סק"ש 2018 – שבועות 2-6

אז… זהו?


Dragon Ball Super מסתיימת

בהודעה לגמרי בלתי צפויה הכריזו ב Fuji TV על סדרת אנימה חדשה ל Gegege no Kitaro מבית סטודיו Toei Animation, אך זאת צפויה לעלות ב 1 באפריל ולתפוס את מסגרת השידור בה שודרה עד כה Dragon Ball Super – בדיחת אחד באפריל טובה? מסתבר שלא. ב Toei אישרו שאכן דרגון בול סופר תסיים את שידוריה בפרק 131.

מצד אחד ניתן היה לחזות את סיומה של דרגון בול סופר אחרי ארק טורניר העוצמה, שכן אנו קרובים לסיומו ועוד לא דובר דבר על המשך הסדרה – זאת בניגוד לארקים קודמים שבטואי ניסו לייצר הייפ סביבם הרבה לפני עלייתם עם טיזרים ופרסומות בלי סוף. בנוסף, כשהוכרזה סופר נאמר שתגיע לכ 100 פרקים, מספר אותו עברה הסדרה מזמן. 131 פרקים זה אכן מספר מכובד – קרוב מאוד ל 153 הפרקים של Dragon Ball המקורית וכמעט כמחצית מ 291 הפרקים של Dragon Ball Z, שלא נדבר על כך שאת 64 הפרקים של GT הסדרה עקפה בלי למצמץ.

מצד שני, זאת יכולה להיתפס כהחלטה דיי מוזרה מצד טואי. דרגון בול סופר היום נמצאת בשיא הפופולאריות שלה ומשיגה נתוני רייטינג גבוהים במיוחד, ורק בנובמבר האחרון כשנשאלו במאי הסדרה האם היא מתקרבת לסיום הם השיבו שזה רחוק מלהיות המצב.

אז מה בכל זאת קרה? לא הרבה, וכנראה שגם אין יותר מידי ממה להתרגש, כי דרגון בול לא באמת הולכת לשום מקום. הפסקת הסדרה ככל הנראה באה על מנת להפנות את המשאבים לסרט ה 20 הצפוי לצאת בדצמבר, ואני מאמין שהסדרה עוד תשוב, גם אם תחת שם אחר.

בכל אופן, למרות שרק בארק האחרון של סופר התחלתי ממש להנות מהסדרה, אני חושב שמדובר בהחלטה נכונה מצד טואי, ואעדיף לגמרי שיקחו את הזמן כדי להשקיע כמו שצריך בסרט הקרוב, ובתקווה גם בכתיבה מוקפדת יותר עבור סדרת ההמשך, מתי שהיא לא תבוא.

https://otakukart.com/wp-content/uploads/2018/01/dragon_ball_super_next_gen_group_wallpaper_by_windyechoes-dbfvor0.png

כשתסתיים הסדרה אשקיע כנראה בהשלמה של אחת מסדרות החורף שרציתי לראות אך לא יכולתי להכניס ללו"ז שלי קודם לכן, כך שאני דיי מרוצה מהסיטואציה. טרם החלטתי איזו סדרה זו תהיה. כמובן שסקירה מורחבת על סופר תגיע גם היא כשהסדרה תגיע לסיומה (ולזה אני מחכה, כי יש לי דיי הרבה מה להגיד).

מקור:

http://www.saiyanisland.com/2018/01/dragon-ball-super-anime-to-go-on-hiatus-starting-in-march/


Dragon Ball FighterZ נכנסת לזירה

אז כן, עוד לא סיימנו לדבר על דרגון בול עדיין. אם כבר הספקתם להתגעגע לסדרה, נראה שהמשחק החדש יוכל להשלים את החור שנוצר לכם בלב.

אחרי בטא מוצלחת והשקה מוצלחת עוד יותר – פייטרז הצליחה לא רק לעשות רעש כנראה יותר מכל משחק דרגון בול שהושק אי פעם, היא גם הספיקה למכור כ 2 מיליון יחידות (פיזיות ודיגיטליות יחדיו) כבר בשבוע הראשון.

אם זה לא מספיק כדי להלהיב אתכם, גם הביקורות מאוד מחמיאות – עם ציון ממוצע של 87/100 ב metacritiq לאחר שקיבל 8.5/10 מ IGN ו 9/10 מ Gamespot – לשם השוואה Xenoverse 2 עומד על ממוצע של 75/100 בביקורות, ואפילו המשחקים הקלאסיים Budokai 3 ו Budokai Tenkaichi 3 קיבלו ממוצעים של 77/100 ו 73/100 בהתאמה.

הישג מרשים נוסף הוא כניסתו של המשחק לטורניר Evo 2018 כמשחק מכות תחרותי לצד משחקים כמו Street Fighter V Aracde Edition, Injustice 2, Super Spash Bros ו Tekken 7. זוהי גם הפעם הראשונה שבאותו טורניר לא ישתתף משחק של Marvel vs Capcom – כך שנראה שמשחק המכות החדש של דרגון מקבל יחס רציני מהקהילה התחרותית.

למרות שכבר אמרתי בעבר שאני פחות טיפוס של משחקי מכות תחרותיים, ושאני יותר מתחבר לסגנון ה RPG של Xeonverse, אני מודה שההייפ לגמרי תפס אותי ואני לא יכול לחכות כבר לשים את ידיי על FighterZ כשתגיע ההזדמנות לכך – כי כנראה שמגיע לו.

אם כבר Xenoverse, גם המשחק הזה עדיין לא נשכח לגמרי – גרסת ה Switch שיצאה לא מזמן ל Xenoverse 2 מכרה כ 500,000 יחידות, הישג מרשים ביותר למשחק שכבר אינו חדש, וכבר עכשיו יש מחסור בעותקים פיזיים בחנויות ביפן.

בנוסף, בפברואר הקרוב עומד לצאת DLC נוסף, שישי במספרו שיכלול את הדמויות של ג'ירן ואנרדרואיד 17 מהארק האחרון של הסדרה, מספר עדכונים לדמויות קיימות, וכן משימות חדשות במצב הסיפור. לאותו DLC יגיע גם עדכון חינמי שיכלול "מערכת קרב חדשה" (לא ברור לי בדיוק עדיין על מה מדובר), מערכת אווטרים חדשה, תלבושות חדשות, ואפשרות להפוך את הדמות שלכם ל Super Saiyan God Super Saiyan – נראה שהפעם יותר מתמיד שווה להיות סייאני במשחק הזה.

ואם עדיין אתם מרגישים בחוסר בלתי מוסבר במשחקי דרגון בול, גם משחק דפדפן חדש בשם Dragon Ball Z X Keeperz יגיע באביב הקרוב ואולי יצליח להעביר לכם מעט את הזמן אם אתם בעניין.

מקור:

https://www.animenewsnetwork.com/news/2018-02-02/dragon-ball-fighterz-game-ships-2-million-copies-worldwide/.127260

https://www.animenewsnetwork.com/news/2018-02-07/evo-2018-tournament-unveils-fighting-game-lineup/.127466

https://www.animenewsnetwork.com/daily-briefs/2018-01-12/dragon-ball-xenoverse-2-switch-version-sells-500000-copies/.126336

http://www.saiyanisland.com/2018/01/dragon-ball-xenoverse-2-jiren-and-17-join-dlc-pack-6-free-update-includes-ssgss-transformation/

https://www.animenewsnetwork.com/news/2018-01-22/dragon-ball-z-x-keeperz-pc-game-video-previews-gameplay-theme-song/.126753


ביי ביי אוסקר

למרות הרשימה היחסית מכובדת של סרטי אנימה נשרשמו כמועמדים לקבל אוסקר בקטגורית האנימציה – נראה שבסופו של דבר אף אחד מהסרטים לא נכנס לרשימה הסופית. מאכזב ככל שיהיה, קשה להגיד שזה לא היה צפוי.

https://sm.ign.com/ign_latam/screenshot/default/koe-no-katachi-movie_qs4u.jpg

אם בכל זאת מעניין אתכם, הסרטים שכן מועמדים בקטגוריה הם: The Baby Boss, The Breadwinner, Loving Vincent, Ferdinand ו Coco.

לא יצא לצפות בעצמי בסרטים הללו, אך מי מכם שכן יוכל כנראה לשפוט בעצמו האם הם ראויים יותר מרשימת סרטי האנימה שכמעט הגיעו למעמד הנחשק.

האם מתישהו הסרטים היפניים כן יקבלו את ההערכה הראויה להם מהאקדמיה?

מקור:

https://www.animenewsnetwork.com/daily-briefs/2018-01-23/no-anime-films-receive-oscar-nominations/.126811


Hajime no Ippo לקראת סיום?

אתחיל באזהרה: אם אינכם קוראים את המנגה של Ippo רצוי לדלג לכתבה הבאה.

באשר אליי, גם אני לא קורא את המנגה ועדיין מחכה לעונה נוספת באנימה, ספוילרים מרושעים הצליחו בכל זאת להגיע אליי אודות ההכרזה הדרמטית של הצ'אפטר ה 1208.

מכיוון שאני לא יודע מה הרקע לסיפור, לא אוכל באמת להרחיב עליו – אבל נראה שבעקבות מצבו הבריאותי איפו פורש מעולם האגרוף, וכשהגיבור מחוץ לתמונה אני מניח שזו שאלה של זמן עד שהסדרה תסתיים.

זה לא בדיוק הסיום שחלמתי עליו, אבל אני מניח שזה מאוד תלוי בביצוע ומאורעות שקדמו לו. כך או כך, יותר מ 1200 צ'אפטרים זה בהחלט הישג שניתן להתגאות בו, ואני יותר ממחכה שהסדרה המדהימה הזאת, שהאנימה שלה היא אחת האהובות עליי בכל הזמנים, תגיע לסיומה (ובתקווה כמובן שגם האנימה תמשיך – מאדהאוס מה קורה עם העונה הרביעית?).

איפו הייתה סדרת הספורט הראשונה שלי (אלא אם מחשיבים את היקארו נו גו), ופתחה אותי לז'אנר שעד אז לא חשבתי שאוכל לאהוב. אני לא יודע לאילו הישגים כבר הספיק להגיע הבחור הצעיר שאחר מסעו עקבתי מכשעוד לא ידע כלום באגרוף, אבל אין ספק שהחלקים שכן ראיתי היו מסע מרתק, ואני סמוך ובטוח שגם ההמשך הוא כזה.

מקור:

https://www.animenewsnetwork.com/interest/2018-01-30/hajime-no-ippo-protagonist-shocks-fans-with-announcement-in-latest-chapter/.126980


Megalobox מגיעה באפריל

ממתאגרף אחד למתאגרף אחר – סדרת האגרוף Megalobox תתחיל את שידוריה באפריל הקרוב, ולמי שלא יודע מדובר על סדרה המבוססת על Ashita no Joe המיתולוגית ויוצאת לכבוד חגיגות ה 50 לאותה מנגה מצליחה.

את Ashita no Joe לא קראתי (אם כי אני מתכנן כבר המון זמן), ולא בדיוק ברור לי מה יהיה הקשר בין הסדרות, אבל הפרויקט החדש נראה בהחלט מעניין.

על הבימוי ממונה יואו מוריאמה שהיה במאי אנימה ב Lupin III: The Woman Called Fujiko Mine ושימש כמעצב דמויות עבור Kabaneri of the Iron Fortress ו Shingeki no Kyojin והסדרה תיוצר בסטודיו TMS Entertaiment.

גם מנגה שתבוסס על הסדרה בשם Megalobox – Shukumeki no Soken מתוכננתן למרץ הקרב ותאויר על ידי צ'יקארה סאקומה.

עונת האביב הולכת להיות חמה ביותר.

מקור:

https://www.animenewsnetwork.com/news/2018-02-01/yoshimasa-hosoya-stars-in-megalobox-boxing-anime/.127220


בחזרה לעתיד – עכשיו המנגה

כן כן, הסרט המפורסם מ 1985 יגיע לראשונה כגרסת מנגה, ולא סתם מנגה – מנגה שתאויר על ידי לא אחר מהאומן מוראטה יוסוקה, אותו רובכם מכירים ככל הנראה מיצירותיו Eyeshield 21 ו One Punch Man.

תסריטאי הסרט המקורי, בוב גייל יפקח על המנגה שתכיל בנוסף לתסריט הידוע גם תוכן חדש ומקורי.

תאריך רשמי להתחלת הסדרה (הצ'אפטר הראשון) עדיין אין, אך מוראטה כבר אמר שהוא מתכנן שהווליום הראשון יגיע ב 20 לאפריל, כך שלא נצטרך לחכות עוד זמן רב.

 

 

מקור:

https://www.animenewsnetwork.com/news/2018-02-01/one-punch-man-artist-yuusuke-.murata-to-launch-manga-based-on-back-to-the-future-film/.127228


ועוד כמה מנגות שעומדות לקראת סיום

בעוד שהמצב של Hajime no Ippo עדיין לא התברר באופן רשמי, ישנן כמה סדרות מנגה שגורלן כבר ידוע.

הראשונה זו Akagi – מנגה המבוססת על משחק ה Mahjong מאת היוצר נוביוקי פוקומוטו (שיצר גם את Kaiji). המנגה תגיע לסיומה בווליום ה 36 שייצא במאי הקרוב, זאת לאחר 27 שנים שבהן היא מתפרסמת. מניח שזה זמון טוב להתחיל לקרוא אותה (או לצפות באנימה מ 2005 שכנראה לא מכסה חלק גדול מהסיפור וספק אם אי פעם תמשיך).

מנגה נוספת שמתסיימת, הפעם דיי מוקדם ובאופן מפתיע – היא Mujirushi של היוצר נאוקי אורסוואה. המנגה מהווה שיתוף פעולה בינו ובין מוזאון הלובר בפריז והחלה את יציאתה רק באוקטובר האחרון. המנגה קיבלה פרס בפסטיבל קומיקס בילאומי שנערך בצרפת מוקדם יותר החודש. נראה שבניגוד ליצירותיו הקודמות של המנגקה, מדובר בפרויקט קצר שלא היה אמור להימשך זמן רב, שזה קצת חבל, אבל לפחות זה אומר שנוכל לקרוא את כולה בקרוב.

האחרונה שמסתיימת היא Btooom! שכבר דווח בעבר שהיא תסתיים בקרוב, אך נראה שזו לא עומדת להסתיים בצורה רגילה, ולמעשה יהיו שני סיומות שונות היציגו 2 אפשרויות לבחירה שיוכל לעשות הגיבור בסוף הסיפור. סיום ראשון שייקרא "Light" כבר החל את פרסומו והוא מהווה את נקודת הסיום של "ארק החברות", וסיום נוסף שייקרא "Dark" יחל את פרסומו ביוני ויחתום את "ארק האמת". 2 הסיומות יגיעו לווליום ה 26 והאחרון שישוחרר ביולי. לא עקבתי אחרי Btooom! לאחר שהאנימה הסתיימה, אבלאולי יהיה מעניין לחזור אליה ביום מן הימים ולראות אם היא הצליחה להתפתח למשהו קצת מעבר לסדרה הסבירה שהייתה בתחילתה. המנגה בכל אופן נראית מושכת יותר מסדרת האנימה.

ואחרונה חביבה, שעדיין לא ממש נגמרת, אבל כבר נכנסת לארק האחרון שלה היא Tokyo Ghoul:re, ועל זה נאמר – הגיע הזמן. את re אמנם אהבתי, כמו גם את המנגה הקודמת, אך בשלב מסויים נהיה לי פשוט קשה לעקוב אחריה בצורה שבועית ונאלצתי לוותר. אני כבר לא בדיוק זוכר את המאורעות שהתרחשו בנקודה בה עצרתי, וכנראה שאאלץ לקרוא אותה מהתחלה, אך טוקיו גול גם ככה הרבה יותר מהנה בצורה הזאת. מעניין איך העובדה שהמנגה מתקרבת לסיום תשפיע על גרסאת האנימה שתצא באפריל הקרוב, שלזו יש מספיק חומר לכסות גם כך – נקווה שלא ידחסו כמות לא פרופורציונלית של חומר לתוך מספר קצר של פרקים כמו שקרה עם האנימה הקודמת.

 

מקור:

https://www.animenewsnetwork.com/news/2018-02-02/akagi-manga-ends-new-live-action-series-dated-for-may-25/.127316

https://www.animenewsnetwork.com/news/2018-02-05/naoki-urasawa-mujirushi-manga-ends-on-february-20/.127385

https://www.animenewsnetwork.com/news/2018-02-09/junya-inoue-btooom-manga-gets-2-endings-2-final-volumes/.127572

https://www.animenewsnetwork.com/daily-briefs/2018-02-05/tokyo-ghoul-re-manga-has-entered-final-arc/.127420


ומה חדש בוואן פיס?

בעוד שנראה שארק Whole Cake Island הולך ומתקרב לסיומו במנגה, נראה שהאנימה בדיוק מתחילה להגיע לחלקים המעניינים, כאשר בפרק הבא עומדת להיחשף הדמות שאישית היא האהובה עלייה באותו הארק, וזהו כמובן קאטקאקורי.

בלי לעשות ספוילרים מיותרים, את קאטאקורי דווח שידובב לא אחר מאשר טומוקאזו סוגיטה (אייזאן מ Shokugeki no Souma, גינטוקי מ Gintama, קיון מ Haruhi) בחירה שלמען האמת היא קצת קשה לי לעיכול עדיין. אני כן סומך על סוגיטה, שהוא מדובב מצוין, אך זה לא ממש הקול שדמיינתי עבור הדמות. מניח שאצטרך להתרגל ולנסות לדמיין את קולו של סוגיטה מעכשיו כשאקרא את הצ'אפטרים הבאים במנגה, כך או כך אל האנימה אני אחזור רק כשהארק יסתיים ואוכל לצפות ברצף – כי לצפות באנימה הזאת באופן שבועי זה יותר מידי עבורי.

עוד בנושא וואן פיס, סרטון גיימפליי ראשון שוחרר למשחק העולם הפתוח One Piece World Seeker ואפשר סופסוף לבחון מה מצפה לנו. מבחינה גרפית זה אכן נראה טוב יותר ממשחקי הקונסולה הקודמים, וכמה מהמכניקות מזכירות לי באופן דיי מצחיק דווקא את משחקי Assassin's Creed (לא חשבתי שאי פעם אעשה את ההקבלה בין האקי ל Eagle Vision), אך בינתיים אני לא מרגיש שהוצג משהו מעניין במיוחד מלבד טיול קצר בעולם שאותו כבר ראינו בתמונות, וקצת מכניקת קרב פשוטה. מקווה שבפעם הבאה נראה משהו קצת יותר משמעותי מזה.

ולסיום שוחרר טריילר קצר למשחק הסמארטפונים One Piece Bounty Rush שיגיע השנה ויכיל קרבות PVP של 4 נגד 4.

מקור:

https://www.animenewsnetwork.com/news/2018-02-04/tomokazu-sugita-joins-one-piece-anime-cast-as-katakuri/.127335


האם Devilman: Crybaby לא יפנית מספיק?

החודש האומן והמבקר יוהיי קורוסה נתן ביקורת דיי חריפה על סדרת האנימה Devilman: Crybaby בחשבון הטוויטר שלו והפנה אצבע מאשימה לבמאי מאסאקי יוסואה, וזה לא נשאר חייב והשיב שהוא לא מחפש שגיאות בדעות של "אנשים פשוטים". יוסואה אמנם מצא את הביקורת של קורוסה מעליבה, אך נראה זה נשאר מבוצר בעמדתו.

ומה בעצם נכתב באותה ביקורת ועל מה כל הרעש? ובכן, נראה שקורוסה רואה באדפטציות דוגמת Devilman: Crybaby ככאלה שמזניחות את התרבות היפנית ומנסות לקרוץ לקהל המערבי ובכך מאבדות למעשה את הייחודיות של המדיום.

על אף שאני לא לגמרי מסכים עם קורוסה (ואת הסקירה של על הסדרה אפרסם יותר מאוחר כך שתוכלו לדעת את דעתי המפורטת עליה), אני חושב שהוויכוח הנ"ל העלה כמה שאלות מעניינות לדיון – מתי למעשה סדרה חוצה את הגבול מלדבר ל"קהל אוטאקואי בלבד" ל"להציג את התרבות היפנית"? האם בכלל סדרות אנימה חייבות להציג את התרבות הזאת? האם ראוי שאדפטציה לסדרה מנגה קלאסית תזנח חלק מהמאפיינים שלה על מנת לקרוץ לקהל המערבי? והאם אנחנו בכלל בתקופה שההבדלים בין אנימה לסדרות catoon אמריקאיות הולכים ומטשטשים?

על כל השאלות הנ"ל ניתן לדבר בהרחבה, ואני לא אעשה זאת כאן, אך כן אגיד את דעתי בקצרה על דוילמן – מעמדה של אדם שאינו חיי ביפן, אני דווקא מעריך את ההחלטות האומנותיות שנלקחו ביצירתה, וחושב שזה שינוי מרענן בנוף של סדרות האנימה שיוצאות כל עונה, גם אם לא שינוי מתבקש ולא אחד שמתאים לכל סדרה או שבהכרח הייתי רוצה לראות יותר. לא ראיתי את סדרות האנימה הישנות ולא קראתי את המנגה, אך רוב התגובות של אלו שכן דווקא היו חיוביות, כך שקשה לי להאמין שנעשה פה איזה אבל רציני למקור.

מקור:

https://www.animenewsnetwork.com/interest/2018-01-16/masaaki-yuasa-responds-to-critic-poor-review-of-devilman-crybaby/.126497


פינת הטריילרים

הטריילר הראשון שתפס אותי הוא לסדרת האנימה החדשה והרביעית במספרה של Full Metal Panic! שתצא באפריל הקרוב. למרות שהטריילר נראה לא רע בכלל, נראה שבאופן דיי מאכזב הפרויקט עבר מידיהם של Kyoto Animation לאנשי סטודיו XEBEC, מה שכמו שאתם יכולים לראות – הביא אותנו לרובוטים ב CGI. להגנתם של XEBEC אני חייב להגיד שעדיין ה CGI בטריילר נראה לא רע בכלל, ואני בהחלט מעדיף אותו על הרובוטים באנימציה הדו ממדית והדיי סטטית שהוצגו בעונה הראשונה שיוצרה על ידי סטודיו GONZO. את The Second Raid של קיואני עוד לא ראיתי, אז אני לא יכול להשוות, אבל זה יקרה בימים הקרובים. כך או כך, האנימציה עדיין נראית נהדר.

ואם אנחנו כבר בענייני FMP, משחק תפקידים חדש שישוחרר לקונסולת ה PS4 וייקרא "Full Metal Panic! Fight!" יגיע ליפן במאי הקרוב (לא ברור עדיין לגבי המערב) וטריילר ראשון שלו שוחרר.

גם הסרט השישי והאחרון של Digimon Adventure Tri יגיע במאי הקרוב, ואחרי המתנה ארוכה נוכל לצפות סופסוף בסיומו של הסיפור הזה, שבתקווה לפחות יסגר בצורה טובה. אם תהיתם, אין שום סימן לטאיצ'י עדיין – האם כדאי להתחיל לדאוג?

B: The Beginning של נטפליקס ו Production I.G, עליה כבר דיברתי בכתבה על עונת החורף, תגיע במרץ הקרוב ונוכל לצפות בה בבינג' – ככל שאני רואה ממנה יותר היא נראית רק יותר ויותר מסקרנת. החדשות הרעות הן שמתוכננים 12 פרקים בלבד.

סרטון גיימפליי חדש שוחרר גם למשחק השני של Shingeki no Kyojin שיגיע במרץ לקונסולות הביתיות ולסוויץ', ולי הוא נראה פחות או יותר אותו דבר כמו המשחק הקודם – אך לא שיחקתי כדי לדעת.

גם Monster Hunter: World החודש ושבר שיאי מכירות בפרנצ'ייז כאשר כבר בשלושת הימים הראשונים הגיע לכמות של כ 5 מיליון יחידות שנמכרו. מאיך שהטריילר נראה – דיי בצדק.

טיזר קצר ל Sword Art Online: Alternative, סדרת הספין אוף ל SAO שתגיע באביב הקרוב, חושף שהסדרה תיוצר הפעם על ידי סטודיו 3Hz ולא על ידי A-1 Pictures כמו סדרת האם. מקווה שהשינוי בסטודיו יעשה לה רק טוב (אם כי בכל הקשור לאנימציה, ובוודאי למוזיקה, מדובר באחת הסדרות היותר מושקעות של A-1).

ולסיום, טריילר לגרסת הבלוריי של הסרט Fate Stay Night: Heaven's Feel I. Presage Flower שתגיע לחנויות (ולאינטרנט) במאי הקרוב ונוכל סופסוף לצפות בה. כבר לא יכול לחכות!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s