סיכום שנת 2017 באנימה

אז שוב הגענו לרגע הזה בשנה שנגמרת עונת שידור אחת ואיתה לא מעט סדרות, אך רגע לפני שאנחנו ממשיכים לעונת השידור הבאה – צריך לזכור שלא מדובר רק בסיומה של עונה, אלא גם בסיומה של שנה. זה הזמן להסתכל לאחור, לסכם, ולהחליט – איך הייתה 2017 ומי הן הסדרות הטובות ביותר שלה?


דברי פתיחה

https://artfiles.alphacoders.com/104/104207.pngניסיתי לסקור כמה שיותר קטגוריות מצד אחד, ולא לחזור על עצמי מצד שני (בכל זאת, כמות הסדרות שצפיתי בהן השנה לא מאוד גדולה, ולא כל אנימה שרציתי לצפות בה הספקתי לפני כתיבת הכתבה הזאת) כך שהפוסט יימצה את מחשבותיי כמו שצריך. כללתי בכתבה סדרות חדשות, עונות המשך, וכן סדרות הממשיכות משנים קודמות בהתייחס למה שהציגו בפרקים שיצאו השנה.

כמו כן, כדי להימנע מספויילרים בקטגוריות השונות, יש קטגוריות (כמו למשל "קרב השנה") בהן לא ציינתי את הזוכים במפורש בכותרות, אלא רק מאיזו סדרה הם – כך שמי שצפה יוכל לקרוא את הפירוט ולדעת, ומי שלא, יוכל לדלג. שימו לב שאצל רוב הזוכים קיימים סרטונים – אם אתם מזהים בכותרת הזוכה שם של סדרה שלא צפיתם בה – מציע לכם לא לקרוא גם את כותרת הסרטון. באחריותכם.

כמובן שכל שנאמר בכתבה מתבסס על דעתי בלבד, ורק על הסדרות שצפיתי בהן, ואתם מוזמנים להתעצבן, לא להסכים, לחשוב שאני לא מבין מהחיים שלי, ולהגיד את דעתכם בתגובות (כמובן, בצורה נאותה).

אז בלי יותר מידי דיבורים מיותרים, בואו נתחיל.


פתיח השנה

אין כמו פתיח טוב כדי להכנס לאווירה לפני שהפרק מתחיל. בעוד קטעים רבים ושמות דמויות מהסדרה עלולים להשכח עם השנים, פתיח טוב תמיד נשאר בזיכרון. הזוכים בקטגוריית "פתיח השנה" הם:

במקום השלישי: "Limit Break x Survivor" של Kiyoshi Hikawa

(הפתיח השני של Dragon Ball Super)

חלקכם אולי מרימים גבה שככה מתחילה הכתבה, אך הרשו לי להסביר. מעולם לא חשבתי שפתיח של דרגון בול יהיה אחד האהובים עליי השנה – אבל העובדה שאני לעולם לא מעביר אותו, ושהוא ממשיך להתנגן אצלי גם הרבה אחרי שראיתי את הפרק השבועי, גם חודשים ארוכים מאז שיצא, שמה אותו אצלי במקום המכובד הזה. התחרות למקום השלישי הייתה צמודה ביותר, והיו לי מספר מועמדים שהתלבטתי ביניהם, אך בסוף החלטתי ללכת עם הפתיח הזה.

במקום השני: "Invisible Sensation" של UNISON SQUARE GARDEN

(הפתיח השני של Ballroom e Youkoso)

מי שקרא את הסקירה של על הסדרה יודע שאהבתי מאוד את הפתיחים והסיומת שלה – והשיר הזה היה הטוב ביותר מביניהם לדעתי, ואחד השירים הטובים של השנה. מאז ששמעתי אותו לראשונה, התאהבתי, ולא נראה שבזמן הקרוב הוא ייצא מרשימת השמיעה שלי.

ובמקום הראשון: "Shinzou wo Sasageyo" של Linked Horizon

(הפתיח של העונה השניה של Attack on Titan)

על הפתיח הראשון של הסדרה, שזכה ללא פחות מ 57 מיליון צפיות ביוטיוב ושבר שיאי פופולריות, קשה להתעלות, אך "Shinzou wo Sasageyo" הגיע קרוב מאוד. עם 20 מיליון צפיות ביוטיוב, ואנשים מכל העולם שצועקים "Sasageyo!" כשהם מאזינים לו – מדובר ללא ספק בפתיח מוצלח במיוחד.


סיומת השנה

פתיח טוב אולי חשוב בכניסה לפרק, אבל תמיד טוב לסגור את החוויה עם שיר סיום טוב, כזה שיושיב אותנו בהנאה לעכל את מה שראינו ולא להעביר ישר לסוף לראות אם יש עוד קטע לפני הפריוויו לפרק הבא.

סיומות לרוב נחשבות פחות מזוהות ופחות מרשימות מפתיחים, ולא אגיד שזה לא נכון גם לשנה הנוכחית, אך עדיין היו כמה שירי סיום נהדרים.

במקום השלישי: "adernaline!" של TrySail

(הסיומת של Eromanga-sensei)

אין כמו לסיים פרק של ארומנגה-סנסיי עם הסיומת הכיפית הזאת והקליפ החמוד והמצחיק הזה שלה. צריך באמת להרחיב?

במקום השני: "Desir" של GARNiDELiA

(הסיומת הראשונה של Fate/Apocrypha)

מאז ששמעתי את GARNiDELiA לראשונה (חושב שזה היה בשיר של Kill la Kill) אני אוהב את הלהקה – והשיר הזה לא יוצא דופן. מדובר סך הכל באחלה סיומת, ואני מאוד אהבתי.

ובמקום הראשון: "Kono Te de" של Rin Akatsuki

(הסיומת של Ao no Exorcist: Kyoto Fujouou-hen)

אם יש משהו שאזכור מהעונה האחרונה של Ao no Exorcist זה את הסיומת הזאת. לא היה פרק אחד שבו העברתי אותה, ואפילו שהסדרה החלה בינואר, והרבה סדרות באו אחריה, אף סיומת לא תפסה אותי כמו הסיומת הזאת.


דרמת השנה

אני מאוד אוהב דרמות, כל עוד הן טובות, אבל איכשהו השנה פשוט לא יצא לי לצפות בהרבה מהן. לכן בקטגוריה זו יככבו רק שני סדרות.

במקום השני: Kuzu no Honkai

למרות שכמות הדמעות הזולגות מעיני הדמויות כנראה תעלה על כמות הדמעות שלכם – מדובר בסדרה מאוד לא שגרתית מסוג שלא רואים הרבה. בסופו של יום, מאחורי כל התעוזה שלה להראות סצנות מין בלי לתת חשבון, להציג יחסים לא לגמרי לגיטימיים, ולהציג דמויות מגעילות לחלוטין – מסתתר סיפור לא רע, שאם יש משהו שהוא עושה טוב – זאת הדרמה.

ובמקום הראשון: Tsuki ga Kirei

מודה, בהתחלה חשבתי לנטוש את הסדרה מרוב שיעמום. היא הייתה חמודה, אבל כל כך שקטה שזה היה לפעמים בלתי נסבל. מסתבר שלתת לה הזדמנות נוספת היה שווה, ושככל שהסיפור ממשיך ומתחברים יותר לדמויות – כך גם מבינים יותר לליבם. Tsuki ga Kirei מציגה מערכת יחסים טהורה ויפהפיה, בין שני דמויות ביישניות, ועושה את זה בחן רב. מודה, בכיתי בפרק האחרון.


קומדיית השנה

לפעמים צריך לקחת הפסקה מכל הסדרות הכבדות ולראות משהו קליל. גם זה לצערי לא הספקתי לעשות הרבה העונה, אבל הקומדיות שכן ראיתי היו לא פחות ממעולות.

במקום השני: Gamers!

מ Gamers! ציפיתי לסדרה על גיימרים, שעוסקת בגיימינג בצורה כלשהי. מי שראה יודע שזה לא ממש המצב. כן, הדמויות בה אוהבות גיימינג בצורה אובססיבית, אבל זה רק תירוץ כדי לגרום להן להתקל אחת בשניה בשלל רגעים מבלבלים ומביכים. הסוף של הפרק השישי הוא כנראה השיא של הרגעים המבלבלים הללו, ואחד הרגעים היותר מצחיקים שאני זוכר מכל סדרה מהסוג הזה.

ובמקום הראשון: Eromanga-sensi

כן, אנשים שמסתכלים מהצד על אלו שצופים בסדרה הזאת כנראה חושבים שזה בעיקר מטריד, אבל סמכו עליי, אני לא צופה בה ממניעים כאלו (אל תסתכלו עליי ככה!), כי מעבר לכל הילדות הקטנות שאומרות דברים לגמרי לא לגילן, יש כאן קומדיה משובחת וקורעת מצחוק. הקטע המצחיק ביותר שלה לדעתי, וכנראה גם אחד הרגעים הכי הזויים שיצא לי לצפות בהם באנימה אי פעם, הגיע בפרקה האחרון. לא האמנתי למה שראיתי.


סדרת האקשן של השנה

אין כמו זריקת אנדרנלין בצורה של סדרת אקשן טובה שמדביקה את הצופים למסך. קרבות, פיצוצים, מוזיקה קצבית – מי צריך יותר מזה?

במקום השלישי: Dragon Ball Super

אני לא נמנה עם המעריצים הגדולים של DBS. כן, אני תמיד אהיה מעריץ מושבע של DBZ, אך חלק גדול ממה שנעשה בסדרה החדשה פשוט לא לטעמי. עם זאת, קשה להתווכח עם העובדה שהארק שהתחיל בשנה האחרונה מכיל כמה מקטעי האקשן הטובים של השנה. עם אינספור קרבות קטנים וגדולים, מגוחכים ואפיים, "טורניר העוצמה" מהווה את השיא של DBS בכל הקשור לאקשן.

במקום השני: Fate/Apocrypha

גם כאן, לא מדובר בסדרה הכי חזקה בפרנצ'ייז, אבל אם יש משהו ש Fate/Apocrypha ספקה השנה יותר טוב מכמעט כל סדרה אחרת – זה קרבות אפיים ומלא אקשן טוב. באחד הקרבות היותר ייחודיים שלה, אכילס וקיירון נלחמים באגרופים חשופים – מי חשב שנראה קרב כזה מתישהו ב Fate?

ובמקום הראשון: Attack on Titan 2

אם יש משהו ש AoT עושה יותר טוב מכל סדרה אחרת – זה אקשן אפי ושומט לסתות. עם סאונדטראק אפי בטירוף, אנימציה ה 3d maneuver gear, וטיטאנים ענקיים – פשוט אין לה מתחרים.


סדרת הספורט של השנה

בתור אחד שלא ממש חובב ספורט בחיים האמיתיים, דווקא באנימה מדובר באחד הז'אנרים האהובים עליי. סיפורים על דמויות שמתחילות מלמטה ועובדות קשה כדי להשתפר, ומתגברות על מכשולים בזה אחר זה יוצרים מסעות שפשוט כיף לעקוב אחריהם, וזה פשוט אף פעם לא נמאס.

במקום השלישי: Shokugeki no Souma: San no Sara

לא מדובר ממש באנימת ספורט סטנדרטית, אחרי הכל אוכל זה לא בדיוק ספורט – אך המבנה שלה הוא בדיוק כזה. עם תחרויות, יריבים, והתקדמות של גיבוריה שלב אחר שלב – מדובר בסדרת ספורט למופת. העונה הצליחה הסדרה לספק את אחד הקרבות התחרותיים היותר מהנים שהיו לה, כשסומה ניצב לראשונה בקרב ראש בראש עם אייזאן מהאליט 10.

במקום השני: Ballroom e Youkoso

על הסדרה הזאת דיברתי רבות בסקירה שלה. בתור סדרה שהנושא שלה הוא ריקוד, דיי נרתעתי מלהתחיל אותה, אך לאחר הדברים הטובים ששמעתי עליה התנסיתי והתבדיתי. בולרום הוכיחה לחלוטין שהיא סדרת ספורט מצוינת.

ובמקום הראשון: Yowamushi Pedal: New Generation

Yowamushi Pedal היא אחת מסדרות הספורט האהובות עליי, והדבר לא השתנה גם בעונתה השלישית שיצאה השנה. גם לאחר שהחליפה חצי מקאסט הדמויות האהובות שלה, היא עדיין הוכיחה שהיא עדיין לא איבדה את כוחה. לצערי יוטיוב פחות מסכים איתי ולכן לא אוכל להביא קטעים ממנה.

https://s22.postimg.org/hjsroox5d/thisdyd.png


האנימציה הטובה של השנה (בטלוויזיה)

במקום השלישי: Katsugeki/Touken Ranbu

הסיבה שהסדרה הזו ממוקמת "רק" במקום השלישי היא כי צפיתי בפרק אחד בלבד ממנה (ככה זה כשאין זמן) ולכן אני לא יכול להבטיח את מה שאגיד בוודאות (אם כי לפי הסרטון נראה שתחושתי נכונה), אך ממה שכן ראיתי – מדובר באחת הסדרות היפות ביותר שהיו על המסך השנה. לא מדובר בהפתעה גדול כשמדובר בסטודיו ufotable, רק מה שמצער זה שממה ששמעתי – יותר מאנימציה יפה אין ממש מה לחפש בסדרה הזאת, וחבל.

במקום השני: Made in Abyss

אין יפה כמו העולם של Made in Abyss. הסדרה אמנם לא סיפקה רגעים מאוד זכורים מבחינת האנימציה שלהם, אך היא עדיין נראית מהם בכל פריים ופריים, והסגנון האומנותי שלה פשוט שובה לבבות.

ובמקום הראשון: Attack on Titan 2

מה לעשות, קשה שלא להתרשם כשמדובר באנימציה של Attack on Titan. אמנם הטיטאן הקולוסאלי עבר העונה ל CGI שנראה דיי רע, אך בכל השאר הסדרה לגמרי עלתה שלב.


ה OST הטוב של השנה

פסקול הוא עוד מאפיין מאוד בולט בסדרה, שעשו לבנות או להרוס סצנה. גם בקטגוריה זו התחרות הייתה צמודה ביותר.

במקום השלישי: Made in Abyss

ל Made in Abyss ללא ספק היה את אחד הפסקולים המרשימים ביותר השנה, שהתאים כמו כפפה לעולם הקסום והמסתורי שהיא הציגה. פשוט תענוג לאוזן.

במקום השני: Attack on Titan

כן, הסדרה מככבת בלא מעט קטגוריות, אבל זה בצדק. גם ה OST שלה, שהוא חלק ממה שהופך את קטעי האקשן שלה לכל כך גרנדיוזים, ראוי לגמרי להערכה, והיה זוכה בקלות במקום הראשון אם הוא לא היה הולך לסדרה הבאה.

ובמקום הראשון: Yowamushi Pedal: New Generation

אם יש משהו ש Yowamushi Pedal טובה בוודאות יותר מכל סדרת ספורט אחרת זה פס הקול שלה. לא חושב שיצא לי לשמוע מוזיקה שמכניסה לאווירה הספורטיבית בצורה כזאת בשום מקום אחר.


הסרט של השנה

מדובר במקרה דיי כואב שבו אני חייב להודות – אני כמעט ולא רואה סרטים לאחרונה. לא רק אנימה, אלא בכלל. קשה לי למצוא זמן לשבת שעה וחצי (ולפעמים יותר) באופן רצוף ולצפות במשהו, ולכן יתכן מאוד שהרשימה שלי תהיה לא מאוד מבוססת. ובכל זאת, בואו לא נהרוס את החגיגה – כי הסרטים הבאים בהחלט היו שווים את הזמן הזה (ואת השאר – מבטיח להשלים מתישהו).

במקום השני: Koe no Katachi

הסרט הנוגע ללב הזה של סטודיו Kyoto Animation היה הצלחה מסחררת וכנראה ישאר למשך שנים אחד הפרויקטים היותר מומלצים של הסטודיו. עם פס קול מהמם, אנימציה בסטנדרטים מאוד גבוהים, וסיפור מרגש – לגמרי מדובר בסרט מעולה.

ובמקום הראשון: Kimi no Na Wa

איך לא, הסרט של מאקוטו שינקאי ששבר שיאים ודובר כל כך הרבה, הוא המוביל את הרשימה. טכנית, מדובר בסרט מ 2016, אך בכל הנוגע לסרטים – אני אתייחס לתאריך היציאה של ה DVD/בלוריי, שכן זהו הזמן בעצם בו הגיע הסרט לקהל הבינלאומי. אני לא חושב שצריך הרבה שכנוע כדי להצדיק את הבחירה הזאת – מדובר לא רק בסרט היפה ביותר של שינקאי (ואחד מסרטי האנימציה היפים בכלל) ויזואלית, אלא גם בסיפור נפלא מהנה, ומרגש שפשוט חובה לראות.


דמות השנה

כל סדרת אנימה מכילה סיפור, וכל סיפור עוקב אחרי הדמויות שלו. אם הדמויות לא מעניינות, הסיפור לא יעניין וכל הסדרה תיפול – לא משנה כמה היא יפה ויזואלית או כמה היא נשמעת טוב. בסופו של דבר, אלו הדמויות שנשארות בליבנו.

במקום השלישי: סייבר האדומה מ Fate/Apocrypha

אולי אני קצת מוטה בבחירה הזאת. נכון שלא מדובר בדמות הכי מסקרנת ועמוקה, ושאין לה איזה סיפור נורא מדהים – אבל אני פשוט אוהב את מורדרד. האופי הקשוח וחסר הרחמים, והעובדה שהיא לא רואה אף אחד ממטר הופכים אותה ל badass רצינית שאף אחד לא יעיז להתעסק איתה.

במקום השני: טשימה ג'ונטה מ Yowamushi Pedal: New Generation

טשימה הפתיע העונה – ובגדול. מדמות שולית הוא הפך לדמות האהובה עליי בקאסט הנוכחי, וגרם לי להריע לו כל פעם מחדש. תפקיד הקפטן שקיבל תפור עליו בול, וכל צעד שעשה פשוט מעורר הערצה. אני לא יכול לחכות לראות עוד ממנו בעונה הבאה.

https://78.media.tumblr.com/cf3405a6e5eb857febe3241c90234a7e/tumblr_osm8m4tpAa1u94fbwo6_1280.png

במקום הראשון: באקוגו מ Boku no Hero Academia 2

הוא עצבני, הוא צעקני, הוא לוהט – קאצ'אן הוא אחד האנטגוניסטים הכי מגניבים שראיתי על המסך ופשוט דמות שכל כך כיף לצפות בה. כל סצנה בכיכובו היא פשוט זהב, ולא משנה כמה שהוא הולך עם הראש בקיר – אף פעם לא נמאס לצפות בזה.


הנבל הטוב ביותר

נבל טוב עשוי להיות קריטי להצלחתה של הסדרה – והשנה היו לנו כמה נבלים נפלאים.

במקום השלישי: קוטומינה שירו מ Fate/Apocrypha

קוטומינה שירו לא רק נראה מגניב, הוא משחק במאגים מהרמה הגבוהה ביותר כאילו היו בובות על חוט, ומסובב על האצבע הקטנה גיבורים אגדיים והיסטוריים. לפעמים נראה שהולך לו פשוט יותר מידי טוב – אבל אין ספק שבתור נבל הוא לגמרי עושה את העבודה.

במקום השני: נאקירי אזאמי מ Shokugeki no Souma: San no Sara

אזאמי הוצג השנה כנבל האמיתי הראשון של Shokugeki no Souma וגרם למהפך בסדרה. אזאמי מוכיח שאסור לשחק באוכל ומשרה אימה על כל שף באשר הוא.

ובמקום הראשון: סטיין מ Boku no Hero Academia 2

ל Boku no Hero Academia לא חסר נבלים, יש ארגון שלם של כאלה. ובכל זאת, אין ולא היה נבל מאיים בעולם הסדרה כמו זה שהוצג בעונה הנוכחית. סטיין אמנם חוסל תוך פרקים בודדים, אך השפעת האידיאולוגיה שלו על הסדרה הייתה ענקית, וככל הנראה תמשיך להיות כזאת גם בהמשכה.


Waifu השנה

כן, החלטתי בסופו של דבר לכלול גם את הקטגוריה הזאת. מי שלא ראוי בעיניו מוזמן להמשיך הלאה – אני אתן את הקרדיט איפה שמגיע.

במקום השלישי: סייבר האדומה מ Fate/Apocrypha

אמנם מורדרד היא לא הוואיפו שתרצו לעצבן אם אתם רוצים להישאר בחיים – אבל בחירה של דמות פקטיבית בתור מושא אהבה אף פעם לא היה רציונלי. חוץ מזה, איך אפשר שלא לאהוב אותה? תראו – היא פשוט כל כך חמודה!

במקום השני: טנדו קארן מ Gamers!

היא לא רק האיידול של בית הספר – טנדו היא ביישנית, היא מאוהבת בבחור שהכי לא הייתם מצפים ממישהי עם תמדית כמו שלה לאהוב, ומעל הכל – היא גיימרית. מה יותר מושלם מזה?

ובמקום הראשון: נאקירי ארינה מ Shokugeki no Souma: San no Sara

מעריצי מגומי – Fight me! אני אוהב את ארינה. היא לא רק בשלנית טובה, היא הבחורה הכי נחשקת בטוטסוקי ומסתכלת מלמעלה על כולם. ועדיין, אין דבר יותר חמוד מלראות אותה מובכת כשסומה מצליח להתגרות בה. העונה ארינה עברה שינוי משמעותי, שגרם לה להיות דמות הרבה יותר סימפטית ומובנת, ואני בטוח שבעונה הבאה הסימפטיה אליה רק תלך ותגבר.


קרב השנה

עכשיו אנחנו מדברים. פרקים המכילים קרבות טובים הם פרקים שניתן לחזור עליהם פעם אחר פעם ולהתענג עליהם כל פעם מחדש. השנה היו כמה קרבות בלתי נשכחים. את שמות המשתתפים לא אחשוף בכותרת, כדי לא לעשות ספויילרים למי שלא צפה בסדרות.

במקום השלישי: Fate Apocrypha

Fate תמיד הצטיינה בקרבות גרנדיוזים, אבל פרק 22 של Fate/Apocrypha כנראה יהיה זכור כאחד הפרקים המטורפים בתולדות הפרנצ'ייז – וזה תודות לקרב המדהים בין סיג לקארנה, שזכה לאנימציה מושקעת במיוחד. אפילו קינוקו נאסו עצמו, יוצרה המקורי של Fate, היה חייב להגיד שמדובר בקרב מדהים.

במקום השני: Dragon Ball Super

ברגע ששינה לגמרי את דעת הקהל על ארק "טורניר העוצמה" – גוקו סופסוף הגיע להילחם נגד ג'ירן, ולשם שינוי – זה היה קרב טוב. מאוד טוב. בפרק ספיישל כפול עם אנימציה מושקעת לשם שינוי, סאונדטראק חדש ואפי במיוחד, וצורה חדשה עבור גוקו – זה היה אחד הפרקים הטובים של הסדרה מאז ומעולם.

ובמקום הראשון: Boku no Hero Academia 2

איך אפשר שלא? הקרב בין טודורוקי למידוריה היה וכנראה ימשיך להיות אחד הקרבות הזכורים, לא רק בסדרה, אלא בז'אנר כולו. מדובר בקרב טעון רגשית, המשלב אסטרטגיה וגורם לגיבורים לפרוץ את הגבולות של עצמם. פשוט דוגמה למופת לכל סדרת שונן באשר היא.


סטודיו השנה

זה הזמן להוקיר תודה לאנשים שיוצרים בשבילנו את הסדרות האהובות. אנימטורים, במאים, כותבים – כל אלה עובדים תחת סטודיואי האנימציה הללו. אז לאיזה סטודיו הייתה השנה המוצלחת ביותר?

במקום השלישי: A-1 Pictures

A-1 הם כבר לא סטודיו חדש. כבר מספר שנים שמדובר בסטודיו כנראה העסוק ביותר בתעשייה בימים אלה, עם מספר רב של סדרות בכל עונה ועונה, וכך גם היה השנה. הסטודיו אמנם אף פעם לא נחשב בעיני המעריצים לסטודיו האיכותי ביותר, אך עם המספרים קשה להתווכח. עם Ao no Exorcist שחזרה לעונה נוספת השנה, Eromanga-sensei ששברה את האינטרנט, סרט מצליח מאוד של Fairy Tail, אימוץ המותג המצליח של Fate עם Fate/Apocrypha ועוד סדרות חדשות כמו Blend S ואחרות – זו הייתה שנה מוצלחת במיוחד עבור A-1 Pictures, ונקווה שגם השנה הבאה תהיה כזאת.

במקום השני: BONES

לעומת A-1, ל BONES לא הייתה שנה עמוסה בכלל. הם אף פעם לא היו סטודיו שמוציא הרבה סדרות בתדירות גבוהה, אך נראה שהשנה הסתכמה בסך הכל בשתי סדרות חדשות ובאמת מצליחות של הסטודיו – הראשונה היא Kekkai Sensen שחזרה לעונה נוספת, והשניה היא Boku no Hero Academia שחזרה גם היא לעונה שניה. עם זאת, מדובר בסדרות מאוד מצליחות, בעיקר Boku no Hero Academia, והמעריצים משבחים מכל עבר. עם סרט חדש וענה חדשה שהוכרזו ל Boku no Hero Academia, וסדרה חדשה בשיתוף עם נטפליקס – עושה רושם של BONES יש תוכניות לשמר את כוחם גם בשנה הבאה.

ובמקום הראשון: Production I.G

אם יש סטודיו שגם מצליח לייצר מספר רב של סדרות, וגם באיכות מאוד גבוהה זה Production I.G. הסטודיו הוותיק נכנס לתאוצה בשנים האחרונות, ו 2017 הייתה שנה מוצלחת במיוחד עבורו. עם עונה חדשה של Attack on Titan מבית סטודיו WIT, סטודיו בת של I.G, הסדרה Atom: The Beginning שסיפקה את רגשי הנוסטלגיה של מעריצי אסטרו בוי, Ballroom w Youkoso שמלאה את החלל הריק של סדרת הספורט השנתית בהיעדרה של Haikyuu!! (גם היא מאותו הסטודיו), Mahoutsukai no Yome שגם היא מאת WIT ועוד לא מעט הכרזות כמו B: The Beginning, Ultraman, וחזרתה של FLCL – נראה ש I.G על הגל.


משחק השנה

גם כאן הרשו לי להתנצל – כמעט ולא יוצא לי לשחק משחקים, וכשיוצא, הם לרוב לא משחקים יפניים. משחקים גדולים שכיכבו ברשימות דומות כמו Zelda: Breath of the Wild וסופר מריו החדש – לא הגיעו לידיי (גם בגלל חוסר הזמן, וגם בגלל חוסר בקונסולה שתריץ אותם), ועם כל ההערכה שהייתי רוצה לתת להם, אני לא באמת מסוגל. ועדיין, יש משחקים כמה משחקים, גדולים וקטנים, שכן יצא להתנסות בהם ואני כן חושב שהם ראויים להערכה.

במקום השלישי: Yu-Gi-Oh! Duel Links

משחק הסמארטפונים המצליח החזיר את התהילה למשחק הקלפים הוותיק המבוסס על האנימה והמנגה שהגיעה לכל מקום בעולם. עם גישה קלה לתחרויות בינלאומיות, בניית אסטרטגיות וחפיסות, ועדכונים באופן תדיר – משחק היוגיהו הזה הפך לתופעה וגם נשאר כזה ליותר משבועיים (בניגוד ל Pokemon Go לדוגמה). לי לא הייתה את הסבלנות להשקיע במשחק שדורש כל כך הרבה, מה שהוביל לפרישתי אחרי כשבוע, אבל הרבה אחרים התמכרו.

במקום השני: Fate Grand Order

אם יש משחק סמארטפונים לאנימה שהפך באמת לתופעה – זה Fate Grand Order. אחרי ציפייה רבה המשחק יצא סופסוף באנגלית והגיע לקהל הבינלאומי. בתמיכתו של יוצר Fate המקורי, קינוקו נאסו, וכן מעצבי דמויות רבים ומגוונים שהצטרפו לצוות המשחק – נוצר גם מיזם מרשים ואומנותי שלא נראה כמותו במשחקי סמארטפון עד היום. המשחק איגד יחד את קהל המעריצים של Fate ההולך וגודל מיום ליום, ומאז יום יציאתו ועד עכשיו, הוא הצליח לשמור אותי נאמן לו – הישג מרשים.

והזוכה במקום הראשון: Nier:Automata

עם כל הכבוד למשחקי סמארטפונים, יש משחק AAA אמיתי שבאמת גנב את ההצגה וייחרט בליבי כמשחק המוצלח של השנה. את דעתי המלאה על Nier:Automata תוכלו לקרוא בביקורת אורח שכתבתי לבלוג אנימה-OK לאחר שסיימתי את המשחק. בשבילי הוא היה לא רק המשחק הטוב של השנה, אלא גם אחד המשחקים הטובים ששיחקתי בהם בכלל (כולל המשחקים המערביים).


הסדרה החדשה הטובה של השנה

והנה הגענו לפרסים הגדולים באמת – סדרות השנה. כמו כל שנה, היו מספר סדרות המשך שמשכו את תשומת הלב, אך בין הסדרות העונתיות היו גם סדרות חדשות ומקוריות, שמסעם התחיל לראשונה השנה.

במקום השלישי: Ballroom e Youkoso

על בולרום כבר דיברתי מספיק. גם בסקירה וגם בכתבה הנוכחית, ככה שלא נראה לי שאני צריך להסביר מדוע היא ממוקמת כאן. מדובר בסדרת ספורט מצוינת שאני אזכור גם הרבה אחרי ש 2017 תסתיים.

במקום השני: Inuyashiki

אינויאשיקי לא הצטיינה בשום פרמטר בצורה משמעותית. לא באנימציה, לא במוזיקה, לא בדרמה ובטח שלא בקומדיה (אלא אם יש לכם טעם מאוד מעוות). אך מתברר שהיא לא הייתה צריכה. זו התזכורת הראשונה שלה בכתבה הזו – ועם זאת, היא הצליחה להיות אחת הסדרות המדוברות והמוצלחות ביותר של 2017. עם סיפור מקורי והזוי במיוחד, מלא הפתעות, שלא מפחד למתוח את הגבולות של מה שמותר להראות בטלוויזיה – אינויאשיקי תמשיך להיות מומלצת על ידי הרבה אנשים בשנים הקרובות, ואני ביניהם.

ובמקום הראשון: Made in Abyss

אם יש סדרה חדשה שבאמת נגעה בליבי ותחסר לי מאוד היא Made in Abyss. עם פרקי פתיחה מרשימים ביופיים ופרקי סיום שגרמו לי לבכות כמו ילדה קטנה – הסדרה הזאת הייתה עבורי פנטזיה במיטבה. מחכה בקוצר רוח לעונתה הבאה.


סדרת ההמשך הטובה של השנה

אלו הסדרות שכבר צברו קהל מעריצים רב בשנים קודמות, שרק מחכה כבר לראות עוד מהן. עם ציפייה גדולה מגיעה אחריות גדולה (ככה המשפט הזה עובד?) – וכמה סדרות עמדו בה בגאון.

במקום השלישי: Yowamushi Pedal: New Generation

ל Yowamushi Pedal היו הרבה הבטחות לעמות בהן. אחרי הפסקה ארוכה יחסית של מעל שנה, הסדרה חזרה סופסוף למסכים והייתה צריכה לבנות את עצמה מחדש – עם דמויות חדשות ונבחרות חדשות, טורניר ה Inter High הבא של אונודה סופסוף הוזנק, ואת המשכו נראה ממש בקרוב בעונתה הרביעית המתוכננת לחורף.

במקום השני: Attack on Titan 2

3 שנים. 3 שנים שלמות חיכינו לעונת ההמשך של הסדרה הסופר-פופולארית הזאת שהפציעה לחיינו לראשונה ב 2013 והפכה לאחת מסדרות האנימה המדוברות אי פעם. ההמתנה השתלמה, והעונה השנייה של AoT, גם אם לא הייתה מצליחה כמו קודמתה, הביאה איתה כמה מהרגעים הטובים ביותר שנראו בסדרה. לפחות לעונה השלישית לא נצטרך לחכות כל כך הרבה, רק עד הקיץ.

ובמקום הראשון: Boku no Hero Academia 2

לא צריך להכביר במילים – אם יש סדרה שהצליחה לא רק לעמוד בציפיות שבנתה עונתה הקודמת, אלא גם לעלות עליהן היא Boku no Hero Academia 2. העונה השניה לסדרת השונן באטל הכי חמה באזור השאירה אבק לעונתה הראשונה – עם מספר כפול של פרקים, הרחבה על הדמויות המשניות, הצגה של נבלים חדשים, קרבות אפיים, והתקדמות נוספת של גיבוריה במסעם להיות גיבורים – זו הייתה בקלות עונת ההמשך המוצלחת של השנה.


הסדרה המצופה ביותר ל 2018

רגע לפני שאכריז על הסדרה שלדעתי הייתה הטובה ביותר השנה – נציץ רגע קדימה למה שמצפה לנו בשנה הבאה. הכרזות רבות כבר נשמעו, גם לסדרות המשך וגם לסדרות חדשות, והיה מאוד קשה לבחור מי יהיו השלושה שבאמת מגיע להן לככב כאן.

במקום השלישי: One Punch Man 2

עונתה הראשונה של One Punch Man כבשה את העולם בצורה שאף אחד לא ציפה לה. יחסית לסדרה שהתחילה כ webcomics פשוט ולא יפה במיוחד – היא הפכה גם לאחת המנגות הנמכרות ביותר וגם לאחת האנימות הפופולאריות ביותר בעשור הנוכחי. העונה השנייה תעבור מידיהם של אנשי סטודיו Madhouse אל סטודיו J.C. Staff, מה שגרם למעריצים רבים להתאכזב ולהנמיך ציפיות – אך זה כנראה לא ימנע מאף אחד לצפות בה.

https://i0.wp.com/sm.ign.com/ign_il/screenshot/default/one-punch-man-rd36_fqk1.jpg

במקום השני: Code Geass: Lelouch of the Resurrection

קוד גיאס היא אחת הסדרות האהובות עליי בכל הזמנים, וההכרזה הזאת תפסה אותי לגמרי לא מוכן. הסיבה היחידה שהסדרה הזו לא נמצאת במקום הראשון היא החשש שעונתה החדשה והשלישית מספרה, הצפויה להגיע ב 2018, תטמא את זכרונה של הסדרה הכל מוצלחת הזו. עם סיום כה מושלם כמו שהיה לעונתה השניה, קשה מאוד להצדיק עונת המשך – אבל אני עדיין לא יכול שלא להתרגש מרוב ציפייה.

ובמקום הראשון: Steins;Gate 0

עוד אחת מהסדרות האהובות עליי חוזרת ממש בקרוב, ונראה שבניגוד לגיאס – לסיפור הזה יש הצדקה לקיומו. אני מוכן שוב לקפוץ בזמן ולטעות כמה פעמים שרק יהיה צריך – אם זהו רצונו של ה Steins;Gate (גם אם אין לזה שום משמעות אמיתית!).


 

והזוכה הגדולה בסדרת השנה היא:

Boku no Hero Academia 2

זו הייתה תחרות קשה במיוחד, אך בסופו של יום, זו הסדרה שעשתה לי את השנה. במשך 25 הפרקים שלה הצליחה העונה השניה של Boku no Hero Academia להכניס טורניר אפי, להציג נבלים חדשים ומאיימים, ולהעמיד את גיבוריה באתגרים רבים ומרתקים. כבר כתבתי עליה כל כך הרבה בכתבה, שאני לא חושב שיש טעם להמשיך לשבח אותה מעבר לכך. בשבילי Boku no Hero Academia 2 היא הסדרה הטובה ביותר של 2017.


סיכום

https://orig00.deviantart.net/bb03/f/2016/068/7/d/goku_dragon_ball_super_by_edgarcillo2000-d9uk0p2.pngוזהו, זאת הייתה רשימת הזוכים שלי ל 2017. כמו שאמרתי בתחילת הכתבה, אם דעתכם שונה אתם מוזמנים לכתוב לי אותה ולדון בקטגוריות השונות בתגובות. מספר שעות במצטבר לקח לי להכין את הכתבה הזו וללקט את כל קטעי הוידאו הרלוונטים וכל הקטעים שעשו לי את השנה. אני מקווה שנהנתם מקריאת הכתבה – אני מאוד נהנתי מלהכין אותה, ומלהסתכל אחורה על השנה החולפת.

אני חושב ש 2017 הייתה שנה מוצלחת לתעשיית האנימה. אני לא יודע אם הכי מוצלחת, אבל היו לא מעט סדרות מעניינות לצפות בהן – גם חדשות וגם וותיקות שחזרו. שנת 2018 מסתמנת גם היא כמוצלחת מאוד, אולי אפילו יותר – נחכה ונראה. בינתיים, אמשיך להתרפק עוד קצת על הזכרונות מהשנה החולפת.

שתהיה לכולכם שנה אזרחית טובה, חזרו לבקר גם ב 2018 (;

 

3 תגובות בנושא “סיכום שנת 2017 באנימה

 1. דיי מסכים עם הרשימה שלך בגדול
  אני מניח הסדרה האחרונה של פייט די שווה צפייה אחרי הכול .
  אחלה בלוג לא יצא לי לעקוב אחריו ( הוא היה במועדפים ודיי שכחתי ממנו)

  Liked by 1 person

  1. טנקס, טוב לשמוע גם ממך (:
   על פייט אפוקריפה אכתוב ממש בימים הקרובים אז מוזמן לחזור לפה ולקרוא (וכן, סה"כ דיי שווה צפייה לדעתי).

   אהבתי

 2. ככל שאני חופר בבלוג הזה אני מוצא יותר תוכן בכמות שלא ציפיתי
  נראה לי שמוניקה היה גם מסע פרסום מוצלח (;

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s