרים לשטויות האלה, וזה בסופו של יום הורס לכולם.

אגיד שוב שאני באמת מקווה שהביקורת הנ"ל תלקח כביקורת ושיהיה ניסיון ללמוד ממנה – גם עבור הנהלת ספין וגם עבור הקהילה בכלל. בכוונה לא ציינתי שמות ספציפיים – אין לי עניין לפגוע באף אחד באופן אישי ולא זו המטרה. המטרה היא אך ורק לעזור לקהילה ולמנוע ממנה להיכחד – אני באמת רוצה שאנשים ירגישו בנוח להיכנס לתחום האנימה והמנגה, שגם כך תדמיתו לא בשמים.

כמו כן, בכוונה אני מפרסם את הדברים כאן, במקום שאני יודע שהם ישארו קיימים ובלתי מצונזרים, ולא בפורומים של ספין עצמם שאיני יודע מה יעלה בגורלם שם. בנוסף אני חושב שהחוויה יכולה אולי לעניין גם אנשים מחוץ לספין שאולי מעוניינים לשמוע מה מצב הקהילה היום, ולכן אני חושב שכאן זה המקום המתאים ביותר. לספין כנראה כבר לא אחזור, כי אני חושב שהספיקה לי החוויה הזאת, ושאני מעדיף להישאר כאן מעתה והלאה (:

שוב, אשמח לשמוע תגובות, גם מאלו שגולשים בספין (בכל הדרגות) וגם מאלו שלא, ואף אשמח להשיב – כל עוד זה נעשה בצורה מכובדת. וגם אם אתם בוחרים שלא להגיב, אני בכל זאת מקווה שנהנתם מהקריאה. אני לא חושב שבזמן הקרוב יהיה עוד פוסט מהסוג הזה, ואני מתכנן לחזור מעכשיו למתכונת הסקירות הרגילה של הבלוג.

 

מקווה שניפגש בפוסטים חיוביים יותר מעכשיו,

ארצ'ר.

38 תגובות בנושא “החיפוש אחר הקהילה – מסעות מוניקה בספין

 1. החלטתי בסופו של דבר להגיב פה, כי לא נראה שיש לך רצון או כוונה להמשיך את הנושא בספין.
  לגבי מה שאמרת באחת הפסקאות האחרונות – אם באמת היית בוחר לפרסם את זה בספין, ובמקרה היה איזשהו רצון מכיוון גורם כזה או אחר לצנזר את הדברים, תהיה בטוח שהייתי נלחמת בשיניים שזה לא היה קורה. והמילה שלי, למזלי, שווה משהו בספין. אולי לא אבסולוטית, אבל בהחלט שווה משהו. אם מעניין אותך לראות נושאים "קשים" לא פחות שלא צונזרו, מוזמן להציץ בנושאים של משתמש בשם "עורך דין".

  בכל מקרה, אתחיל ואומר שאני מסכימה עם רוב מה שאמרת. במיוחד העניין לגבי הטרולים והאליטיסטים. מקווה רק שאתה לא טועה לחשוב שאני איכשהו בצד שיכול למנוע או לרסן את הדברים רק כי יש לי תג עם צבע, כי אני לא. בכל מקרה, לא אגיב על הנושא הזה (שהיה רוב הפוסט), כי אני מסכימה עם מה שכתבת בכל מה שקשור אליו.
  אם כך, אגיב על שני דברים אחרים:

  פאנסאב:
  לדעתי קיבלת רושם מוטעה בעניין. די בטוחה שלא היית נכנס לפורום פאנסאב בAIL, אבל בתור הזהב של AIL גם פורום פאנסאב היה פעיל ביותר עם המון אשכולות של הוצאות (מה שאין כל כך בספין) ודיונים רבים, ולדרושים (שזה רוב מה שמציף את ספין) היה נושא מיוחד. בספין פשוט, כמו שאמרת, כל הפורומים מעורבבים. זה לא אומר שספין נותנת את הבמה לפאנסאב בפורומים, ממש לא. אין ספק שספין מקדמת פאנסאב בצורה מאוד ברורה (עמוד ראשי, עמודי מדריכים וכו'), אבל זה ממש לא נכון לגבי הפורומים, בייחוד לא לאחרונה (לא בילית מספיק בספין בשביל לראות נושאי "ריבי פאנסאב" אמיתיים, או לפחות זה הרושם שקיבלתי ממה שכתבת כאן). זה בנוגע ל"במה הגדולה מדי" שספין נותן.
  עכשיו אעבור לרגע לתגובה קצת יותר אישית: אתה אומר שכביכול נוצר מצב שהכתוביות בפרק יותר חשובות מהפרק עצמו. ובכן, לאותם ילדים קטנים שלא מסוגלים לצפות באנגלית, תתפלא, אבל זה נכון. אם אין כתוביות הם לא יראו, אז כנראה שהכתוביות ממש חשובות. ובנוגע לפאנסאברים, זה גם נכון, אבל בצורה שונה. כמו שהתחביב שלך זה לכתוב ביקורות על אנימה, יש אנשים שהתחביב שלהם זה לתרגם אנימה. לפאנסאברים (אמיתיים, לא רודפי התהילה שאין להם מושג בדבר) חשוב שהכתוביות יהיו אמינות ומעבירות בצורה אמיתית את הפרק. לכן אישית, אם יצא לי לצפות בפרק מתורגם (לא משנה לאיזה שפה) ואני אשים לב לשגיאות של סילוף משמעות, כן, אני אכעס. כי יש אנשים אחרים שילכו שולל תחת הטעויות, וכך התרגום פשוט פוגע גם בצופים וגם בסיפור שהאנימה מנסה להעביר. אולי לך זה לא נראה ביג דיל, אבל לאנשים שזה התחביב שלהם זה כן. בטוחה שלא היה משמח אותך לראות ביקום מקביל בלוג ביקורות אחר עם ביקורות טרוליות שכולם *מאמינים* לו וסוגדים לו.

  מאגר האנימה:
  לזה אני קשורה באופן ישיר, אבל אני מתכוונת להגיב לך באופן ענייני לגמרי, בלי רגשנות כמו בפסקת הפאנסאב (מה לעשות, פאנסאב זה תחביב מרכזי בחיים שלי, בעוד לכתוב תקצירים לאנימות זה משהו שרחוק מלהיות). מה שכן, אעשה את זה בנקודות.
  בעיות בתקצירים – אם אתה באמת מוצא דברים לגיטמיים, שלא קשורים לטעם האישי שלך בנוגע לניסוח, אתה יותר ממוזמן לשלוח הודעה לחברי צוות אנימה. המאגר הוא גדול, ויש שם רשומות שנוספו לפני שהיה לנו פורמט וסטנדרט אחידים. אני אישית מתקנת דברים אקראים שאני מוצאת לפחות פעם ביומיים. אנחנו לא מאל, ואין לנו צוות גדול, אנחנו מעט מאוד אנשים. לכן אם באמת מעניין אותך לשפר את המאגר, אתה יכול לנסות להצטרף אלינו או לדווח לנו דברים שלא נראים לך. אם לא מעניין אותך איך המאגר נראה ומתנהל, זה גם בסדר גמור. אבל אם אתה רק יורד עליו ומתלונן, אתה לא שונה מאותם אליטיסטים שהזכרת בפוסט.
  שמות – זהו מאגר אנימה בעברית. כל אנימה שיש לה שם רשמי בעברית, זה השם שמצוין במאגר (קרי אנימות מהילדות, דברים שהגיעו לטלוויזיה, או דברים מנטפליקס שקיבלו שם רשמי). בתור בן אדם שכותב, מוזר לי מעט לראות שאתה מעדיף שימוש בשם המקורי. האם שימוש בשם המקורי הכוונה היא לכתוב אותו בתעתיק? כי אישית, לקרוא משפט בעברית כשבאמצע נדחף משהו כמו סאקוראקו-סאן נו אשימוטו ני ווה שיטאי גה אומאטה אירו, זה קצת מוזר, לא טבעי ולא ברור. כמו כן, גם לרשום את השם נטו באנגלית (תעתיק או שם אנגלי), זה לא משהו שהייתי רוצה לראות בטקסט עברי שאני קוראת, אם אפשר להמנע מכך. ואולי הסיבה הכי חשובה (לדעתי) שהשמות צריכים להיות בעברית היא, כמו שאמרת, יש בספין המון קהל צעיר וגם המון קהל שלא יודע אנגלית. אני לא חושבת שספין נועד ללמד אותם אנגלית. אבל אני כן חושבת שזה שספין מנגיש את האנימה בכל תחום לאלו שלא יודעים אנגלית, זה חלק מהעובדה שהוא מצליח. אז יש שם שמות בעברית, ביג דיל. שוב, מפריע לך? יש לך שלוש אפשרויות: לשלוח הודעה לאחד מחברי אנימה, לא להכנס למאגר, או להתלונן מהצד כמו אותם האליטיסטים מספין. לי נשמע שאתה בעיקר קצת כואב על כך שדיברו על אנימה בשם שלא הכרת. איזה מזל שיש בספין מערכת חיפוש נהדרת, נכון? אף אחד לא מכריח אותך להשתמש בשם בעברית, אבל זו זכותם של אלו שכן בוחרים להשתמש בהם (או שבנושא הזה, הדעה שלהם לא נכונה?).

  בכל מקרה, הרעיון הכללי של הפוסט די חביב. הייתי קוראת לזה אחלה טרול אם זה לא היה כל כך רציני חח. אשמח לשמוע את תגובתך.

  אהבתי

  1. היי, קודם כל שמח לקרוא את תגובתך כאן.

   תראי, קשה להצביע על אשמים ולהגיד שבגללם המצב הוא כמו שהוא, כל אחד יכול להגיד שהוא לא אחראי לזה ואני בטח לא מנהל את חלוקת התפקידים בהנהלת ספין. אני כן חושב שלהנהלה כגוף יש אחריות למנוע את זה (ואת בעצמך ציינת שיש לך השפעה בספין) – אני לא אומר שלא נעשים מאמצים, ויתכן שאני גם נמצא זמן קצר מידי כדי לדעת מה בדיוק המאמצים שנעשים, אבל מזווית הראיה שלי: בפעמים הראשונות שנכנסתי לספין מסקרנות (עוד כשנפתח) המצב היה בערך כמו שמתואר. מאז מידי פעם שלחו לי אשכולות שאני לא יודע כמה הם מייצגים את הכלל, אבל בסופו של דבר יצא שגם כשנכנסתי עכשיו ל 3 שבועות המצב היה רע באותה המידה.
   אני לא יודע מה התחיל את צורת הדיבור הזאת – אבל אני כן חושב שצריך לגלות לזה אפס סובלנות וזה לא משהו שראיתי שקורה (עד שמגיעים באמת למצב קיצוניים).

   לגבי הפנסאב: אני מבין שהנושא יקר לליבך, אני רואה את שמך בהקשרים אליו פעמים רבות, אבל אני עדיין חושב שהמצב שמדברים יותר על הכתוביות ופחות על הפרק הוא אבסורדי בקהילת אנימה ומנגה. לא אמרתי שב AIL לא הייתה פעילות, אבל מכיוון ש AIL הייתה מסודרת לפי קטגוריות בעיקר נכנס לשם מי שזה היה רלוונטי אליו. הבעיה בספין, כשאין את הסידור הזה והכל "מבולגן" זה שהנושאים שנשארים למעלה בעמוד הראשי הם הנושאים הנפיצים יותר – ואלו הרבה פעמים אכן נושאים בתחום הפנסאב. אני לא ממעיט לרגע בחשיבות של תרגום ואיכותו, אבל אני כן חושב שהוא יצא קצת מפרופורציות, וכמו שלא הייתי רוצה לחפש דעות של אנשים על סרט או סדרה אמריקאית ולמצוא דעות על הכתוביות במקום. אני מבין שבתחום האנימה נוצרה תרבות שלמה סביב העניין, ויש לכך הרבה סיבות טובות, אבל מה שקורה כרגע עדיין נראה לי מאוד מוגזם (ואם לא ראיתי את הריבים הרציניים באמת, אני מניח שאני גם לא רוצה לראות אותם). אני אשאיר את הדיון לגבי "מי פנסאבר אמיתי" ותקני האיכות השונים לפנסאברים עצמם – אין לי את הידע הדרוש כדי להגיב בנושא.

   בקשר למאגר: בכוונה לא נכנסתי לבעיות בערכים ספציפיים או להתקטננות אל תוכן מסוג כזה או אחר, כי אני יודע שיש מספיק אנשים שמתקטטנים על העניין ומבין שמדובר בעבודה לא פרופורציונלית. עם זאת, אני לא חושב שהדעה שהשמות צריכים להישאר בצורתם המקורים (ולתהייתך: לא תכתיב עברי, אלא רומאג'י, כמו ב MAL) היא אליטיסטית מידי וגם לא באה ללעוג לאף שם כזה או אחר. אני חושב שברגע שאתר לוקח על עצמו להחליט מה השמות עבור הסדרות, ומחר יקום אתר אחר ויחליט על שמות אחרים, ומחרתיים משתמשים יחליטו שחלק מהשמות לא לטעמם – אנחנו יוצרים שיח מבלבל בצורה מיותרת, שאכן מקשה על אנשים שלא צופים בתרגומים בעברית. אני לא חושב ששם של סדרה שאינה בעברית צריך לבוא ממקום של ללמד אנגלית או יפנית – זהו פשוט שמה. אם זה זכותו של כל אחד להשתמש או לא להשתמש? ברור. אם זה עניין של דעה? גם ברור – אבל אני לא חושב שיש משהו פסול בלהגיד את דעתי על הנושא (ואני מניח שאני לא היחיד).

   אהבתי

   1. פסקה ראשונה: אין לי כל כך מה להגיד. כבר אמרתי שאני מסכימה, ועם כל ההשפעה יש לי, היא לא מספיקה כדי שאישית אוכל לעשות משהו בנושא.

    פאנסאב: לדעתי אתה עדיין מגזים בתגובה. אז אנשים מדברים על פאנסאב בנושאים של פאנסאב, אז מה? הבעיה היא שהם נמצאים למעלה? ובכן… אתה לא חייב להכנס. אני לא זוכרת שראיתי בדיון על *אנימה* איזשהו איזכור לאיכות הכתוביות. הכי קרוב זה אנשים שביקשו קישור לאנימה בעברית כי הם לא יוכלו לצפות אחרת. האם העובדה שהנושאים האלה נמצאים "במרכז" היא כזו בעיה מבחינתך? גם באמת אין כל כך הרבה מהם (במיוחד כיום).

    מאגר: זכותך לחשוב כך. אתה מוזמן כמובן לא להשתמש בשמות. אבל נראה לי שאתה קצת טועה באיך שאתה תופס את ספין. ספין לא נועד לחנך אף אחד, ולא נועד להחליט על שם רשמי של האנימה בעברית. זה השם שספין נתן לאנימה, ואין פה אף התיימרות שכך כולם צריכים לקרוא לה בעברית, אפילו לא בתוך ספין עצמו. יוצר בלבול? גם העובדה שחלק מהאנשים מדברים על אנימות בשם הרומאג'י שלהם וחלק בשם האנגלית שלהם יוצר בלבול, ואנשים חיים עם זה יפה מאוד כבר שנים ארוכות. גם פה, לצערי, נראה לי שאתה מגזים.

    אהבתי

   2. אני כן חושב שכאשר אתר שם המושג "אנימה" בשם שלו, קורא לעצמו "רשת אנימה חברתית", ובסופו של דבר הוא מתפקד יותר כאתר פנסאב זה יוצר בעייתיות מסויימת ובא על חשבון המטרה העיקרית שהיא קידום התחביב והקהילה – כן מורגש שספין עושה יותר מאמצים בהנגשת הפנסאב מאשר הנגשת תוכן כללי בנושא אנימה. מכיוון שאת עוסקת בפנסאב, מובן שזה לא מפריע לך, אבל את צריכה לנסות להבין גם את אלה שלא עוסקים בזה ולא באו בשביל זה. כמובן שאף אחד לא מכריח אותי להיכנס לנושאים מהסוג הזה, אף אחד גם לא מכריח אותי להיכנס לספין, זה לא באמת פותר את הבעיה.
    אני לא חושב שאני עד כך כדי כך מגזים – לא אמרתי שצריך לאסור דיבור על פנסאב חס וחלילה, הצעתי לרכז את הנושא בצורה דומה לזו שנעשתה בעבר ב AIL, ולרכז את נושאי הפורום השונים בכלל, כי אני חושב שזה יוצר הרבה יותר סדר ומקל על אנשים להגיע בסופו של דבר לתוכן שאכן מעניין אותם. במקום זאת, כשדווקא הנושאים הנפיצים הם אלו שנמצאים למעלה (ביניהם פנסאב, אבל אם זה עוזר במשהו – לא רק), אותו תוכן אחר נאבד מתחת לכל אלה (כמו למשל הסיקורים שאסיף אמר שפספסתי).

    לגבי המאגר, ומקווה שבזאת אסיים את הדיון בו – אני לא חושב שזה עניין של חינוך, אלא עניין של יצירת שפה משותפת. השמות באנגלית הם כמעט תמיד ( ובעיקר היום שנדירות הסדרות שלא מקבלות רישיון כזה או אחר) שמות רשמיים, ולכן הבעיה איתם לא ממש קיימת – אין סיבה שמישהו ייקח אנימה ויקרא לה בשם באנגלית שאינו השם הרשמי. לעומת זאת בארץ, כל אחד יכול לתרגם את השם פי רוחו, והשפה המשותפת נאבדת. אני לא יודע מדוע להצביע על כך זו הגזמה, אני חושב שזו ביקורת לגיטימית, וגם בכתבה נאמרה בעיקר כתמיהה (אם כי מובן לי מדוע בין כל שאר התוכן התוקפני יותר תפסת את זה כמשהו שאמרתי ש"חייב להשתנות", אבל זה לא הטון אליו כיוונתי). מבין את האהבה לשפה העברית, עדיין חושב שכדאי לשקול גם כיוונים אחרים ולא לשלול אותם.

    אהבתי

   3. אבל שוב, האפשרות קיימת… אפשר לסנן וללכת לפורומים לפי מה שמעניין אותך. אני אישית דווקא אוהבת את הרעיון שהכל מופיע במקום אחד, ככה אני תכלס יכולה לראות במה מגיבים, וגם להגיע לאותם נושאים "נפיצים". בעוד בAIL כמעט ולא יצאתי מפורום פאנסאב, ובשל כך אני גם באמת לא מרגישה שבאמת הייתי חלק מהקהילה הכללית שם. זה כנראה עניין של דעה. כמו כן, לגבי עניין הקידום, זו טענה יפה ואני אפילו מסכימה איתך, אני פשוט לא חושבת שהעובדה שספין מקדמת גם פאנסאב היא הבעיה פה. בתור אחת מבפנים, הבעיה היא יותר מחסור בכלים (מה שיבוא אחרי השידרוג). מצד שני, בנושאים הנעוצים תמיד יש כל מיני ענייני קהילה ומדי פעם גם נושאי אנימה מושקעים, לעומת זאת מעולם לא ננעץ נושא פאנסאב. לתשומת ליבך.

    בנוגע למאגר, לא יודעת איפה אתה מסתובב. אני אישית רואה במלא מקומות אנשים שמשתמשים בשם הרומאג'י (שזה אגב, השם שמאל דוגל בו) בעוד אנשים אחרים משתמשים בשם האנגלי הרשמי. זה ממש לא שפה משותפת (כל האנימות בסגנון Nanatsu no Taizai/Seven Deadly Sins, Shingeki no Kyojin/Attack on Titan וכו'). ואם בספין יש קהל גדול שגם ככה לא ישתמש בשם באנגלית, אני באמת לא רואה מה זה משנה. מצד אחד אתה נותן את מאל כדוגמא, אבל דווקא אם כבר מאל הוא חלק ממניעת השפה המשותפת. אני נמצאת גם בקהילות בחו"ל, והמעבר בין רומאג'י לשם האנגלי היא נפוצה ביותר. לכן לדעתי זה ממש חלש בתור טיעון נגד שם בעברית.

    אהבתי

   4. אני מודע לכך שהאפשרות קיימת – אבל מכיוון שזה נעשה בצורה של "תיוג וסינון", לטעמי לפחות, לא מדובר בצורה נוחה לעשות את ההפרדה הזאת ולכן גם אני לא השתמשתי בה (ומניח שכמעט כולם, כמוני וכמוך, השתמשנו במקום בעמוד ה"אחרונים"). בפורומים כמו AIL ודומיהם כל תת פורום כזה הרגיש באמת כמו סוג של קהילה בפני עצמה שעסקה בענייניה, ואני חושב שזה נתן ביטוי לכולם (בעוד לא השאיר ניתוק מוחלט, שכן נושאים כלליים היו בפורום "דיבורים" למשל ומשתמשים רבים גלשו בכמה פורומים במקביל). אכן עניין של טעם אני מניח, אני זוכר שגם באנימס אמרת שלא הרגשת בבית – אז אני מניח שהעדפותינו בנושא שונות.
    אני לא יודע מה מיועד להיות בשדרוג וכיצד שדרוג מערכתי אמור להבטיח שדרוג תוכני, ולכן לא אוכל להגיב על זה – נחכה ונראה, מאחל בהצלחה.

    לגבי השמות – זה נכון שאנשים משתמשים בשמות ברומאג'י ובאנגלית, אבל שוב, מכיוון שאלו שמות רשמיים הם גם שמות מוכרים ולכן אין לי הרגשה שהשפה המשותפת נעלמת. אני מרגיש שאנחנו דיי הולכים במעגלים בנושא הזה – אני לפחות מרגיש שלא רק שאני לא מכיר את השמות שנתנו בספין, אין לי הצדקה ללמוד אותם כיוון שאינם רשמיים (בעוד אלו שבאנגלית כן), ואני חושב, ודיי בטוח, שאני לא היחיד שיוצא מבולבל מהעניין. למרות הכל, זאת רחוקה מלהיות הנקודה העקרית בביקורת ולכן חבל לי להתעכב עליה, ואם דברים אחרים קיבלת ולא את זה – זה בהחלט מספיק עבורי.

    אהבתי

   5. לפחות בנושא הראשון, אני רואה שכן הגענו להבנה שזה בסופו של דבר עניין של טעם. לגבי השדרוג, קרא למטה, דוד חפר לך על זה קצת. ברמת העיקרון, יהיו כלים לקידום טוב יותר של תכנים, זה אמור לעזור.

    לגבי השמות, למרות שזה לא היה העיקר זה כן נושא שמעניין אותי. הטענה שלך היא לגבי הרשמיות של השמות. וזה מובן ואני מקבלת את זה לגמרי. ושוב, אתה ממש רחוק מלהיות צריך או לרצות ללמוד את השמות שנבחרו כשמות בספין. אבל זה משהו שהוא גם כן לגמרי דעה, ועוד אפילו משהו לא מחייב. אם מפריע לך שאתה לא מכיר את השמות, אתה יכול לחפש ולמצוא אותם. אם לא מפריע לך… סלאמתק חח. כאילו, אני באמת לא מצליחה להבין למה אתה חושב שעדיף לעשות מישמש עם שמות כתובים באנגלית באתר ומאגר עברי. בטח ובטח כשיש אנימות שכן יש להם שם רשמי בעברית (והחדש ביותר: אלכימאי המתכות ע"פ נטפליקס). אז מה, יהיו עמודים בהם יהיה שם ועברית ועמודים שלא? או שבכלל לתרגם שמות באופן "מעריצי" זה טאבו? אם ככה, למה תרגום מעריצים בכללי זה לא טאבו? למה שלא כולנו נלמד יפנית? או שאתה חושב שעדיף שנכבול את עצמנו אך ורק לדברים שקיבלו תרגום רשמי?

    אהבתי

   6. כמות האנימה שיש להם שם רשמי בעברית דיי קטן בסך הכל, ככה שאני לא רואה איך זה שלחלק יש עוזר במיוחד.
    אני לא רואה את זה בתור "מישמש" אם הכותרת היא ברומאג'י והטקסט הוא בעברית, כמו שרוב הקהילה הבינלאומית (לפחות מניח שרוב, לא שמעתי באמת קולות שיוצאים נגד) לא רואה משהו בעייתי בצורה בה MAL רושמים את הכותרת הראשית ברומאג'י ואת הטקסט בכל ערך באנגלית (וזו עוד שפה בה יש הרבה יותר שמות רשמיים מאשר בעברית בצורה משמעותית).
    לא אמרתי שלתרגם שמות באופן מעריצי זה טאבו, ומעולם לא הפריע לי נגיד שקבוצת פנסאב בוחרת לתרגם שם לסדרה – אני חושב שבאינדקס הציפייה היא שיסופק מידע בצורה שפחות מסתמכת על פרשנויות ויותר על מידע "רשמי" ואינפורמטיבי בלבד – לא פרשנויות ותרגומים מעוררי מחולקת (בוודאי שחלק גדול מהקהל הוא צעיר ולא תמיד יודע להבחין בין הדברים).
    לגבי פנסאב – לא אמרתי שזה טאבו, וכן שורת הטענות שמגיעות לאחר מכן גם כן לא אמרתי ואני לא ממש רוצה למשוך את הדיון לכיוון הזה (שחושב שדיון דומה שהיה באנימה-OK היה ממצה מספיק מכדי שיהיה לי מה להוסיף אליו), אולי ביום אחר ובפוסט אחר (:

    אהבתי

   7. אבל שוב, זו טענה חסרת בסיס. בכל אנימה יש בכותרת גם את השם לפי מאל כשאתה מסתכל באינדקס או בעמוד שלה בצפיה. אז מה כל כך מפריע לך שאנשים בוחרים להשתמש בשם שיש גם בעברית?

    אהבתי

  2. אני לא מבין מדוע זה חסר ביסוס ואיזה עוד בסיס צריך לזה שכרגע במאגר קיימים בכותרות שמות שהם פשוט לא שמות הסדרות.
   זה ש"יש גם את השמות המקוריים" זה טוב ויפה, אבל שוב – אני חושב שהציפייה ממאגר מידע הוא לספק מידע אמין, בוודאי אם מדובר בכותרת הראשית והוא לא נמצא תחת סקשן אחר (למשל אם בתוך ערך של אנימה מסויימת היה קריטריון של "תרגום לעברית" עם השמות העבריים הללו לא היתה בעיה מבחינתי).
   אגב, כשנכנסים לערך מסוים השם הרשמי כבר לא מופיע כלל בכותרת ודווקא הוא זה שנדחק הצידה.
   בוודאי שבסופו של דבר כל אחד יכול להחליט באיזה שם הוא רוצה להשתמש, אבל אני לא מבין מדוע ההתעקשות על לספק מידע שהוא פשוט לא נכון וכך להטעות מראש.

   אהבתי

   1. אבל שוב, המידע הנכון קיים. אני מסכימה איתך שבעמוד עצמו צריך אולי להוסיף גם שם את השם למעלה (שוב, לא בשליטתי). אבל מכאן ועד להגיד שהמאגר מטעה… לדעתי זה ממש הגזמה. אנחנו לא מאגר שנועד להיות משהו רשמי, כמו שדוד אמר לך, זה הכל קהילתי. אנחנו לא מסתירים את זה. אם מישהו בוחר לקחת את מה שכתוב בספין כמשהו קדוש ונכון לכל מקרה… זה די בעיה שלו, והוא כנראה לא היה מספיק באינטרנט. כמו שלקבוצות פאנסאב יש זכות לתרגם שם כרצונן, כך גם לספין. נראה לי שהבעיה שלך עם העניין היא בעיקר כי אתה מצפה מהמאגר למשהו (להיות רשמי? להיות ויקיפדיה?) שהוא לא ולא מתיימר להיות.

    אהבתי

 2. היי, למרבה הפתעתי קראתי את כל הביקורת (ועם קשב וריכוז כמו שלי אני רואה בזה כהישג)
  בתור גולש שמבלה הרבה מזמנו בספין (Ashifu-Sama, כנראה יצא לך לראות וכנראה גם אחד האליטיסטים שאתה מדבר עליהם) אני יכול להבין את הביקורת שלך אך חייב לציין שיש בה בעיה, הרבה מהדברים שאתה מדבר עליהם הם מנקודת מבט של "מבוגר אחראי", שזה לגיטימי לגמרי כמובן, אך בוא נזכור שרוב הקהילה והאנשים שעדיין יש להם זמן לגלוש באינטרנט כן מורכב מנערים, בין אם הם בני 14 ומטה כמו חלק נכבד וספין ובין אם הם מעל זה אך עדיין מתחת ל18. הרבה ממה שאתה מדבר עליו הוא בסה"כ התנהגות שעוד נורמלית למתבגרים. כן יש עומס של הקנטות, הצקות וזה לפעמים מוריד לאנשים, אני מניח שהרבה מהקהילה עושים את זה בעיקר כדי להוציא תסכול על זה שאחוז ענק בה פשוט מורכב מ"ילדים קטנים ומעצבנים". למרות ששמתי את המרכאות, יש די הרבה כאלה ובתור אחד שלפעמים מקניט אני גם יודע לקדם "תוכן איכותי" בכך שאני פותח פה ושם דיונים עם השקעה או סיקורים על מנגות ואנימות שאהבתי, לא שלפרסם תוכן איכותי באמת משפיע, כי כמות הפידבק והאנשים שהוא סוחף נמוכה, אבל לפעמים בנוסף לתוכן הזה יש צורך מסוים להכנס בקהילה על זה שהיא מעצבנת אותך. בביקורת התייחסת לפורום כמקום שחסר בו תוכן איכותי לגמרי ובכך התעלמת מהמון סיקורים שלי ושל עוד חברים באתר שהשקיעו הרבה מזמן כדי לכתוב.
  בנוסף להכל, כמוניקה, וסליחה על גסות הרוח, היית די קוץ בתחת. אני מבין שהיה לך חשוב להבהיר את הדעה שלך, אבל כאב לי לראות את הויכוחים אתך בעיקר כשחזרת על עצמך בניסוחים שונים שוב ושוב ושוב ושוב וכשלאנשים זה נמאס פשוט אמרת באשכול אחר שהם "ילדותיים" בגלל שהם הפסיקו להגיב לך, אני לא מופתע שהם הפסיקו.

  אני רוצה לציין שבכל זאת לקחתי הרבה מהביקורת שלך לתשומת ליבי והבנתי שהרבה מההתנהגות שתיארת פה מתארת אותי מושלם ופתאום מהצד זה לא נראה טוב כמו שזה היה שהקלדתי את זה. בתקווה שעוד אנשים קראו את הביקורת הזו והיה אכפת להם, אני מזמין אותך להשאר בקהילה (אולי הפעם בתור ארצ'ר) ולכתוב דיונים ותוכן איכותי כמו שאני זוכר שהיית כותב בתקופה שאני הייתי פעיל באנימס.

  לילה טוב~
  (יתכן וזה מפרסם לך את זה איזה 3 פעמים, פשוט פרסמתי פעמיים וזה פשוט קרס לי ולא הראה את התגובה בדף אז הנחתי שאני צריך לעשות משהו כדי שזה כן יעבוד)

  Liked by 1 person

  1. אני חושב שלגבי העניין שרוב הקהילה מורכבת מילדים קטנים כבר הגבתי בכתבה עצמה – אבל אני חושב שלהוציא תסכול על זה בצורה הזאת לא עוזר למצב, אלא מונע מאותם אנשים בוגרים יותר לקחת חלק בקהילה הזו, וכך אתם בעצם רק שוקעים באותו מצב "מעצבן" אפילו עמוק יותר. ההתנהגות אכן נורמלית (במידה מסויימת) למתבגרים, בעיקר בתקופה הנוכחית של הפייסבוק ושכל הגבולות הוסרו, אבל אני עדיין זוכר תקופה אחרת, וחושב שאם בה, כשהיו הרבה יותר ילדים כאלה ובכל זאת הקהילות לא ירדו לרמה כל כך נמוכה, זה אפשרי גם היום כשיש פחות.

   בנוגע לתוכן האיכותי – ייתכן ואתה צודק. תראה, אני הייתי במרוכז משהו כמו 3 שבועות בספין, וזה בהחלט לא זמן מספק כדי לבדוק את כל הארכיון של ספין אחורה.לצערי ויכולתי להתייחס אך ורק למה שכן ראיתי באותו הזמן ולכן סלח לי אם זה כל מה שהתפרסם מאז שנרשמתי.

   את הביקורת שלך עליי כ"מוניקה" כבר שמעתי בנושא האחרון שעוד הגבתי בו בספין – וגם עניתי עליו, ומדוע היה צורך לחזור על אותם הטיעונים שוב ושוב (כי שוב, לא באמת ענו לי תשובה מספקת עליהן, וכי אני יותר מכולם הייתי צריך להתמודד עם טיעונים חוזרים של אנשים אחרים). מה גם שבתור "קוץ בתחת" נמנעתי ככל האפשר מלהתחיל וויכוחים שכאלה עד שהם הגיעו ישירות אליי – מספיק שהייתי מביע את דעתי בנושא מסויים וישר היו קופצים לתקוף אותי ולבטל את דעתי, מה שגרר כמובן תגובת נגד.

   בכל אופן, שמח שכן הצלחת לקחת משהו מהביקורת, אבל עם כל הרצון הטוב – אני חושב שאת ספין מיציתי לעת עתה. מקווה שאם אי פעם אנסה להיכנס שוב (ואכן, בתור ארצ'ר), המצב שם יהיה אחרת.

   אהבתי

 3. אני אגיב כאן בתור משתמש מספין שאכן לא מוצא עניין ברב התכנים המפורסמים ולכן אני צופה מהצד, אבל עם נקודת מבט קצת שונה.
  רב הדוגמות אשר ניתנו כאן בשביל נושאים, הם נושאי שיט-פוסט, או נושאים שהוצאת מהקשרם. מבחינת התגובה בנושא של סדרות זבל, את האמת שהופתעתי מזה, כי זה די תורם, אז אין לי מה להתווכח, פה אתה צודק.
  אבל ברב שאר הפעמים, פשוט הוצאת את זה לגמרי מההקשר.
  הנושא של ה"שיט-טייסט", נועד בכדי להעלות מודעות של "מה זה בעצם שיט טייסט?" ומה ההגדרה, והאם זה קיים בכלל. זה שנתת אותו בדוגמה של ירידות על שיט טייסט זו הוצאה ממש, אם יורשה לי לומר, אדיוטית מההקשר. הנושא בא בגישה טובה כלפי הנושא של שי טייסט, במטרה להבין מה אנשים חושבים, והאם קיים כזה. זה שיש שם תגובות שהן שיט-פוסט, לא אומר כלום.
  זה די עצוב לי שאתה מנסה להוציא את ספין בצורה רעה. כל הדוגמות שלקחת הן דוגמות רעות ומשפילות, ובכוונה לקחת את הנושאים הכי עלובים, נושאי שיט-פוסט, ונושאים שילדים בני 8-12 פתחו. תאמין או לא, בכל פורום שהוא, בין אם ספין, או כל מה שעולה לך לראש, יהיו נושאים כאלו. זה לא אפשרי שיהיה אתר בלי טרולים\שיט פוסטרים\ילדים קטנים, וזה חבל שעל סמך הקהל המסויים אתה שופט את האתר. אמנם כרגע זה נראה לך כמו רב האתר, אבל זו רק התקופה הזו, ולשפוט את האתר בכלליות, על סמך תקופה של 3 שבועות באתר, זה פשוט לא הוגן.
  מבחינת ה"כמה הסדרות גרועות" ומה אנשים חושבים על סדרות, זה פשוט מעליב שאתה שם דוגמות כאלה פה. זה נשמע שזה בדיוק התוכן הרציני שאתה מחפש, והנה, אנשים נותנים דעות כלפי סדרות. אז מה אם הדעות רעות? אתה תהיה חייב, בכל שלב בחיים שלך להתמודד עם דעות מגעילות כלפי מה שאתה חושב, ודעות ששונות משלך. כל עוד מנסחים את הדעה טוב, אני לא מוצא בעיה. ואם לא, זה פשוט שיט פוסטינג. צריכים להתמודד עם דעות שונות.
  מה גם, האתר נוטה יותר להיות רשת חברתית לאוהבי אנימה, מאשר פורום. אל תצפה לפורום שכולו נושאים חכמים ופילוסופיים על סדרות, בקשות של תגובות בונות על כל דבר ורק דיונים מעמיקים ובוגרים. מצטער, אבל זה בלתי אפשרי. כל עוד האתר במתכונת של רשת חברתית, זה לא ישתנה, וגם אם זה יהיה בפורום אני בספק אם ישתנה. הקהילה השתנתה, פעם אנימה היה נושא בוגר, ועכשיו לצערינו אנחנו מוקפים בשיט פוסטינג, טרולים וילדים קטנים. לצערינו הילדים גם לא מתיימרים להתבגר, וכל עוד לא תהיה כוונה לשינוי, זה לא יקרה. ואתה ממש לא חייב לחכות להנהלה שתגרום לכך שזה יקרה. להנהלה אין בעיה עם מה שקורה עכשיו, ולא כי לא אכפת להם, אלא כי זה מצב בסדר ולגיטימי. אתה יכול לשנות את התפישה של האנשים, פשוט תפתח אשכול שיסביר בקצרה את הבעיה, לא צריך ביקורת ארוכה. כן, יש נושאים מזלזלים, שאכן צריכים בהם שינוי, (ראה ערך, 3 אנימה, מה מהן לצפות) אבל אני ממליץ לפנות אל ההנהלה בפרטי עם הבעיה עם הנושאים הללו כדי שיחדדו את החוקים, כי אלה נושאים שאכן מתאימים לפוסט. מהביקורת שלך לא עולה ביקורת כלפי הנושאים ספציפית, ככה שיהיה קשה ליישם אותה כלפיהם.

  מבחינת מה שאתה אומר על הפאנסאב, לפי דעתי זאת ביקורת בגלל שלא הבנת את הפואנטה זה האתר. מאגר הצפייה אכן היה אמור לתפוס חלק גדול מהאתר, ובגלל זה הפאנסאב הוא נושא כל כך גדול. כן, הרבה נושאיחם שנפתחים מזלזלים, ובגלל זה גם אני לא מי-יודע-מה מתחבר לקונספט הזה, אבל אין מה לעשות. ככה זה עובד, וזה הקונספט, זה משהו שלא ישתנה לצערי. לפי דעתי מה שכן זה אולי להציע להנהלה להכין טופס מסויים שצריך למלא שרק אשכולות אשר ממולאים על-פיו יוכלו להשאר ולא להנעל.
  מבחינתץ השמות העבריים, אתה צודק באופן חלקי. הרבה פעמים זה עצוב לראות שמות בעברית ואת תרגומם, אבל אין מה לעשות. 85% ממי שצופה במאגר שם הם ילדים שלא יודעים אנגלית, ואני באמת בספק אם אפילו רומאג'י הם מסוגלים לקרוא. כל עוד הילדים הקטנים יישארו שם, אל תצפה להבין משהו.

  מבחינת הקהילה, אני חושב שכבר אמרתי משהו על זה. כן, צריך חוקים נוקשים יותר, ועד שלא יבואו אנשים בוגרים לא יהיו דברים בוגרים. זה די חבל, ואם הייתה אופציה אחרת מלבד ספין, כנראה שלשם הייתי הולך. אני אמנם יחסית צעיר, אבל השיט פוסטינג כבר ממש מעצבן אותי, והתקופה הזאת של ספין כבר נהיית ממש מטופשת.

  כנראה שכן אפנה להנהלת ספין בנוגע לדברים שמצאתי לנכון מהביקורת הזאת להעביר עם פתרונות.

  אהבתי

  1. אני חושש שפרשת חלק מהדוגמאות בצורה לא נכונה – חלקן אמנם אכן היה מה שאתה מכנה "שיט-פוסטינג" וחלקן לא, אבל הן באו בראש ובראשונה להראות את האובססיה לנושא של "מדוע אנימה X גרועה" ו"מדוע בנאדם X הוא שיט-טייסטר". אני מצטער, אני לא חושב שאלו נושאים, מושקעים ככל שיהיו (ועל כך ניתן להתווכח) שהגיוני לראות בתפוצה כה רחבה (או בכלל אם אתה שואל אותי – "שיט טייסט" ודומיהם הוא קללה לכל דבר, אין צורך לאמץ את המושג הזה ולתת לו לגיטימיות) ולקרוא לזה "מצב תקין". דווקא תגובות ההנהלה לגבי הנושא עד עכשיו, גם כאן וגם בנושא בספין, לא היו שהם רואים את זה בעין יפה, ולכן אני חושב שעדיף שלא תדבר בשמם.

   אני לא מסכים שזה לא אפשרי שיהיה אתר ללא כל אלה, ואני לא חושב שזה קשור לאם אתה קורא לזה "רשת חברתית" או "פורום". מכיוון שאמרת שאתה דיי צעיר, אגלה לך סוד קטן – גם ב AIL בזמנו לא הכל היה "דיונים פילוסופיים" ובוודאי שלא כולם היו מבוגרים. רחוק מאוד מזה. למעשה היו הרבה יותר ילדים קטנים מאשר יש בספין, אבל המצב אף פעם לא הדרדר לאותה צורה שקיימת בספין היום. גם אם נניח ש 3 שבועות זה לא מספיק בשביל להכיר את כל הצדדים של ספין (ואני מסכים, אמרתי בעצמי בביקורת שלא הגעתי לכל הקבוצות השונות למשל שאני מניח שקיימות) – העובדה שב 3 שבועות הבודדים האלו נתקלתי בכל כך הרבה מאותו חומר רע היא סיבה שמספיק מצדיקה בעיני ביקורת מהסוג הזה.

   אני לא חושב שיש לי בעיות הבנה, והקונספט של האתר אם מועבר בצורה נכונה בשמו הוא "רשת אנימה חברתית" ולא "רשת פנסאב חברתית" ולכן אני עדיין עומד על עמדתי שהאנימה עצמה היא זו שצריכה להיות במרכז ולא הפנסאב.

   לגבי העניין של "אין מה לעשות עד שלא יהיו אנשים בוגרים לא יהיו דברים בוגרים" – אם לא היה מובן, אני לא חושב שבצורה שדברים מתנהלים יהיו אנשים בוגרים.

   אהבתי

   1. (זה אותו א נ י ממקודם רק שהפעם בטלפון).
    לא יודע למה, אם זה מכוון או לא, אבל הגישה שלך ממש מעצבנת אותי. הגישה שלך פוסלת את מה שאני אוצר וזה או שבאמת לא ניסחתי את עצמי כמו שצרחך ואני די בטוח שכן, או שפשוט לא הבנת מה אני אומר. מעולם לא אמרתי ששיט פוסטינג הוא לגיטימי, אני אומר לך פשוט שזה לגיטימי שקבוצות של משתמשים כאלו יהיו, כמו שנאמר לך כבר, אמנם לא בתפוצה גבוהה כמו עכשיו, אבל זה לגיטימי שיהיו. אתה לא יכול להגיד שאין מצב שלא יהיו ילדים קטנים או שיט-פוסטרים, כי בטוח שיהיו. גם בפורומים של אתרי פורנו (אם זה קיים, מקווה שלא) אני די בטוח שיש ילדים קטנים או שיט פוסטרים, למרות שזה אתר של מבוגרים.
    הבעיה שלי עם הנושאים ששלחת, זה שפשוט אתה הוצאת אותם לחלוטין מהקשרם. לדוגמה הנושא על שיט טייסט, (הדיון הנורמלי), הוא דיון לגיטימי לחלוטין שבא ללמד אנשים למה חהשתמש בשיט טייסט זה לא נכון, ועל זה שאין כזה דבר. יכול להיות שלא שמת לב לזה, אבל זאת המטרה של הנושא. הם רוצים לשנות את המצב הקיים, וככה הם משנים, בכך שהם דנים על הכינוי, ובכך מסבירים למה זה לא נכון, ומבינים למה אנשים משתמשים בזה. זה שיש שיט פוסטינג גם בנושא כזה, זה פשוט חבל.
    מבחינת דיונים על "מה אתם חושבים על סדרה מסויימת", שלרב הולכים לרעתה, אתה לא אמור לצפות שלכולם באותו הנושא תהיה דעה שהסדרה טובה. אני חושב שהתבלבלת בין מה שאמרתי לכוונה. נושאים של למה סדרה x גרועה מיותרים, נושאים שדנים על סדרה או שמנסים להבין מה אנשים מוצאים בסדרה לגיטימיים. זה שהם לא כתובים מי-יודע-מה, זאת כבר בעיה אחרת. אבל הקונספט של הנושא בסדר, כל עוד זה לא נושא הייט, ונושא ההייט האחרון שאני זוכר היה על סאו שהשתתפת בו, השאר אני די בטוח שהם מכוונים להבנה של מה אנשים מוצאים בסדרה.
    מבחינת הרשת אנימה ולא רשת פאנסאב, אתה צודק, אבל לאור העובדה שזה נקרא רשת חברתית, מן הסתם שזה מיועד לנושאים שהם מעבר לאנימה. אבל מה לעשות, ככל שיש יותר ילדים קטנים באתר, כך התפקיד של הפאנסאב גדל. כן, יש אנשים שזה התחביב שלהם, אבל הם כבר אבדו את הבמה שלהם. זה די עצוב אבל זאת בעיה עם הקהל עצמו, ולא משהו שביכולת ההנהלה לטפל בו. (לגבי מה שאתה כותב על ail, לא הייתי בו, אבל רק שתדע, אנימה זה כבר משהו שיותר ילדים קטנים נכנסים אליו, לצערי, ובגלל זה עכשיו זה נפוץ יותר מפעם. פעם זה היה ליותר מבוגרים אבל עכשיו בעיקר ילדים נכנסים לתחום.) במקום להתלונן על הצורה שבה דברים מתנהלים, ועל כך שהיא לא מביאה אנשים בוגרים, אני ממליץ לך ולאנשים שאתה מכיר לנסות להכנס לפורום ולשנות אותו מבפנים. בלי זה, דברים לא ישתנו, וחבל.
    מה שהכי הפריע לי בתגובה שלך זה הגישה שבנ פסלת כל דבר שכתבתי ללא שום נסיון להבין באמת למה אני מתכוון, וזה מעליב. יכול להיות שזו לא הייתה הכוונה, אבל ככה זה הרגיש.

    אהבתי

   2. דווקא הרגשתי שעניתי על הנקודות בצורה עניינית ולא פסלתי ישר, מצטער שנעלבת אך בכל זאת אשתדל לחדד את מה שלא היה ברור בתקווה שיעזור.

    לא אמרתי שאמרת ששיט פוסטינג הוא לגיטימי. גם לא אמרתי שלא הגיוני בכלל שיהיו כאלה (ואף ציינתי שגם ב AIL ואחרים היו), אבל יש מינון מסויים שבו זה נעשה מוגזם.
    גם לגבי ילדים קטנים, לא אמרתי שצריך שלא יהיו או שיכול להיות שלא יהיו, ובתור אחד שכן נמצא בתחביב פרק זמן ארוך יחסית אני יכול להגיד לך שהאמירה לגבי כך שפעם הנושא היה למבוגרים והיום הוא לא היא פשוט לא נכונה. הייתי ב AIL כשהייתי בסביבות גיל 13-14 ואני אומר דיי בטחה שמעל 90% מאנשי הפורום היו אז בגילאים האלה. דווקא היו, כשהדור הזה שגדל על אנימה התבגר, יש הרבה יותר בגילאי 20 ו 30 – אתה פשוט לא רואה אותם בספין, מהסיבות שציינתי.
    לגבי אותו דיון על שיט טייסט כי אני רואה שנתפסת עליו – פותח האשכול אמר לי בפורום בעצמו שזה נועד לדבר על מה זה שיט טייסט ומה אפשר להגדיר שיט טייסט, אבל בכל אופן, אני אגיד שוב שלא כל הנושאים הוצגו כאן במטרה להראות רמת דיון נמוכה, אלא אובססיה מוגזמת לנושא ההייט נגד סדרות אנימה בכך שנפתחים כל כך הרבה אשכולות בנושא. כמו כן, חלק מהאשכולות שקישרתי אליהם לא באו כדי להציג את נושא האשכול בדוגמה (שאכן בהרבה פעמים הוא נושא לגיטימי) – אלא את התגובות בו, שהן לרוב הבעיתיות יותר.

    לגבי ה"עדיף לקחת יוזמה ולעשות בעצמך במקום להתלונן מהצד" – מסכים איתך. מסכים מאוד אפילו. לצערי ניסיתי לקחת יוזמות בפרויקטים כאלו ואחרים במהלך שנותיי ומחלקם דיי נצרבתי. לכן נוצר מצב שגם בגלל העיסוק שלי היום בלימודים, שבגללו אין לי באמת זמן להתחייב על תפקידים מהסוג הזה, וגם בגלל אותה צריבה – אני נמנע מלקחת יוזמות שכאלה ומעדיף להישאר בפינה הקטנה והחמה שלי כאן בבלוג. זה מבאס, ואולי במקום מסוים אפילו שולל את הלגיטימיות שלי בתור זה ש"תוקף מהצד", אבל זה לצערי המצב.

    אהבתי

 4. אני אכתוב את התגובה שלי בצורה קצרה (ומקווה שעניינית), כי אני קצת על הפנים.
  אז קראתי את כל הביקורת, וחייבת לומר שהעלית נקודות טובות, במיוחד לגבי מאגר השמות. ספין מודעים לביקורת שלי לגבי תרגום השמות, אבל רק במקרים ספציפיים. כל שאר המקרים בסדר ואחלה ומסוגלת לבלוע את זה, אבל לגבי שמות ספציפיים, פניתי לצוות אנימה לגבי זה, שזה משהו ממש אחלה, שיש צוות שבא אחרי זה ושוקל זאת.
  לגבי השיט פוסטינג וזה, מודה שאני נכנסת פחות לאתר בגלל זה (וגם בגלל שקצת אין לי חיים בגלל הלימודים), אבל יש צוות שמטפל בזה ויש אזהרות וזוהי מהותה של ההנהלה, הם לא אמורים להשתיק לפי מה שהרגשתי מהביקורת, אלא להזהיר ואם האדם פשוט שם על האזהרה, אז הוא מזהיר.
  לגבי האשכולות, לגבי אשכול המימס, לפעמים צריך לצחוק ולא להיות כל הזמן רציניים, והתגובה שהגבת היא בסדר, פה אומר שלדעתי בעל האשכול קצת הגזים, אבל לדעתי גם לקחת את האמירות שהוא אמר ברצינות ולא צריך לדעתי לקחת את זה ברצינות.
  ולגבי הסאו? היית באמת קוץ בתחת, דיי חזרת על עצמך והרגיש דיי מעיק לענות לך.

  אני חושבת שאת הדברים העיקריים הגבתי, אם אזכר בעוד משהו שרציתי לומר ושכחתי אגיב שוב.

  אהבתי

 5. אני רוצה לדבר איתך על נושא מסוים שעלה במחשבתי במהלך הקריאה, אבל הנושא הזה יותר מתאים לה"פ מאשר להיות מפורסם כך בפומבי, אם תוכל לשלוח סקייפ שלך או משהו כזה (ההודעות בספין לא משהו בכלל) זה יהיה מעולה, אם לא, לא נורא.

  אהבתי

 6. קודם כל אני רוצה להתחיל בזה שלהביא ביקורת זה אחלה דבר.
  אין לי שום דבר נגד זה. ולהפך אני חושב ורואה בזה כמעשה שאכפת לך מהקהילה ולשפר אותה.

  נ.ב אני כבר מזהיר, אני קצת דיסליקט כתיבת תוכן. אז מצטער מראש על שגיאות כתיב וניסוח.

  טוב, אני אנסה לקצר כמה שיותר.

  "לאן נעלמה הקהילת האנימה" – לפני שהחלטתי ליישם את אנימה ספין, הצגנו את הקונספט של "רשת אנימה חברתית" באחד הכנסים. מלא שאלו אותי ואמרו לי "למה צריך לבנות אתר לאנימה? יש את פייסבוק, יש שם קהל הרבה יותר גדול ויש כבר "רשת חברתית"". עניתי בכך שהאתר נועד לקדם ולטפח את הקהילה הספציפית הזאת.
  ה"האקט" לקדם את התחום. כי היי, יש לנו אתר, יש לנו קהילה, זה נראה משהו רציני.

  החשיבה שלי לאנימה ספין הייתה די מעורפלת עוד מההתחלה. אני רציתי לשלב כ"כ הרבה "רעיונות" למקום אחד. שאני בעצמי לא הכי ידעתי לאן לכוון. אחד הסיבות שרציתי ליצור את אנימה ספין כי רציתי "קהילת אנימה מפותחת שמקדמת את התכנים בעצמה". (משמע "אתר קהילתי שנבנה מעצמו")
  כי אנימס הייתה נוקשה מדי ואנימה IL די מת. לא היה פיתרון. אז בניתי גירסא משלי.

  חלקתי את האתר לכמה חלקים:
  "אינדקס אנימה", "רשת חברתית", "פוסטים", "פורום", "צפייה + פאנסאב", "קבוצות".
  זה היה "העיקר" של האתר. זה למה הפוקוס היה לאזורים האלה. כמו כן, כמו שאתה רואה
  מלא "אזורים" הורידו את הפוקוס של הדברים. זה אחד הסיבות הגבוהות למה ה"שידרוג" יפתור דברים.
  הבנתי איך לפקס הכל ביחד.

  זה למה ספין נוצר, זה למה הוא יותר "מיוחד" וזה למה הוא די מצליח לעומת אנימס או אנימה IL.

  == תוכן הוא שם המשחק ==

  נכנסת לתקופה די "ריקנית" של הפעילות של האתר. האתר "חי" בשעות של לאחר הבית הספר.
  בין השעות 16-21 לפני ואחרי זה לרוב "פעילות אישית של המשתמשים".
  האתר פעיל נורא אבל באופן אישי ומפוזר לכל האזורים השונים.

  זה מראה לך על "חוסר פעילות" כי הכל לא מרוכז במקום אחד שמשתנה כל הזמן (כמו פורומים ישנים נניח)
  וגם החוסר "סטטיסטיקה" לא עוזר לך להבין "את הכמות מחוברים" של האתר.
  + תקופה פחות פעילה.

  לגבי הקטע של ה"ההנהלה" וניהול התוכן אני אדבר אחר כך.

  == קהילת מעריצים – האמנם? ==

  אתה לא היית שנוא על אף אחד, להפך אנשים אהבו להתווכח איתך על דברים.
  "היה לך אופי" משלך שהתפתח ואנשים "הכירו" אותך עם זה. כמו ששמת לב, היה פלוגה של –
  "אתה טועה", "אתה צודק", ו"נטרלי" שאני חושב שלהפך, שזה מעולה.
  שיש את כל הצדדים, גם הטוב וגם הרע.

  אני אישית לא הסתכלתי על הנושא, כי הגעתם לרמת תוכן עצומה.
  אבל בסופו של דבר אני מאמין שזה היה דיון מצליח כי כל אחד הביא את דעתו בצורה מפורזת.
  ככה שמשהו יקרא את הנושא. יבין לגמרי את הצד שלך ואת הצד האחר ויחליט על דעת עצמו.
  זה לא קצת הפאוינטה של דיון?

  עכשיו אתה צודק שיש "דיונים" שהם מעליבים יותר. שהקטע שלהם "זה להעליב מההתחלה".
  אבל דעה היא דעה, נניח אם אני רוצה להביא דעה נוקשה ומפורזת על "סדרה" מסויימת די זכותי.
  אחרים יראו את זה כמשהו רע והתקפה על הקהילה הספציפית. אני רואה את זה כדיון צדקני.
  (כל עוד זה נעשה בצורה טובה כן? אני לא מגן על כל התכנים שנפתחו, על חלקם)

  אתה התמקדת לרוב על הנושאים ה"רעים" שאנשים התווכחו עליהם והביאו את "דעתם הרע".
  אבל מה עם הנושאים הטובים? שמשתמשים פתחו והביאו את דעתם על האנימות החדשות,
  או על הנושאים שהתחילו לדבר על "למה האנימה הזאת טובה" וכו'.
  יש אותם גם אתה יודע?

  זה הקטע, יש טוב ויש רע, אני לא הולך להוריד את ה"רע" כי התחשק לי ואני חושב שזה "רע".
  כל עוד זה נעשה בצורה "הגיוניות ובוגרת" זה בסדר מצידי.
  כי לא כל דעה שווה, לא כל בנאדם חושב דומה. ואני לא הולך להוריד עוד כמות נכבדת של "קהילה".
  מקהילה "די נישית" רק בגלל שכמה יחשבו שזה "לא בסדר" כי משהו רשם שSAO לא מוצא חן בעיניו.
  (מגזים, אבל אתה מבין את הקטע)

  ואתה בעצמך אמרת "התופעה של אילאיסטים קיימת בכל מקום". נכון חלק מהקהילה, מה נעשה?

  ונכון שיש מקום לשיפור, אני אסביר יותר מאוחר (קשור ל"הנהלה וניהול")

  == שמים את הפאנסאב במרכז ==

  תראה, אני וקדוש התחלנו כפאנסאברים. הבנו כמה קשה זה לנהל אתר וכמה זה מטמטם הכלים הנוכחיים.
  וזו לא קהילה חדשה, אנימה IL פיתחו את האינדקס טורנט שלהם, אנימס התחילו להכניס "פורומי פאנסאב".
  קהילות הפאנסאב הם תחום די גדול של הקהילת האנימה שלנו.
  אם אתה אוהב את זה או לא. ולכן הפוקוס היה על פאנסאב. אבל יש דגש על "היה".

  בשידרוג יהיה פוקוס עצום על מלא "תחומים" שונים. והפאנסאב יקבל ירידה די עצומה מה"במה".
  אחד ה"פתרונות" שלי לקידום הקהילה.

  שוב נפלת על "תקופה רעה" ועל "נושא ספציפי" שקרה שטיפלנו בוא ולא יקרה שוב.
  אנחנו מנסים לקדם את הפאנסאב בצורה בוגרת באתר. זה לא היה מקרה טוב.

  בכל מקרה, צודק, יש במה גדולה מדי לפאנסאב וזה יתוקן בשידרוג.

  – מיני כותרת לגבי האינדקס אנימה –

  תראה, שוב, האינדקס אנימה הוא "לא רשמי" הוא נבנה ע"י ה"מעריצים שלו".
  אנחנו מנסים כמה שיותר שזה יהיה הכי מקצועי והכי טוב. עם השידרוג האינדקס אנימה יקבל
  מעין 200% שידרוג מהקונספט הנוכחי שלו. הוא יעשה הרבה הרבה יותר טוב.
  ולאנשים יהיה יותר קול.

  אני אישית רואה את זה כדבר טוב שמתחיל לדבר על אנימה כמשהו "עברי" ולא "אנגלי".
  כי זה אומר שאנחנו מצליחים לייבא אותו יותר לארץ.

  מה יותר נכון לך להגיד לחבר (אם אתה ילד שלא יודע אנגלית מי יודע מה)
  "היי אחי יצא פרק חדש של שליט עליון!", או "היי אחי יצא פרק חדש של אוברלורד!".
  במשפט הראשון כולם יבינו על מה מדובר האנימה, שזה מדובר על משהו.
  ויהיה קל לחפש את זה בגוגל ככקהל ישראלי.

  היה דיון די רציני לגבי זה, אני לא אחפור על זה. אין ממש טעם.
  אבל החלטנו שאנחנו רוצים לעשות את זה, ואנחנו נעשה.
  אנחנו רואים את זה כעוד חלק לקדם את הקהילה.
  מה שכן אתה צודק, יהיה עוד כלים שיהיה אפשר לחפש בעוד שפות ובעוד כותרות.
  כן יהיה "ריבוי כותרות" ככה נניח שבאמת נוכל לתת לאנימות כמו: "פוקימון".
  את התרגום הרשמי הנכון שהוא "מפלצות כיס" ו"פיקימון" ככותרת הראשית,
  כי ככה זה נקרא לפי היבוא הרשמי.

  אה לגבי הנטאי, אנחנו לא מתרכזים ב"קהל" צעיר.
  בשידרוג יהיה "נראות גיל" הנטאי וכל תוכן 18+ ייעלם מהאתר אם אתה לא מחובר לאתר ואתה מסונן כ"בן 18" ועם אופציית "הצג תכנים לא בטוחים".
  חשבנו על זה, אל תדאג.

  טוב OFF TOPIC, נלך הלאה.

  == לא לקהל הרחב ==

  להפך, לפי ההגיון שלך שאנחנו נותנים "המון חופש" זה האתר הכי טוב לקהל הרחב!
  כי אנחנו לא מכריחים אף אחד ללכת בגישה ספציפית. כי "החלטנו ככה".
  כל ההחלטות שלנו נעשות בחשיבה "חופשית" כמה שיותר. אדבר על זה יותר לעומק אחר כך.

  – אנחנו לא נותנים ל"אילסאטים" לטפל בדברים. אלה בצוות. והצוות יודע היטב שיש לשמור על רמת שיח ועל "חופש".
  יש להם קושי די גדול כי הם לא הכי מבינים אם דיון א' באמת דיון רע. כמובן שחשבנו על זה.
  – בחיים לא נסכים על בריונות. ואנחנו כן מטפלים בכל הרעים, אנחנו פשוט לרוב לא מפרסמים את זה.
  אנחנו נותנים באנים מלא, אתה מוזמן לשאול כמה אנשים קיבלו באן באתר. אנחנו לרוב נמחק או נסתיר תכנים מן האתר.
  (שהם מוגזמים) ואנחנו ננעל או נערוך מבלי שאף אחד ידע.
  החוסר "ידיעה" שיש ניהול זה לא אומר שאין ניהול. אבל הבנו שזה די בעייתי לאחרונה. אז שוב מצאנו לזה פיתרון.
  – שיט פוסטינג זה עדיין פוסטינג, ואתה צודק, צריך להפריד בין זה לבין התוכן הכללי. שוב, יש פיתרון לזה.
  – ההצלחה היא לא רק בזכות הפאנסאב. זה המודל החדש שהוא לא "פורום" והחופש "להקהילה הרחבה".

  יצר לנו מלא "אתגרים" אבל שוב, מצאנו פיתרון ולכן "אחר כך".

  == סיכום הדברים ==

  תראה זה הרי הקונספט של האתר עוד ההתחלה.
  "אתר קהילתי" יש המון סוגי קהילה! יש טובים ויש רעים.
  וזה היופי, שאתה יכול לבחור מה אתה רוצה.

  אחד הדברים היפים והחופשיים של"פורום" אין. מה שכן למדנו מזה המון והחלטנו מה נעשה עם זה.

  טוב תראה, זה בסדר שאתה נותן ביקורת, אני תמיד פותח ושמח לשמוע אותם.
  כל עוד זה לא תוקף את הצוות באופן אישי אלה ל"אתר בכללי". זה מעולה.
  המאמר שלך נעשה באופן מושלם לפי דעתי. ואני כן הבנתי כמה נקודות שאתה דיברת עליהם.
  לחלקם יש פתרונות כבר וחלקם אני מניח שאפשר להשתפר יותר.

  א' אני לא חושב שאתה צריך להיות דרמטי ו"לפרוש".
  ב' אתה יכול לעזור בספין עצמו ולפתח יותר את הקהילה.
  ג' קונספט ספין קשה לנהל.

  == "הפתרונות והניהול" ==

  טטטאם "שדרוג סיום פיילוט". אני די משנה את כל האתר לחלוטין.
  לא רק מבחינה מערכתית אלה גם מבחינת תוכן, ניהול, צוותים, מדניות, כלים וכו'.

  נניח כן?

  הקטע של "תוכן רע ותוכן טוב". החלטתי להכין אלגוריתם שמבין בין תוכן "איכותי" ולתוכן "פחות איכותי".
  וזה יחשב לאחד מין הפרמטרים לקידום התכנים באתר. כמו כן, יהיה מערכת "אהבתי" יותר מתקדמת שתעזור גם היא לקידום. וכל הפאן ה"פורום" יקודם באופן דרסתי.

  לא רוצה להיכנס לזה לעומק אבל בוא נגיד ככה.
  הקטע שיש "כל הפוסטים האחרונים" באתר ירדו לחלוטין.

  ויהיה חלוקה די ברורה בין "קהילה אישית" ו"קהילה פומבית".
  בקהילה אישית לרוב אני מאמין שיהיה מלא שיטפוסטינג וMEMES וספאם וכיף.
  ואתה תראה אותם רק אם אתה תעקוב אחריהם.

  והקהילה הפומבית תהיה הרבה יותר ממוקדת עם "תחומים" שונים.
  כן, נתחיל לקדם תחומים שהם לא רק פאנסאב.

  אז רק מזה אתה כבר תבין, שאנחנו נעיף המון "שיטפוסטינג" מלהיות פומבי.
  אבל מי שכן רוצה להיחשף לזה ואוהב את זה, לך על זה. זה בסדר.

  האקט של "צוות תכנים" נועד לתת תכנים ומאמרים מורחבים של כל דבר באתר.
  אנחנו נתן מדיניות גבוהה לכל דבר שנעשה. ככה שכולם ידעו למה אנחנו מחליטים מה שאנחנו מחליטים.

  מלא דברים שהיו "אישיים לצוות" יתחילו להיות פומביים. נניח האינדקס, לא יהיה יותר "לא רואים את האינדקס, עד שלא מאשרים אותו" ולהפך אנחנו מכינים מערכת שכולם יכולים לשפר את אותו הערך שיוקדם ויאושר יותר מהר.

  כמו כן, החלטנו לתת לצוות כולו אופציה לתת אזהרות, אז כן, הצוות יכל להעיף משתמשים. מכל מקום.

  אנחנו יושבים מלא זמן על המדיניות שלנו, החוקים שלנו, המאמרים שלנו.
  הכל נעשה באופן שקט בצד, אף אחד חוץ מהצוות לא'דע כמה אנחנו משקיעים.

  כי אנחנו כן רוצים לקדם את הקהילה, כי כן אכפת לנו מהקהילה, אבל אנחנו גם מבינים
  שיש "סוג רחב" של קהילה.

  נניח אני, פתחתי את הנושא "מהי האנימת זבל שלכם", אני אישית אוהב לפעמים שיטפוסטים פה ושם.
  וזה MEME לכל דבר. אפילו הסברתי את זה בנושא עצמו.
  החלטת לדבר על דברים אחרים שלא קשורים לנושא, ואתה מכל האחרים לגמרי מבין לזה זה נחשב ל"ספאם".
  עברת לדבר על משהו שהוא לא קשור לנושא = ספאם.
  לא שעברת על משהו רציני, אני רק רוצה להראות לך שיש מלא "סוגי" תוכן.

  אבל כן, הנושא עצמו היה נורא ספאמי ואני מניח שבזכות שהפורום כמו שהוא (שהוא הולך להשתנות)
  הנושא הזה קיבל קידום ורושם לא טוב לכאלה שלא רוצים נושאים כאלה.

  ולכן יהיה לנו מדניות הרבה יותר ברורה. אנחנו לא "נדלל קהילה" רק בגלל ש"היא רעה וספאמרית".
  אנחנו נדע לאן לכוון ואיפה לצ'פר.

  אל תשכח שיהיה גם מערכת נקודות, שאנחנו נקדם ככה התנהגות טובה ונוריד התנהגות רעה.
  אני יושב מלא שעות ומנסה להבין את הSWEET SPOT להכל. אני מנסה להילחם עם הספאם.
  אבל זה נורא קשה.

  אנחנו למדנו מלא, אנחנו מתפתחים ואנחנו מנסים דברים חדשים.
  האתר כל הזמן משתדרג ומתפתח. יש לקחים שלמדנו, יש שיטות שלמדו וכו'.

  אתה מוזמן לעזור עם באלך~

  + יש לי את הרושם שכל אחד יכול להציע מה שהוא רוצה.
  אני מקבל מלא הצעות כל יום שזה בלתי נפסק כבר >,:

  אהבתי

  1. תראה, כמו שאמרתי כבר לליה, אין לי באמת יכולת לדעת מה הבנת ומה אתה מתכנן בשדרוג הקרוב (ובגלל זה כמו שאמרתי, נמנעתי מלדבר על מאפיינים טכניים שייתכן ולא יהיו רלוונטיים ממש בקרוב), ולמען האמת מכל מה שרשמת לא הצלחתי להבין הרבה.
   אבל מה שאני בעיקר לא מצליח להבין זה את ההקשרים בין ניהול התוכן לבין פיצ'רים תוכנתיים.
   אם איכשהו אני טועה ובדרך קסם זה יפתור את העניין – אני יותר מאשמח כמובן.
   אבל אני מרגיש שאתה נותן משקל גדול מידי לקטע התכנותי (שאני מבין שאתה מאוד אוהב) בתור מה שקובע את הטון ואת התוכן באתר – שזה יותר עניין של גישה.
   אני לא חושב שזה נכון להגיד ש"יש ספאמרים ואין מה לעשות" או להעלות את זה בטענה שזה "תרבות חופשית" – אני אכן חושב שיש סוגי תוכן שצריך לסנן, ושאם בנאדם לא עומד בחוקים שנקבעו אכן אפשר להגיד לו שלום (ולא חושב שזה פגע במיוחד ב AIL בזמנו, שעובדתית ממש לא היה פחות מצליח ממה שספין היום. על הכשלון של אנימס כבר דיברתי איתם בזמנו ולדעתי הדבר האחרון שהיה בעייתי שם היה המערכת – אבל זה כבר נושא לא רלוונטי).
   אני לא רואה איך ניתן לקרוא לתגובות מהסוג שקישרתי אליו בספין "דיון צדקני" – בוודאי שמותר להביע דעות לכאן או לכאן, אבל הדרך שבה זה נעשה בספין היא מכפירה ומתחת לכל ביקורת. נכון שיש גם תגובות טובות שהן אינן עמוקות או תורמות הרבה – אבל הן גם לא פוגעות, וזה ההבדל, וזה למה לא היה לי צורך להביא גם אותן.
   בסופו של דבר בכך שאתה בוחר "לא להוריד את הרע" אתה מרחיק חלק גדול מה"טוב", ועם כמה שאתה רוצה שהמקום יהיה חופשי לכולם – העובדה היא שמה שמתרחש שם מרתיע את החבר'ה הבוגרים יותר (אפרופו "לא מתרכזים בהקהל הצעיר"), לא מקרב אותם (ואלה ממש לא החבר'ה שייעלבו בגלל SAO בוא נגיד).
   "מה נעשה?" אכיפה וחוסר סובלנות לתופעה. זה עבד ב AIL שהיו בה הרבה יותר משתמשים, אין סיבה שזה לא יעבוד בספין.
   חופש איננו בהכרח מביא קהלים – כאשר אנשים מנצלים אותו לרעה הם יוצרים מצב שבלתי נסבל עבור הקהל הרחב להמצות שם – הגבלות צריכות להיות, וצריכות להיאכף (ולמען האמת אני כן חושב שזה צריך להיעשות בצורה פומבית. אם אנשים לא מודעים לעונש שאחרים מקבלים על מעשים דומים – הם יבצעו את אותם מעשים בעצמם).
   אני לא יודע כמה "נפלתי על תקופה רעה" וכמה המצב שונה בתקופות אחרות – אבל זה הרושם שקיבלתי גם בשהותי בספין, וגם ממה ששמעתי מאחרים שניסו להיכנס לשם.

   אני לא ממש מסכים שאנימה היא משהו "עברי" או "אנגלי" – אם כבר יפני (;
   ולא ממש רואה כיצד שמות בעברית עוזרים להבין שמדובר באנימה, או עוזרים לחפש בגוגל (כמדומני שלגוגל יהיה הרבה יותר קל למצוא תוצאות רלוונטיות בשם בינלאומי מוכר ולא בשם שמישהו בישראל החליט להמציא אתמול).

   אני רוצה רק להדגיש – לא החלטתי בעקבות מה שקרה "לשבור את הכלים וללכת" – לא היה נסיון לייצר דרמה כזו או אחרת. הגעתי לתקופת ניסיון, כאשר ידעתי שבכוונתי לסיים פחות או יותר בפרק הזמן הזה ולבסוף לכתוב את המסקנות (כמובן שאם החוויה הייתה טובה יותר הייתי שוקל להישאר, אבל זה לא העניין).
   לצערי, לא אוכל להצטרף למאמצים בספין מסיבות שכבר כתבתי בתגובה ל"א נ י" כך שהביקורת הזו והתגובות בה הן מבחינתי המקסימום האפשרי.
   כן אני מאחל לכם בהצלחה עם התכנונים שלכם, יהיו אשר יהיו.

   אהבתי

   1. עכשיו כאני יושב וקורא את מה שרשמתי. שמתי לב שאין לי שום פוקוס או סיבה לרשום מה שרציתי לרשום.
    פשוט עניתי ישר לכתבה שלך. טעות קטנה.

    אנסח את דעתי שונה, תראה, אנחנו כן עושים דברים. אני לא אומר שה"שידרוג" הוא קסם שיתקן הכל.
    אנחנו פשוט מיישמים כלים שאנחנו מצאנו לנכון ליישם.

    התכנות יאפשר לנו לתת "פוקוס שונה" נניח: "עמוד פורומים", ה"חלוקה" הזאת.
    זה פן תיכנתותי ולא "קהלתי", אתה בעצמך אומר שזו החלוקה היותר טובה נניח.

    יש קשר בין התכנות לתוכן. כי התכנות כפי שאמרתי יחליט איזה תכנים לקדם ולהפיץ.
    – נניח כמו יוטוב, שהסרטונים שמופיעים לפי מה שאתה אוהב, רואה ופופלריות של דברים.
    – רדדיט, שאתה בעצם בונה לעצמך את ה"חשיפה" של התכנים שאתה רוצה.
    וכו'. יש תפקיד די גדול ל"תיכנות" לאתר וזה מה שאני הולך לעשות.

    התכנות הולך לתת לנו תשובות ומענה לדברים שאנחנו צריכים.

    המטרה שלי הייתה שתבין שאנחנו ישבנו וחשבנו על המון דברים שקשורים לספין.
    והחלטנו ליישם את רובם בשידרוג כי א' הכלים הנחוצים יהיו, ב' האזורים הנחוצים יהיו.
    ג' השידרוג זה מעין "עוד מדרגה" של ספין.

    כמו שעושים נניח שידרוג מאוד רציני למשחק, נניח LOL שכל "עונה" הם מוצאים מלא פצרים שמשנים את כל המשחק.

    האם זה היה יותר ברור עכשיו? השדרוג הוא עוד *מדרגה*. של מדיניות וכלים.

    אנחנו בתור הצוות למדנו, התמדדנו ואנחנו מבינים בדיוק לאן לקחת את הקהילה קדימה יותר.
    אתה לא'דע מה אנחנו עוברים, אתה לא'דע מה החלטנו ואתה גם לא תדע.

    התשובה הנוכחית הזאת היא ה"מענה" ל"בעיות" שלך.

    יהיה מדיניות קשה יותר, יהיה פוקוס מובן יותר, תהיה חלוקת תכנים.
    ויהיו עוד תחומים חוץ מ"פאנסאב" כ"תחום מקודם".

    עכשיו לביקורת שלך למצב הנוכחי הוא נכון ולא נכון.
    בסופו של דבר אנחנו מחליטים איך אנחנו רוצים לקדם את הקהילה, והחלטנו שאנחנו רוצים שהקהילה תבנה את עצמה. אנחנו לומדים ממנה ומתפתחים ממנה.

    לנטרל את כל הרע, לא יגרום ל"טוב" להרגיש "טוב".
    לנטרל את כל הרע ירגיש מזוייף.
    לנטרל את כל ה"חופש הדיבור" רק ירחיק אנשים מן האתר.

    מה קרה עם אנימס? מה קרה עם אנימה IL?
    הם היו קיימים (וקיימים), יש הנהלה, יש צוות, יש מדניות.
    עדיין הכל קרס. (אולי הסיבה היא מדינות נוקשה?)

    עכשיו באופן כללי כל מה שאמרתי לא מבטל את האכיפה הנוכחית.
    יש אכיפה, יש מדניות, וכמו שענו לך, אתה מגזים בחלק מהמקומות.

    אי אפשר לבנות בועה ספציפית למה שאתה רוצה ואוהב.

    —–

    כל השאר, אינדקס או תכנים, אלה פעילות של להנגיש את האנימה לקהל הישראלי ולהרחיב אותו.
    אם אתה גם נגד זה, אין לי מה להגיד לך.

    אני חושב שהאינדקס + תכנים וכל מה שנעשה מסביב מוצדק ואף מקדם את אותו תחום שאתה כ"כ רוצה שיקודם.

    —-

    ועוד נקודה, אני די מאמין שבאת לאתר בראש של "אני אתקוף את האתר כמה שיותר".
    לא באמת באת לאתר כמשתמש שרוצה לענות ולשפר את הקהילה.

    באמת בראש של לתת לו ביקרות ו0 צ'אנס מההתחלה.

    ככה התגובות שלך נראות, אתה "נלחמת בכוח" איפה שלא צריך להילחם.
    אתה לקחת כל דבר ברצינות רבה מבלי להבין את הסביב.

    אני רק אומר, חלק מן ה"ביקורת" שלך לא כאלה אמינות.

    אהבתי

   2. טוב כמו מקודם, על מה שאני לא יודע ולא מכיר אני לא יכול להגיב ולהתייחס – אני עדיין לא רואה איך כלים תכנותיים עוזרים למדיניות ואכיפה (שאמנם קידום תכנים זה טוב ויפה, אבל כמו שאמרת בעצמך, לא תחליף אליה). אבל מכיוון שאני באמת לא יודע מה מתוכנן וכנראה שכמה שלא תנסה להסביר גם לא אבין עד שאראה – אין לי ממש מה להגיד חוץ מלקוות שאכן יהיה שיפור.
    אני חושב שאתה לוקח בקטע קצת קיצוני את עניין "חופש הדיבור" והחלוקה הזאת ל"רע" ו"טוב" – בסופו של דבר אין כאן שום "בועה" שאני מנסה ליצור, ושום הגבלה שאני מבקש לייצר על דעות של אנשים. יש כאן דבר אחד שאני מבקש – שמירה על תרבות דיון ושפה נאותה. אני באמת לא חושב שזו בקשה גדולה מידי, ובוודאי לא משהו שאמור להרחיק אנשים (שבפועל המצב הנוכחי מרחיק אותם, ואף חלק מחברי ספין הסכימו בעצמם שהמצב לא נעים ומוגזם לגמרי).

    אני לא מסכים ש AIL ואנימס נפלו בגלל כללים נוקשים.
    AIL נפל כי הוא ננטש לגמרי על ידי הבעלים שלו.
    אנימס גם כן לא התנהל בצורה נכונה (ובתור אחד שהיה שם תקופה אגב, לא זכורה לי איזשהי הגבלה מיוחדת על חופש הדיבור של אף אחד) ולא סיפק אף אטרקציה משמעותית שתמשוך קהל חדש – מה שספין עושה דרך שירות הצפייה הישירה שלו (שאי אפשר להגיד שלא מביא אנשים, הרבה אנשים נרשמים אך ורק בשביל לבקש את אותם פרקים ולשאול איפה ניתן למצוא את הפרקים החסרים). ישנן עוד המון סיבות שאני יכול למנות לגבי אנימס ספציפית כי הייתי נוכח בתקופה שהוא נסגר ואני יודע היטב מה התרחש שם – גם כתבתי על זה אצלם (ותאמין לי שלא חסכתי בביקורת גם שם), והייתי שולח לך לו האתר עוד היה קיים.
    אבל לא אנימה ולא AIL הם הנושא כאן. הנושא הוא ספין.

    אני אגב לא מבין את הנקודה על האינדקס ותכנים כאילו אמרתי שהם משהו פסול.

    ולגבי הסיום – קצת חבל לי שאתה מנסה לבטל את טענותיי בהאשמות שווא ש"באתי כדי לתקוף".
    באתי לתקופה קצרה, אכן, וידעתי שאני לא מתכוון להישאר – ואני לא אכחיש שהייתה לי תחושה שהחוויה שלי שם תגמר כמו שהיא נגמרה, כי זה לא שאני מכיר את הפורום מאתמול, כבר יצא לי להציץ בו פה ושם.
    היה לי חשוב כן לתת הזדמנות וכן לנסות להשתלב, ואני חושב שזה הלך בסדר גמור בהתחלה, ושמשתמשים רבים יוכלו להעיד שהדיבורים שלי איתם ממש לא היו בצורה של ריב.
    את כל ה"ריבים" אגב, בצורה דיי מצחיקה ביחס לטענותיך, לא אני התחלתי.
    אני הגבתי את דעתי בנושא מסוים ואתה קראת לזה ספאם.
    אני הגבתי את דעתי בנושא אחר ומישהו החליט לקרוא לזה בולשיט.
    אני הגבתי בנושא שלישי ואמרתי שאני לא מתכוון להמשיך ואז אנשים החליטו "להיכנס בי".
    בשום נושא שהוא לא יזמתי תקיפה. במקרה הכי גרוע אמרתי דעה "לא מקובלת", וגם אז השתדלתי לנסח אותה בצורה מכובדת.
    אני מבין שקשה להיות בעמדה של זה שמבקרים אותו, אבל אני באמת מקווה שלא תנסה לשלול טענות מבוססות וחוויות על סמך תאוריה מוזרה כזאת שיש לך עליי – אחרת פשוט לא עשינו פה כלום.

    אהבתי

 7. אני מסכים חלקית אם הביקורת אבל
  בשביל דברים כאלה עדיף לפתוח דיון בקבוצה(פייסבוק כמו שהזכרת או ווטסאפ) (גם שם הרמה ירדה בשנים האחרונות אבל עדיין היא טובה יותר מבספין)

  ספין הוא אתר גדול אבל רוב המוחלט בקושי נוגע בפורומים ומשתמש באינדקס צפייה של האתר
  מתוך אנשים שנכנסיםיש לאתר650 אלף כניסות ביום(כמובת שכמות האנשים קטנה יותר) אבל ממה שראיתי רק 300-500 הם פעילים באופן קבוע יחסית שם זה אחוז קטן מאוד לעומת האנשים שמשתמשים באתר

  תמשיך לפרסם

  אהבתי

   1. כמה נכנסים לספין ביום עשיתי בדיקה בזמן ששלחתי תתגובה, וכמה משתמשים שמגיבים בפורומים ובדיונים בספין זה לפי מה שראיתי מהזמן שלי שם

    אהבתי

   2. יש אתרים שבודקים אחי ואני נתתי הערכה מסויימת מהפעילות שלי בצ'טים
    אם אתה רוצה תתן לי אתה עדכון מסויים לך זה הכי מדוייק כי זה האתר שלך

    אהבתי

 8. הי. *מחפש דרך טובה להתחיל ומרגיש כאילו הכל נותן לא טוב לתגובה*
  בתור משתמש של ספין נראה לי שהבעיה הכי גדולה שלך היא התזמון, אני זוכר שפעם היו אשכולות "איכותיים" יותר ושנכנסו יותר עמוק לתוך הדברים, לדוגמה (שניים שאני ספציפית זוכר במיוחד)

  דיון על שיניגאמים, בעיקר בדת' נוט אבל גם בכלליות
  דיון על מאדוקה מג'יקה
  דיון על character design (סוג של)
  *ממש מקווה שזה יצא כקישורים בתגובה*

  ה"אליטיסטים" תמיד היו והם תמיד יהיו, וכתבת גם בעצמך שזה כנראה מיעוט קיצוני וקולני. אני חושב שבאותה תקופה היה סוג של הפרדה בין פוסטים לעומק לבין פוסטים שבהם הם פשוט קטלו קבוצות של אנשים ואני לא זוכר שראיתי אותם ממש למרות שידעתי שהם שם איפה שהוא. גם עכשיו אם אתה יודע מאיזה אשכולים להתעלם אתה לא תצטרך לראות אותם, הבעיה היא שעכשיו בניגוד לאז תצטרך להתעלם מהרוב ולא רק מקומץ נושאים.

  עכשיו אני לא אומר "הגעת בזמן לא טוב, ספין מושלם, תכתוב סיקור חדש", עצם העובדה שכרגע משתמש חדש רואה את כל מה שאתה מספר עליו בתור הכל זו כבר בעיה, אבל אני חושב שהאנשים ה"איכותיים" נמצאים שם איפה שהוא ומחכים שהתקופות של הדיונים המעמיקים יותר יחזרו. אולי אם תפתח את האתר שוב בעוד כמה חודשים החלק הזה של הקהילה יחזור להיות דומיננטי יותר (ואני בהחלט מקווה שזה יקרה).

  אהבתי

 9. אחלה פוסט.
  לדעתי אחת הסיבות הגדולות להתנהגות הזולה בספין היא (הפתעה) הצבע האדום שמרכיב את בסיס העיצוב שלו.
  לרוב האנשים זה ישמע מוזר, אפילו מגוחך, אבל הוכח מדעית שצבעים משפיעים מאוד על ההתנהגות של בני אדם. קל לנחש מה ההשפעה של צבע אדום.

  כמובן שזו לא הסיבה היחידה, אבל זו סיבה שמעטים ישימו לב אליה.

  ועכשיו, הנני בא להזמינך לקהילת האנימה הוותיקה הבוגרת והאיכותית ביותר שאני מכיר: FXP.

  אני גולש שם כבר שנים. בזמן שהממשק המיושן מבריח את רוב הצעירים, המבוגרים נותרו לחגוג.

  עד היום כמעט כל דיון שפתחתי שם התפתח נמשך עמודים רבים של תגובות לעניין.

  מוזמן~

  אהבתי

   1. הממשק לא מזעזע, לא להגזים, רק צריך להתרגל. אחרי שמתרגלים הוא אפילו נוח.

    לגבי פרסומות יש דבר שנקרא חוסם פרסומות.

    (למעשה אני מודה על הפרסומות, אני יודע שאשכולות שהשקעתי בהם לא יעלמו מהאינטרנט בעוד חמש שנים רק כי הבעלים החליט פתאום שנמאס לו. בניגוד לאנימס האתר הזה רווחי מדי מכדי שיסגר אי פעם)

    אהבתי

   2. אני גולש בfxp רק מהפלאפון, במחשב יש לי addblock. בכל אופן, זה לא תירוץ לשים פרסומות בצורה כל כך גסה.

    אהבתי

 10. אני מסכים איתך לגבי מה שאתה אומר על התוכן בספין. אני בן 26 ורוב הספאם לא באמת מעניין אותי, ואני מודה, כשאני רוצה לצרוך תוכן איכותי אני הולך לאנימה רדיט ולא לספין. אבל, אחרי שהגענו למסקנה הזאת יש שתי דרכי פעולה. או לנטוש כמו שאתה עושה, או לקדם את התוכן האיכותי בעצמך. יש בספין אנשים רציניים כמו אוטושיגאמי ו-Elementari שכל פוסט שלהם שווה זהב. אז במקום לברוח, בוא ותפתח את הדיונים בפוסטים האלה. תראה כמו שאתה בורח מספין בגלל מחסור בתוכן ודיונים רציניים, כך גם רוב האנשים המבוגרים, שאני מניח שמרוכזים בסחבקיאדה. במקום לתת לילדים בני 14 לתת את הקול בספין תביא את האנשים מהסחבקיאדה שיתנו את הקול. או שאולי הם לא רוצים לבוא כי חורה להם שיש דגש על פאנסאב בספין, והרי הם לא צורכים פאנסאב עברי… שלא יתפלאו שכאשר אין דיונים מעמיקים הדבר היחיד שנשאר מעניין זה פאנסאב. מצד שני, מהניסיון שלי עם הסחבקיאדה, 90% מההודעות שם זה mems ושיחות רדודות, אז זה די דומה לספין בקטע הזה.

  אני בעבר פתחתי כמה השוואות ופירושים על אנימות שאני אוהב, אבל אני מודה שכבר אין לי כל כך כוח להשקיע בזה. אולי בעתיד אכתוב עוד כשתהיה לי השראה.

  אהבתי

 11. קראתי את רוב התגובה שלך והרציתי להגיד לך כמה דברים שלא ממש שמת לב אליהם…
  ראשית, זה נכון שקהילת ספין לרוב זה ילדים בני14+- ואלה שלא כבר בטווח הזה לא כאלו בוגרים, אבל אני חושב שדווקא יש כאלו שהם יותר בוגרים, היו הרבה דיונים ונושאים שהיו דווקא לא לטווח הגילאים הזה מסקנה- ספין לא הוא לקהל הרחב והוא לא רק לגיל מסוים, אני לא חושב שאתה יודע כיוון שהצטרפת רק לאחרונה אך לפני שהצטרפת לאתר היו דיונים על מגוון נושאים כגון: שבת, פוליטיקה, קהילות בעם וכו'. לכן אני די משוכנע שאם היית בספין קצת יותר זמן היית מוצא את הנושאים ואת המקומות אליהם אתה שייך בתוך הקהילה הזו.
  שנית, ספין הוא יותר מרק עדכונים ונושאים האתר מפוצץ בהפעלות ודברים שאולי דווקא אתה תאהב באופן אישי, הדוגמה הטובה ביותר לכך היא הקבוצות… ראיתי מגוון של קבוצות בספין- קבוצה לקריאה וכתיבה, קבוצה לפיתוח פאנסאב, ואם לך באופן אישי הקבוצות הללו לא מתאימות תפתח קבוצה משלך ותמצא את האנשים שחושבים כמוך, עד כמה שזה מצחיק אך בתחילה לא היה בספין כמעט התייחסות כלל לציור אומנות כלל, ועד מהרה ספין הפך למשהו משעמם… אבל כשהתחלתי לחשוב על מה שאני אוהב לעשות מה שאני מתחבר אליו הקמתי את הקבוצה של ספין art, ותראה איפה היא היום… היום בספין ארט יש כ-165 אנשים שאוהבים את הקבוצה ומתחברים אליה ישנם אתגרים מקומות ופוסטים של אנשים במשך כל הזמן.
  אם לסכם את מה שאמרתי אני חושב שיש לך מקום בספים אם ו-1. תתן לעצמך יותר זמן להתנסות בקבוצה ובנושאים.
  2.תמצא או תפתח את המקומם אליו אתה שייך ואיך זה משפיע עליך
  בהצלחה~

  אהבתי

 12. החלטתי לקחת את הזמן כדי שתגובות יצטברו ולהגיב במרוכז, כי נהיה דיי מתיש להגיב אחד אחד, וזה ככל הנראה מה שאעשה מעכשיו.

  בכל אופן:

  ליה – אני חושב שדיי סגרנו את העניין בטלגרם (אם כי זה נגרר למחוזות אחרים ולדיונים שבהם כבר לא השתתפתי), אני עדיין עומד על דעתי לגבי מה מאגר צריך להיות, לא ממש מבין את ההתעקשות ומדוע הטענות שלי חלשות, ולא ממש רואה את היתרונות בדרך שבחרתם, אבל מבין שאף צד לא השתכנע בנושא.

  יאיר – אני מודע לכך שיש גם אנשים טובים בספין, גם רשמתי את זה בכתבה. אני מבין והסכמתי עם אנשים כאן שיותר אפקטיבי להיכנס פנימה ולשנות את הנושא מבפנים – אך עבורי אישית, הניסיון שלי להשקיע את עצמי בפרויקטים קהילתיים הספיק לי כדי להירתע מהעניין. כמו כן, כפי שכבר הסברתי, לא "ברחתי" משום מקום, הגעתי מראש לתקופה קצרה ומוגבלת. עם זאת אני מבין אנשים אחרים שהמצב הנוכחי לא נותן להם מוטיבציה גדולה לצלול פנימה – אנשים בסוף רוצים להגיע כדי להנות ולדבר על התחביב, לא כדי לעבוד והלחם בספאם ובריונות, האחריות בעניין היא של הנהלת האתר ולא שלהם.
  לגבי הסחבקיאדה – אני אמנם לא נציג הקבוצה והיא שייכת לבלוג אחר, אבל כמו שראית, גם החבר'ה שם הסכימו איתך שרוב ההודעות הן שטיפוסטינג ושטויות. אלא שזו קבוצת טלגרם. קבוצות בתוכנות מסרים מהסוג הזה משמשות בעיקר לדיבורים בין חברים – הן ממש לא תחליף לפורום, ואני מאוד מסכים שכמעט בלתי אפשרי לנהל שם דיון בצורה רצינית.
  מעבר לזה, אני חושב שלך ואולי גם לאחרים בספין יש איזה התרשמות שאלו שנרתעים מספין הם כולם בקטע של "איכס פנסאב עברי" – אני לא חושב שזה המצב. כן אנשים עברו את השלב שהם צריכים להסתמך על תרגום כזה ולכן הנושא פחות מעניין אותם, אבל גם אם הנושא היה פנסאב אנגלי – הנוכחות הגבוהה שלו בפורום כרגע באה על חשבון הנושאים המרכזיים שהם אנימה ומנגה (בין אם זה מסיבות של מערכת וסינון תוכן כמו שאחרים טענו, בין אם זה מהשקעה בנושא יותר מבנושאים אחרים זה כבר לשיפוטך) וזאת הבעיה.

  noaragono – לא עשיתי מחקרים על הצבע האדום (ואני עיוור צבעים אז פחות קריטי לי P:), אבל שוכנעתי לא לצבוע את הבלוג שלי באדום אם אי פעם אחליף עיצוב.
  ועכשיו ברצינות – ל FXP לא יצא לי להיכנס זמן מה, אבל גם כשנכנסתי לשם נתקלתי בתופעות מהסוג הזה. אני לא חושב שזה בהכרח ממוצע הגילאים – זה הגישה שנוקטים (שעליה אני חלוק למשל עם דויד שהגיב קודם לכן, מה שגורם לי להיות פחות אופטימי לגבי השינויים הצפויים בספין). אמנם שם לא יצא לי לבלות פרק זמן משמעותי ולא ניסיתי לקחת חלק ולהשתתף בעצמי בקהילה כמו בספין – אז יתכן שהמצב ישתנה ואני טועה, אולי יום אחד אבוא לבדוק ושב. מה שכן, אני חייב להגיד שטיפה חורה לי שמדובר בתת פורום קטן מתוך אתר כללי כזה גדול כמו FXP, זה מרגיש פחות קהילתי ועצמאי בצורה הזאת.

  עכשיו לטענה שעלתה ביותר מתגובה אחת ועליה חלקכם עניתם גם בעצמכם – בוודאי שלא ראיתי את כל מה שיש לספין להציע. ברור שיכול להיות שהגעתי בתקופה פחות טובה, אבל אני חושב שעצם העובדה שמישהו חדש מגיע, וב 3 שבועות הראשונים שלו בספין זאת החוויה שהוא מקבל – זה רע בכל נקודת זמן שהיא ולא צריך לקרות, ולא משנה באילו עמודים הוא ביקר ובאילו לא. אני לא יודע כמה זמן נוסף יותר ממה שהייתי שם מצופה שאהיה כדי שאוכל לחוות דעה מדוייקת יותר על המקום, אבל ה 3 שבועות האלו היו מבחינתי המקסימום שיכולתי לתת, לטוב ולרע.

  Liked by 1 person

 13. ההארוקון גרם לי לחשוב שוב על הקהילה האינטרנטית הענקית שהיתה לנו פעם, לאן היא נעלמה ולמה, מה שגרם לי להכנס לספין שוב למצוא את הנושא והבלוג שלך, וטוב שכך, התחלתי לחשוב שאני היחיד שתוהה לגבי הדברים האלה…

  קראתי את הפוסט במלואו ואני מסכים עם רובו, קראתי גם את התגובות ולא נראה לי שאנשים זוכרים איך דברים היו בתקופה עליה אנו מדברים(או שהם פשוט עוד לא היו), מי שכן זוכר יודע שספין הוא לא באמת פורום פעיל, הוא פשוט הפורום היחיד שנשאר, ירידה קצרה בדף הראשי של ספין מביא אותי לתגובות מלפני שבוע, AIL בשיאה הפיקה את אותה כמות פעילות שספין עושה בשבוע באופן יומי (וזה עוד בלי להכנס לכמות משתמשים כללית) ,למען האמת פורום דיבורים לבד הצליח לעשות זאת ואף פורום נישה כמו גרפיקה וחתימות למיטב זכרוני, חשוב להדגיש שב"יום" ו"שיא" אני לא מתכוון לתאריך יחידני כמו חג מסויים בו כולם היו בחופש אלא לאורך זמן של שנים (2006-2010 לAIL, לפני היה את אנימקס שהיה אף יותר פעיל וגדול) בהם כמו שכבר אמרתי, בכל יום היה יותר פעילות משבוע בספין, וכשאני אומר פעילות אני מתכוון לכמות נושאים והודעות כמובן ולא לצפיות מפני שזה פורום, לא סרטון יוטיוב.

  לגבי בעיית ה"ילדים מעצבנים בני 12", אני נכנס לספין כל כמה חודשים ואישית אני לא ראיתי משהו שיכול להחשב כבעיה כזאת, לעומת זאת האופוזיציה לאותה "בעיה" אני רואה בלי הפסקה, באופן אירוני מתנהגים בעצמם כמו "ילדים מעצבנים בני 12" והם הסיבה העיקרית שלא טרחתי להרשם לפורום ולהשקיע בו, בזמנו AIL והקהילה האינטרנטית ככלל היוו בריחה מהעולם האמיתי בו אם משהו היה רואה שאתה אוהב "משהו מצוייר" הם ישר היו מקניטים ומסתלבטים עליך אל מקום כייפי בו מקבלים אותך ואפשר לדבר חופשי בלי שאנשים יחפשו בנרות להפוך את מה שאמרת לפאנץ' ליין, כשאני הייתי בחטיבה והגעתי עם מחברת של נארוטו צחקו עליי ש"אני עדיין רואה פוקימון" וכשהגעתי הביתה למחשב הפכתי לפופולארי, היום אם אגיע לאוניברסיטה עם מחברת כזו אנשים יקחו את זה בכיף ובחיוביות סך הכל בעוד בספין כל אזכור לנארוטו יזכה אותי בתארי "פלב" "שיטייסטר" ושיימינג הכולל שגיאות כתיב מחברה שעוד לא יודעים בכלל מה זה בגרות (שאם יש למשהו ספק זה לא משהו שכל מבוגר הנמצא בצבא או באוניברסיטה עם מינוס זמן פנוי יהיה מעוניין בו), האירוניה כאן כל כך גדולה שמרגיש לי שעברנו ליקום מקביל.

  לגבי למה AIL מת, זה חד משמעית לא קרה בגלל "הנהלה קשוחה", כמות הפעילות בזמני הדיקטטורה (2006-2008) של AIL סותרות את הטענה הזו לחלוטין, הפעילות החלה לרדת רק הרבה אחרי שההנהלה התרככה ונעשתה קלילה הרבה יותר, אי נוכחותם של הבעלים היה אחד מהגורמים בכך אין ספק, אבל הגורם הראשי לפי דעתי שהביא למות AIL אותו אף אחד לא הזכיר הוא אותה בעיה שאוכלת כרגע את ספין, התנשאות אליטיסטית.
  אני נעלמתי מהפורום והקהילה בסביבות 2009 משלל סיבות אבל אחת מהן היתה האליטיזם שהחל להתווצר אצל כמה אנשים ספציפיים (בעיקר בנות) נגד סדרות שונן (במילים אחרות, סדרות מיינסטרים, מה שמאוחר יותר התרחב גם לזה ללא קשר לז'אנר), חלקם היו כבר בהנהלה והשאר נכנסו להנהלה עקב אותה גישה אליטיסטית שהתפרשה באופן שגוי באותו הזמן כ"הבנה בנושא", מה שקורה עכשיו בספין זה התוצר הגמור של מה שהתחיל ב2009 ואף לפני בAIL באופן סמוי.

  אז מה אפשר לעשות? משהו כאן דיבר על כך שלא ניתן לעשות דבר בנידון מכיוון שזה יפגע בחופש הביטוי של האליטיסטים ויהווה סוג של צנזורה, אבל מה עם חופש הביטוי של הלא אליטיסטים, שהרי אם ידוע שיעשו להם שיימינג לגבי סדרות מיינסטרים כאלה ואחרות הם מן הסתם ימנעו מלדבר עליהן, האם זה לא סוג של צנזורה?
  הנהלה ועונשים קשוחים יותר יעזרו בהרבה, אין ספק בכך וזו אכן ההתחלה בה צריך לנקוט, אבל אפילו אני לא אופטימי שזה מה שיעשה את כל ההבדל, המצב שונה היום מ2006, זה דור אחר, דור שעבורו התנהגות כזאת היא נורמלית לכל דבר לפי מה שהבנתי מהטענות כאן, שככה ילדים בגיל 14 -אמורים- להתנהג, צר לי לפוצץ את הבועה אבל…לא.
  כל קהילות האנימה (AIL,אנימקס,ישראטאקו,אנימנגה ועוד) היו מורכבות בזמנו בלעדית ממתבגרים וילדים ובכל זאת הפלא ופלא אף אחד לא התנהג כמו מה שהולך בספין, אני הייתי פעיל ברוב הקהילות באופן יומי ואף שעתי ואני יכול להגיד בלב שלם שלא היתה בכלל חיה כזו לפני 2009+, אז כל הקהילה הענקית שהיתה ב2006 לא התנהגו לגילם…? לא, הם פשוט התנהגו בהתאם לדור שלהם, אני לא אומר עכשיו שלפני 10 שנים כולם היו צדיקים גדולים והקהילה היתה גן עדן וכל הדור של היום הוא זבל אבל ללא ספק האיכות הכללית של האנשים הדרדרה עם השנים, פעם לצחוק על תוכן של תגובה אחרת נחשב פוגעני ומעליב כלפי כותב התגובה ועילה לאזהרה ובאן עוד בלי שמעליבים את הבן אדם בכלל, היום צריך להגיד תודה שמשהו כתב תגובה שלא מסכימה עם משהו בלי קללות, מן הסתם אין מה לצפות עכשיו מההנהלה בספין שיהיו אבא ואמא של כולם בקטע חינוכי, אני פשוט מראה את התמונה הגדולה ללמה בעייתי לשחזר את תקופת הזהב של הקהילה ושל הפורומים.

  בקשר לטענות שארצ'ר הוציא נושאים מהקשרם ובחר ספציפית את הנושאים הרעים בעודו מתעלם מהטובים…קודם כל הוא לא יכול להוציא משהו מהקשר בזמן שהוא מפרסם קישור למקור, אם אני מוציא משהו מהקשרו, אני לא אשים את המקור בכדי שאנשים יוכלו בקלות לראות מהו אותו הקשר אותו אני מנסה להסתיר, אני נכנסתי וקראתי את הנושאים והם אפילו יותר גרועים ממה שהוא תיאר, הוא עוד היה עדין איתכם ואישית אין לי מושג איך היה לו את הסבלנות עבורכם.
  זה שיש נושאים טובים בספין זה לא עילה ולא תירוץ לכך שיהיו נושאים רעים, מה גם שאם משהו עשה נושא איכותי זה לא מצדיק את היותו אליטיסט כלפי אנשים אחרים, אם כבר זה מעיד שאותו אדם השקיע מלכתחילה בכוונה בכדי להתלהם על אנשים אחרים, מה גם שארצ'ר לא אמר ש"אין נושאים טובים" בספין או שיש רק נושאי שיטייסט, מה גם שהבאתם דוגמאות מלפני 4 חודשים לפחות אז אם הייתם צריכים ללכת כל כך רחוק בשביל למצוא נושאים איכותיים…

  נושאי הפאנסאב והקטלוג שוליים בעיניי מפני שהם אינם תקפים לאנשים מעל גיל 15 שמסוגלים לחפש מידע ולראות סדרות באנגלית לבד, הסיבה שהם תופסים כרגע כל כך הרבה מקום היא שאין הרבה דברים אחרים ואני מסכים שזה עלול להבריח אנשים חדשים (אותם צריך בשביל אותם "דברים אחרים") אשר עלולים לחשוב שהפורום לא בשבילם כי הם לא מתחברים לרוב התוכן (שהוא פאנסאב) וזה לופ בעיתי…דבר אחד רק שאני לא מבין זה למה פורום המתלונן כל כך הרבה על "ילדים קטנים ומעצבנים בני 12" מנצל את רוב משאביו בעיקר בדברים שיגבירו את הנוכחות שלהם.

  אהבתי

  1. אם לא היה מאוחר הייתי מגיבה על עוד דברים שאמרת, אבל הרשה לי להגיב רק על הדבר האחרון.
   לספין ולהנהלה ממש לא אכפת מזה שיש "ילדים קטנים מעצבנים בני 12" (ולכן הרבה משאבים הולכים על הנגשת התוכן לכל מי שחפץ בכך, לא משנה מה גילו). מי שאכפת לו מהמצאות הילדים האלו זה בדיוק אותם אליטיסטים שהזכרת שמנסים להפוך את ספין לממלכה שלהם או שיט דומה.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s